olovo, sistem

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 21 ruj 2006, 09:44

Eh da nismo ovako razrudjeni po mjestu prbivalista valjalo bi organizovati "takmicenje" bez sudija i da su "takmicari" blizu jedan drugog da Hero moze uzivati snimajuci rasprave :wink:
Drill, na zalost ja nisam neki sarandjija pa da se ukljucim u diskusiju. U svakom slucaju Zdrav i Veseo ti meni bio.


Avatar
Drill
Haman Štela
Postovi:34
Pridružen/a:20 ruj 2006, 11:56
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Drill » 21 ruj 2006, 11:26

Postaces ti Sarandzija ja ti garantujem :wink:
ja postujem sve vrste pecanja ribe,zapravo ponekad rado stipujem,al bracko kad mi se Sargo zakaci i signalizatori zajecaju ono bas punim tonom i Swinger zakuje za donji dio Stapa onda imam osjecaj da dozivljavam "Erekciju" uh evo vec sad kroz ovo pisanje dlake na rukama mi se najezile.Moj Angler jednom mi se desilo da sam malo vise cugno na pecanju i tako oko dva sata poslije ponoci bacio malo Sovu u vreci za spavanje i zaspo ,kad odjednom me probudi vriska signalizatora a sator sam zatvorio zbog kise koja je padala ,i tako da su signalizatori neprestano punim tonom na dva Stapa jecali i trazili pomoc ,a ja onako u bunilu i popijan nisam znao gdje su rasferslusi od vrata i gdje je izlaz pa sam pocupo iznutra satorske eksere da bi mogao napolje istrcati ,al to je sve bilo u par sekundi ,i naravno sa puno muke i prebacivanja jednog stapa medju noge pa onda kontra sa drugim uspio sam izvadit oba dva Sarana ,jedan je tezio 16 kg a drugi14kg,i u te tri noci kolko sam tu pecao izvadio sam tezinski 126 kg ukupno svih sarana zajedno ,i takve stvari se nikad nemogu zaboravit.E to su te stvari Angler koje samo Sarandzije mogu doziviti i zato sam bas Fasciniran Saranskim ribolovom.Naravno da i na pecanju druge vrste ribe covjek dozivi sadisfakciju i nema tu sta da se prica ,al ja sam svoju nasao bas u Saranolovu.
Pozdrav Angler

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 21 ruj 2006, 11:58

Za sad sumnjam da cu postati sarandjija osim ako me noge ne budu vise slusale pa onda se hvatam lezaljke pored stapova. Kako kazu da se o ukusima ne raspravlja ja bih samo rekao da bih ja vise volio zakaciti 126 lipljena po kilu. Kolicinski mu ga je to isto :wink: Pa jos kad je vrh predveza 0,08mm i musica na 18-ki. Uh koja je to jurnjava!

U svakom slucaju svaki vid ribolova postujem, a ribare po odnosu prema prirodi i ribama.

Avatar
Drill
Haman Štela
Postovi:34
Pridružen/a:20 ruj 2006, 11:56
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Drill » 21 ruj 2006, 12:32

Ha ha ha ha ma dobar si svaka cast ,sve vrste ribolova imaju svoj "Car"
tvoja vrsta ribolova je prava umjetnost medju nacinima pecanja ,to mi je vrlo dobro poznato a takodjer i najskuplji (odnosim se na Musicarenje) ,zar nije tako.Moramo se medjusobno postovati.He he i ono sa 126 kg Lipljana ti je dobro,ma ja se radujem svakoj izvadjenoj ribi
tezina i nije toliko bitna ali ako se bas upeca poneki kapitalni primjerak ili veca kolicina onda to gledam kao Nagradu za ulozeni trud.
Pozdrav Angler i Bistro. :D :wink:

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 21 ruj 2006, 13:23

Ja sam ti samo ispodprosjecan musicar ali sam se u taj ribolov u zadnje vrijeme (cca 7-8 god) zatreskao pravo, a lijeka nema :lol:

Mogu ti reci da je u zadnje vrijeme pribor za musicarenje pristupacan i nama "obicnim" ljudima. Ako se gleda kompletna oprema onda sarandjije uveliko prednjace po cijeni. Vrhunski saranski stapovi su skoro u rangu odlicnih musicarskih. Vaznije od toga je htjeti, a kad hoces i pribor komrcijanih proizvodjaca je dobar.

Jedina je razlika u nazivu sto musicarenje zovu Kraljevski sport. Meni nesto ne prilici taj naziv ali lijepo zvuci :lol:

Uh jarane skrenusmo mi sa teme ili da se prebacimo na topic Fly fishing :wink: Ruzice me rodjak 8)


Avatar
Drill
Haman Štela
Postovi:34
Pridružen/a:20 ruj 2006, 11:56
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Drill » 21 ruj 2006, 14:27

Neka neka, nije opasno malo skrenut i pogledat sta se radi na drugim temama. :) docu i ja malo tamo na Fly kod tebe ,al samo malo citati jer u toj bransi sam pretanak.
pozdrav :D

Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Amir » 22 ruj 2006, 11:50

Po meni je vrhunac ribolova mahanje ali do te discipline se ne dolazi tako lahko.Ja imam jos puno ne ostvarenih zelja da bih poceo vezati muhe i mahati.Fali mi smudj od 10kg,stuka od 15kg,mladica od 20kg,amur i saran od 25kg moze i som od 50kg e onda cu poceti da masem sigurno.Momentalno sam u toku i imam malo pojma o toj vrsti ribolova ali za sada nije moja tema.
Mnogo je onih koji ne vide nista u saranskom ribolovu.Zasto?
Mislim zato sto imaju malo pojma o tome.To je izuzetan ribolov gdje moras mnogo da ucis jer svakodnevno dolaze nova saznanja kao u medicini.Ko se bolje pozabavi ovom temom nikada nece sve nauciti.Ja idem u najmanje detalje od sastojaka za boilie preko podveza,udice,konca,stapa,role pa i ribolovca i tezim da dodjem u perfektno stanje.Svaki od ovih pojmova koje sam naveo moze biti tema za sebe u saranskom ribolovu.I to obsirna tema bilo da je u pitanju boili,udica ili bilo sta drugo.
Kada covijek nije ni pokusao da lovi jednu ribu i jednu tehniku ribolova preskocio a dodje na vrhunac onda to i nije vrhunac.
U ovom forumu nism imao namjere pisati o saranskom ribolovu ali kad imamo iskusne i dobre ljude onda mi je cast da se prikljucim.
Nas fanatik drill neka da ideju i jednu temu neka odpocne pa da se okrenemo i ovoj disciplini.Mozda se neko i upali za lov sarana.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 22 ruj 2006, 13:50

Citat: "Po meni je vrhunac ribolova mahanje ali do te discipline se ne dolazi tako lahko.Ja imam jos puno ne ostvarenih zelja da bih poceo vezati muhe i mahati." i "Kada covijek nije ni pokusao da lovi jednu ribu i jednu tehniku ribolova preskocio a dodje na vrhunac onda to i nije vrhunac. "

Sa ovim se niukom slucaju nebih slozio ako sam dobro shvatio Amire sta zelis reci.
Ja tvrdim da je svaka tehnika na svoj nacin zahtjevna ako se covjek detaljno njom pozabavi. Samo da uzmem za primjer saranolov. Pa u zadnjih nekoliko godina toliko je toga uznapredovalo da je nekima tesko i pratiti, od pribora, preko sistema i hrane. Ako poredimo saranolov ili bilo koji drugi vi sa musicarenjem vidjecemo da u zadnje vrijeme se skoro izjednacuju sa cijenama pribora, od plovkarenja preko blinkerisanja do mahanja. Znaci svaki vid ribolova iziskuje dobro poznavanje ribe koju lovimo i uskladjivanja svih sitnica i detalja koji su presudni za uspjesniji ribolov.
Fama o musicarenju, u koju sam se i sam uvjerio, datira iz davnih vremena kad su skoro svi ostali ribari lovili na glistu, zabu, puru itd, zavezu automobilsku svjecicu (ok tad nije bilo svjecica :wink: ) ili eventualno neki pioniri zabacivali CET ili MEPS (evo me mladji pionir). E tad je bilo majstorstvo zabaciti musicu veoma skupim priborom za to vrijeme. Tad je to bio vrhunski ili kako ga zovu kraljevski sport (jer su tad bogatuni sebi to mogli priustiti). Ali nezaboravimo da klasicno musicarenje potice iz BiH, a ne iz neke tamo Engleske ili Amerike, s tim sto su oni pametnije to iskoristili. I bas u kolijevci musicarenja ljudi su mahali sa vrbovim stapom na kom je snjura bila od konjske dlake a predvez od macijih crijeva sa kovanim udicama na koju je namotana vunica i pero. Da to poznati Skews nije dokazao i napisao prije stotinjak godina nema sanse da bi mogli Engleze ili Amere u to ubijediti. Ali to je vec neka druga prica.
Hocu da kazem to, da onaj ko se zeli baviti musicarenjem nemora, ako ne zeli, proci ostale tehnike pa da bi na kraju dosao da tzv "kraljevskog sporta". U svijetu ima ogroman broj vrhunskih musicara koji mozda nikad nisu zabacili plovak, varalicu ili boili.
Sto se mene licno tice, ja sam za 30-tak godina ribolovackog staza skoro sve zabacivao ali nisam sebi ciljeve zadavao da bih se odrekao neceg u cemu sad najvise uzivam. Musice nije nista teze praviti od pravljenja boilija, samo treba htjeti i voliti.
Tajson nije nikad bio perolaka kategorija a bio je vrhunac u boxu :wink:

Avatar
Drill
Haman Štela
Postovi:34
Pridružen/a:20 ruj 2006, 11:56
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Drill » 22 ruj 2006, 14:49

Hvala Amire na ono Fanatik :) :wink: sad za pet minuta krecem na pecanje,auto je vec spakovan , gume su mu vec legle.
Kad se vratim za par dana otvoricemo par zanimljivih tema ,bice interesantno Garantujem.
Pozdrav i vidimo se za par dana na Forumu
C&R C&R C&R C&R C&R C&R
C§R C§R C§R C§R C§R C§R C§R C§R C§R
<°)))< <°)))< <°)))< <°)))< <°)))< <°)))<

Avatar
Aco
Haman Štela
Postovi:50
Pridružen/a:19 kol 2006, 07:58
Lokacija:selim se na jezero
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Aco » 22 ruj 2006, 14:51

Drill je napisao/la:Hvala Amire na ono Fanatik :) :wink: sad za pet minuta krecem na pecanje,auto je vec spakovan , gume su mu vec legle.
Kad se vratim za par dana otvoricemo par zanimljivih tema ,bice interesantno Garantujem.
Pozdrav i vidimo se za par dana na Forumu
C&R C&R C&R C&R C&R C&R
...manje rakijanja a, vise fotografisanja :wink:
Bistro kolega

Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Amir » 22 ruj 2006, 18:36

Moj anger,meni je logicno da se ti ne slazes sa mojim misljenjem.Najbitnije i jeste da da imas dobre argumente i licno misljenje.Ja se interesujem za musicarenje ali mislim da imam jos drugih zapocetih tehnika ne dovrsenih.Vjerovatno ih nikada necu ni dovrsiti a doci cu u fazu mahanja.Da sam bilo sta preskocio i poceo mahati(jos mi samo to treba)onda sam mogao krenuti po morskom ribolovu i loviti sabljarke.
Musicari se nikada ne vracaju na plovkarenje ili neke druge staticne tehnike ribolova e to je po meni steta jer sve te discipline su interesantne.
Moj licni primjer je da ja od varalicarenja smudja ne stizem sarana loviti a za plovak da ne govorim.To hodanje mi je u krvi i blizu sam mahanja ali necu jos jer bi onda tek sve zapostavio.
Vjerujem da ima vrhunskih musicara koji nikada nisu lovili na neki drugi nacin ali vjerujem da oni imaju veliku prazninu iza sebe.Ja znam i neke koji su od pocetka poceli sa saranom i jos uvijek su tu ne pokusavajuci bilo sta da promijene.Takvi ce umrijeti a nece probat nista drugo.
Angler dokle god te noge nose ti ces mahati i neces nikada pokusati sarana loviti(mozda na muhu) jer takvi se ne vracaju nazad.
Iz tog razloga ja mislim da ribolovac bi trebao druge tehnike odraditi da bi dosao do mahanja.
Ipak musicarenje je vrhunska vjestina i do nje treba se doci.
Hvala na informaciji da musicarenje potice iz BiH ako je to istina jer ja to sada prvi put cujem.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 23 ruj 2006, 13:45

Posto ste preskocili sa teme hajd da vam se pridruzim pa i ja popijem zuti karton od Admina....

Ono sto je angler napisao za BiH istoriju o musicarenju stoji.
Ja sam bio dijete i jos uvjek imam sliku par ekipa koji su mahali iz camca sa bambusovim stapom i cekrkom.Jedan vesla a drugi mase i vadi komad za komadom (uglavnom strugace i pokoju pastrmku)..
To je u gradu u kom sam zivio bila tradicija stara koliko i sam grad.
Nazalost i tome kao i mnogim drugim lijepim stvarima je dosao the end!

Ja licno volim loviti sve riblje vrste i koristim sve tehnike (osim musicarenja-nekad je bilo i to danas vise ne) al" saran koji me vec evo 30 tak godina fascinira svojom lukavoscu ,nevjerovatnom snagom i kojekakvim trikovima da se oslobodi udice je definitivno za mene NO 1.
Riblje vrste tako i rangiram znaci samo me interesuje koliko je to dostojan protivnik i nista vise od toga.
Za ovu sicu godina na vodi sam upoznao razno razne tipove ribolovaca i sam primjetio da ribari koji paralelno love sa vise tehnika su korak ispred drugih na vodi jer su poceli razmisljeti netradicionalno i cijelo vrijeme pokusavaju shvatiti sta se desava pod povrsinom vode.Meni je licno saranski ribolov pomogao da pocnem razmisljati na totalno drugaciji nacin ne samim tim sto cu pustiti nakon fotografisanja bilo koju vrstu ribe nazad u vodu vec i samo razmisljenje o prezentaciji mamca za stuku smudja,jegulju,linjaka itd.
Vecina ribolovaca zabaci onako ofrlje ( iz mozga sto dalje od obale) a ne tako rijetko na samo par metara od obale na kojoj love vre od ribe a da toga nisu ni svjesni....(ovo je bilo onako figurativno)
Niko nikog netreba da "filuje" kako bi svi trebali biti musicari varalicari,sarandzije,plovkarosi,somdzije itd. jer se o ukusima kako "rodjak" napisa neraspravlja i nediskutuje bar ne po nekim normalnim ljudskim standardima.
Sto se tice samih sarandzija recu otvoreno da je dobra vecina tih ribara (ne ovdje na forumu nego inace) ovaj hobi i previse ozbiljno shvatila i da taj ribolov samo jos vise komplikuju onim koji se zele poceti baviti modernim saranskim ribolovom.
slika

Avatar
Aco
Haman Štela
Postovi:50
Pridružen/a:19 kol 2006, 07:58
Lokacija:selim se na jezero
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Aco » 23 ruj 2006, 17:45

Seha je napisao/la:Posto ste preskocili sa teme hajd da vam se pridruzim pa i ja popijem zuti karton od Admina.... HAJDE I JA CU MALO O OVOME, PA NEK BUDE I ZUTI AL` CE BAR VREDETI :wink:


Ja licno volim loviti sve riblje vrste i koristim sve tehnike (osim musicarenja-nekad je bilo i to danas vise ne) al" saran koji me vec evo 30 tak godina fascinira svojom lukavoscu ,nevjerovatnom snagom i kojekakvim trikovima da se oslobodi udice je definitivno za mene NO 1. standardima. NEMA STA U ORIGINALU A, DA SE IPAK JA I TI Seha MOZDA NE POZNAJEMO :wink: . NE BAS OVOLIKO GODINA I BEZ VARALICENJA


Sto se tice samih sarandzija recu otvoreno da je dobra vecina tih ribara (ne ovdje na forumu nego inace) ovaj hobi i previse ozbiljno shvatila i da taj ribolov samo jos vise komplikuju onim koji se zele poceti baviti modernim saranskim ribolovom. NARAVNO, A I TA ISTA VECINA U VELIKOM BROJU SITUACIJA I NE ZNA STA PRICA JER RIBOLOV JE HOBI A, NE RELIGIJA.
Ribolov mi je u tradiciji, znate onu varijantu, deda, cale, pola rodbine Prvo plovak, par godina varalica cisto da popuni prazninu do glavne opsesije a, naravno to je saransko pecanje. Sto rece Seha, snaga lukavost...na prvom mestu.
Admine, vredelo je :wink:

Avatar
admin
Potpredsjednik U.G. "Bistro!"
Postovi:46
Pridružen/a:16 lip 2006, 16:20
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Pozdrav!

Post Postao/la admin » 23 ruj 2006, 23:06

Ma nije ovo za zutog.Ovo mi dodje kao evociranje uspomena senilnih staraca kad se pocnu sjecati prvih ljubavi i poljubaca uz mjesecinu.A ja postujem starije i znam da vam sive celije uveliko odumiru, a nidje novih.Nije ovo za zutog, ovo je za "ginko cel" :wink:

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 25 ruj 2006, 08:55

Uhhh...dobro sam prosao sa zutim :D

A ako krenem sa istorijom itd onda cu dobiti crveni :wink:
Da Amire, to je istina o BiH.
Najvaznije je da se razumijemo i cjenimo svaciji vid nadmudrivanja sa ribama.
Poznati Lee Wollf je lovio sabljarke musicarskim stapom :shock:

Za pocetak jednu tablu antisklerina :lol:

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Silkovi, udice, olova i ostali sitni pribor”