Fisch finder

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

enko
Književnik
Postovi:646
Pridružen/a:20 vel 2007, 21:44
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Fisch finder

Post Postao/la enko » 14 lis 2007, 19:38

http://www.itcomputers.ba/product_info. ... 59ecc531f9

Zanima me jel ovaj sonar mora samo ici na camac ili moze i sa obale.Posto nemam iskustva sa ovim


Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la svirac » 15 lis 2007, 10:21

Mora na camac .... ide sonda u vodu, monitor fiksiran za camac + akumulator za napajanje.
Mislim da sa obale moze samo onaj Smartcast koji se zabacuje stapom, ali, to je po meni obicna igracka.

p.s.
kod nas je zvanicno zabranjena upotreba sonara na jezerima i rijekama ... u principu debilna zabrana, ali, obzirom na to koliko ima mrezarosa, mozda i nije lose.

Pozdrav
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

enko
Književnik
Postovi:646
Pridružen/a:20 vel 2007, 21:44
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la enko » 15 lis 2007, 22:01

Hm jednom sam na tv gledao sonar koji se montira na obalu i ocitava sve moguce.Za zabranu znam ali svasta nesto je kod nas zabranjeno sto je gore od upotrebe sonara pa se nepostuje.

LJUBUNCIC
Piskaralo
Postovi:264
Pridružen/a:10 pro 2006, 00:19
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la LJUBUNCIC » 16 lis 2007, 02:49

Meni nikako nije jasno da se sonari (fish finders) ne mogu koristiti u BiH,siguran sam onaj ko je god odgovoran za tu zabranu nema pojma sta je sonar.

pocetnik
Štela
Postovi:63
Pridružen/a:12 tra 2007, 17:51
Lokacija:Trenutno BRCKO/DUBRAVE
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la pocetnik » 17 lis 2007, 00:12

Pitanje.

Je li tko imao humminbirdov sonar. Valjda ne treba čamac nego pomocu stapa izbacujes sondu. Kakav je kvalitet i prezentacija?!?

Unaprijed zahvaljujem!


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 17 lis 2007, 13:40

Zabrana sonara je dokaz da ljudi koji sjede u savezu nemaju pojma za namjenu sonara u ribolovu.
Dozvoljeno u cijelom svijetu na Balkanu ne.
Bas kao i krivolov svugdje u svijetu zabranjen a kod nas NE".
Ili kao svugdje u svijetu se nakon ulova velike ribe vracaju nazad a kod nas NE".

Za "Amatera".
Sve te male igracke nekupuj jer vjerovatno nisi toliko bogat da bi bacao novac na gluposti. Ako vec zelis sonar kupi sonar koji ide na camac. Ako nije prenosivi (tj. da ga nakon ribolova skines i nosis sa sobom) nema veze i fiksne modele mozes uz malo kreativnosti prepraviti da budu prenosivi.
Pogledaj pod temom pribor / uradi sam.
slika

pocetnik
Štela
Postovi:63
Pridružen/a:12 tra 2007, 17:51
Lokacija:Trenutno BRCKO/DUBRAVE
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la pocetnik » 17 lis 2007, 13:54

Ma gledao sam pod temom uradi sam. No problem je što nemam čamac. Pa i to treba nabaviti. Ali nije ni to bad jer na mjestima gdje pecam spustanje camca je zabranjeno. Tako da ne mogu nista učiniti.

Malo sam polijen pa jos nisam slike stavio gdje pecam. Mjesta su super i ribe sigurno ima... Ali nije bitno hoces upecati nego je vazno da se čovjek malo odmori uz vodu, popriča itd...

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 17 lis 2007, 14:09

Sta ustvari zelis od sonara..
Ako mislis da provalis gdje je riba som , saran itd zaboravi ga u samom startu jer ti sonar nece pomoci da ih vidis i uhvatis.
Sonar se uglavnom koristi kako bi nasli interesantni prelazi dubina tj. mjesta na kojim se ribe hrane ili zadrzavaju zbog odredjene konfiguracije terena. Znaci prvenstveno se treba znati ponasanje i navike odredjenih vrsta riba da bi se neke pretpostavke oko izbora terena slozile u jednu cjelinu gdje tek onda sonar dolazi kao sprava za otkrivanje takvih mjesta.
Istu radnju otkrivanja konfuíguracije dna je moguce izvesti "manuelno" sa obale uz pomoc stapa i marker plovka. Uzima vremena ali se moze jako dobro ocitati dubina, konfiguracija dna i vidjeti gdje je mulj, sljunak, trava itd. Vidicu ovih dana kad uhvatim vremena da napisem nesto o tome i da napravim par ilustracija u temi pribor/napravi sam..

Bistro
slika

Avatar
ZANDER
Pravo piskaralo
Postovi:400
Pridružen/a:20 lip 2006, 00:30
Lokacija:Graz-Austrija/Bos.Krupa BiH
Kontakt:

Post Postao/la ZANDER » 17 lis 2007, 16:07

TO "BALTAZARE"DAJ NAM SVOJE PATENETE I SIGURNO NAM NECE TREBATI ELEKTRONIKA :lol: :lol: :lol:









BISTRO OD ZANDERA! :wink:
______________________________________________________________________________

RIBAR SA UNE!

www.retols.org

______________________________________________________________________________

Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la svirac » 17 lis 2007, 21:10

Primjer zasto je sonar dobra stvar:
Lovi se smudj ... dubina jezera je 35 metara ... kako skontati gdje je gospodin. Moj dobri haver uzme sonar, kaze:"ko ga je*e", zagnjuri sondu u vodu i kaze, riba je na 7 metara dubine.
SVE JE RECENO I DALJE NE TREBA OBJASNJAVATI ZASTO JE TO KORISNA SPRAVICA.
A one marketinske fore, kao, male i velike ribice na ekranu, SmartCast, zabacivanje stapom i ostalo ... magla brate!
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

pocetnik
Štela
Postovi:63
Pridružen/a:12 tra 2007, 17:51
Lokacija:Trenutno BRCKO/DUBRAVE
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la pocetnik » 17 lis 2007, 21:44

Ma znam da mi nece pomoci da otkrijem gdje je riba i da je upecam. Posebno što se tiče nekih riba npr. šarana Ali je fora u tome što na mjestu ima mali milion zakački. Druga stvar što teren je pun rupa. Npr. ide dubina sve 2 metra odjednom propada na 8 metara dubine. E zanimaju me gdje su ti presjeci....

Avatar
Mujacic Mirza
Piskaralo
Postovi:246
Pridružen/a:24 lip 2006, 18:05
Lokacija:-Tuzla -
Kontakt:

Re: Fisch finder

Post Postao/la Mujacic Mirza » 17 lis 2007, 21:57

enko je napisao/la:http://www.itcomputers.ba/product_info. ... 59ecc531f9

Zanima me jel ovaj sonar mora samo ici na camac ili moze i sa obale.Posto nemam iskustva sa ovim
Enko kao sto su ti gore vec naveli , sonar ne sluzi da bise riba otkrila i ko sto me cesto ljudi pitaju koja je i kolika je riba , sonar takodze nije podvodna kamera sonar takodze treba znati citati ,svki ima upustvo i malo bolje pruceno brzo se nauci sta svaka ikona znaci , da mozes znati kada ti je dno muljevito a kada cvrsta podloga.
Ja ga uglavnom koristim kao i Seha za ocitavanje dna , gdje su prelazi uvale , krs tj. granje prepreke i tako.P a prama tome odredzujem gdje bi mogao da postavim sebi spot.
Te svarcice koje spominjes ne bacaj pare sem ako nemas namjeru dati djeci da se igraju.
Znam licno iz iskustva ovaj sto sada imam mi je treci po redu i dok nisam uzo dobru stavr samo sam dzaba bacao novce na jeftine igracke.Istina je da dobar sonar i dobro kosta pa ko moze da sebi priusti , a takodze i nasa stvarnost je zalosna nema puno ribara kod nas koji bi mogli da odvoje par stotina eura za solidan sonar tj. fish finder.
Pa bi ti ja odma preporucio tj. savjetovao da se bacis na mauelno sa markerom i olovom. ako ulovim vremena prije Sehe pokusacu da nabacim slike kako to izgleda. To uvjek koristim gdje je zabrana upotrebe camca. Kao sto je na svim vodama u hrvatskoj , pa ti onda dzaba i njabolji sonar.Jer nek ti bude jasno da su svi namjenjeni za upotrebu iz camaca dali oni bili mobilni ili stacionirani.Jer sonda mora biti iznad u vodi terena koji se pregledava. NEKE SONDE iaju veci ugao i snagu ocitavanja terena pa cak ovi skuplji i sondu sa tri signala sto se zovetrual bed i poklapaju ugao cak i do 60 stepeni, ali takve igracke su zara skupe pogotovo za nas standard. I takodze zaboravi na te igrackice sto se montiraju na stap ili ruku pa sa malim sondicama zabacuju sa obale.
Jedino sto su englezi uspjeli da dosada naprave takvo nesto je sto su napravili camcice na daljinski za prihranjivanje i razvalacenje sistema a ujedno mu ugradili sondu u camcic sa antenom koja salje signal na centralu tj. remont control za camac na kojem je i ekran na kojem se dobiva sva slika konfiguracije sto salje sonada pa cak i temperatura vode..Ali da ti kazem u startu da i na to nemsislis jer cak ni ja nisam mogao priustiti sebi takvu stavr jer im cjene idu kao dobar polovan automobil kod nas.Bas bi morao biti toliko lud da covjek baci par hiljada maraka za takvo nesto.
Eto Enko ako te jos sta interesuje samo pitaj.
Bistro

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 19 lis 2007, 16:18

ZANDER je napisao/la:TO "BALTAZARE"DAJ NAM SVOJE PATENETE I SIGURNO NAM NECE TREBATI ELEKTRONIKA :lol: :lol: :lol:
Heheh baltazar. Eno postavio sam u rubrici pribor marker uz kratko objasnjenje.
Zando ti jos uvjek mozes biiiiip ovo je za sarandzije jer nemogu biiiip :wink:
slika

diver
Prava Štela
Postovi:184
Pridružen/a:27 lis 2006, 23:33
Lokacija:Bosanska Krupa
Kontakt:

Post Postao/la diver » 24 lis 2007, 10:20

Seha jarane ima jeftinije a pouzdanije rijesenje a to sam ja kazem ti kolika je dubina ,kolko ribe ,kakvo je dno vode a nisam ni posebno skup heheheheh

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 26 lis 2007, 21:12

Hahha (ovaj smijeh nemoze nijedan smajli docarati)
slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Silkovi, udice, olova i ostali sitni pribor”