Špaga svira turbo folk...

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Špaga svira turbo folk...

Post Postao/la zlaja » 24 ruj 2011, 16:44

Nikad nisam volio špagu zbog te rezonanse koju proizvodi kad vozim vobler, naviknut na najlon svaki zvuk špage kroz ringle i ono na površini vode gdje izlazi i ono strujanje kroz vodu mi ide na živce. Sa najlonom upecam više ribe,sa najlonom mi veći ćejf zamarati ribu,najlon bolje amortizuje udarce tek zakačenog hajvana koji divlja na površini dok sa špagom mogu ispraviti udicu,mogu ljepše vodit silikonce na jig udicama,imam bolji kontakt...
Da li ribi smeta to zujanje napete špage pa ne napada? ono što sam ja primjetio je kad pecam sa varkama koje proizvode jače vibracije recimo Aldinove metalne i silikonske glavinjare ili voblere jače vibracije tipa jsr,ujka,alex ritmo itd. onda ribi uopšte ne smeta špaga i napada mamac jer te jake vibracije mamca eliminišu turbo folk cvilenje špage dok kad pecam sa voblerima sitne rezonanse tipa calypso f4,salmo thril itd onda špaga smeta i to dobro smeta.
Recimo kad pecam mladicu sa najlonom mi bolje zahvati vobler jer ima taj luft dok sa špagom bolje zakucam udicu u čeljust, sa pecanjem bucova-bolena je već kako sam naveo-ako je jaka vibracija voblera uopšte ne smeta ali ako pecam sa finijim voblerima onda meni onaj zvuk ide na živac a kamoli ribi...
Volio bi čuti vaša mišljenja na ovu temu


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Špaga svira turbo folk...

Post Postao/la Seha » 24 ruj 2011, 18:14

Zanimljivo je to da sa woblerima sitne vibracije spaga tako "gusla". Ja nelovim sa malim modelima pa i neznam za taj fenomen, ali sa vecim kao i ti nemam nikakvih problema. Sto se tice twistera i shedova sa njima uvijek lovim jerk i twich tehnikom tako da samo pokupim visak strune i vrhom stapa pratim silikonca u propadanju prema dnu. Tu nema nikakvog guslanja i meni je super jer sa spagom koristeci ove tehnike imam dosta vise realizovanih kontri. Sa monofilom koji ima veliku memoriju tesko da bi ove udarce u propadanju uopste i skotao na vrijeme. Na spagu se treba navici i borbenu kocnicu malo vise odvrnuti jer spaga nema memorije i svaki kontakt sa ribom je direktna veza gdje lako podje naopako i rizikujemo da izgubimo ribu zivota. Monofil ce oprostiti ove greske i dace vam vise vremena da skontate da je vrijeme da kocnicu malo korigujete tokom borbe, spaga neoprasta. Misljenja sam da ikvalietet te materijal od kojeg su izgradjene vodilice takodje igra ulogu koliko ce spaga biti turbo folk ili ne. Sjecam se prvog ribolova sa spagom koristio sam neki stari ABU stap koji nije imao sic vodilice. Hej to ore :135:
Nakon par zabacaja sam skinuo tu spulnu i stavio rezervnu sa mnofilom. Tek kada sam kupio michelov stap sa sic vodilicama koje su namjenski napravljene kako bi se mogla koristiti spaga sve je bilo za 10.
A onaj zvuk kad zakacis vecu ribu pa kad se upari ono stravicno struganje spage od ringle sa kocnicom zzzzzz e to je burazeru bluz.
slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Špaga svira turbo folk...

Post Postao/la zlaja » 24 ruj 2011, 20:15

Da druže,špaga u jakoj struji svira i doda svoju rezonansu na rezonansu mamca,naravno za špagu treba odgovarajući štap,dobro je često ubaciti u vodu vršicu štapa da špaga klizi po mokrom sic-u jer manje vibrira.Bolen će često u bistroj i maloj vodi odustati od napada jer nevoli turbo folk. Da i to sa kočnicom to svi znamo ,nego mene baš interesuje kako vi imate iskustvo sa sviranjem špage kroz vodu i jel vama se čini da je manji broj napada zbog toga?

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Špaga svira turbo folk...

Post Postao/la Seha » 24 ruj 2011, 21:09

Ja sam pokusao par puta da provucem stukama na udarnom terenu spagom i ko u kadu. Stavim rezervnu spulnu sa monofilom i dobijem udarac na indenticno vodjenje varalice. U ovom slucaju nemislim da je do tog zvuka upredenice vec jednostavno sto sam dublje prosao varalicom. Lovim u zimskom periodu kad stuka stedi snagu i napada slobodno mogu reci na sigurno i mislim da je upravo tih ½ metra dublje razlog zbog kog napadne varalicu kad koristim monofil, a nece dok je spaga na stapu. Ova rijeka je specificna jer vodostaj diktira plima i oseka iz mora preko fjorda u rijeku i zbog toga uvijek mi treba jedno vrijeme da skontam kojim varkama i vrstom strune mogu prospartati varalicom uz samo dno. Sto sam blize dnu bez zapinjanja to imam vece izglede da isprovociram napad.
Ovo za kocnicu i ostale stvari u vezi spage sam napisao cisto jer dosta raje nedaje tim "sitnicama" znacaj i gube ribu upravo zbog toga.
Mozda neke vrste riba drugacije reaguju na taj zvuk struganja upredenice od vodilice. Poznato je da som ima problem sa nekim zvukovima. Buckanje ga recimo dize iz mrtvih i potice agresivno ponasanje, bolje radi na varke koje zveckaju itd.
Reklama za ovaj Nanofil mi nezvuci lose. Mozda bi sa njim rijesili ovaj problem. Jel probao neko ovu strunu ?
slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Špaga svira turbo folk...

Post Postao/la zlaja » 24 ruj 2011, 21:16

Hvala Seha na odgovoru,Monty je probao tu novu špagu a čitao sam na jednom forumu da škripi kroz ringle ko kafanska pjevačica


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Špaga svira turbo folk...

Post Postao/la Seha » 24 ruj 2011, 21:36

Znaci ni od nanofila nista. Hvala eto mogao sam se zaletiti i baciti novac "u vodu".
slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Špaga svira turbo folk...

Post Postao/la zlaja » 24 ruj 2011, 21:41

Taj tip kaže da klen tuče u pola dana(a inače teško kad je obična špaga) što sam odmah protumačio kao da su uspjeli smanjiti rezonansu ali taj sloj čime je presvučena nevoli kontakt sa sic-ringlama...ko će ga znati,čekaćemo da Monty pogleda temu...

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Špaga svira turbo folk...

Post Postao/la AlaS » 24 ruj 2011, 22:43

Imamo ja i masterbih nanofil /mi ga zovemo NANIN MONOFIL :grin: / to je prava stvar otporan na mnogo stvari sto nemoze ova standardna power pro itd./npr. za lov stuke netreba sajla/ na prvi pogled i dodir neznam sta je nije spaga nije ni najlon neka nova vrsta jaka ko nato 0,15 preko 9 kg nosivosti na tegu ,koristimo berkly nanofil koji je dobio nagradu u 2011 god ,sto se tice zujanja power pro mi je poceo zujati nakon nekih 3 mjeseca pecanja a ovaj nanin monofil neznam do kad ce biti ovako tih ,i ja sam misljenja da spaga moze zezati ali samo u lovu klena kod smudja ,soma i bucova mislim da to nema nikakve veze ,jos bih dodao da spaga daje neku dodatnu sigurnost od spasavanja varalice koja se zakaci do realizacije ulovljene ribe spaga je spaga :grin: sa najlonom mi je kriticno plus ovaj text od Sehe u vezi kontakta sa ribom u cijelosti potpisujem ,bistro
slika
Bistro

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Špaga svira turbo folk...

Post Postao/la zlaja » 24 ruj 2011, 22:55

Ušutio se i peca na nanofil,pa jarane mi ovdje čekamo neku o toj špagi a ti ko zaliven :grin: haj dobro... znači ne svira folk kroz vodu?
0,15 čega? jel lb ili mm.

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Špaga svira turbo folk...

Post Postao/la AlaS » 24 ruj 2011, 23:35

zlaja je napisao/la:Ušutio se i peca na nanofil,pa jarane mi ovdje čekamo neku o toj špagi a ti ko zaliven :grin: haj dobro... znači ne svira folk kroz vodu?
0,15 čega? jel lb ili mm.
0,15mm ma i meni je ovo novo nemogu nista reci sad precizno u svakom slucaju mi dalje izbacuje nego ova powerpro 0,15mm sto imam od Dzafera ,Zlaja druze ponavljam za sad nesvira dali ce izdrzati zimu i pecanje smudja pa prosvirati to cu tek na proljece znati ako ne prosvira mislim da je to vrh .Cijena je povoljna jeftinija od power pro i spidera
evo malo reklame
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9-FT7t7t ... r_embedded#![/youtube]
slika
Bistro

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Špaga svira turbo folk...

Post Postao/la @ldin » 25 ruj 2011, 01:39

ja evo s posla pa ću samo kratko iz svog skromnog iskustva, i ovo mišljenje zadrzavam isključivo za sebe , tak da nebi ulazili poslje u neke duge rasprave i peglanja , pa kaze , Ja primjetio sve što moj vrli kolega reče , a stvarno sam je isforsiro evo već par mjeseci , na špagu mislim , činjenica da mi je spasila pravo puno varalica i samo to, ostalo sve truba i još više, da ne nabrajam uglavnom je sve već rečeno i još jedan prost rezime , čim sam je skinuo sa mašinice igrom slučaja na vodi jer stvarno više nisam imao zivaca, i nemam ti je ja na što namorat i ja na neku grančicu i evo je u rusaku sad se sve zapetljalo :135: , nebitno , i namotao najlon , ma de ba XPS - trabucco pravo mi lezi , isto kad trčiš sa boćicama 3 mjeseca pa i ih skineš jedan dan ;) EEE da I odma Riba 8) I druga stvar jedna pomalo zapostavljena " ta STVAR " bemliga ne mogu da se izrazim , hajmo reć majstorluk , kod nas je uvjek priča bar u mom krugu , ono izvuko mrenu 5kg na 0'16 ili 0,18 uuuuu kazeeeee to je bilo itd . sa špagom prevćemo kamenje i čupamo školjke od auta , uz to kad uparimo i neki štap malo jači hhhh rolna obavezno full metal s dvije osovine dobijemo dobijemo ??!! isto tako da ne idemo u krajnost suludo je i rizikovat i da neko ne izvuče iz kontexta moje priče pa kaze da sam htio reći da sad trebamo pecat svi na 0,12 .. ne moze jbg ne ide al opet kazem da ja volim biti oko sredine ili u donjoj granici ... plovkaroški pribor koji mi cijelu zezonu kupi prašinu je na 0,14 0,16 + predvezi ponekad ne uvjek 0,12 dva štapa... A za varaličarenje sad sam na 25 :grin: a opseg zavisno ol vrste lova bi mi bio od 0,20 - 0,30 ovaj zadnji ( 0,30 ) s tim bi se usudio pecat ruzno je reći sve što pliva , i ne mislim prelaziti tu stepenicu .... odo leć nastavit ćemo ;) bistro !!!
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Špaga svira turbo folk...

Post Postao/la Seha » 25 ruj 2011, 09:16

Aldine nema potrebe da se u startu ogradjujes kako je to samo tvoje misljenje kako bi izbjegao raspravu i peglanje. Svi mi iznosimo ono sto smo dozivili na vodi i pokusaamo zajedno doci do rijesenja problema i zakljucka.
Ovo o zvuku koji proizvodi spaga je po meni jako interesantna tema i plaho me interesuje kad nasa iskustva stavimo na kamaru. Tada cemo moci napraviti neki logican zakljucak koliko stvarno taj zvuk iritira odredjene riblje vrste.
Kao sto je Zlaja napomenuo ovaj zvuk je narocito izrazen u rijekama gdje vodena struja dodatno vrsti potisak na varalicu.
Sad nesto kontam sjecate se kako smo kao dijeca pravili one telefone od 2 plasticne case sa rupom u sredini i vunicom kojom smo povezivali te case kako to dobro prenosi zvuk. Siguran sam da i do varalice dodje dosta tih zvukova koji prouzrokuju struganje od vodilice jer voda dosta bolje prenosi zvuk.. Hmmmmm
slika

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Špaga svira turbo folk...

Post Postao/la tare » 25 ruj 2011, 09:56

Jelde ne bi se vise varalica spasavalo kad bi pecao na spagu a koristio predvez od fluokarbona ili nekog drugog monofila???

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Špaga svira turbo folk...

Post Postao/la zlaja » 25 ruj 2011, 11:17

Seha brate to ,o tome ja pričam-dosta si bolje formulisao temu nego ja, rezonansa koju proizvodi špaga u tekućoj vodi, vidjećemo šta će još ljudi reći
Tare znam da si sad na rijeci i da zabacuješ površince :wink: ali evo kad dođeš odgovor-otkineš predvez pri potezanju i mirna Bosna :grin: a ti osta bez mamca...

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Špaga svira turbo folk...

Post Postao/la Seha » 25 ruj 2011, 11:48

Po meni ova Taretova teorija donekle "pije vode" na terenima gdje ima puno stijena. Upredenica dosta lakse puca od kvalitetnog monofila u dodiru sa stijenama samo bi trebala biti malo vece nosivosti od upredenice. Mi smo tu lekciju (upedenica VS monofil) skupo platili na Bileckom jezeru i izgubili par dobrih somova upravo zbog toga. Necemo o tome ovdje moze druga tema pa da tamo o tome.
slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Silkovi, upredenice i ostali sitni pribor”