Odredjivanje dubine i montaza sistema na plovak

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Pike BL
Početnik
Postovi:8
Pridružen/a:12 tra 2009, 21:36
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Odredjivanje dubine i montaza sistema na plovak

Post Postao/la Pike BL » 18 tra 2009, 17:36

Hajmo majstori molim komentare,sezona je pocela.Koja je dubina ispravna(mrena-skobalj)?
Koji sistem olova (montaza) je najefikasniji ili najispravnija.
Mislim da je ovo najbitnije za uspijesan ribolov na plovak.
Jos jedno pitanje za one koji love na fini pribor:glavni silk 0.12-0.14 kako rijesiti problem petljanja(na samu suzu nema problema).Ovaj sistem sa sacmom bez suze zabacim 100 puta dobro ali onda jednom se prebaci i tada u box a nekad se nema vremena pogotovo na takmicenju.
Vjerujem da bi ovi komentari dobro dosli neiskusnijim ribolovcima.
PS:Hvala svima na dobrodoslici.BISTRO
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.


Avatar
ZANDER
Pravo piskaralo
Postovi:400
Pridružen/a:20 lip 2006, 00:30
Lokacija:Graz-Austrija/Bos.Krupa BiH
Kontakt:

Re: Odredjivanje dubine i montaza sistema na plovak

Post Postao/la ZANDER » 19 tra 2009, 10:27

Ja sam imao iste probleme,i kad sam u casopisu Rute & Rolle procitao typ od tad vise nije bilo problema.Bit svega je veci razmak izmedju sacmi i forfah da nebude kraci od 1m ,Pike probaj vidjet ces da frcera kako treba.

Bistro ti od Zande! :wink:
______________________________________________________________________________

RIBAR SA UNE!

www.retols.org

______________________________________________________________________________

Pike BL
Početnik
Postovi:8
Pridružen/a:12 tra 2009, 21:36
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Odredjivanje dubine i montaza sistema na plovak

Post Postao/la Pike BL » 19 tra 2009, 20:11

Cao Zanderu,hvala na odgovoru.Dugi podvez koristim kad lovim na mirnoj vodi ako si primjetio na skici br. 3 i 6 su razvucena olova i tad je jos teze-Kad su olova grupisana manje se petlja ali je nekad potreban razvuceni sistem sa sitnim olovcima n9 n8 max tako love talijani.(saran-klen).Danas sam gledao takmicenje u Pescieri 400 takmicara ECELENCA to je vrh Italijanskih liga, svi su petljali npr.Trabuko,Milo,Falsini-voda zahtijeva max fini sistem,love na podvez 0,07 glavni 0,12 a daleko se zabacuje,ali zato su razvukli po dvadesetak stapova.Inace riba je slabo radila.Koja je dubina sa skica ispravna po tebi za skobalja i mrenu?Pozdrav i Bistro.

Avatar
ZANDER
Pravo piskaralo
Postovi:400
Pridružen/a:20 lip 2006, 00:30
Lokacija:Graz-Austrija/Bos.Krupa BiH
Kontakt:

Re: Odredjivanje dubine i montaza sistema na plovak

Post Postao/la ZANDER » 20 tra 2009, 14:23

Pike loveci skobalja ili mrenu mora mamac da se "fulja" po dnu ako ti teren to dozvoljava i tad dobijes kapitalce,ako je mamac previse iznad dna nadaj se manjim ulovima.

pozzz i naleti kod nas da vidis kako mi to na Uni radimo.
______________________________________________________________________________

RIBAR SA UNE!

www.retols.org

______________________________________________________________________________

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Odredjivanje dubine i montaza sistema na plovak

Post Postao/la Seha » 20 tra 2009, 14:28

Al povedi Senada koji nam je svima ocitao lekciju u ribolovu skobalja.
Sad sto je smotan pa umalo nezavrsismo sa ladjom u uzburkanim slapovima Une to je druga strana medalje :mrgreen:
slika


Pike BL
Početnik
Postovi:8
Pridružen/a:12 tra 2009, 21:36
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Odredjivanje dubine i montaza sistema na plovak

Post Postao/la Pike BL » 21 tra 2009, 20:19

E Zanderu 0vo je dobar odgovor inace poznato je da skobo voli stopanje a duz.podveza zavisi od brzine vode.Lovio sam ja mnogo na Uni ti znas sta su Tuljani Unski nisam lovio uzvodnije od Otoke.Volio bih da se nadjemo na Uni.Poznajem Mumina Kocica iz Krupe,pravi majstor.Imam neke meke za ove ribe,na Vrbasu je strava a proslog avgusta sam u Dubici na kupu pobjedio sa ovom mekom pa ako hoces mozemo se dogovoriti da probamo.Imao sam i ja na Uni svakojakih zgoda i unfala, mnogo je slapova nije se zezati sa vodom.BISTRO.

enko
Književnik
Postovi:646
Pridružen/a:20 vel 2007, 21:44
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Odredjivanje dubine i montaza sistema na plovak

Post Postao/la enko » 21 tra 2009, 23:10

Sto se tice stopanja plovka to opet sve zavisi od rijeke.Npr na Bosni je normalno da se skobalj lovi uz stopanje plovka dok na Drini ako ga budete stopali garantujem vam da skobalja vidjeti nece.Inace najvise volim mrenu loviti u ljetnom periodu kada trazim plitke kanale do max dubine 1.5 metara izmedju polica i u brzacima gdje voda ima vise kisika tu lovim na zastavicu i odgovorno tvrdim da se mrena najuspjesnije moze loviti na zastavicu jer omogucava lov mrene na terenima gdje je nemoguce loviti na plovak niti na grunt(dubinski).

Pike BL
Početnik
Postovi:8
Pridružen/a:12 tra 2009, 21:36
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Odredjivanje dubine i montaza sistema na plovak

Post Postao/la Pike BL » 24 tra 2009, 19:11

Bistro Enko i ostali.Vjerujem ti to za zastavicu,i znam da je to vasa Zenicanska fora vec odavno.Iako imam kod kuce idealne terene za to samo sam jednom probao nakratko i nista.Neznam nikog u BL da tako lovi ali ja cu sigurno,teoriju znam ipak treba to barem vidjeti.A sto se tice Drine i stopanja ne slazem se posto sam tamo kampovao i lovio sa dobrim ribarima, tacnije bio sam u Ovcini.Prvi put su me izvarali nisam bio spreman nisam ja mecio,tako da sam jedva uhvatio 5kom a tip iz Uzica 45kom sve na stop bio je iznad,i namecio ispred sebe i malo uzvodu.mecio je sa glinom i crvima,stap 6m silk 0,12 direktno,podvez 40cm olovo jedna stangica i plovak nekakav Drinski 4gr.Banjalucani love sa kracim stapovima od 3,5 do 4,5m i banjalucko kolo, to znaci silk min 0,24 tanji se petlja.Kolo je idealno za lov iz camca po meni,tako da sam ja nakon 30 god lova sa kolom vec odavno presao na rolu.Ova fora sa zemljom i crvima je ubitacna pred njim je doslovce voda kuvala od skobalja,tu se nepusta plovak daleko,samo preko meke, tako se brzo lovi.Mislim da svaka voda ima svoje fazone.Pozdrav svima i BISTRO.(Ako bog da za 1. maj idem kuci i odmah na vrbas).

selac76
Početnik
Postovi:1
Pridružen/a:23 lis 2012, 09:13
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Odredjivanje dubine i montaza sistema na plovak

Post Postao/la selac76 » 24 lis 2012, 09:49

Duzina predveza amortizuje neravnine pod vodom, ako je teren ko " tepsija" netreba pretjerivati sa duzinom predveza.Ako je neravan teren do 70 cm dužine.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Štapovi i mašinice”