olovo, sistem

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
Aco
Haman Štela
Postovi:50
Pridružen/a:19 kol 2006, 07:58
Lokacija:selim se na jezero
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
olovo, sistem

Post Postao/la Aco » 28 kol 2006, 21:05

U saranskom pecanju susretao sam se sa laksim i tezim terenima (misleci na dno). Najvece "muke" imam sa mulj-om one najgore vrste, sive boje koji se pretvara u oblacic kad se dohvati a, i dismr do bola, ne znam da li ste imali prilike na ovakvim jezerima iz bajke loviti.
Koja olova koristite, naravno sisteme, ma daj ostalo znate... :wink:


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 28 kol 2006, 23:12

Cika kure to je to kao sto rece teren iz snova. Vecina voda na kojim lovim su bas tog tipa dna "puding-asta muljina". Trebalo mi je vremena da provalim kakvu prezentaiju mamca da koristim kako bi izbjegao ukopavanje istog u mulj. Nije da je saran nemoze naci ni u mulju ali nekako imam vece samopouzdanje kad je sve kako sam zamislio u glavi.
Kao 1 moras da izmjeris cirka dubljinu muljine na mjestu gdje mislis postaviti zasjedu (hraniliste)..To ces uraditi tako sto uzmes bijeli konac (dovoljno jak da nepukne pri zabacaju sa tezinom olova sa kojom namjeravas loviti). Zabacis na mjesto i izmjeris koliko je konca bilo u mulju (vidi se taj dio je tamniji :? ).. E onda ti ostaje da izaberes jedan od dva sistema (obadva su samoubadanje #bolt rig#)..
Za prvi nemam sliku ali standardno in line olovo i duzina predvaza za bar 10 cm duza od dubine mulja na hranilistu.I onda lagano stavis takozvani smoki na udicu a mamac je ionako na dlaci (pva spuzvicu-koja se istopi u vodi nakon kraceg vremena i lagano spusti tvoj mamac na povrsinu mulja Ja sam koristio Solar-ov smoki i ok je.

Ja sam otisao malo dalje pa sam napravio jedan sistem koji idealno funkcionise na divljim vodama ( na komercijali ga nisam probao jer nelovim na takvim vodama ali pretpostavljam da bi umjesto upredenice koju ja stavljam bolje "legao" stiff rig od fluorokarbonskog monofila (0.35-0.40 kako bi smanjio ispljuvavanje mamca koje se cesto desava kod riba koje su provalile foru kao na kom. vodama)
Ovaj fazon sam koristio i u lomu (granje stijene itd) samo sto predvez sa olovom vezem sa monofilom manje nosivosti (ako je glavni 0.30 onda vezem 0.22-0.25 i sto povise cjevi protiv zapetljavanja napravim sistem sa propusnim plovkom kako bi odigao glavnu strunu sto vise od prepreka.........Al to je vec druga tema pa da nedavim o tome.
Evo ti slika dole , ako ima kakvih podpitanja javi.

Bistro i nadam se da sam ti bar malo pomogao..

slika
slika

Saran ba
Početnik
Postovi:7
Pridružen/a:29 kol 2006, 01:45
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Saran ba » 29 kol 2006, 02:05

Seha avatar je mrak,koliko je tezak bio Sargo? :lol:

Avatar
Aco
Haman Štela
Postovi:50
Pridružen/a:19 kol 2006, 07:58
Lokacija:selim se na jezero
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Aco » 29 kol 2006, 12:13

Da, Seha kapiram tu matematiku, odlicna je. Samo me interesuje jos oblik olova koji koristis zbog samog prodiranja u mulj ili to vec regulises duzinom predveza. Vodjen logikom nece isto potonuti zip olovo ili okruglo ili...

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 29 kol 2006, 13:15

Saran ba skromnost je moja mana BA..

Ja uglavnom koristim olovo sa stopiranje po sprudovima (spljostena suza). Mada nevjerujem da oblik igra ulogu kad rokne onom brzinom u mulj.
slika


Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Amir » 29 kol 2006, 22:51

O koristenju vrste olova po meni odlucuje situacija i mjesto gdje lovim.Ako moram daleko izbacivat onda olovo je aerodinamicnog oblika.Ako je daljina nebitna moj izbor je pljosnato olovo.Pljosnato olovo je stabilnije i kod opreznih grizova omogucava bolje kacanje jer tezina pljosnatog olova je bolje koncentrisana.Rijesenje za muljevito dno je duzi podvez ali ako je previse dug onda nije tako efikasna montaza.Znaci dubinu mulja dobro ocijeniti i za tu dubinu podvez produziti.Meni licno se ne svidza Sehina montaza jer vjerovatno se pomrsi olovo i podvez prilikom izbacaja.Ja u tim situacijama koristim normalnu montazu sa fiksnim olovom.

Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la svirac » 30 kol 2006, 16:30

"jer tezina pljosnatog olova je bolje koncentrisana."

Ovo gore ne kontam?

Osim toga, nema sta da ti se svidja ili ne svidja, covjek je probao montazu i .... fercera.
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Avatar
Dril
Haman Štela
Postovi:30
Pridružen/a:24 srp 2006, 09:34
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Dril » 30 kol 2006, 17:42

Aaaaa sta kazes Aco stari "Vuce" :D :) mulj dismr he he he he ,hajd'da negnjavim,nego za krace udaljenosti ili ti zabacaje na muljevitim mjestima bih ti preporucio PVA vrecicu,snas i sam da nakon zabacaja ona zajedno sa krmom ,montazom i olovom cirka 10-20 sekundi pliva zbog samog zraka u vrecici ,pa tek onda pada lagano na dno,jos ako ti je na dlaci "Snjesko"ili nadipovana Kork kuglica ili ako ne to onda jedan Pop Up Boili problem ce biti 100% rijesen,i onda mirne duse mozes otvoriti sufla navi pa zaliti loma.Za vece udaljenosti Bog je Camac ili Camac na daljinski za prihranu,ako to ne posjedujes onda je logicno samo duzi udicnjak,i ponovo ono kao sto sam gore naveo "nadipovana Kork kuglica ,Snjesko ili Pop Up Boili,sto se tice Olova plosnato je dobro jer sporije tone ali ja ih obilazim jer slab efekat zakacanja imaju ,jer klize po povrsini dna,iako se radi o Muljevitom dnu ja ipak koristim Okrugla i u obliku kruske ili ti torpeasta olova.Kad saljem montazu sa camcem na daljinski onda vrlo rado koristim cak i olova od 250-300g samo zbog 100%nog zakacanja udice.ma znao si ti sve ovo Aco al hajd reko ipak da nesto napisem.Vozdra :D :wink:
E sad Aco ako je to bas to dno koje dismr,ja bih bjezao daleko od njega i nebi tu zabacivao ,eh ako je to onaj drugi Mulj (onaj pravi)u kom Sarani traze Larve i crvice onda nemrdaj odatle,to je Meka za Sarane.

Avatar
Aco
Haman Štela
Postovi:50
Pridružen/a:19 kol 2006, 07:58
Lokacija:selim se na jezero
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Aco » 30 kol 2006, 18:51

Ono nije da ne dismr :wink: , ali vec poodavno ne koristim hemiju za dugu primamu, tako da ili Dril metoda ili Seha metoda se mora primeniti :wink: ... ali sve u svemu dosta razmisljam o kreiranju mesta . Znaci pravljenju tvrde podloge jer kao sto znamo, "nadji tvdo dno na muljevitoj vodi nasao si sarana" gresim li ili?
Camac na vesla imam, sonar imam, teren znam, e, sad vredi li praviti tvrdo dno... i je*i ga valjda je neko pravio...
A, da za novi to ne pijem na tretmanu sam od odvikavanja od alkohola i njegovih derivata :wink: , ovaj put cu biti zadovolan i sa kanabisom :wink:
Valjda smo jos u temi da ne otvaramo drugu temu "dno"

Avatar
Dril
Haman Štela
Postovi:30
Pridružen/a:24 srp 2006, 09:34
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Dril » 30 kol 2006, 19:00

Ma znam ja Aco da ti to znas,samo te interesuje neka nova verzija.Pozdrav od Drila :D :wink:

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 30 kol 2006, 19:43

Amire sistem se nemrsi extra vise nego obicni "in line" sistemi.
Znaci olovo pici svoje a antitangl tuba i mala silikonska tuba na virbli pokusavaju da smanje upetljavanje. Petljanja su neminovna ako su izbacaji sistema veci od 70-80 metara.
Probajte pa vidite i sami meni ovaj sistem dobro radi na vodi gdje je mulj skoro ko puding 20-40 cm. Samo kao sto ti rece duzi predvez vise nezakacenih riba jer se ovaj sistem ponasa kao konfidence rig (valjda se ovako pise) uglavnom za vode gdje ribe nisu pretjerano oprezne i mamac uzimaju bez pretjerane predostroznosti jer kad usisaju mamac krenu i imaju dovoljno (lufta) da skontaju prevaru i izbace mamac prije nego tezina olova zabije udicu.To malo ublazim sto malo dotegnem baitrunner kocnicu pa mu i to extra zabija udicu..
E sad zamisli koliki treba predvez na 40 cm mulja da koristim klasicni in line sistem i kakva bi tu petljanja bila.
.........................................................................
Kure ako vec imas camac i sonar sto se zajebavamo sa svim ovim..
Razvuces sistem stavis kriticno balansirani mamac ili niski pop up koji ce se samo blago nasloniti na muljagu prihranis partiklima i mamcem na koji lovis......doveslas nazad smotas 1 - 2 "komata" zelenog jedan za sebe a jedan za putnika namjernika (tacnije receno zrtvu)..
slika

Avatar
Aco
Haman Štela
Postovi:50
Pridružen/a:19 kol 2006, 07:58
Lokacija:selim se na jezero
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Aco » 30 kol 2006, 20:08

Seha:

vidi, teren na kom pecam je polu lejk polu river, voda iz stanja mirovanja krene naglo zbog rezima brane to zna se dogoditi i po par puta dnevno e, sad zamisli bez obzira koliko je dobra vutra :wink: , da razvlacis sisteme :? . i po nekoliko puta na dej
Ovako imam pravi filing u zabacivanju, ne znam koji mi je klinac kad navarim u stalnom sam tripu da cu ispasti iz camca a, i sve mi se cini da sam predaleko odveslao :wink:
Nego, Seha da li si kreirao "svoje" mesto

Dril:

stari lafe :wink: Pozdrav!!!

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 30 kol 2006, 20:32

Stari ja sam ti "super natural" znaci nista "nebrcem" po hranilistu..
Ali znam face koji su namontirali "linoleum" na mulj pa navlacili sljunak i opet su imali fulanac nakon par dana fizikanerskog rada i dana i dana provedenih na vodi, jer saranu nesmeta ni ako je mamac ukopan malo u mulj ako se na tom mjestu hrani i ako mu je tu putanja kretanja u potrazi za hranom..Kako ono rekose efektivniji je ribolov 2 sata na mjestu gdje ima ribe nego 2 mjeseca na mjestu gdje je nema !
Dosta pridajem lokaciji tj. odabiru pozicije za koju sa sigurnoscu mogu zakljuciti da je sarani obilaze..
Da nije voda na kojoj lovis kanjon rijeke Lim...... ?
Jer mi tvoja IP lici na onog Aca sto mi je slao slike sarana sa Lim-a !
A sto se tice trave i veslanja ja nemam takve tripove samo sto mi se pricinjava da se negdje bacio pa sve gledam gdje cu viditi "klobuk".. :wink:
slika

Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Amir » 31 kol 2006, 08:44

Ma Aco se zajebava sa nama.Ima camac prestane duvat spusta sisteme kako i gdje voli.Mislio sam razvuce sistem pa zdimi jedan riba svakako ne radi a kad kuci podje izvadi stapove.

Avatar
Aco
Haman Štela
Postovi:50
Pridružen/a:19 kol 2006, 07:58
Lokacija:selim se na jezero
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Aco » 31 kol 2006, 19:21

Seha:

Ne nisam taj Aco, mene ces veoma lako upamtiti :wink: no o tome cemo kad se budemo upoznali :wink: .
Znaci tvoj predlog bez pravljenja mesta, vidi a o tome sam slusao koje-kakve bajke. To sto se tice prirodnog pristupa tu je kapa dole, mada u principu ja i ne koristim hemiju za primamu.

Amire:

Kakva shega, sad pricamo ozbiljno :wink: .
A, naravno da ce biti i tog samo da se prebacimo na mesto predvidjeno za to. U ovoj temi nema rakijanja samo znas vec i :lol:

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Silkovi, udice, olova i ostali sitni pribor”