Recept Za Boile

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
Carp Zone
Početnik
Postovi:3
Pridružen/a:13 lip 2011, 21:44
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Recept Za Boile

Post Postao/la Carp Zone » 06 srp 2011, 16:59

OSNOVNI MIX (BAZA)
10%brasno od pirinca
10%brasno od przene soje
10%brasno od skoljki
10%brasno od bijele ribe
(ako nema brasna od skoljki jos 10% brasna od bijele ribe)
(ako nema brasna od bijele ribe bilo koje kvalitetno riblje brasno)
10%mljeka u prahu
10%pastoncino za ptice crveni
5%bijelog kukuruznog brasna
(sitno samljeveno)
5%brasno od sirove soje
(jos bolje protein od soje)
30%semolino
(mislim da se kod nas zove griz)

TECNA MASA NA KILOGRAM MIXA
5 mililitara ulja od dzigerice od oslica
(ili riblje ulje iz apoteke)
3 mll cistog alhohola
2 mll glicerinskog ulja
(ako ga nema ulje od kukuruza)
2 kasicice meda
3 kasike secera u prahu
(jos bolje tecni zasladjivaci samo sto se smanjuje kolicina)
4 jajeta plus dva zumanca
2 kasike gustina od kukuruza

PRIPREMA
Umutiti jaja (nikako mixerom)dodati polahko sastojke tecne base,da sve bude dobro pomjesano ali da jaja ostanu zuta(nesmije da se stvori pjena od bjelanceta jer tako boili postaje laksi od vode).Kada je sve pomjesano sipati mix u tecnu smjesu(nikako obrnuto)
Mjesati dok masa ne prestane da se lijepi za ruke(po potrebi dodati mixa)onda napraviti kobasice za pistolj ili ako se pravi rukama kako ko hoce,mada kada se pravi rukama mnogo teze izlazi iz boilia ulje pomjesano sa alhoholom.
Izvaljane boilije ostaviti da odstoje desetak minuta prije kuhanja.

Koga interesuje neka proba ovaj mix koristim vec dugo godina ove boile odlicno su se pokazale sirop evrope na svim jezerima i rijekama...


Avatar
Carp Zone
Početnik
Postovi:3
Pridružen/a:13 lip 2011, 21:44
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Recept Za Boile

Post Postao/la Carp Zone » 06 srp 2011, 17:11

Evo jos jedan recept od mene...

Evo jednog recepta koji ce mnogima izgledati smijesan ali ga probajte pa onda donesite zakljucak

10% BRASNO OD PSENICE
25% GRIZA
10% BRASNO OD SOJE
10% MLJEKO U PRAHU
10% HRANA ZA PTICE(SITNO SAMLJEVENA)
20% CONCETRAT ZA ISHRANU MALIH TELICA(SA STO VISE PROTEINA)
STO SITNIJE SAMLJEVEN
5% SAMLJEVENE PLAZME(ILI NEKI DRUGI KEKS)
10% BIJELO KUKURUZNO BRASNO

*************************************************************

6 JAJA
5ml ULJA OD KIKIRIKIJA(ILI KUKURUZA)
2 KASIKE VANILIN SECERA
2 KASIKE SECERA U PRAHU(ILI TECNI ZASLADJIVACI)
OD 3 DO 5 ml AROME PO VASOJ ZELJI(VANILIJA,JAGODA,BANANA)NA VOCNOJ BASI.
1 KASIKA OTVARAC APETITA(PRAH KOJI SE DAJE PILICIMA DOK SU MALI DA BI SE STO PRIJE UTOVILI)
*************************************************************
Obratiti paznju na mjesenje i na kuhanje posto ovaj tip boilesa ne vezuje bas najbolje ali jednom napravljen je odlican.Mix za boili ovako napravljen dobar je za ljeto.
Ovaj smijesni(samo na izgled)recept otkriva neke od onih sastojaka koje vam nikada nece otkriti niko od onih koji se bave izradom boilia.

ttp
Početnik
Postovi:21
Pridružen/a:23 kol 2011, 18:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Recept Za Boile

Post Postao/la ttp » 22 ruj 2011, 10:33

Pozdrav. Kupio sam gotovu smjesu za boile, 2 kg, pa bih htio u tu smjesu dodati jos 1-2 kg neke smjese napravljene kod kuce (uzeo bih neki recept i pazio na omjere), pa bih te dvije smjese izmijesao i napravio boile. Hoce li se to dobro vezati ? Ne vidim razloga da se dobro ne veze. Zatim, htio bih da mi boila bude narancaste ili zelene boje, i to dosta izrazena. Imate li kakvu preporuku kako da to ostvarim. Imam neke prehrambene boje, no nisam jos siguran koliko ce to valjati. Najradije bih uzeo neku fluorescentnu boju, no trenutno to ne mogu nabaviti na faksu, a i ne zelim se igrat s kemikalijama samo zbog boje pa da potrujem ribu…. I ne znam jel mogu boile(kuglice) raditi rukom, ili da kupim stroj (te dvije ploce, pistolj). Sigurno da za rad s rukom ima vise posla, i da se ne dobiju tako lijepe kuglice, istih velicina, no to mi ni ne treba… hvala

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Recept Za Boile

Post Postao/la rusko » 22 ruj 2011, 11:50

probaj sa ajvarom i ukuhaj u njega nekoliko svjetlaca <valjanjeodsmijeha>

sala mala... nego, sa ono malo znanja sto sam od narodnih propovjedaca docuo, ja vam ne bih preporucio koristenje fluorescentnih boja u smjesama, jer mogu izazvati negativne genetske promjene a i fosfatna jedinjenja su problem za prirodu.
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Recept Za Boile

Post Postao/la Seha » 22 ruj 2011, 14:02

TTP imas kupiti u bolje opremljenim ribo trgovinama boje koje su namjenjene za bojenje mamaca. Kada zelis jarku boju mamca suhi mix mora biti svijetle boje. Ukoliko ti je suhi mix tamniji i sama boja ce izgubiti na intezitetu ma koliko boje stavio. Ove boje za ribolov su u potpunosti bio razgradive i sve komponente u njima su u potpunosti sigurne po ribe i vodu, u suprotnom nebi prosle tako rigorozne kontrole u EU gdje se vecina njih, proizvodi ili testira nakon uvoza van EU.
Mozes koristiti i boju za bojenje kolaca manje ili vise uspjesno, sto zavisi o vec navedenoj boji suhog mixa (to je ovdje jos izrazenije jer je boja slabijeg koncetrata od onog specijano namjenjenog za bojenje mamca)
Meni se jako dobro pokazala boja koja se moze kupiti u prodavnicama egzoticnih prehrambenih artikala koju azijati koriste za bojenje rize. Ja sam koristio crvenu i zelenu za bojenje sjemenki i boilia, Rezultat je indentican kao kad sam koristio originalne namjenjene za ribolovce. Smio bi se kladiti da ovu boju samo prepakuju i prodaju po visestruko vecim cijenama.Al eto moze im se.
Neznam gdje se i dali se one mogu naci negdje u BiH ja ih kupujem vani.
Sto se tice rolanja to je sve do tebe koliko vremena zelis potrositi na to. Mozes improvizovati sa pistoljem za silikon ubacis tijesto u njega izvuces kobasice i samo ih nasjeces na komade zeljene duzine. Tako dobijes takozvani dumbel oblik i takve ih mozes skuhati i koristiti kao mamce. Mozes takodje koristiti i masinu za mljevenje mesa. Napravi ako nemas lijevak od lima odgovarajuceg precnika i pici.
slika


Avatar
AdmirS
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:13 kol 2011, 17:07
Lokacija:Hadzici
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Recept Za Boile

Post Postao/la AdmirS » 22 ruj 2011, 15:44

Pozdrav TTP. Moj neki savjet ti je da te boja boila ne zamara, jer ona igra jako malu ulogu u boili. Vise boja privlaci nas ribare nego sarana. On mamac trazi po okusu i mirisu. Ako i dalje kanis bojiti onda ti je seha dobro pojasnio. Za tvoje potrebe mozes kao sto je i seha rekao fino obojiti bojama za kolace, a ujedno ti je ta boja i aroma. Trehni slobodno 3 te male bocice u jaja i dobro promjesaj i u to dodaj taj tvoj suhi mix 2gk. U vecim prodavnicama tipa merkator, interex itd. imas takodzer uzeti za par maraka onaj tecni zasladzivac (huxol) kao i pivski kvasac i zobene klice koji su jako atraktivni sastavci u boilama i koji su prepuni vitamina i svega sto je mamcu potrebno a sve troje te kosta oko 10 km i dodas oboje po 2 kasike u 1kg mixa. Huxola oko 10-15 ml. Sto se tice tog mixa gotovog koji imas nebi bilo lose da nam kazes koji je bazni dio tog mixa odnosno jeli to mesni, vocni, bird ili neki treci mix da znamo o cemu je rijec.
Mozes jos u apoteci uzeti riblje ulje. Imas ga 2,5 dl oko 4-5 km sto ti je dobro ulje za boile koje sam i sam uvjek koristio, a boile ne idu bez ulja.
Pozdrav.

Avatar
AdmirS
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:13 kol 2011, 17:07
Lokacija:Hadzici
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Recept Za Boile

Post Postao/la AdmirS » 22 ruj 2011, 17:10

Sto se tice rolanja boila ako vec nemozes doci do pistolja za silikon ili ti je komplikovano napraviti tubu od pistolja, onda jednostavno uzmes komad malo deblje spere nekih 8 mm 30x20 cm i dvije letvice 20x17 mm ako npr rolas boile od 18 mm. ili 20x19 za boile 20 mm (17 i 19 mm je mjera za promjer boile, a 20 mm je da se bolje letvica pricvrsti za speru)
Evo slika kako bi to trebalo izgledati:
untitled.JPG
Onda kad mix bude spreman za rolanje otkidas od njega po malu sakicu malo vecu od jajeta i valjas pod sperom lijevo-desno. Kad dobijes kobasicu onda nozem sjeces na valjuske iste duzine i sirine i dlanovima uvaljas kuglice i to je to. Jeste da ce to malo potrajati bez rolera al ide i tako.
Pozdrav.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

ttp
Početnik
Postovi:21
Pridružen/a:23 kol 2011, 18:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Recept Za Boile

Post Postao/la ttp » 22 ruj 2011, 19:00

Nikako se ne mogu prestat divit ljudima na ovom forumu. Ljudi izlaze u susret, ali rijetko gdje kao ovdje, iako nije ista tematika. Vidi se da su ribici ljudine :wink:.
Kupio sam neki vocni mix, za 20 maraka 2 kg, bilo mi bez veze davati 30 maraka za 1 kg gotovih boila, smjesa je crvenkaste, zapravo vise roza boje, aroma jagode, nisam kod kuce pa ne vidim cije je... To cu za 5 dana, cim mi prode ispit, poceti traziti recept... Mada mislio sam dodati psece frolic hrane ako nadem, negdje 30 % (smljevene), zatim 20 % pticje hrane (smljevene), 30 % nekog brasna, i ostalih 20 % za ne znam jos sto...
Sad kad gledam, mislim da kompliciram, ne znam ima li to smisla pomijesati dvije smjese. Ili mi je mozda bolje od ta 2 kg napraviti boile, pa sljedece dvije kg poseban mix. Mogu i uzeti provjerene recepte, ali veci je ovako gust.
Svakako cu uzeti ulje, i te boje, hvala na preporuci. Pivski kvasac isto obavezno planiram staviti, zatim mozda betain, ili neki drugi atraktor, butansku kiselinu, to mogu dobiti bez problema... Ima vise nacina, jedan je da se maslac ostavi na zraku, drugi je butanol da se oksidira, treci znoj... itd. Nije skroz isto iz ta tri nacina, ali posluzi svrsi.

Seha i Admire, svaka vam cast na inovativnosti, to se trazi... pozzz

Avatar
AdmirS
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:13 kol 2011, 17:07
Lokacija:Hadzici
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Recept Za Boile

Post Postao/la AdmirS » 22 ruj 2011, 22:40

Ma nista druze. Ako mogu pomoci zasto nebih.
Sto se tice tog mixa najbolje bi ti bilo da njega napravis posebno u kojeg ces dodati 2 supene kasike betaina, dvije kasike psenicnih ili zobenih klica zavisi sta nadzes mada sam ja radije koristio zobene jer su malo bogatije, jednu kasiku pivskog kvasca i 2 male kasikice cilija. Sve to dobro izmjesas u jednoj vecoj najlon kesi da se dobro rasporede dodani sastojci.
U npr. lavoru ili nekom vajniku ulupas 17-18 jaja A klase. Dodat ces 3 arome jagode za kolace, oko 50 ml ribljeg ulja i 30 ml huxola (tecnog sladila). I to dobro umutis sa jajima da se sve izjednaci. Kad bude izjednaceno dodaji lagano taj praskasti mix u jaja uz konstantno mjesanje kao kad pravis puru. Kad dobro umutis pokrij najlon kesom ili jos bolje prebaci sve to u najlon kesu i ostavi da odstoji nekih pola sata. Nakon toga na nekom radnom stolu domro umjesi ono ko nana/baka hljeb da dobijes jednu masu koja je spremna za rolanje odnosno da se ne lijepi puno za ruke. Ako bude rijetko pospi po stolu malo psenicnog griza i sojinog brasna pa na njemu jos malo zamjesi. Nakon toga otkidas male komade i valjas u onom kalupu sto sam ti prikazao ili ako vec skontas pistolj navaljaj u njega. Zavrni rukave i valjaj kuglice. <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> Moj savjet ti je da pokupis sve sposobno u kuci ko moze pomoci da valjate zajedno. Prije cete zavrsiti. :135: :135:
Kad ih izrolas ostavi ih negdje najbolje je na propuh gdje nema sunca do 48 h. Onda ih spakuj u par najlon kesa po pola kg do 1 kg i stavi u frizider u ledaru. Ako imas zamrzivac onda sve u jednu kesu i zaledi. Ja sam sebi odvajao od rolanja nekih pola kg boila za mamce u koje sam dodavao po jednu blago rastopljenu kasiku meda i dobro ih umjesao u toj kesi u med. Znaci da budu komplet sve prelivene medom i ostavljao ih u spajzi jos 2-3 dana, a svakih negdje 12 h sam preokretao kesu da se med razljeva po boilama. Nakon 3 dana strpam u led sa ostalim boilama koje sam nakon susenja stavio u led. i drzao ih u ledu do ribolova.
Ako ti jos bude nesto nejasno pitaj slobodno.
Sto se tice mixa sa frolicom to cemo drugi put kad taj zavrsis.
Pozdrav.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Recept Za Boile

Post Postao/la Seha » 23 ruj 2011, 12:30

TTP uzivaj i okini nam koju slicicu sa vode gdje lovis. Bistro
slika

ttp
Početnik
Postovi:21
Pridružen/a:23 kol 2011, 18:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Recept Za Boile

Post Postao/la ttp » 23 ruj 2011, 21:01

Dogovoreno :)

ttp
Početnik
Postovi:21
Pridružen/a:23 kol 2011, 18:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Recept Za Boile

Post Postao/la ttp » 29 ruj 2011, 22:44

Nisam imao mira, ipak sam u gotovu smjesu dodao dio nekakve smjese sto mi se cini onako odokativno ok. Masa gotove smjese je 2 kg, dodao sam 500 g tutti frutti arome, mozda previse, ali neka mirisi, dode mi da ju pojedem :grin: . Zatim 1 kg crvene pticje hrane, malo kukuruznog brasna, malo obicnog brasna, 2 zlice (kasike) soli, 2 zlice secera, malo griza, stavio sam 2 proljetne juhe iz vrecice, malo gotove smjese za sarana, a sve to malo ima sigurno 1 kg, jos cu dodati, ako nadem, smljevene konoplje, i sojinog brasna, te ulja, maslinovog, obicnog, i jos nekog... S obzirom da je vocna boila, je li bolje da ne stavljam riblje ulje. Vjerojatno sam napravio nesto sto nije uobicajeno, ali nema veze. Pokazat ce se na vodi, ali tek sljedece proljece. Boile s frolicom cu napraviti kad dode proljece. Imam aromu od Rod Hutchinsona, monster crab- rak, pa ne znam da li da tu aromu stavim kod boilla s frolicom, ili da odvojim dio ove vocne pa to da smrdi po raku, ili da uzmem negdje 2 kg, dodam pola kg ribljeg brasna, i ribljeg ulja, i aromu raka... I ako mi ne stane sve u zamrzivac ili hladnjak, trebam onda samo pospricati 96 % etanolom, ili preliti s medom, ili umeljati u sol. Onda se ne bi trebalo pokvariti ? Htio sam danas isprobati lepicu, leticu, voden svijet, ali Savom ide trava. Uzas, ribici bas imaju problema s tim, gotovo da je ponekad nemoguce pecati jer trava ide uz obalu i sve kupi... Uzas. Nekada iz ribnjaka ispustaju.Kad sve zbrojim i pogledam, cini mi se da je ugodnije pecati na ribnjaku...

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Mamci i prihrana”