olovo, sistem

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Amir » 17 ruj 2006, 08:40

Evo upravo sam detaljno procitao komentare i ne slazem se sa kol.Dril-om sto se tice plosnatog olova.Ja mislim da jedno pljosnato olovo sa dovoljnom tezinom ni u kom slucaju pri grizu ribe ne moze da klizi po dnu.Pa nije dno jezera ili rijeke zamrznuto i gladko.Pri grizu ribe ono stoji stabilno i 100% efikasnije kaca ribu od bilo koje forme olova.Olovo nebi trebalo biti lakse od 100g sve sto je teze je bolje.O olovu sam cesto razmisljao i probao sam razne forme olova u kombinaciji sa razlicitim montazama na razlicitim terenima.Ja uglavnom lovim sarana na Dunavu tako da mi pljosnato olovo daje prednost jer se ne kotrlja po dnu rijeke.Na jezerima vidim prednost i ponavljam da je u takvom obliku olova tezina bolje koncentrisana.Ja nejmam nista protiv drugih formi olova koje i sam koristim zavisno od situacije ali prednost dajem pljosnatom olovu i klasicnoj montazi.Vecina mojih riba su dobro zakacene za dolnju usnu i mislim da je bas tesko i plosnato olovo rezultat toga.
Ja ne sumnjam u kompetentnost kolega sa foruma kao sto su Seha i Dril ali moje licno iskustvo kao i rezultati me drze u ubijedzenju da je pljosnato i tesko olovo bolje.I ova riba je bila dobro zakacena.


Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Amir » 17 ruj 2006, 08:48

8)
Zadnja izmjena: Amir, dana/u 17 ruj 2006, 09:58, ukupno mijenjano 1 put.

Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Amir » 17 ruj 2006, 08:52

slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 19 ruj 2006, 21:05

Sto se tice oblika olova u saranskom ribolovu postoje neka (logicna) pravila.

Daleki zabacaji aerodinamisan oblik (takozvani torpedo) !

Ribolov na tekucicama pljosnato olovo (zbog manjeg otpore i sprecavanju kotrljanja po dnu).

Ribolov na obodu ili na samom padu spruda takodje pljosnato sa sa ispupcenjima (takozvano grip olovo) dobro i za muljevite terene.

Ribolov na zatravljanom terenu trapez (zato sto se brzim namatanjem odignutim stapom brze odlijepi od dna).

A sto se tice najbolje koncentrisanosti tezine olova pri ubadanju naj bolje su takozvane kugle jer je sva tezina olova skoncentrisana u centar.

Ovo nisu samo moja iskustva vec kruta pravila fizike...... :wink:

PS. Dril nekontam zasto koristiti olova od 250 i 300 grama kad ga 50-120 grama (zavisno od daljine hranilista) sasvim dovoljno ubode.Mosljenja sam da to djule od olova samo bespotrebno udara po tijelu za vrijeme borbe.
slika

Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Amir » 20 ruj 2006, 09:55

Da bas tako situacija na vodi odredjuje koje olovo bi se koristilo.Sto se tice tezista kugla je u tom slucaju(logicno)najbolja.Medjutim pljosnato olovo je stabilnije i samim tim efikasnije.Kugla je mozda stabilnija u mulju?Ja sto se tice tezine olova po meni je malo 50g ali 100-150 je sigurno dovoljno.Ja ne koristim lakse olovo od 100g.Sa 100g riba se dobro zakaci i tesko da ce se osloboditi udice.Tezina manja od sta znam 70g za ribu je lakse izbaciti udicu prilikom otimanja i drmanja glavom.Za ribu od recimo 10kg 70g je nista jer ona tu tezinu vrlo lahko dize.Prilikom duzeg drilla udica dobije vise prostora i krece se labavije prosirivajuci mjesto uboda (ranu) samim tim lakse se oslobadja udice ako je olovo lahko.Naravno i ribolovac ima veliku ulogu jer mora najlon drzat uvijek naspanovan inace ode sargo.Teze olovo pravi pritisak (mislim) svojom tezinomna i riba se teze oslobadja.Pri koristenju udica bez povratne kuke opustanje najlona i lahko olovo su najcesca greska.
Nadam se da ste shvatili poruku sta je ribolovac htio time da kaze.


Avatar
Drill
Haman Štela
Postovi:34
Pridružen/a:20 ruj 2006, 11:56
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Drill » 20 ruj 2006, 13:22

Kao prvo pozdrav Amire i Seha,
Amire imas moj kompliment za tog Sarana ,stvarno je Klasa,samo sto taj Saran nije argument za plosnata olova,jer Sarana mozemo uhvatiti na sve vrste olova ,zar nije tako,molim da nebudem pogresno shvacen.E sad da kazem i tebi i Sehi zasto ta plosnata olova izbjegavam,kao prvo kad pecam na velikim udaljenostima i na velikim jezerima(stvarno velikim)i gdje logicno postoje i poveliki valovi prouzrokovani jakim vjetrovima plosnata olova mozes zaboraviti(sto nevazi za Kordina plosnata olova sa rupom kroz sredinu i ispupcenjima po cijelom olovu)za one koji koriste ta olova znaju na sta mislim,prilikom razvlacenja konaca na daljine 200m plus i koristenjem plosnatog olova imam ogorceno iskustvo jer uopste nemogu zategnuti konce preko Swingera i da bude zategnuto jer uvijeg bas kad dodjem do maksimalne zategnutosti konca olovo mi proklizne i povuce se prema meni ,a to znaju svi oni koji su to probali i to stoji,i niko taj argument nemoze pobiti,do tog zakljucka su mnogi mnogi dosli koji su to probali.Kao drugo Seha sa 200 do 300g olovima ces smanjit Back Drop na minimum i efekat zakacanja svodis na maximum(seha,ne udara olovo sigurno po tijelu Sarana )nadam se da si se samo malo nasalio.To znaci da plosnato olovo klizi ili???????????????
na malim barama ili jezercima to sve nevazi i naravno kao sto i vi kazete od 70 do 120g olova su pravi izbor,ali ljudi moji za sve ove moje godine pecanja Sarana i poznavanja na stotine evropskih Sarandzija nigdje nisam vidio da neko koristi plosnata olova,a sto se Rijecnog ribolova tice ovdje kod mene tece rijeka Weser koja ima jako strujanje ,tu sam takodje prije desetak godina pecao sa plosnatim olovom i vjerovali ili ne olovo se je ponasalo kao Frizbi tako ga je strujanje vode nosilo sa sobom.
Znam da ce ovaj moj odgovor izazvati kontra reakciju ,ali pricam samo iz sopstvenog iskustva.
I jos ovo :moja preporuka svim Sarandzijama je .Koristite sto teza olova,ispod 120 grama tezine cete upecati u svakom slucaju svoje Sarane ali preko 120 gr cete imati 90% manje otkacanja.
Pozdrav i Bistro
Mali dodatak: Amire Amire naravno da je dno glatko na Jezerima ,odnosno na spotovima gdje se nalaze pjescani brezuljci,ustvari nepecamo na istim Jezerima pa zato mozda imamo i razlicita iskustva.Po mom Razlicitost je uvijek dobra i svako prica iz svog iskustva ,pa i nas dva.A ti ako imas dobro iskustvo sa tim olovima ,onda zasto bi ih i mijenjao,takodjer meni su neki od mojih kolega govorili (savjetovali)da izbacim iz upotrebe udice marke Owner Fly line,kao navodno cijepaju Saranu usta,medjutim to se kod mene nikad nije dogodilo sa tim udicama i naravno da ih necu izbaciti iz upotrebe,neznam ...neki ljudi cuju nesto od drugih pa to onda dalje prenose ne uvjerivsi se licno u to dali je to bas tako ili nije.
Jos jednom pozdrav i bistro Amiru Sehi i ostalima :wink:

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 20 ruj 2006, 19:52

Pozdrav volim ovo kad se zakuha........... :lol:
Samo bez ljutnje !
Nedo sarana olovo definitivno lupa po tijelu olovo za vrijeme borbe..
Evo ti samo jedan primjer koliko puta ti se desilo da saran u okretu pokupi strunu perajom na hrbatu (takozvanom testerom).Sta mislis gdje se tada nalazi olovo i sta olovo radi dok se saran ocajnicki pokusava osloboditi udice bjezeci od obale ? To sto ti razvlacis na velike daljine to je sasvim druga prica i tada su ti potrebna teska olova 200 i kusur grama kako bi alarmu pomogao da "skonta" udarac , tako da cu ti oprostiti toliku gramazu :wink:
Sa klasicnim spljostenim i "grip" suzama 100-120 grama ja nikad nisam imao kotrljanje po dnu iako sam lovio na rijekama sa jakom strujom stapove dignem skoro vertikalno kako bi strujanje vode sto manje guralo strunu i samim tim i pokrenulo olovo sa hranilista.
To takodje radim na protocnim jezerima kako bi smanjio pritisak vodene struje na strunu.
PS. Sad je meni jasno sto one Nane sto saljevaju stravu kukaju kako nigdje nema nac pravog olova :wink:

Bistro
slika

Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Amir » 20 ruj 2006, 20:30

Drago mi je da energicno reagujes drill to sam i ocekivao.Ovo sve nebi imalo smisla da nejma diskusije jel tako?
Prvo ja ne znam da si ti Long Range ribolovac to prije ovog teksta nisam mogao zakljuciti.
Nekada je bolje dalje probati ali u vecini slucajeva ribe su uglavnom na udaljenosti do 100m.Po meni ribolovci cesto bezpotrebno otezavaju ribolov i pokusavaju na velikim daljinama pa cak i do 400m da prevare sarana.
Sto se tice olova za Long Range se u istinu i koristi tezina 200-300g ali onda je manje vise svejedno koji oblik ima tvoje olovo.Na tako velikim daljinama nisam pokusavao ali ne vjerujem da pljosnato olovo klizi.
Sto se tice poznatih evropskih ribolovaca zar mislis da su poznati isto tako i dobri ribolovci?Poznata mi je nekolicina a sa nekima sam i provodio vrijeme privatno a i u ribolovu.
Mnogi od njih imaju dobre uslove za ribolov jer mogu puno vremena i novca da investiraju u ribolov a tu dolaze i rezultati.Osim toga ti poznati biraju vode sa velikim potencijalom gdje pliva veliki broj kapitalaca.
Ne zelim se porediti sa poznatima jer mi to nije bitno.
Niko od tih poznatih ne pokusava na Dunavu gdje dozvola kosta 80e za godinu jer se boje nazuljat ce guzicu za par sarana.A kad nejma rezultata onda gube na popularnosti.
Za mene je ribolov samo ribolov.
To sto poznati ne koriste pljosnata olova to je za to jer svi gledaju jedni od drugih. Poznate firme prozvode manje pljosnatih modela ali ih ipak proizvode jer mi nepoznati ribolovci ih rado koristimo u odgovarajucim situacijama.
Jos nisam otkrio nedostatke pljosnatog olova ali kao sto sam prije naglasio ja koristim i druge forme samo je pitanje kada.
Ono Kordino olovo sa rupom i ispupcenjima ima i Fox ali mi ne odgovara za moju montazu.Na udaljenosti do 100m i olovom 100-150g bez puno konplikacija saran u 99% izlazi vani.Na daljini od 200m i vise moras ukomponovati puno stvari i uloziti puno truda i sanse su sigurno manje da se izvadi jedan kapitalac bez obzira na oblik olova.
Ako je moguce probaj nekad i blize.

Avatar
Drill
Haman Štela
Postovi:34
Pridružen/a:20 ruj 2006, 11:56
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Drill » 20 ruj 2006, 22:11

Uh uh uh bas se zakuha ,a to mi je i bio cilj da malo ovu umrtvljenost razbijemo.
Amire Jarane kad pricamo o razvlacenju konaca na velike udaljenosti onda si ti tu malo to sve pogresno protumacio ili sam to ja morao u svom proslom postu malo razjasniti.Kad kazem Long Range onda to neznaci da sam razvuko konce daleko samo iz razloga sto mislim sto dalje to bolje i sl ,negonpr imas na jezerima i ostrva okoljena sa trskom koja se nalaze na bas tim vecim udaljenostima i na koja nemas sanse zabaciti ,a to znaci da u tom slucaju moja montaza nije kao sto ti kazes na velikoj udaljenosti nego bas tamo gdje su Sarani a to znaci moja montaza je samo daleko od mojih Stapova a samo mozda pola metra od obale na drugoj strani ,zar ne.Ili mozda kad nemas pristup na pravi Spot npr na drugoj obali koja je takodje daleko ili ako se sa druge strane nesmije pecati jer je tamo zasticena zona ali pravi Spotovi su sa sigurnoscu tamo ,i opet ponavljam ja mjerim udaljenost od Spota do mojih stapova a ne obrnuto.Mislim da sam se sa ovim pisanjem malo odbranio a ako to nisam uspio idemo onda dalje u raspravu (bas je simpaticna) :lol: :wink: Amire Lafe ono sto sam napisao za poznate Evropske Sarandzije mozda i nisam trebao ,to sam samo onako uzgred napomenuo i tu se slazem sa tobom.Ljudi Plosnata olova klize bas onako kako sam to i u proslom tekstu napisao ,to govorim iz sopstvenog iskustva i kad bi ako bog da nas trojca negdje zajedno sjeli mislim da ni poslije desete Pive ipak nebi popustio ili promijenio misljenje.FAZIT:ja imam to iskustvo i molim da me razumijete a ako vi imate druga iskustva onda zasto bi ta olova izbacili iz repertoara ,zar ne.Amiraga pecam ja i na malim udaljenostima ,ponekad i pred samim nosem ,naravno ako sam ispitao da je to dobar Spot,i rado zabacujem jedan Stap od 2,1/4 Lb na kratke distance ,jednog sam nedavno bas pred nosom izgubio,Sehi sam vec pricao o tome ako se nevaram(mozda zato sto nisam imao plosnato olovo) :wink: salim se Amiraga.E bas mi se svidja ovaj nacin pisanja gdje postoje Lafovi ko ti Amire i Seha gdje ti puknu kontru pa se onda pusi ako ti se nesvidja ili guraj dalje dok ne izgrcas ili obori Nos na dole i prihvati kritiku,a ovako se razmjenjuju i iskustva pa se od drugih moze sta pametno pokupit,zar ne.Pozdrav Amire i cujemo se u nastavku,bas mi djelujes simpaticno a primijetio sam da si dobro potkovan Saranskim ribolovom ,a to me raduje.Upoznacemo se mi jos malo bolje :wink: :wink: :wink:

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 20 ruj 2006, 22:29

Vidim da ti je Amiraga simpaticniji od mene pa vise necu komentarisati na olova.....
Samo cu reci za kraj sacma je zakon ...............................
slika

Avatar
Drill
Haman Štela
Postovi:34
Pridružen/a:20 ruj 2006, 11:56
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Drill » 20 ruj 2006, 22:41

SEHA LAFE,Umirem za svoju teoriju o plosnatom olovu,mozes me J...t al ostajem pri njoj,mozda je to sve tako zato sto pecamo na razlicitim Vodama,Dobro si skuzio da se radi o losem prenosu signala na moje signalizatore.Ova Rijeka kod mene nije Rijeka vec Rijekurina ,tu mozes zabaciti olovo od 500 gr,ako si ga zabacio uzvodno npr desno onda je za pet minuta sto metara nizvodno na kontra strani,i nemas sanse osim sa olovima koja imaju "krakove"mislim da si me sad shvatio.Poznajem ja vrlo dobro taj tvoj nacin pecanja sa podignutim stapovima i ublazavanjem strujanja rijeke,imam to Seha iza sebe,a to vise i nije moj Fah jer idem samo na Sarana ,mislim da me razumijes,to je nacin pecanja sa korpicom za krmu(prihranu) Feder,Mach.Ti si Seha Alrounder i tu ti skidam kapu ali o Saranstvu sam dobro ,vrlo dobro potkovan,sto teoretski a najvise iz iskustva sopstvenog,nekazem da ti nisi i znam da si i u toj bransi stvarno jak ,al Seha razlicite vode donose i razlicita iskustva ili??????????????
Sto se tice udaranja olova po tijelu Sarana ,i to je relativna stvar,ja licno koristim vrlo vrlo kratke rigove,od dva do max osam cm na tvrdjim dnima,i tu nema lupanja po stomaku Sarana, a kratke Rigove koristim bas iz razloga da mu ne dozvolim prazan hod u ustima nego bas ono Shock efekt,mada je tacno da je Saran malo oprezniji pri uzimanju mamca sa kratkim Rigom ,naravno ako mu je nesto sumnjivo u tvojoj Montazi.A sa duzim Rigom si u pravu ,jednostavno sam te zapalio u proslom postu i znao sam da ces vrisnuti,he he he he :lol: :wink:
do pisanja i bistro :wink:

Avatar
Drill
Haman Štela
Postovi:34
Pridružen/a:20 ruj 2006, 11:56
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Drill » 20 ruj 2006, 22:55

Eto izgleda da sam trebo prvo napisati Sehi pa onda Amiru,
Seha Senzibilcicu :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: mala salica

Avatar
hero
Prava Štela
Postovi:160
Pridružen/a:24 lip 2006, 00:15
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la hero » 21 ruj 2006, 00:23

hahahaha e da mi vas je skupit na jedno mjesto i upalit kameru hahahahah
Bistro BiH NTV Hayat

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 21 ruj 2006, 08:11

Neka, neka desava se nesto, a i dosta se moze nauciti kome saran nije uza specijanost. Da je bogdo na svakoj temi ovako :wink:

Avatar
Drill
Haman Štela
Postovi:34
Pridružen/a:20 ruj 2006, 11:56
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Drill » 21 ruj 2006, 09:01

Bas tako Angler,
Ljudi ja nemam Brata al kad trazim nove vode za pecanje ,onako bez opreme kad obilazim nepoznata Jezera i kad sretnem nekog Sarandziju na pecanju najezim se,po deset puta me Skvo nazove i pita gdje sam tako dugo,ma nema sta ,tu se razveze prica od End Game (montaze)do eksera za Sator,a znate sta sve izmedju te dvije stvari postoji i prici nema kraja..Ma neznam sta da kazem osim ovo da sve Sarandzije koje sam dosad upoznao dodju mi ko Braca.Mozda malo smijesno zvuci al to mi tako dodje,neznam nekako smo na istoj frekvenciji.Neka neka, bude tu i razlicitosti u misljenjima ali to je sve sastavni dio toga,a tako i treba da bude,jer kad bi svi isto radili nebi bilo interesantno,naprotiv bilo bi dosadno.Ima tu raje koja je vise upucena u tu "Materiju"a bogami i onih sa manjim poznavanjem ,al zato se bas na ovakvim Forumima moze nesto i nauciti.A ima i malo tvrdoglavih i tu ubrajam licno sebe(tesko popustam) :wink: :wink: Dobro kad vidim da imam jaceg ili stvarno dobro potkovanog Sarandziju u raspravi onda moram objesit Nos malo nadole a i red je,mislim ako me ubijedi sa jakim argumentima da je njegova varijanta efikasnija,i to se mora prihvatit.Hajd da negnjavim vise ,Ziv i Zdrav ti meni bio Angler i Bistro

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Silkovi, udice, olova i ostali sitni pribor”