NAPRAVI SAM !

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
NAPRAVI SAM !

Post Postao/la Seha » 30 sij 2007, 15:16

Palice za hranjenje boiliama !
Plasticna ili aluminijumska cijev precnika 24 mm.Ravne palice (takozvani stick-ovi) za.Savijena palica (takozvana kobra) se pravi tako sto plasticnu cijev napunimo sitnim pjeskom koji dobro nabijemo u cijev i zatvorimo ljepljivom trakom sa obadvije strane.Lagano zagrijavamo fenom za susenje kose i savijamo u zeljeni oblik.Kao drsku stavite gumiranu rucku od bicikla na kojoj izbusite jednu rupu ø 10mm koja ce sluziti za odvod vode kad (podmazemo vodom) palicu kako nam nebi cjepala boilie i kako bi bacali dalje nego suhom palicom (tako smanjujemo trenje boilie od zid palice) :wink: !

slika

Poklonio Adiju "poskok" palicu pa morao praviti sebi novu. :wink:

slika

Za sve sarandzije koji zele sa sigurnoscu znati dal je temperatura vode bas "ona prava" na kojoj misle praviti hraniliste koje je specificno za razlicito doba godine evo jednog malog remek dijela kog se niko od renomiranih firmi saranske opreme nije sjetio da ponudi gladnom trzistu.
Termometar od akvarijuma na koji ucvrstite plasticnu cijev (selotejpom ili bolje sa shinck tube (cijev koja se zagrijavanjem skuplja). Zabacite sacekate 5 min izvucete i ocitate temperaturu vode u odredjenom vodenom sloju.Termostat se ponasa kao propusni plovak tako da je moguce ocitavanje temperature u svim vodenim filmovima.

slika
slika

Ako niste zadovoljni ruckama na svojim stapovima kupite neoprenske rucke za bicikla kooje mozete oblikovati po zelji smirgl papirom krupne pa onda sitne granulacije.

slika
slika
slika

Cesto se desi kad lovimo sami da nam meredov pri borbi sa ribom zapne za neku prepreku na dnu i tako oteza prihvacanje ribe u meredov (meni se desilo vise od jednog puta :wink: ).. Na drsku meredova namontirajte dio plivajuce spuzve koju koriste kod izoliranja vodovodnih cijevi i meredov ce plivati.

slika

Uz malo mastovitosti sve je moguce inprovizovati mozda i bolje nego renomirane firme..

Nastavak u sljedecem broju vesele sveske ! :lol:
Zadnja izmjena: Seha, dana/u 26 ruj 2007, 18:37, ukupno mijenjano 2 puta.
slika


Avatar
macak
Haman Štela
Postovi:40
Pridružen/a:11 ožu 2007, 11:58
Lokacija:München
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la macak » 10 tra 2007, 19:52

Pa gdje je taj nastavak?Ja sam saranolovac i mogu cekati ali ovo traje....
Ako treba pomoc kazi,da malo zivne ovaj forum :)
samo je pitanje vremena....

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 11 tra 2007, 12:54

Bistro Macak..
Ovu sam temu poceo da bi se ,i drugi clanovi malo aktivirali ,i neku od svojih "karafeka" nesebicno podijelili sa ostalim clanovima.
Ova tema na forumu bi trebala da pomogne ribarima koji nisu zbog ovog ili onog razloga u mogucnosti nabaviti neke dijelove neophodne opreme ,i kako mogu sami da naprave neke dijelove neophodne opreme.
Kad sam pocinjao sa modernim saranskim ribolovom (prije cirka 13 godina) ovdje gdje zivim saranski ribolov kao takav je bio u pelenama pa sam morao da se snalazim kako znam i umijem za opremu.
Nikad u zivotu nisam bio egoista i uvjek sam spreman razmijeniti iskustvo sa iskrenim ljudima.Recimo za ove imitacije kobre (savijene palice za prihranjivanje boiliama) sam prije pravio kao ravne palice jer nisam znao kako mogu saviti plasticnu cijev a da ona neizgubi okruglu formu sve dok nisam lovio sa Ristom na Rakitiju pokraj Zagreba koji mi je otkrio tajnu da kad napunim cijev sitnim pjeskom mogu je savijati kako zelim.I ravne su ok ali ove savijene palice su dosta preciznije i lakse se dobije osjecaj za daljinu.Ove originalne palice i nisu skupe 30-40 eura ali zasto taj novac neinvestirati u mamce ili neki dio opreme ,a palicu za pola sata rada sam napraviti.
Imam jos par stvarcica pa cu to postaviti ovih dana a nadam se da ce i drugi clanovi postaviti neke dijelove svoje opreme koje su sami napravili.

Bistro
slika

Avatar
aldkis
Haman Štela
Postovi:36
Pridružen/a:18 vel 2007, 15:26
Lokacija:Rorschach Ch Bodensee/Kotorsko,BIH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la aldkis » 13 tra 2007, 15:14

evo i nešto od mene: ako imate kakav stari gumeni čamac kojeg više nije moguće popraviti možete ga preraditi sa malo novca.u mom slučaju to izgleda ovako
slika
slika


sačuvao sam plastično dno,koje sam prije svega dobro obrusio.onda sam upotrijebio ploče za toplotnu izolaciju i izrezo na mjeru za stranice čamca.sve šupljine je potrebno dobro zapuniti jer preko svega ide u mom slučaju epoxy a moze se koristiti i karbonska vlakna,poliester...šupljine sam zapunio sa pur pjenom koju se može lijepo oblikovat kad se osuši.čamac je još u fazi izrade i zato za sada samo toliko a nastavak slijedi...
slika
aldkis

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 14 tra 2007, 22:35

Aldkis kad zavrsis ovu ladju trebace ti i sonar.

Evo kako sam od obicni (fiksni) sonar prepravio u prenosivi.


slika

slika
Zadnja izmjena: Seha, dana/u 26 ruj 2007, 18:43, ukupno mijenjano 1 put.
slika


Avatar
macak
Haman Štela
Postovi:40
Pridružen/a:11 ožu 2007, 11:58
Lokacija:München
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la macak » 18 tra 2007, 13:19

Primjetio sam da mnogi jos nemaju ovakvu raketu i gube puno vremena kod hranjenja.Ovako se raketa brzo okrene i ne stvara otpor u vodi a skroz je lagano namatanje najlona na roli tako da se moze uptrijebiti tanji.Ja inace upotrebljavam konusni 0,21-0,58


slikaslikaslikaslika
slikaslikaslika
samo je pitanje vremena....

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 18 tra 2007, 21:03

Odlican savjet od macka za prepravku raketa..
Evo kao sto i obecah moje rakete iz "kamenog" doba.
Prva je (Baltazar I :D a Zander) napravljena od pvc cijevi precnika 5 cm duzine 15 cm. na kraju rakete sam iskoristio plovak koji pomaze izvrtanju (kipanju) rakete pri dodiru sa vodom.
Druga je (Baltazar II :wink: a Zander) napravljena od prazne plasticne kutije od hrane za akvarijumske ribice na cije dno sa unutrasnje strane sam iskrojio i zalijepio gumiranu spuzvu kako bi olaksao kipanje hranilice.
Ovo je slican fazon kao u Macka jedina je razlika u tom sto je u macka kugla a ovdje plasticna kuka od koje se predvez hranilice (koji sam pravio od amnezije // moze i debeli monofil 0.50) otkaci u dodiru sa vodom tako da hranilica putuje nazad u rikverc i tako nepravi veliki otpor vode pri izvlacenju.

Trenutno je u izradi Baltazar 3 koja ce akobog da sama sebe "lopatom" natovariti hranom ,i onda lagano Mostarska lasta sa stapa ,i kraul plivanje do markera i nazad. Trenutno je projekt na stolu naseg poznatog "patentasa" Zandera koji treba da armira peraje hranilice jer"bo one gumene koje nam je ceska firma donirala na testiranju poderemo za 2 dana.Haj malo zahebancije nije z" gorega !

slika

Ovu temu nebi trebalo ograniciti samo na saranski ribolov siguran sam da i varalicari, plovkarosi i ostali imaju zanimljive stvarcice iz kucne radinosti.

Bistro
slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 17 svi 2007, 14:46

Evo kako pravim "zadnja olova" back leads koja su mi se bolje pokazala od vecine kupovnih koja se u borbi sa ribom jednostavno sama otkace.
Za one koji ih nisu prije koristili evo info.
Zadnja olova se koriste u saranskom ribolovu kad ste prinudjeni da strunu od stapa do mamca "zakucate" na dno kako bi izbjegli da se riba nepreplasi od dodira sa strunom ,ili ako lovite na poziciji gdje ima dosta plovila koja bi mogla da vam zakace za strunu.
Za izradu koristim olova u obliku suze , celicnu zicu i kljesta.
Lako jednostavno i jako efikasno !
Bistro

slika
Zadnja izmjena: Seha, dana/u 26 ruj 2007, 18:48, ukupno mijenjano 1 put.
slika

alar
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la alar » 18 svi 2007, 15:29

ZA NAS NOVE U SARANSKOM RIBOLOVU SVE JE OVO OD VELIKE KORISTI BRAVO SEHA I SVAKA CAST ZA TOLIKI TRUD

alar
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la alar » 18 svi 2007, 15:42

http://img524.imageshack.us/my.php?imag ... 530rx1.jpg EVO OVAKO SAM JA NAPRAVIO SISTEM KAD LOVIN NA NEKO TIJESTO PURU ILI NEKE TVRDO KUHANE PRIMAME KOJE JE MOGUCE ZAKACITI NA UDICU

alar
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la alar » 18 svi 2007, 16:34

STO ZNACI NA MANJU UDICU STAVIM MAMAC tj TIJESTO I U TOM SLUCAJU JEDNU UDICU IMAM SLOBODNU TAKO DA JE MOGUCE SAMOUBADANJE RIBE OVO SU MOZDA VEC NEKI PROBALI MENI SE CINI KAO DOBAR SISTEM NEZNAM STA CE DRUGI RECI BISTRO

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 18 svi 2007, 23:13

Moze proci Alar samo ja bi da sam na tvom mjestu umjesto ove manje udice svezao jedan odgovarajucu spiralnu oprugu jer dosta bolje drzi tijesto na udici.
Bistro
slika

alar
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la alar » 19 svi 2007, 16:35

HVALA NA SAVJETU NISAM SE TOGA SJETIO SAMO DA NADEM ODGOVARAJUCU MASINU DA JE RAZVALIM TREBAJU MI OPRUGE :D

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 19 svi 2007, 21:53

Mozes i sam napraviti nesto na ovaj fazon od prokrom zice..

slika
slika

Avatar
macak
Haman Štela
Postovi:40
Pridružen/a:11 ožu 2007, 11:58
Lokacija:München
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la macak » 28 svi 2007, 10:12

Moze se izvaditi feder (spirala) iz kemijske olovke i svezati na dlaku ako se peca na sarana ili navuci na udicu ako se peca deverika,babuska & co
samo je pitanje vremena....

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Silkovi, udice, olova i ostali sitni pribor”