lov šarana

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
karp
Početnik
Postovi:8
Pridružen/a:11 kol 2010, 22:25
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
lov šarana

Post Postao/la karp » 12 kol 2010, 19:45

Pozdrav svima zamolio bi sve šaranaše za koristan savjet a radi se o lovu šarana .Već duže vrijeme pecam šarana na jezeru kop dubrave .Tamo postoji površinski rudnik i nalazi se veći broj manjh i jedno najveće jezero. Šarana ima bar kako kažu ribolovci koji tamo često idu. Zanima me koju strategiju primjeniti na takvoj divljoj vodi gdje šaran nezna šta je boila,a možda i zna ali je ne želi uzeti .Kako i ščime primamljivati , dali koristiti kupovne boile i koje vrste i proizvođača. ja sam ga tamo pecao jedino na žito i to šećerac ali nisu to neki primjerci , največi je bio od 2 kg.
Kako doći do krupnijih primjeraka ?


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: lov šarana

Post Postao/la Seha » 13 kol 2010, 12:01

Kao prvo dobro nam dosao..
Sa tom strategijom kako do krupnijih primjeraka svi ribari muku muce iz sezone u sezonu.
Evo kako bi ja to uradio iako svaka voda ima neke zakone i da bi se provalili treba izlizati guzicu na obali jedno odredjeno vrijeme kako bi se locirala mijesta koja velike ribe preferiraju. Po meni lociranje pozicija koje sarani redovno obilaze u potrazi za hranom je pola odradjenog posla. Druga polovina je dati dovoljno vremena ribama da probaju i steknu povjerenje u mamac na koji namjeravas loviti.
Nema to nikakve veze sto se boiliama na toj vodi rijetko ili nikako nelovi.. Vazno je samo da ih lociras u par navrata prihranis pozicije i tako ih naucis da tu poziciju redovno obilaze kako bi nasli taj za njih novi izvor hrane.
Predpostavljam da je na toj vodi mal pritisak na ribe i nema potrebe komplikovati..
Za pocetak prihranjuj sa jednom kantom od 10 tak litara sjemenki poput kukuruza, jecma i konoplje 1/3 i ubaci nekih 1 kg boilia na koje namjeravas loviti. Bolie razbacaj nasiroko po hranilistu
Tako ucini par puta u razmaku od par dana, i ako imas mogucnost ostani malo na vodi prati desavanja na hranilistu.. Nakon tih 2-3 hranjenja odvoji 3-4 dana za ribolov jer samo sa duzim boravkom na vodi mozes doci do nekih bitnih cinjenica i zakljucaka koji ce ti pomoci u daljim ribolovima na toj vodi.
Od gotovih boilia mozes koristiti neke sa kojim vecina ribara dobro lovi sirom svijeta mainline,cc moore, starbaits, dd baits, pelzer itd. Probaj i vocne i mesne boilie jer neke bolje rade na jednim a neke na drugim vodama.
Takodje na jedan ili 2 stapa stavi sjemenke one su univerzalan mamac na vecini voda.. Ukoliko vecina ribara koristi sjemenke ti tvoje zasladi i aromatizuj u recimo smek jagoda banana, oboji ih u crveno (ako je dobra vidljivost u vodi) i sl. tako stari i provaljeni mamac dobija novu snagu.
Posto nemam pojma dal vracas svoje ulove nemogu ti detaljisati o svemu neke stvari ces morati i sam rijesiti na vodi. Valjda se javi jos neko sa par savjeta ........... Bistro
slika

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: lov šarana

Post Postao/la kenan_sa » 16 kol 2010, 04:03

Pozzz... Kao sto rece seha lociranje je dobar dio odradzenog posla.Bez dobre krme naravno rijedak je ulov.Posto mi Saranasi obicno znamo gdje da ga lovimo jer smo tu godinama na tim takoreci nasim mjestima i stalnom krmom napravili smo im granape gdje stalno dolaze po klopu.Hehehhehe... To i tebi preporucujem da uradis.Ako uspijes da lociras ribu,a najbolje je upratiti nekog starijeg ribara gdje peca napravi sebi mjesto 30-40 m od njega jer tu bi trebalo da ima ribe.Zato je i taj stari ribar tu.Ako na tom mjestu nema vidljivih tragova da je lovljeno prije to ti je onda prednost da to mjesto odredis ko svoje,jer ti nece biti napadnuto od drugih ribara tipa ja tu dolazim godinama,razguli odatle.Sad neznam da li bacas iz ruke forfu ili razvlacis najbolje je napraviti sebi neku Bovu-trajni nepomjerajuci plovak ( Flasa 1,5 ili 2L,nekoliko metara plasticne kanafe i dobar kamen) koji ces postaviti u jezero na mjesto na koje ces zabacivati.Spustis bovu na mjesto gdje maksimalno daleko mozes zabaciti jer saran voli dubinu,narucito danju.Opet neznam koliko je to duboko mjesto gdje bacas.Najbolje je od nekih 8 - 15m. dubine.Na tim dubinama su kapitalni primjerci sarana.Naravno bez camca,duseka ili unutrasnje gume od Dajca hehehe... to nemozes uraditi. Postavljanjem te bove dobijas svoje mjesto za pecanje.Naravno ako u blizini nema tudza bova. Kad postavis bovu nakrmi oko nje dosta sjemenki.Obicno je to kukuruz.Mozes ga i mjesati sa graskom,psenicom,I naravno tim bojlama koje kanis koristiti kao mamac.Tu krmu bacis svu u nekih 5-8 metara u krug.Ne sire jer ti mamac moze upasti u gomilu krme pa nikad riba na njega ovarisati.Oko krme spustas ili zabacujes forfe.Gledaj da bacis dosta krme i nemoj stediti na njoj jer tu pravis sebi mjesto i za buduce ribarenje.(Svoje mjesto).Jos je bitno da ako odlucis da to bude tvoje mjesto onda ne trazi drugo kad ponovo nekad dodzes.Propade ti sav prijasnji trud i onda sve iznova a riba se navikla na to mjesto.Ja barem kad dodzem na svoje mjesto pocetkom sezone ja prvi dan bacim oko 30 kg mjesavine.Drugi dan oko 20 kg a treci dan oko 10 kg.Obicno vrecu kukuruza i oko 10-ak kila bojla jer samo na to lovim.Sledeci put kad dodzem na to mjesto bacim samo 10-15 kg mjesavine,a treci ili deseti put bacim samo saku oko forfe.(u 90% slucajeva razvlacim stapove).Hocu da kazem da je dobra krma glavna stvar u lovu na sarana.Dalje.Ja obicno lovim na suhi kukuruz koji i krmim jer mi se do sad pokazao najboljim mamcem bar na jablanickom i borackom jezeru.Bojle vise manje mada i njih uzme pocesto.U neku zdjelicu,konzervu,casu ili slicno izaberes nekoliko najkrupnijih zrna kukuruza i uspes malo vode u nju.sacekas nekih 15-ak min. da kozica kukurruza omeksa i provuces udicu samo kroz kozicu i mamac postavljen.Kad zabacujes gledaj da bacas ili spustas forfu uvjek na isto ili priblizno isto mjesto oko bove.I nemoj prebacivati bovu.radije zabacuj jedno 5 metara ispred bove da kad saran povuce nebi upetljao forfu za bovu i zijan riba.Bojle valjda znas kako stavljas.Na jablanickom kad lovim posto ima dosta trave ja koristim 3 udice u forfi i na najdojnju (prvu iznad olova) stavljam bojle,a na srednju i gornju kukuruz.Kao sto seha rece za sarana ti je potrebno odvojiti nekoliko dana da bi ga mogao isceifiti.Ili daj boze da potrefis u jato sto bi reci i ubijes se saranom.Hehehehehhe... Tako bar ja lovim vec jako dug period i ne mjenjam taj sistem jer funkcionice.Haveru sta da kazem vise. Samo malo strpljenja i truda to ce se isplatiti.Javni nam po povratku kakvi su bili rezultati.BISTRO...
slika

karp
Početnik
Postovi:8
Pridružen/a:11 kol 2010, 22:25
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: lov šarana

Post Postao/la karp » 16 kol 2010, 22:33

Hvala Šehi i tebi Kenane na ovim savjetima moraću primjeniti ovo vaše zlatno pravilo "locirati ribu" mada na ovom jezeru gdje ja lovim pretežno se javlja bliže obali dali je to razlog što se na tim mjestima često peca pa je navikao na hranu ili je navikao da prilazi obali. Probaću da nađem dublje mjsto pa ću tu prihranjivati. Ovo jezero mi se sviđa samo iz razloga što je voda stvaro divlja i priroda je netaknuta ,jezero nije pretrpano ribarima vjerovatno iz razloga što mu se nemože prići autom tako da pravi zaljubljenici ribolova i tišine moraju malo otegnuti noge . U mojoj neposrednoj blizini je i jezro sniježnica ali nekako sam ovdje svoj i na svom mjestu.Kao što rekoh ribe ima i to velikih primjeraka ,jedne prilike sam pecao kada je čovjeku na suprotnoj obali nešto uzelo vjerovatno šaran jer je pecao na žito , to je bilo žalosno gledati kako je čovjek bio nemoćan da bilo šta uradi išao je za ribom jedno 20 m uzvodno dok ga nije odvukla do potopljenog drveća koje je virilo iz vode i tu je za njega bio kraj. To je jedan stari ribar . Pitali smo ga kakav je osjećaj a on je odgovorio "šta da vam kažem djeco lovim ovdje oko 10godina ali ovako nešto nisam doživio , mogu vam samo reći da je riba bila velika. " Posle ovoga adrenalin proradi i sve se pitam šta to treba da uradim da dođem do rezultata. Čekam malo da vrijeme zahladni pošto je previše toplo pa idem ponovo na vodu sa vašim savjetima i poslat ću vam malo slika od tog jezera pošto ne garantujen za ulov.

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: lov šarana

Post Postao/la senad » 17 kol 2010, 16:24

Ma ima sve u nas :mrgreen:
Evo slika tog jezera, a i onog prvog, manjeg, pored kojeg moras proci (barem sam ja morao ovim putem kojim sam dosao).Iznad ovog manjeg jezera je onaj "privatni" rudnik odakle raja izvlace (na crnjaka) ćumur.

Manje jezero
manje.JPG
manje3.JPG
Pretpostavljam da je to ovo veće jezero o kojem govoriš
P9080132.JPG
P9080133.JPG
P9080138.JPG
P9080146.JPG
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:


karp
Početnik
Postovi:8
Pridružen/a:11 kol 2010, 22:25
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: lov šarana

Post Postao/la karp » 17 kol 2010, 22:43

Bravo drug to su te slike to prvo je malo na kojem ima samo šarana i krkuša prošle godine sam na malom dobio jednog kod one vrbice oko 2kg na žito šećerac ,na plovak. E sada gore kada ideš prema velikom jezeru ima još dva manja jezerceta u šumi oni dobivaju vodu iz velikog jezera. U svim jezerima ima šarana ,babuške,klena,soma,štuke i ostale sitne bijele ribe. Mada je ono veliko sa slike najbolje i najstarije jezero ima stvarno krupne ribe.Kažu da ima šarana po 10 kila,takođe su pecali klena najveći do sada je oko 4kg. Jezero je takođe veoma duboko naročio ona strana iza tvojih leđa ja sam pecao sa kliznim plovkom i tražio dno negdje na 8 metara sam ga našao na samo dva metra od obale, mada dubina varira od mjesta do mjesta. Problem je što nisam imao još pravi ulov gore ali sam uporan probaću kada malo vrijeme promjeni na jesen valjda će bolje radit.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: lov šarana

Post Postao/la Seha » 18 kol 2010, 11:54

Evo na ovim Sencijevim slikama se vidi od koga su saraske firme pokupile konstrukciju za bivi (saranski sator) <valjanjeodsmijeha>
slika

Avatar
Ko_fol_ribar
Prava Štela
Postovi:131
Pridružen/a:15 kol 2009, 12:47
Lokacija:Gracanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: lov šarana

Post Postao/la Ko_fol_ribar » 06 ruj 2010, 14:45

Kako se dolazi do ovih jezera? Mozes li mi karp to opisati? Iz kojeg pravca se dolazi?

Jezero jako zanimljivo izgleda! Volio bih doci i obici ga, mozda pecati na njemu!

Bistroooo
slikaTrust I seek and I find in you, every day for us something new, open mind for a different view,
and nothing else matters!
Never cared for what they say, never cared for games they play, never cared for what they do, never cared for what they know, and I know !!! slika

Bistro BiH ma gdje da si!!!

karp
Početnik
Postovi:8
Pridružen/a:11 kol 2010, 22:25
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: lov šarana

Post Postao/la karp » 08 ruj 2010, 21:23

Jezera se nalaze na lokaciji površinskog kopa u Dubravama. Do samih dubrva može se doći iz pravca Živinica-Tuzle i Kalesije. Pošto ja dolazim iz pravca Kalesije na regionalnom putu kalesija živinice skreneš desno(na jedno 100 metara prije kapije od kasarne) pored betonskog igrališta i voziš se kroz naselje asvaltnim putem jedno 2-3 km samo pravo nigdje ne skrećeš. Mi ostavljamo auto kod jednog groblja i odatle oprema na leđa i put pod noge.Lijevo ima makadamski put kuda izvlače ćumur koji vodi do prvog jezera .Ono najveće koje se nalazi u šumi je i najdalje jedno 20 minuta pješice od prvog jezera.
Bistro

Avatar
Ko_fol_ribar
Prava Štela
Postovi:131
Pridružen/a:15 kol 2009, 12:47
Lokacija:Gracanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: lov šarana

Post Postao/la Ko_fol_ribar » 09 ruj 2010, 00:23

karp je napisao/la:Jezera se nalaze na lokaciji površinskog kopa u Dubravama. Do samih dubrva može se doći iz pravca Živinica-Tuzle i Kalesije. Pošto ja dolazim iz pravca Kalesije na regionalnom putu kalesija živinice skreneš desno(na jedno 100 metara prije kapije od kasarne) pored betonskog igrališta i voziš se kroz naselje asvaltnim putem jedno 2-3 km samo pravo nigdje ne skrećeš. Mi ostavljamo auto kod jednog groblja i odatle oprema na leđa i put pod noge.Lijevo ima makadamski put kuda izvlače ćumur koji vodi do prvog jezera .Ono najveće koje se nalazi u šumi je i najdalje jedno 20 minuta pješice od prvog jezera.
Bistro

U ...... kralj! Pa jel se ikako moze prici blize autom?
slikaTrust I seek and I find in you, every day for us something new, open mind for a different view,
and nothing else matters!
Never cared for what they say, never cared for games they play, never cared for what they do, never cared for what they know, and I know !!! slika

Bistro BiH ma gdje da si!!!

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: lov šarana

Post Postao/la Seha » 09 ruj 2010, 09:47

To je voda za mene i Adija mi volimo te avanture po sumama i gorama nase zemlje ponosne. :wink:
slika

karp
Početnik
Postovi:8
Pridružen/a:11 kol 2010, 22:25
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: lov šarana

Post Postao/la karp » 09 ruj 2010, 20:16

Nema šanse prići autom do jezera put je u dosta lošem stanju, tim putem mještaemni voze ćumur na crno sa traktorima i zapregom. Možda se samo može malo prići bliže jezeru , kad to kažem tamo gdje sam naveo da se ostavi auto ima put desno ustvari nastavlja asvalt do kraja. ja nisam išao ali neki idu i tim putem pa dokle može auto a onda opet pješice preko njiva do jezera. Pogledaj malo na Goole earth naći lokaciju dubrave općina živinice pa malo pogledaj jezera se dobro vide odozgo a i ti putevi
Bistro.

Avatar
Ko_fol_ribar
Prava Štela
Postovi:131
Pridružen/a:15 kol 2009, 12:47
Lokacija:Gracanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: lov šarana

Post Postao/la Ko_fol_ribar » 09 ruj 2010, 22:40

karp je napisao/la:Nema šanse prići autom do jezera put je u dosta lošem stanju, tim putem mještaemni voze ćumur na crno sa traktorima i zapregom. Možda se samo može malo prići bliže jezeru , kad to kažem tamo gdje sam naveo da se ostavi auto ima put desno ustvari nastavlja asvalt do kraja. ja nisam išao ali neki idu i tim putem pa dokle može auto a onda opet pješice preko njiva do jezera. Pogledaj malo na Goole earth naći lokaciju dubrave općina živinice pa malo pogledaj jezera se dobro vide odozgo a i ti putevi
Bistro.

Hvala Ti karp :wink:
slikaTrust I seek and I find in you, every day for us something new, open mind for a different view,
and nothing else matters!
Never cared for what they say, never cared for games they play, never cared for what they do, never cared for what they know, and I know !!! slika

Bistro BiH ma gdje da si!!!

Small_Pack
Početnik
Postovi:1
Pridružen/a:22 kol 2011, 08:56
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: lov šarana

Post Postao/la Small_Pack » 22 kol 2011, 10:09

Bistro svim clanovima foruma. Karp jeli ovo jezero u Vršanima, ili je gore na Brnarama (stari kop)?

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Mamci i prihrana”