NAPRAVI SAM !

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
macak
Haman Štela
Postovi:40
Pridružen/a:11 ožu 2007, 11:58
Lokacija:München
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la macak » 28 svi 2007, 10:15

alar je napisao/la:STO ZNACI NA MANJU UDICU STAVIM MAMAC tj TIJESTO I U TOM SLUCAJU JEDNU UDICU IMAM SLOBODNU TAKO DA JE MOGUCE SAMOUBADANJE RIBE OVO SU MOZDA VEC NEKI PROBALI MENI SE CINI KAO DOBAR SISTEM NEZNAM STA CE DRUGI RECI BISTRO
Ne zaboravi alar da imas dvije udice po sistemu a to nije dozvoljeno
samo je pitanje vremena....


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 25 ruj 2007, 22:32

Evo Adnane postavicu ja tvoj sto za vezanje muha jer Senad ima puno posla "oko drugih stvari" :wink:
Adnane kad naletis na chat objasnicu ti kako se ubacuju slike u tekst na forumu.. Bistro

........................................................................................
Da bi sebi olakšali prilikom izrade mušica potrebno je da imate odgovarajuci alat.Pored alata bi vam sigurno dobro došao jedan sto kao što je ovaj.
Na njemu se sve nalzi što vam je potrebno, ima dovoljno mjesta a najvažnije je što vam se sve nalazi na dohvat ruke.

Nije teško napraviti ga, a meni je ovaj napravio moj dobar prijatelj.

BISTRO ADNAN !!

slika
slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 26 ruj 2007, 18:28

Hranilica za ribolov ciprinida.

Treba vam pocincana mreza precnika okna 5-10 mm
Olovne trake sirine hranilice
Monofil 0.45 - 0.50
Virbla

slika
slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 07 lis 2007, 17:59

Za one koji pocinju sa saranskim ribolovom "na moderno" evo par ilustracija sistema koji su efikasni ,a ujedno sigurni za ribu u slucaju kidanja strune sto je mnogim sarandzijama koji vole ovaj sport na prvom mjestu.

Polufiksni sistem za samoubadanje sarana sa kacenjem olova na plasticnom konektoru. Klasican sistem za ribolov na "teskim terenima" (potopljeno granje,stijene,vodeno raslinje).Pored ovog sistema cesto se koristi i linijski sistem i jedina je razlika sto nema plasticnog konektora vec ugradjenu silikonsku cijev u koju ulazi virbla sa predveza ,i sto glavna struna prolazi kroz samo olovo. Ukoliko olovo "zapne" za prepreku olovo se samo otkaci sa konektora ili izvuce iz silikonske cijevi ukoliko koristimo linijski sistem.U slucaju da riba prekine glavnu strunu nece uginuti vec ce se lako osloboditi olova ,a nakon izvjesnog vremena i udice.

slika

Helikopter sistem se koristi kad su potrebni daleki zabacaji a ujedno i samoubadanje ribe.Sa Helikopter sistemom smanjujemo mogucnost upetljavanja predveza sa mamcem sto je najcesci problem kod ribolova na udaljenim hranilistima.
Koristi se kako na muljevitom tako i na tvrdom dnu ali izbjegavajte ribolov na "teskim" terenima (potopljeno granje,stijene,vodeno raslinje).
Na muljevitim terenima mozete napraviti korekciju udaljenosti predveza od olova sa gumenim kuglicama tako da olovo uroni u mulj ali da predvez ostaje na povrsini.Takodje sistem koji olaksava ribi da se u slucaju kidanja strune oslobodi olova tako sto prilikom zapinjanja olova virbla sa predvezom pomjeri gumenu kuglicu i tako sklizne sa silikonske cijevi na glavnu strunu.

slika

Sok sistem je sistem koji se koristi na vodama gdje je veliki pritisak ribolovaca tj. gdje su ribe provalile klasicne sisteme i pucene losim iskustvom dugo ispituju mamac. Njegova je efikasnost u tome sto dozvoljava ribi da uzme mamac ,i da "krene" sa njim a da neosjeti otpor olova sve dok struna nedodje do stopera ,i napravi kontakt sa olovom cija tezina zabija udicu. U slucaju kidanja riba se lako oslobadja olova i ostatka sistema.

slika

Evo slike ribe koja se oslobodila olova & predveza ,i nastavila hranjenje iako je vrh udice jos uvjek bio u usni.

slika

slika

Bistro na vodi i u zivotu !
Zadnja izmjena: Seha, dana/u 07 lis 2007, 23:01, ukupno mijenjano 1 put.
slika

enko
Književnik
Postovi:646
Pridružen/a:20 vel 2007, 21:44
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la enko » 07 lis 2007, 21:38

Seha hvala ti na ovome za nas pionire saranskog ribolova.


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 07 lis 2007, 23:04

Nema frke Enko samo naprijed.
slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 19 lis 2007, 16:07

Enko evo kao sto sam ti obecao ilustraciju marker plovka.
Marker sluzi da bi pretresli teren na kom zelimo loviti i tako saznali dubinu i konfiguraciju dna sto je prilikom ribolova sarana jedna od kljucnih stvari prilikom odabira mijesta za ribolov.Sa ljepljivom trakom ili flomasterom obiljezimo na stapu odredjenu duzinu recimo 30-40 cm od vrha spulne na masinici kako bi izvlacenjem strune nakon zabacaja precizno odredili dubinu.
Obavezno koristite upredenu strunu za markiranje jer se neisteze poput monofila koji amortizuje dodir olova sa dnom i samim tim sakrije dosta informacija koje struna prenosi na vrh stapa i daje nam do znanja o kakvom se dnu radi (mulj,sljunak,tvrda glina,kamenje,trava itd). Nakon malo rutine mozete za relativno kratko vrijeme napraviti kartu sa svim informacijama koje ste "opipali" olovom kako bi u nekim narednim izlascima na vodu znali sta vas ceka na odredjenim pozicijama.

slika
slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 22 stu 2007, 14:31

Evo kako mozete napraviti jedan efikasan a ujedno siguran po ribu samoubadajuci sistem za ribolov sarana i amura. Sistem je polufiksni tj. ukoliko riba za vrijeme borbe prekine glavnu strunu prilikom zapinjanja za podvodnu prepreku riba se oslobodi olova a kasnije i same udice. Sam sistem je pomalo zaboravljen ali ne tako davno kad nisu postojali konektori i ostali sitni pribor za slaganje modernih saranskih sistema ovo je bio sistem koji je najvise koristen na svim evropskim vodama i koji je zasluzan za ulove velikih sarana. Jednostavan a ujedno i efikasan sistem koji je prvi put objavio pronalazac ovog sistema Kevin Maddocks u svojem video materijalu "Revolution".
Bravo za Kevina ! :wink:

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika
slika

Avatar
DinGo
Štela
Postovi:95
Pridružen/a:17 vel 2008, 20:26
Lokacija:Zenica
Kontakt:

termometar

Post Postao/la DinGo » 22 vel 2008, 17:32

u akvaristickoj radnji kupite digitalni termometar i jednostavno ga stavite na upredenicu ili silk kao varalicu
i zabacite na zeljeno mjesto. Tonuci je. Ali to je otprilike jer ce vjerovatno izgubiti vrijednost u toku izvlacenja.
Brze izvuci i odstupanje ce vjerovatno biti u 1-2 stepena. Gdje ima soma, mozda bi trebalo staviti trokuku na njega za svaki slucaj :D
slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: NAPRAVI SAM !

Post Postao/la Seha » 04 pro 2008, 17:59

"Guglajuci" po internetu nasao sam intersantan link na kom je moguce vidjeti kako se lako moze napraviti prakticno gorilo od limenke.
Za ove zimske dane idealna stvar za skuhati vruc napitak na vodi ili skuhati neko jelo ako duze boravite na vodi.
Gorivo koje se koristi se zove etanol (alkohol) i na zapadu ga ima u svim trgovinama i koji se pored vec navedenog koristi i za ciscenje svega i svacega u pokucstvu.
Sad trebao bi se neko kod nas raspitati ima li toga i kolika je cijena.
Cijena za litar goriva se ovdje vrti negdje oko 8 KM i kad se uzme u obzir cijena plina ova se igracka visestruko isplati.
Ja sam napravio cisto eksperimentalno jednu koju sam testirao kad sam lovio zadnji put sa Denisom. Denis koristi kupovnu Trangiu i nismo primjetili da je kuhanje indenticne kolicine vode duze u ovoj kucno pravljenoj karafeci.
Slika dole: lijevo je ta koju sam pravio desno je Denisova kupovna Trangia uz koju je moguce kupiti i set aluminijumskog posudja.

slika

slika

I jos jedna kupovna verzija koja nema zastitnik plamena pa smo improvizovali sa alu folijom..

slika

Evo prvo link da vidite kako se pravi gorilo od limenke.
http://www.instructables.com/id/Can-Stove/

Moguce je naci i video snimke evo jedan od njih.
http://www.youtube.com/watch?v=DQNNSIXc ... re=related
slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: NAPRAVI SAM !

Post Postao/la Seha » 05 lip 2009, 14:15

Ako neko nema svingere (vizuelne indikatore) evo kako ih uz malo kreativnosti mozete napraviti da budu jednako funkcionalni kao kupovni ,a ujedno im date i neki svoj personalni izgled.
Za pocetak vam je potrebna zica od felge velikog bicikla sa pratecim sarafom. Mesingani ili uteg od prokroma kocka za igre na srecu (ili nesto drugo slicne velicine) i aluminijumski,prokrom ili plasticni L profil koji ce biti nosac svingera. Prvo na L profilu na kracem dijelu izbusimo rupu koja odgovara sirini navoja alarma (elektricnog indikatora) nakon toga na duzem dijelu izbusimo rupu milimetar dva siru od zice nakon toga isjecemo jedan mali dio donjeg dijela kako bi saraf od zice bio malo uvucen u L profil. Nakon toga kombinirkama savijamo zicu koju unaprijed obiljezili flomasterom na kojim mijestima je treba savijati. (Kad savijate zice najbolje je istovremeno nakon svakog savijanja savijati i ostale zice (ako pravite 2-3-4 svingera) kako bi imali indenticnu duzinu i oblik. Nakon sto ste savili pocetni ugao od 90 stepeni i savili nakon toga zicu na U na ravnom dijelu zice nam je potreban uteg. Odredjenu duzinu mesinganog ili prokrom utega probusite kroz centar i onda sa strane izbusite jos jednu rupu u koju urezete navoj za manji saraf koji ce regulisati lakse ili teze klizanje tega po zici. Ovaj teg nam sluzi da bi manje ili vise opteretili strunu u razlici dali lovimo daleko ili blizu obale i tako olaksali alarmu da brze skonta da je riba uzela ili se igra sa mamcem. Nakon toga savijemo zicu pod uglom koji se vidi na slici , izbusimo kockicu na sirinu zice, navucemo je i opet savijemo pod uglom na slici.
Ostaje nam jos da zicu ubacimo u nosac na navoj kapnemo malo farbe i stegnemo saraf. Sada vam samo jos ostaje da kraj gdje zice se struna naslanja na zicu obradite sitnom turpijom kako pri dizanju stapa sa alarma nebi ostetili strunu. Uz par korekcija kljestima stelujte mijesto gdje se naslanja struna kako bi pri svakom povlacenju ona bila u savijenom uglu kod kocke vodeci racuna da se takodje lako i otkaci kad dignemo stap iz nosaca.
Sve u svemu pola sata posla.

Evo i slike !
Seha svingeri komponente.JPG
Seha novi svingeri.JPG
Seha stari svingeri.jpg
Seha stari svingeri 2.jpg
zoom svinge.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: NAPRAVI SAM !

Post Postao/la Seha » 21 lip 2010, 13:45

Evo jos malo inspiracije za one koji se odluce sebi praviti vizuelne indikatore: hengere (bobine) ili swingere.

Od alata su vam potrebni kombinirke, cvikcange i super ljepilo
Od materijala za samo tijelo hengera mozete koristiti sve materijale koji nekorodiraju u dodiru sa vodom platicne, prokrom ili aluminijske cijevi. (Idelano od punog materijala pa vi napravite rupu za "stipavicu" 5 mm kroz centar)

Za stipavice na koje lijepite (super lijepkom) plasticne perle mozete koristiti prokrom zicu debljine 2-3 mm (ja sam na jednom koristio prokrom zicu skinutu felge bicikla a drugu stipavicu (na ovom swingeru imate na auto brisacima 2 prokrom lajsne koje drze gumu) - one su mi se pokazala dosta zilavije i lakse za raditi.

Prokrom zica (koristio sam onu za co2 varenje prokroma) od 1-2 mm kako bi napravili kopce za lanac na dnu hengera (bobine)

Lanac od vodokotlica ili slicno (vazno je da je otporan na koroziju)

Evo idu slike !
P6180044 - Kopi.JPG
Ovdje je stipaljka napravljena od prokrom zice skinute sa felge bicikla. Stelovanje pritiska kugli se vrsi preciznim stelovanjem kljestima.. Vazno je da se prilikom stavljanja i skidanja sa strune ista neosteti. Treba malo experimentisati (par minuta) i kad dobijete da henger tresenjem nespada sa strune a ujedno kad se otkaci i zakaci par puta neosteti strunu TO JE TO !
P6180063 - Kopi.JPG
P6180048 - Kopi.JPG
P6180064 - Kopi.JPG
Ova zadnja slika je kombinacija hengera i swingera jer je pokretan u 2 zgloba pod alarmom i na samom hengeru te kao takav dobijemo dosta brzu i precizniju indikaciju. Problem sa klasicnim swingerom koji ima samo jednu tacku pokretanja (ispod alarma) je ta da osjetljivo pomjeranje sistema pod vodom uopste neregistruje. Nerijetko se sa klasicnim swingerom ti momenti manifestuju sa blagim treskanjem vrha stapa i ako na alarmu niste nastelovali senzitivnost na vibraciju tesko da skontate na vrijeme da se nesto desava oko vaseg mamca.
Ovako smo taj fenomen koliko toliko ublazili ali i dobili henger koji je otporan na ljuljanje i laznu indikaciju prouzrokovanu naletima vjetra. Na vrhu ispod stipavice sam narezao navoj za mesingani saraf (saraf za stelovanje zategnutosti sajli na biciklu) koji ima rupu i sa njegovim odvijanjem stelujem stisak kugli (za lakse i teze odvajanje od strune prilikom kontriranja.

Bon apatit !
P6210069 - Kopi.JPG
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Silkovi, udice, olova i ostali sitni pribor”