plovak, molim za pomoc

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
marley
Početnik
Postovi:5
Pridružen/a:12 ožu 2011, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
plovak, molim za pomoc

Post Postao/la marley » 17 ožu 2011, 21:50

Prije svega pozdrav.
Nedavno sam prvi put otisao sa prijateljem na pecanje i kao pocetniku neke mi stvari nisu jasne.Nije mi jsano koliki razmak izmedju plovka,olova i udice treba biti na mirnim vodama npr. jezero i kako da znam ako mi je plovak 5g koliko trebam staviti olova.Koji su plovci za mirnu vodu a koji sa rijeke,koja je razlika izmedju klizeceg plovka i obicnog itd.....
U naprijed Vam hvala na savjetima jer svaki savjet bi mi dobro dosao.
Bistro.


nehro
Početnik
Postovi:12
Pridružen/a:23 stu 2010, 20:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: plovak, molim za pomoc

Post Postao/la nehro » 17 ožu 2011, 23:32

Kao prvo dobro nam dosao marley, na pravom si mjestu.
Sada o tvom problemu,imas ovdje na forumu dio za plovkarose,oni ce ti pomoci u tome <ribarcina>
to ti se nalazi na pocetku stranice kad otvoris forum :wink:

BISTRO <titinpionir>

Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:

Re: plovak, molim za pomoc

Post Postao/la masterbih » 18 ožu 2011, 00:11

Marley, dobro dosao.
Tema je veoma opsirna, ali pokusacu u kratkim crtama da ti malo priblizim sve to..
Za neke detalje evo na mom blogu tekst o lovu na plovak, do duse u zimu, ali slicno je i za ostala doba:

http://ribolovacki.blogspot.com/2010/11 ... lovak.html
----------------------
Nije mi jsano koliki razmak izmedju plovka,olova i udice treba biti na mirnim vodama npr. jezero i kako da znam ako mi je plovak 5g koliko trebam staviti olova?

Razmak izmedju plovka i olova zavisi od dubine koju ribolovac podesi, a razmak izmedju udice i olova se zove podvez ili predvez.
Nekad se predvez pravi od tanjeg, a nekad od istog najlona, dok je nekad na istoj osnovnoj niti - najlonu.
Razmak izmedju udice i olova podesava sam ribolova od uslova na vodi i tehnike, vrste koju lovi..

kako da znam ako mi je plovak 5g koliko trebam staviti olova.Koji su plovci za mirnu vodu a koji sa rijeke,koja je razlika izmedju klizeceg plovka i obicnog itd..

Ako na plovku stoji oznaka npr. 5g tad je potrebno 5 grama olova da bi on bio ispravno podesen na sistemu.
U ribolovackim radnjama postoje olova koja imaju oznake na kutijicama npr. 0.10g, 0,25g, 0,50g ili 1g, 3g itd..
Nekada oznaka na plovku nije tacna pa je potrebno testirati u vodi.
Pretezno svaki plovak ima na sebi oznaku liniju neke druge boje do koje treba da je uronjen u vodu, ili prostije recene, plovak treba da stoji uspravno, a antena da je izvan vode kako bi registrovali grizeve itd..
Postoji mnogo modela za mirnu i tekucu vodu, a razlikuju se po obliku i tezinama.
Danas postoji mnogo vrsta plovaka, a samim tim i jezerskih koji su pretezno sa duzim antenama kako bi bolje razaznali dirkanje ribe u mirnoj vodi, samim tim ti plovci su i manje gramaze.
Sve zavisi od uslova na vodi gdje lovis.
Razlika izmedju klizeceg i ajmo reci obicnog - fiksnog plovka je ta, da klizecei bude na olovu, a iznad njega stoper koji ga zaustavi na odredjenoj dubini, ako nebi bilo stopera, olovo bi palo na dno, a plovak plutao horizontalno.
Klizeci plovak na spicu pretezno ima malu omcicu kroz koji prolazi najlon.

Evo jedan clanak o klizecim i waggler plovcima.
http://www.bistrobih.ba/nova/?p=10463

Obicni ili fiksni plovak je firksiran uz najlon pomocu raznih gumica, buzira, trake itd..
Ribolovac podesava njegovo kretanje, a samim tim povecava ili smanjuje dubinu sistema.

Ovo sve sto sam napisao je ukratko i osnovno..

Bistro..

Avatar
marley
Početnik
Postovi:5
Pridružen/a:12 ožu 2011, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: plovak, molim za pomoc

Post Postao/la marley » 18 ožu 2011, 08:03

masterbih je napisao/la:Marley, dobro dosao.
Tema je veoma opsirna, ali pokusacu u kratkim crtama da ti malo priblizim sve to..
Za neke detalje evo na mom blogu tekst o lovu na plovak, do duse u zimu, ali slicno je i za ostala doba:

http://ribolovacki.blogspot.com/2010/11 ... lovak.html
----------------------
Nije mi jsano koliki razmak izmedju plovka,olova i udice treba biti na mirnim vodama npr. jezero i kako da znam ako mi je plovak 5g koliko trebam staviti olova?

Razmak izmedju plovka i olova zavisi od dubine koju ribolovac podesi, a razmak izmedju udice i olova se zove podvez ili predvez.
Nekad se predvez pravi od tanjeg, a nekad od istog najlona, dok je nekad na istoj osnovnoj niti - najlonu.
Razmak izmedju udice i olova podesava sam ribolova od uslova na vodi i tehnike, vrste koju lovi..

kako da znam ako mi je plovak 5g koliko trebam staviti olova.Koji su plovci za mirnu vodu a koji sa rijeke,koja je razlika izmedju klizeceg plovka i obicnog itd..

Ako na plovku stoji oznaka npr. 5g tad je potrebno 5 grama olova da bi on bio ispravno podesen na sistemu.
U ribolovackim radnjama postoje olova koja imaju oznake na kutijicama npr. 0.10g, 0,25g, 0,50g ili 1g, 3g itd..
Nekada oznaka na plovku nije tacna pa je potrebno testirati u vodi.
Pretezno svaki plovak ima na sebi oznaku liniju neke druge boje do koje treba da je uronjen u vodu, ili prostije recene, plovak treba da stoji uspravno, a antena da je izvan vode kako bi registrovali grizeve itd..
Postoji mnogo modela za mirnu i tekucu vodu, a razlikuju se po obliku i tezinama.
Danas postoji mnogo vrsta plovaka, a samim tim i jezerskih koji su pretezno sa duzim antenama kako bi bolje razaznali dirkanje ribe u mirnoj vodi, samim tim ti plovci su i manje gramaze.
Sve zavisi od uslova na vodi gdje lovis.
Razlika izmedju klizeceg i ajmo reci obicnog - fiksnog plovka je ta, da klizecei bude na olovu, a iznad njega stoper koji ga zaustavi na odredjenoj dubini, ako nebi bilo stopera, olovo bi palo na dno, a plovak plutao horizontalno.
Klizeci plovak na spicu pretezno ima malu omcicu kroz koji prolazi najlon.

Evo jedan clanak o klizecim i waggler plovcima.
http://www.bistrobih.ba/nova/?p=10463

Obicni ili fiksni plovak je firksiran uz najlon pomocu raznih gumica, buzira, trake itd..
Ribolovac podesava njegovo kretanje, a samim tim povecava ili smanjuje dubinu sistema.

Ovo sve sto sam napisao je ukratko i osnovno..

Bistro..

Hvala Vam na dobrodoslici a i na savjetima jer kao sto sam vec rekao svaki savjet mi je dobro dosao.

Bistro <titinpionir>

Avatar
marley
Početnik
Postovi:5
Pridružen/a:12 ožu 2011, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: plovak, molim za pomoc

Post Postao/la marley » 18 ožu 2011, 08:05

nehro je napisao/la:Kao prvo dobro nam dosao marley, na pravom si mjestu.
Sada o tvom problemu,imas ovdje na forumu dio za plovkarose,oni ce ti pomoci u tome <ribarcina>
to ti se nalazi na pocetku stranice kad otvoris forum :wink:

BISTRO <titinpionir>
hvala na dobrodoslici i na pomoci.

Bistro <titinpionir>


ana
Početnik
Postovi:12
Pridružen/a:12 sij 2010, 09:52
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: plovak, molim za pomoc

Post Postao/la ana » 18 ožu 2011, 09:24

Pozdrav.
Za mene plovak od 5 g za mirnu vodu je prevelik. Za ribolov koristim od 0.20 za kedere, do 2, max 3g plovke u mirnim vodama. Po meni najbolje koristiti bužire za učvršćivanje plovka. Olova staviti toliko da izbalansirate plovak, tj da plovak potopite do antene. Stavljam više sitnih kuglica olova, tj niz, s tim da poslijednje olovo, najsitnije, udaljim na 10 cm od grupe olova, a ispred predveza.Bistro za početnika <championvanja>

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: plovak, molim za pomoc

Post Postao/la Seha » 19 ožu 2011, 15:51

marley je napisao/la:Prije svega pozdrav.
Nedavno sam prvi put otisao sa prijateljem na pecanje i kao pocetniku neke mi stvari nisu jasne.Nije mi jsano koliki razmak izmedju plovka,olova i udice treba biti na mirnim vodama npr. jezero i kako da znam ako mi je plovak 5g koliko trebam staviti olova.Koji su plovci za mirnu vodu a koji sa rijeke,koja je razlika izmedju klizeceg plovka i obicnog itd.....
U naprijed Vam hvala na savjetima jer svaki savjet bi mi dobro dosao.
Bistro.
Evo da i ja pozelim dobrodoslicu Marley.
Kolege i kolegice su se potrudile da ti odgovore ja bi samo dodao da vazan segment postavljanja otezanja izbora tezine i oblika plovka te ostale opreme iskljucivo diktira vrsta (protok) vode i vrsta ribe koju namjeravas loviti. Neke ribe (poput mrene) preferiraju hranjenje na dnu tako da glavno otezanje mora biti tik uz samo dno, a neke u drugim slojevima vode u propadanju mamca ili takozvanom stopanju kada se od mamca zahtijeva da sto prirodnije leluja u vodenoj struji.
Ima tu dosta finesa ako gdje zapne javi se.
slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Silkovi, udice, olova i ostali sitni pribor”