Jezero Starača, Ilijaš

Moderator/ica:emin

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la Seha » 11 svi 2015, 12:21

"Metni" je i u onu temu ciprinidi jezera staraca i daj joj ime, sta cicijas :)

Kova big like za novu sliku avatara <flag>
slika


Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la Kovach » 11 svi 2015, 15:31

Hvala drug! Ma krv je to moj Seha (malo dalji rodjak :mrgreen: ) <valjanjeodsmijeha>

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la senad » 15 svi 2015, 14:18

Novi stanovnici jezera koji su stigli iz Prijedora. :grin:
Osam šarana težina: 6.5kg, 10.3kg, 4.5kg, 5.3kg, 8.3kg, 12.4kg, 10.0kg i 7.0kg
Ribe nemaju imena, a sigurno će ih dobiti od onih koji ih prvi i ulove :wink:
Bistro! :)

slika slika slika slika

slika slika slika slika

slika slika slika slika

slika slika slika
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la Seha » 16 svi 2015, 14:38

Dobro je vise, vec je vise ribe nego vode :grin:

Bravo svaka cast super ribe <championvanja>
slika

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la senad » 20 svi 2015, 09:29

Evo još malo novih stanovnika/stanovnica jezera :grin:

slika slika slika slika

slika slika slika slika

slika slika slika slika

slika slika slika slika

slika slika slika slika
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:


Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la senad » 21 lip 2015, 22:40

Danas se lovila deverika, a jučer šarani ;)

Braća Aldin i Rifat Džanić

slika slika slika slika
slika slika slika

I mali Mateo Milojević (7,5 godine) sa svojim rekordom

slika

Sanjin i sinošnji šaran od 6 kilograma
slika
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

kokuz_sa
Prava Štela
Postovi:177
Pridružen/a:01 sij 2011, 01:06
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la kokuz_sa » 21 vel 2016, 21:31

ovaj kup sto se organizuje 5.3 sada..dajte malo podatakavise..
pravila po kojim se lovi..
kotizacija..itd?

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la Seha » 23 vel 2016, 14:04

PRAVILNIK O TAKMIČENJU NA "STREAM TACKLE & LAKS 2016" KUPU

SPIN Kup "Stream Tackle & Laks 2016" je otvoreno takmičenje u lovu grabljivica umjetnim mamcima sa obale.

Organizator takmičenja je Udruženje „Bistro!“ iz Sarajeva

PRAVO NA TAKMIČENJE I KOTIZACIJA:
1. Pravo na takmičenje imaju sve osobe, neovisno o svome državljanstvu.
2. Kotizacija iznosi 10 KM po takmičaru.
3. Za sve učesnike takmičenja bit će obezbjeđeni sendvič i piće na stazi, medalje, diplome i pehari za najuspješnije takmičare, te nagrade za trojicu prvoplasiranih takmičara i takmičara koji ulovi najveću štuku.
4. Takmičari se takmiče na vlastiti rizik i odgovornost.

VRIJEME ODIGRAVANJA I PROPOZICIJE:
1. Takmičenje će se održati na jezeru Starača u Podlugovima.
U 08,00 sati počinje izvlačenje startnih brojeva. Takmičari su dužni potvrditi svoje prisustvo najkasnije 30 minuta prije početka izvlačenja startnih brojeva. Maximalni broj takmičara je 30.
Izvlačenje se vrši redoslijedom kojim su zaprimane prijave za takmičenje. Prvo će se izvlačiti sektori pa onda redoslijed izlazaka. Redoslijed izlazaka će se izvlačiti prije svake runde.
Zbog konfiguracije terena jezera loviće se u 3 zasebna sektora po 10 takmičara. Sektori su: A,B i C. Signal za početak i kraj svake runde će biti u isto vrijeme za sve sektore i daće ga glavni sudija. Nakon svake runde takmičari će se rotirati tako da svaki takmičar lovi po 60 minuta u svakom sektoru.Svaki sektor će biti uređen boksovima. Takmičari mogu da mijenjaju boksove međusobno kao i da uđu u svaki koji je prazan.
Poslije 1 runde takmičari iz sektora A idu u B, B u sektor C, C u sektor A itd. Nakon svake runde takmičari su obavezni da se vrate u centralni boks.
Organizator zadržava pravo na izmjenu pravila prije početka takmičenja.
2. Samo takmičenje održat će se u 3 runde po 60 minuta sa pauzama od 15 minuta između rundi ili drugačije ako organizator odluči da je tako potrebno uraditi.
3. Odmah po završetku svake runde startne sudije predaju startne liste sa ulovima (koje moraju biti potpisane od strane takmičara i sudije) glavnom sudiji koji rezultate odmah unosi u tabelu. Liste koje se ne predaju na vrijeme prestaju biti važeće, a ulovi poništeni.

SUDIJE:
1. Sudijska ekipa (3 sektorska i 1 glavni sudija) vrši kontrolu poštivanje propozicija.
2. Tokom takmičenja sudije su ovlaštene i za nadzor gledalaca koji ne smiju ometati takmičare.
3. Sudije su dužni na licu mjesta razmotriti moguće primjedbe takmičara vezane uz regularnost takmičenja, te ih evidentirati u zapisnik. Primjedbe se podnose najbližem sucu odmah po uočavanju razloga iz kojeg se podnose, odnosno u slučaju da to nije moguće, najkasnije 30 minuta po završetku takmičenja i to neposredno glavnome sudiji. Naknadne, kao i nepravovremene primjedbe neće se razmatrati.
4. Sudije su ovlašteni u bilo kojem trenutku, pregledati i provjeriti regularnost opreme i varalica svakog od takmičara. To mogu uraditi i na zahtjev bilo kojeg takmičara, ali najviše od istog u 2 navrata u svakoj rundi. Takmičar je dužan iste dati na uvid bez prigovora.
5. Kod nepoštivanja propozicija, svaki sudac prema vlastitom nahođenju može opomenuti, a u slučaju drastičnog kršenja pravila dužan je bez odgađanja obavijestiti glavnog suca koji je ovlašten i izreći mjeru diskvalifikacije takmičara.

FOTOGRAFIRANJE I SNIMANJE:
Svi takmičari prihvatanjem pravila saglasni su da ih za vrijeme trajanja takmičenja mogu snimati osobe od strane organizatora. Takmičari prihvatanjem pravila ujedno ovlašćuju organizatora da u njihovo ime, a prema vlastitom nahođenju odluči o eventualnoj zabrani snimanja svakog ili bilo kojeg od njih.
Snimatelji ni u kojem trenutku ne smiju ometati takmičare tokom takmičenja, kao ni vršiti radnje koje bi mogle plašiti ili uznemirivati ribu. Snimatelji su dužni sva saznanja o opremi koju takmičari koriste, postignutim ulovima, tehnikama ribolova, kao i ostalom što bi moglo utjecati na bilo kojeg od takmičara, zadržati za sebe, sve do kraja takmičenja, odnosno izvršiti konsultaciju sa organizatorom koji je ovlašten odlučiti da se i koje se informacije mogu objaviti i prije kraja takmičenja.

PRIBOR, MAMCI I OPREMA:
1. Lovi se isključivo umjetnim varalicama (leptirasti mamci, kašike, vobleri, silikonske varalice). Vobler ne smije imati više od dvije trokuke, dok ostali ne više od jedne trokuke. Dužina mamca nije ograničena. Najveća dozvoljena dužina štapa je 270 cm.
2. Takmičari su dužni imati kliješta (pean) za oslobađanje udice iz ribe.
3. Obavezna je upotreba podmetača (sak,meredov), a zabranjena je kuka i slična pomagala koja mogu oštetiti ribu.

POSTUPAK S ULOVOM
1. Sve ulovljene ribe se puštaju natrag u vodu. Eventualno fotografisanje obaviti čim prije i nakon toga ribu vratiti odmah natrag u vodu. Nakon ulova takmičar mora maksimalno pažljivo osloboditi ribu te pozvati sudiju. Da bi ulov bio važeći za bodovanje i plasman, potrebno ga je ostvariti bez ičijeg uplitanja ili bilo kakvog oblika pomoći.
2. Riba se u vodu pušta u prisustvu sudije.
3. Nakon upisa ulova i ovjere startne liste takmičar može nastaviti ribolov birajući mjesto po želji, a u skladu s propozicijama takmičenja.
4. Organizator može nametnuti pravilo za izlovom određene ribe ako smatra da ima potrebe za tim postupkom.

STARTNA LISTA
1. Nakon ulova sudija u startnu listu upisuje sljedeće: ulov koji ovjerava svojim potpisom. Saglasnost sa upisanim takmičar potvrđuje i svojim potpisom na startnoj listi. Startne liste su osnova za bodovanje koje vrši komisija koja se sastoji od glavnog suca i predstavnika organizatora.
3. Navedena komisija izračunava bodove i određuje ukupan plasman takmičara.

STARTNI BROJEVI I KRETANJE NA STAZI
1. Takmičenje započinje zvučnim signalom glavnog sudije na pozicijama prema izvučenim startnim brojevima. Takmičar je dužan biti na svome startnom mjestu pet minuta prije početka takmičenja.
2. Kretanje po stazi dozvoljeno je isključivo pješice.
4. Razmak između takmičara je označen trakom (boks). Prednost ima onaj tko je prvi ušao u boks. Iz jednog boksa ne mogu se takmičiti više od jednog takmičara.
5. Ulazak u vodu i ribolov boraveći u vodi nije dozvoljen.
6. Mamac je dozvoljeno bacati isključivo u granicama tj pravcu koji to određuju trake koje razdvajaju boksove. Zabranjeno je bacati na dužinu veću od pola u odnosu na takmičara preko puta u drugom sektoru. Nije dozvoljeno bacanje varalice u smjeru koji onemogućava ribolov susjednim takmičarima, te bilo kakvo drugo namjerno ometanje ostalih takmičara kao i vršenje radnji koje mogu plašiti ili uznemiriti ribu (bučkanje, lupanje, i sl.).

BODOVANJE, ODREĐIVANJE PLASMANA I KAZNENE MJERE
1. Boduju se sve vrste ulovljene ribe po principu 1 pastrmka, grgeč ili klijen 1 bod, 1 štuka – 3 boda.
2. Riba koja nije zakačena za usta neće biti bodovana.
3. Zbroj bodova na kraju takmičenja dat će pobjednika, a u slučaju istog broja bodova, bolje plasiran je takmičar sa izvučenim manjim startnim brojem u prvoj rundi! Ukoliko bude startni broj identičan ide se u raspucavanje do momenta kada jedan od takmičara ne sakira prvu ribu što će odlučiti o bolje plasiranom takmičaru.
4. Opomena za nesportsko ponašanje ili teže narušavanje pravila donosi automatsku diskvalifikaciju.
5. Riba koja je iz nekog razloga eventualno uginula se ne vraća u vodu i taj ulov se ne bilježi kao validan.
6. Sudija će opomenuti takmičara, a u slučaju drastičnog kršenja pravila obavijestiti će glavnog suca koji je ovlašten i diskvalifikovati takmičara.
7. Moguće nesporazume rješava najbliži sudac. Za ponavljanje kršenja pravila sudija daje žuti kartom takmičaru, a za treće ponavljanje takmičar se diskvalifikuje
slika

elo
Prava Štela
Postovi:125
Pridružen/a:29 stu 2009, 15:31
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la elo » 26 ožu 2016, 10:30

Pozz, planiram sutra otici do jezera Staraca, malo zabaciti plovak, pa me interesuje na koje sve mamce je dozvoljen ribolov ovom tehnikom: hljeb, trava, cvici, pasta? Ranije sam bio, ali sam varalicario, a sad bi se malo okusao na plovak, pa da znam sta se smije a sta ne koristiti kao mamac. Bistro

elo
Prava Štela
Postovi:125
Pridružen/a:29 stu 2009, 15:31
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la elo » 24 ruj 2016, 08:53

Jedna "manja" iz Starače :grin:
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
dadox70
Početnik
Postovi:8
Pridružen/a:31 lis 2016, 15:05
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la dadox70 » 10 stu 2016, 12:35

BISTRO!Ja sam amater pocetnik sto se tice ribolova.Nedavno sam bio na Jezeru Staraca sa jaranom (takodje pocetnikom) i bilo nam je fenomenalno mada smo proveli malte ne citav dan nije se riba niti javila,ali nema veze uzivali sam u ambijentu i miru prirode,to sto se nije ni javila vjerovatno je do nas i naseg ne znanja vezano za tehnike i nacin ribarenja ali polako nadocicemo i na to.Dolazili su ribocuvari i moramo ih pohvaliti na drugarskom pristupu,odnosu i ponasanju pogotovo kad smo im rekli da sam pocetnici ribari srdacno su se ponudili da nam pruze bilo kakvu pomoc ili savjet.Naravno vidimo se ponovo na Jezeru Staraca
BISTRO MOJA BIH!!!!

Avatar
dadox70
Početnik
Postovi:8
Pridružen/a:31 lis 2016, 15:05
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la dadox70 » 10 stu 2016, 12:37

BISTRO!Ima li vremenski period kad se ne smije pecati na Jezeru,ako ima od kad do kad je taj period?Ne bih voli da prekrsim neko pravilo i zakon da mi to pokvari uzivanje i dolaske na Jezero ili bilo koju drugu destinaciju.
BISTRO MOJA BIH!!!!

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la senad » 12 stu 2016, 17:50

Bistro Dado!
Hvala ti na pohvalama za jezero, trudimo se da raji bude ugodno i da imaju i ulova, ali vi očito niste imali ni one 'početničke sreće' ;)
Na jezeru se najbolje prolazi na gliste, crve, hljeb i kukuruz šećerac, ali se sad riba navikla na to da se baca primama pa da na nju dolazi. A kad joj nije 'hora', i 100 € da nakačiš, džaba :)
Za štuku varalice - kašike, mepsovi i vobleri, spiner-baitovi su neke koje su se do sada pokazale najboljim, ali su se lovile i na silikonce.
Na jezeru Starača nema zabrana, eventualno će biti kad bude mrijest štuke, ali će o tome biti obavještenje i ovde.
Za druge vode ti je važeći Zakon o slatkovodnom ribarstvu, odnosno Pravilnik koji imaš na ovom linku:
http://www.bistrobih.ba/noviforum/viewt ... 205&t=2454
Pogledaj članove 13 i 15, čini mi se da oni govore o periodima zabrana na otvorenim vodama i minimalnim dozvoljenom mjerama. Imaš negdje i maksimalne dozvoljene dnevne količine ulova.
A o jezeru i Pravilnicima na njemu više možeš pronaći na www.staraca.bistrobih.ba
Bistro! ;)
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
dadox70
Početnik
Postovi:8
Pridružen/a:31 lis 2016, 15:05
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la dadox70 » 15 stu 2016, 15:45

BISTRO SENADE;
Hvala na odgovoru i savjetima za mamce.Ne sekiramo ti se mi puno oko toga sto nema ulova bitnije nam je da uzivamo u ljepotama prirode miru i da se psihicki odmorimo od svakodnevnih stresova i zajebancija.Vidimo se ABD na Staracu i ako treba ne sto pomoci da se uradi nije problem tu smo.
BISTRO MOJA BIH!!!!

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la senad » 23 stu 2016, 14:26

Hvala puno, mi ponuđenu pomoć ne odbijamo, jer nam je itekako potrebna ;)
Hvala još jednom i vidimo se dole :)
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Jezera”