Podvez (tippet)

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:
Podvez (tippet)

Post Postao/la tommylee » 04 ruj 2013, 08:29

Na predvez bio on pleteni ili ne veže se podvez.Debljina i dužina se biraju prema veličini i snazi lovne ribe.
Mnogi koriste flukarbon a ja sam često koristio i obične najlone,raznih proizvođača.

Pošto sam imao peh da su mi svi najloni postali krti,čak i par koturova fluokarbona,sada tragam za novim.
Šta biste preporučili,za lov lipljena i za sitne muve?


Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Podvez (tippet)

Post Postao/la Clavis » 04 ruj 2013, 10:47

Ove sezone sam isprobavao ova tri:
slika

Izgubio sam dosta ribe i mušica...ne znam je li do mene i moje kontre al su pucali ko led.... običaj mi je cvikat zubom...tad mu obično osjetim elastičnost... ova tri su bez problema cvikana, Stroft GTM mi je bolje rezultate davao, ali ga nisam ove sezone kupio. Poslije fijaska sa ovima vratio sam se ovom LOOP, već dvije sezone ga koristim ne vjerujem da mi je ostalo puno od ovih 30m pa ću kupiti još...
lik na PIK-u prodaje.
slika

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Podvez (tippet)

Post Postao/la tommylee » 04 ruj 2013, 12:04

Ma to me i brine,imam ove stroft-ove i pucaju kao paučina.
Sinoć sam vezao na šaransku udicu i zatezao sve što imam.Ovi renomirani su pucali odmah i to na čvoru.
Najbolje mi se pokazao neki monofil (najlon),moram pogledati da li je Tubertini u pitanju.
Sad ću na PIK-u pogledati hvala za info!

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Podvez (tippet)

Post Postao/la rusko » 04 ruj 2013, 12:28

Stroft ispod 0.14 puca pretjerano... iznad je odlican.
Ja koristim 0.20 na lovu morske pastrmke i ne pamtim da je pucao ikada. Ljetos sam u BiH koristio stroft 0.10 i 0.12 i imao sam isto iskustvo kao i ti Tommy... jako puno pucanja i zahebancije...

Od tanjih predveza mi se Riverge pokazao idealnim:

slika

Ima nesto jacu cijenu, ali se ubjedljivo isplati.
slika slika

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Podvez (tippet)

Post Postao/la Clavis » 04 ruj 2013, 12:33

Ja sam izgubio dobrog glavonju zbog ovog strofta ljetos :( konto sam da nije zbog velike streamerske udice...al isto se ponaša i kad je sitna jednodnevka vezana....elem evo ti za ove loop. Mislim da je i cijena korektna. I provjeri koliko mu stoje na stanju da nisu ostarili i to....

http://www.pik.ba/artikal/6831708/loop- ... 25-metara/


Avatar
Klenolovac
Piskaralo
Postovi:223
Pridružen/a:12 ožu 2012, 20:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Podvez (tippet)

Post Postao/la Klenolovac » 04 ruj 2013, 23:57

Ja koristio Climax 0,13 i odlično mi se pokazao i koristio ovaj Daiwa FC 0.12 mm koji puca vrlo lako, nula bodova od mene. Je li ko koristio Akron? Malo je poskup ali ako valja bolje daki malo više za njega nego gubiti ribe sa nekim jeftinijim.

slika
Vidi gnjurca voda mu do koljena, kad dođe plima...

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Podvez (tippet)

Post Postao/la Kovach » 05 ruj 2013, 00:42

Sto se tice Strofta mene je totalno razocarao. Koristio sam ljetos 0,12 i znalo mi se dogoditi da pukne na ribi od cca 15 cm. Posto je kod mene pred kraj sezona do iduce cu valjda nesto skontati ali jedno znam da moj novac vise ne ide za Strofta definitivno.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Podvez (tippet)

Post Postao/la montana » 05 ruj 2013, 04:18

tommylee je napisao/la:Debljina i dužina se biraju prema veličini i snazi lovne ribe.
Dodao bih i najvaznije i prema velicini musice. <djed> Sitna muha, ma kako naperena, sa debelim predvezom nije ni nalik onome sto zaista pada na vodu.
Ljetos sam koristio nekakvu Godzillu u tri velicine 0.10, 0.12 i 0.14. Preporucili mi ga, probah i pokazao se odlican, te naravno jeftin, sto je isto bitno. Radi se nekakvom monofiliu koji je presvucen fluorokarbonom, na spuli od 100m. Spule se uklapaju jedna u drugu, mada su glomazne. Pravio sam od ove tri debljine kompletan predvez i sa svim tim cvorovoma nisam imao problema. cak sam dovezivao i 0.08 jednog drugog proizvodjaca na vrh i sve je funkcioniralo odlicno. Pucanja je bilo, ali nakon dva-tri veca komada na toj tankoj varjanti.

Meksi stapovi su pod moranje za tanke predveze, mada u BiH i okolini ljudi misle da je veca riba sa druge strane rijeke, pa najcesce imaju prekrute (brze) stapove za ovu finu prezentaciju sitne muhe u vruce ljetno predvecerje.

http://www.bistro-nis.rs/b-tech-najloni ... zilla.html
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Podvez (tippet)

Post Postao/la tommylee » 05 ruj 2013, 08:39

Evo ovaj Stroft imam,kao i još dvije druge debljine i puca previše lako.
slika
Uf mislio sam da je fluokarbon a ono monofil!Gledaj da je 99% identično pakovanje kao kod Clavisa!

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Podvez (tippet)

Post Postao/la tommylee » 05 ruj 2013, 11:31

Neku tabelu uporednih testova nađoh na netu,možda nekom bude od koristi:
http://www.flyfisherman.com/wp-content/ ... -26-pm.png

Avatar
Klenolovac
Piskaralo
Postovi:223
Pridružen/a:12 ožu 2012, 20:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Podvez (tippet)

Post Postao/la Klenolovac » 05 ruj 2013, 14:35

Rekoh ja da mi Climax bio odličan i jak, samo što ja golim okom nisam mogao primjetiti i da je malo deblji :mrgreen:
Vidi gnjurca voda mu do koljena, kad dođe plima...

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Podvez (tippet)

Post Postao/la Kovach » 05 ruj 2013, 23:14

Tomy upravo je to taj i kod mene samo 0,12. Monty drug i ja sam neki dan dobio preporuku za godzillu ali nisam ga jos trazio po radnjama.Doduse ovaj tip ga koristio kao osnovni silk na stapu debljine 0,16 (za plovak) i rece da je odlican.

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Podvez (tippet)

Post Postao/la tommylee » 06 ruj 2013, 08:13

Juče naletim na ovaj,piše da je 0,12 debljina nosivost 1.5Kg a špulna 50m,7.6KM!
Ako je istina ovo je best by!

http://www.timeflyfishing.com/prodavnic ... on-7x-50mt

http://www.visionflyfishing.com/?page_i ... 59&pid=295

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Podvez (tippet)

Post Postao/la rusko » 08 ruj 2013, 20:22

Meni je najbolje da ne zborim ni jedne o Vision... jer sam im *ebo i rodjeno i nerodjeno zbog losih predveza... Najbolji dan u ribolovu kojeg pamtim u cijeloj "karijeri" mi je unistio njihov los predvez, tako da im to nikada necu oprostiti...

A sada, ko hoce da proba... bujrum... razuvjerite me...

P.S. Pored losih predveza imaju dobre waderse, i sajlu za stuku... da ne bude da ih totalno mrzim <titinpionir>
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Podvez (tippet)

Post Postao/la angler » 10 ruj 2013, 22:52

Da i ja precesljam malo forum nakon duzeg "odsustva"...dok sam se resetovao <jelmekotrazio>
Pozdrav svim musicavim, a i onim koji virkaju pomalo u nasu avliju :mrgreen:

Sto se tice Strofta GTM ja ga koristim vec 2 sezonu u precniku 0.10 i imam samo rijeci hvale. Uostalom samo taj i koristim. Imao sam samo jedno kidanje na zadnjem "izletu", a i ne cudi me obzirom sta se zaletilo na tih 0.10mm.
U ovih dan dva cu postaviti malu reportazicu gdje se vidi da ribe i nisu bas maksumi, izvuceni na isti podvez :grin:

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Šnjure, predvezi, prsluci, čizme...ostali pribor za mušičarenje”