olovo, sistem

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

mr.33
Početnik
Postovi:20
Pridružen/a:20 lip 2011, 13:49
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re:

Post Postao/la mr.33 » 14 ruj 2011, 18:54

Amir je napisao/la:Da bas tako situacija na vodi odredjuje koje olovo bi se koristilo.Sto se tice tezista kugla je u tom slucaju(logicno)najbolja.Medjutim pljosnato olovo je stabilnije i samim tim efikasnije.Kugla je mozda stabilnija u mulju?Ja sto se tice tezine olova po meni je malo 50g ali 100-150 je sigurno dovoljno.Ja ne koristim lakse olovo od 100g.Sa 100g riba se dobro zakaci i tesko da ce se osloboditi udice.Tezina manja od sta znam 70g za ribu je lakse izbaciti udicu prilikom otimanja i drmanja glavom.Za ribu od recimo 10kg 70g je nista jer ona tu tezinu vrlo lahko dize.Prilikom duzeg drilla udica dobije vise prostora i krece se labavije prosirivajuci mjesto uboda (ranu) samim tim lakse se oslobadja udice ako je olovo lahko.Naravno i ribolovac ima veliku ulogu jer mora najlon drzat uvijek naspanovan inace ode sargo.Teze olovo pravi pritisak (mislim) svojom tezinomna i riba se teze oslobadja.Pri koristenju udica bez povratne kuke opustanje najlona i lahko olovo su najcesca greska.
Nadam se da ste shvatili poruku sta je ribolovac htio time da kaze.

Evo citam ovu temu i dodjoh do ovoga posta. Amire, nisi upravu, riba se lakse otkaci sa olovom kad ga ima. Riba se teze oslobadja udice kada nema nikako olova, ali silk mora biti u potpunosti naspanovan. Tacno je da se riba ubode sama kada je tu teze olovo i slazem se sa sehom da je 50g dosta, za manje komade koje ja obicno pecam koristim 30-40g i stapove od 5 do 50 grama, silk 0.20, 0.25 da bi mi bilo atraktivnije, izvlacio sam na to ribe do 3-4 kg, otprilike, nisam ih vagao ni mjerio jer sve vracam nazad u vodu. Iza ove ribe sto ja lovim sasvim su uspjesne i udice velicina 8,9,10,11 pa , a 12 mi se pokazala za one sarane do 1kg najefikasnija, zato sto jos nisam poceo da montiram mamac na dlaku pa kukuruz pokrije vrat i glavu udice. Koristim obicni predvez sa kliznim olovim ispod njega svezem virblo a petnaestak cm od virbla na dnu predvezaa vezem udicu. Klizno olovom koristim ako mi slucajno otkine riba silk da se odmah oslobodi olova jer mi je prioritet da ribu vracam sa sto manje ostecenja.

pozz i bistro


mr.33
Početnik
Postovi:20
Pridružen/a:20 lip 2011, 13:49
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re:

Post Postao/la mr.33 » 14 ruj 2011, 19:54

Drill je napisao/la:Uh uh uh bas se zakuha ,a to mi je i bio cilj da malo ovu umrtvljenost razbijemo.
Amire Jarane kad pricamo o razvlacenju konaca na velike udaljenosti onda si ti tu malo to sve pogresno protumacio ili sam to ja morao u svom proslom postu malo razjasniti.Kad kazem Long Range onda to neznaci da sam razvuko konce daleko samo iz razloga sto mislim sto dalje to bolje i sl ,negonpr imas na jezerima i ostrva okoljena sa trskom koja se nalaze na bas tim vecim udaljenostima i na koja nemas sanse zabaciti ,a to znaci da u tom slucaju moja montaza nije kao sto ti kazes na velikoj udaljenosti nego bas tamo gdje su Sarani a to znaci moja montaza je samo daleko od mojih Stapova a samo mozda pola metra od obale na drugoj strani ,zar ne.Ili mozda kad nemas pristup na pravi Spot npr na drugoj obali koja je takodje daleko ili ako se sa druge strane nesmije pecati jer je tamo zasticena zona ali pravi Spotovi su sa sigurnoscu tamo ,i opet ponavljam ja mjerim udaljenost od Spota do mojih stapova a ne obrnuto.Mislim da sam se sa ovim pisanjem malo odbranio a ako to nisam uspio idemo onda dalje u raspravu (bas je simpaticna) :lol: :wink: Amire Lafe ono sto sam napisao za poznate Evropske Sarandzije mozda i nisam trebao ,to sam samo onako uzgred napomenuo i tu se slazem sa tobom.Ljudi Plosnata olova klize bas onako kako sam to i u proslom tekstu napisao ,to govorim iz sopstvenog iskustva i kad bi ako bog da nas trojca negdje zajedno sjeli mislim da ni poslije desete Pive ipak nebi popustio ili promijenio misljenje.FAZIT:ja imam to iskustvo i molim da me razumijete a ako vi imate druga iskustva onda zasto bi ta olova izbacili iz repertoara ,zar ne.Amiraga pecam ja i na malim udaljenostima ,ponekad i pred samim nosem ,naravno ako sam ispitao da je to dobar Spot,i rado zabacujem jedan Stap od 2,1/4 Lb na kratke distance ,jednog sam nedavno bas pred nosom izgubio,Sehi sam vec pricao o tome ako se nevaram(mozda zato sto nisam imao plosnato olovo) :wink: salim se Amiraga.E bas mi se svidja ovaj nacin pisanja gdje postoje Lafovi ko ti Amire i Seha gdje ti puknu kontru pa se onda pusi ako ti se nesvidja ili guraj dalje dok ne izgrcas ili obori Nos na dole i prihvati kritiku,a ovako se razmjenjuju i iskustva pa se od drugih moze sta pametno pokupit,zar ne.Pozdrav Amire i cujemo se u nastavku,bas mi djelujes simpaticno a primijetio sam da si dobro potkovan Saranskim ribolovom ,a to me raduje.Upoznacemo se mi jos malo bolje :wink: :wink: :wink:

Ja kako citam temu tako se nadovezujem polako :), u potpunosti se slazem sa tobom Drill. Kod mene su manje vode i potpuno su stajace bavim se ribolovom 11 godina aktivno ali sarana lovim tek 15-20 dana i veoma sam dobro skontao tu filozfiju. Mada je u ribolovu vise od 80 posto sreca da li ce riba naci mamac. Ikao je kod mene manja voda uvijek se trudim da bacam uz obalu, pa da li ce to biti 2-3-5 metara ispred stapova ili par metara dalje od ruge obale svejedno je, jer sam skuzio da riba kod mene uopste ne grize na pola jezera u dubini. Valjda je to zbog toga sto je na dnu ugalj pa je to ne privlaci.

pozz i bistro

mr.33
Početnik
Postovi:20
Pridružen/a:20 lip 2011, 13:49
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re:

Post Postao/la mr.33 » 14 ruj 2011, 19:58

Drill je napisao/la:SEHA LAFE,Umirem za svoju teoriju o plosnatom olovu,mozes me J...t al ostajem pri njoj,mozda je to sve tako zato sto pecamo na razlicitim Vodama,Dobro si skuzio da se radi o losem prenosu signala na moje signalizatore.Ova Rijeka kod mene nije Rijeka vec Rijekurina ,tu mozes zabaciti olovo od 500 gr,ako si ga zabacio uzvodno npr desno onda je za pet minuta sto metara nizvodno na kontra strani,i nemas sanse osim sa olovima koja imaju "krakove"mislim da si me sad shvatio.Poznajem ja vrlo dobro taj tvoj nacin pecanja sa podignutim stapovima i ublazavanjem strujanja rijeke,imam to Seha iza sebe,a to vise i nije moj Fah jer idem samo na Sarana ,mislim da me razumijes,to je nacin pecanja sa korpicom za krmu(prihranu) Feder,Mach.Ti si Seha Alrounder i tu ti skidam kapu ali o Saranstvu sam dobro ,vrlo dobro potkovan,sto teoretski a najvise iz iskustva sopstvenog,nekazem da ti nisi i znam da si i u toj bransi stvarno jak ,al Seha razlicite vode donose i razlicita iskustva ili??????????????
Sto se tice udaranja olova po tijelu Sarana ,i to je relativna stvar,ja licno koristim vrlo vrlo kratke rigove,od dva do max osam cm na tvrdjim dnima,i tu nema lupanja po stomaku Sarana, a kratke Rigove koristim bas iz razloga da mu ne dozvolim prazan hod u ustima nego bas ono Shock efekt,mada je tacno da je Saran malo oprezniji pri uzimanju mamca sa kratkim Rigom ,naravno ako mu je nesto sumnjivo u tvojoj Montazi.A sa duzim Rigom si u pravu ,jednostavno sam te zapalio u proslom postu i znao sam da ces vrisnuti,he he he he :lol: :wink:
do pisanja i bistro :wink:


I dRill i Seha su upravu. 100 voda 100 ćudi ako ne i 200-300 ćudi :D :)

mr.33
Početnik
Postovi:20
Pridružen/a:20 lip 2011, 13:49
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re:

Post Postao/la mr.33 » 14 ruj 2011, 20:14

Seha je napisao/la:Posto ste preskocili sa teme hajd da vam se pridruzim pa i ja popijem zuti karton od Admina....

Ono sto je angler napisao za BiH istoriju o musicarenju stoji.
Ja sam bio dijete i jos uvjek imam sliku par ekipa koji su mahali iz camca sa bambusovim stapom i cekrkom.Jedan vesla a drugi mase i vadi komad za komadom (uglavnom strugace i pokoju pastrmku)..
To je u gradu u kom sam zivio bila tradicija stara koliko i sam grad.
Nazalost i tome kao i mnogim drugim lijepim stvarima je dosao the end!

Ja licno volim loviti sve riblje vrste i koristim sve tehnike (osim musicarenja-nekad je bilo i to danas vise ne) al" saran koji me vec evo 30 tak godina fascinira svojom lukavoscu ,nevjerovatnom snagom i kojekakvim trikovima da se oslobodi udice je definitivno za mene NO 1.
Riblje vrste tako i rangiram znaci samo me interesuje koliko je to dostojan protivnik i nista vise od toga.
Za ovu sicu godina na vodi sam upoznao razno razne tipove ribolovaca i sam primjetio da ribari koji paralelno love sa vise tehnika su korak ispred drugih na vodi jer su poceli razmisljeti netradicionalno i cijelo vrijeme pokusavaju shvatiti sta se desava pod povrsinom vode.Meni je licno saranski ribolov pomogao da pocnem razmisljati na totalno drugaciji nacin ne samim tim sto cu pustiti nakon fotografisanja bilo koju vrstu ribe nazad u vodu vec i samo razmisljenje o prezentaciji mamca za stuku smudja,jegulju,linjaka itd.
Vecina ribolovaca zabaci onako ofrlje ( iz mozga sto dalje od obale) a ne tako rijetko na samo par metara od obale na kojoj love vre od ribe a da toga nisu ni svjesni....(ovo je bilo onako figurativno)
Niko nikog netreba da "filuje" kako bi svi trebali biti musicari varalicari,sarandzije,plovkarosi,somdzije itd. jer se o ukusima kako "rodjak" napisa neraspravlja i nediskutuje bar ne po nekim normalnim ljudskim standardima.
Sto se tice samih sarandzija recu otvoreno da je dobra vecina tih ribara (ne ovdje na forumu nego inace) ovaj hobi i previse ozbiljno shvatila i da taj ribolov samo jos vise komplikuju onim koji se zele poceti baviti modernim saranskim ribolovom.

Ima li neko od vas džijar :) :D :D


bistro

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Silkovi, udice, olova i ostali sitni pribor”