Pleteni predvezi / Furled leader

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Pleteni predvezi / Furled leader

Post Postao/la montana » 16 lip 2013, 19:50

Jesi li mjerio izdrzljivost na tezine, trzanje i slicne napore? Za sada pratim temu, da ne odlutam i zavedem vas na pojedne ciprinide. <jelmekotrazio>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pleteni predvezi / Furled leader

Post Postao/la rusko » 16 lip 2013, 20:00

Jos nisam... Sada sam u fazi izrade... Upravo sam zavrsio jedan koji je po meni savrsen, eno ga u rerni na impregniranju, pa kad se zavrsi stavljam sliku.

Sljedeca faza je test na vodi... kako se ponasaju, kako plove, da li se habaju... Nadam se da cu vidjeti i kako se ponasaju kada riba uzme... A onda cu pokusati izmjeriti izdrzljivost. Pri samom motanju ih zatezem veoma jako, tako da sigurno mogu izdrzati ribu 8+ kg, prije ce tipet puci nego oni. Jedino je pitanje da li ce se izlizati.

Po tom pitanju je najlon daleko osjetljiviji. Konac se slijepi u jednu cjelinu, jos kada se impregnira postane kao snjura (ako si ikada gledao svilene snjure, otprilike takvu povrsinu dobije). Najlonu ako pukne jedna nit on se krene rasipati, dok konac ostaje intaktan.
Najveci rizik je pucanje kod prstena, mada se i tada sve moze lako rijesiti sa cvorom.
montana je napisao/la: Za sada pratim temu, da ne odlutam i zavedem vas na pojedne ciprinide. <jelmekotrazio>
Jesi li to opet sarana klepio?
slika slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pleteni predvezi / Furled leader

Post Postao/la rusko » 16 lip 2013, 20:26

Evo perfekcije sa najmanjim mogucim prstenom...

slika

slika
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pleteni predvezi / Furled leader

Post Postao/la montana » 16 lip 2013, 21:06

rusko je napisao/la:Po tom pitanju je najlon daleko osjetljiviji. Konac se slijepi u jednu cjelinu, jos kada se impregnira postane kao snjura (ako si ikada gledao svilene snjure, otprilike takvu povrsinu dobije). Najlonu ako pukne jedna nit on se krene rasipati, dok konac ostaje intaktan.
Najveci rizik je pucanje kod prstena, mada se i tada sve moze lako rijesiti sa cvorom.
Iskreno, te materijale koje spominjes (svila, najlon i prstenje), susretao sam u jednoj drugoj vrsti "ribolova" , al' nebih o tome sada! <jelmekotrazio>

Lijepo izgleda ovaj zadnji "novopeceni". Ponesi ga dole u BiH da ga intenzivno testiramo?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Pleteni predvezi / Furled leader

Post Postao/la angler » 17 lip 2013, 06:26

Stancas li ih stancas... <championvanja>

Ja koje imam najlonske su dosta meksi od klasicnih predveza i radjeni su od vrlo tankih precnika.
Vrsni dio je mislim pleten od 0.08 pa mozda do 0.18 na omci. Kojim rasponom si ti vezao najlonski?


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pleteni predvezi / Furled leader

Post Postao/la rusko » 17 lip 2013, 06:45

Ja tapering radim tako sto stavljam vise niti na nekim dijelovima. U ovom slucaju je debljina najlona bila 0.10.
Moracu sebi nabaviti mikrometar (ili kako se vec zove ta sprava) da izmjerim debljine. Onaj manji prsten ima dijametar 2 mm, pa se moze uporediti debljina predveza, od oka... 0,15 na vrhu...

Mogu ga napraviti u pola tanjeg, ali uopsteno... kada ga uporedim sa ovim od konca najlon kao materijal mi se cini losijim. Ne mislim da je totalno los, naprotiv siguran sam da je i on nadmocan obicnim predvezima sto se tice prezentacije... samo da je za nijansu losiji od koncanog.

Najveci minus je sto nema elasticitet.. Probacu i sa Stroft najlonom debljine 0.10 koji je kvalitetniji od ovog kojim sam radio "prototip", mozda i ja grijesim u procjeni kvalitete.

Koristio sam ovu semu:

slika

Moguce je naravno raditi sa manjim brojem niti izmedju stopova, probacu i to pa javim kako se najlon ponasa.
Moram probati i fluorokarbon...
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Pleteni predvezi / Furled leader

Post Postao/la angler » 18 lip 2013, 05:39

Ta sema komplikovanija od nekih sto sam prije vidjao. Jedna od njih je kao ova na slici.
slika
Eto nam posla kad se sretnemo....testiranje raznoraznik predveza :grin:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pleteni predvezi / Furled leader

Post Postao/la rusko » 18 lip 2013, 06:33

Testiranje svakako... samo da se sretnemo!!!

Ova sema sto si postavio pokazuje rad sa jednom strunom... ja radim iz dvije strune koje se poslije spletu u jednu...
Skontao sam neke finese za najlonske predveze pa cu ako stignem veceras jedan napraviti.

Test ce nam sve pokazati ;-)
slika slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pleteni predvezi / Furled leader

Post Postao/la Kovach » 18 lip 2013, 13:48

Rusko druze jesi li gledao na onom linku sto sam postavio u ranijem postu. Isto se radi sa dvije strune koje se kasnije upredu u jednu, ali doduse sve se mota rucno. Ja lovim sa takvima ali su od monofila (jedan od 0,14 i drugi 0,10) i stvarno sam zadovoljan. Vrijeme ih je mjenjati pa si me zadeverao da ponovo namotam koji. Ako stignem i ako se sretnemo (a iskreno se nadam da konacno hocemo) vidjeces kakvi su.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pleteni predvezi / Furled leader

Post Postao/la rusko » 18 lip 2013, 20:53

Kao sto rekoh... primjetio sam jedan zestok ispad pri pravljenju ranijeg predveza od najlona, tako da sam ga bezveze ocrnio...

Evo "popravnog" (pretjerao sam sa photoshopiranjem pozadine... bilo je neko platno koje sjaji u milion boja):

slika

slika

slika

Upola tanji (pogodite sta sam zahebno prosli put :oops: )... Puno bolji rad, rukom ga perfektno zabacujem, a mogu tek misliti sta ce mu stap i snjura raditi...

Mada mi je ipak ovaj od konca nekako za nijansu drazi... vidjecete ga na terenu ;-)

@Kovach... ja ovo motam motorima... prvo namotam dvije strune da se skupe za 10% duzine... a onda ih sastavim i sa suprotne strane motam u suprotnom pravcu dok se ne naspenuje kako treba. Ako si ih rukom motao onda ti svaka cast jer motori u prvoj fazi motaju konstantno ca 3-5 minuta... Drug, obavezno se vidimo ovo ljeto... pa da testiramo i usavrsavamo ovaj fazon... a i podijelimo koju pametnu <adipiva>
slika slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pleteni predvezi / Furled leader

Post Postao/la Kovach » 18 lip 2013, 23:32

Zato se ne mogu ni nakaniti da ponovo namotam koji <valjanjeodsmijeha> Vidimo se svakako drug makar na kafici

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Šnjure, predvezi, prsluci, čizme...ostali pribor za mušičarenje”