Sistemi za ribolov štekom

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
ana
Početnik
Postovi:12
Pridružen/a:12 sij 2010, 09:52
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Sistemi za ribolov štekom

Post Postao/la ana » 17 tra 2012, 19:09

Potreban mi je savjet, kako i na koji način pripremiti sisteme za pecanje štekom. Takmičarski ribolov, pretežno na stajačicama. Unaprijed hvala!


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Sistemi za ribolov štekom

Post Postao/la Seha » 17 tra 2012, 21:11

Nisi bas precizirala al evo onako ugrubo koliko se sjecam dok sam se i sam takmicio.
Imao sam uvijek minimum 20 tak navezanih sistema na takozvane motalice u razlicitim debljinama predveza, glavne strune i velicine udica te gramaze i oblika plovka. Ma koliko svaka stajacica kao takva licila jedna na drugu nerijetko se na vodi totalno drugaciji sistemi pokazu bolje od drugih, i to sve iskljucivo zavisi od same konfiguracije dna, godisnjeg doba i vrste ribe koju namjeravamo loviti. Kao primjer negdje riba bolje radi na mamac u propadanju dok na drugim vodama se bolje lovi na takozvani usidran mamac. Na sve to treba biti spreman i imati bar 2 ista sistema unaprijed navezana na motalice jer ukoliko dodje do kidanja previse se vremena izgubi za vezanje istog za vrijeme takmicenja.
Valjda se javi neko od takmicara i malo bolje precizira ja sam se takmicio prije 20 i kusur godina, al eto za pocetak bar nesto da se otvori tema. Bistro
slika

ana
Početnik
Postovi:12
Pridružen/a:12 sij 2010, 09:52
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Sistemi za ribolov štekom

Post Postao/la ana » 18 tra 2012, 07:47

Znam da treba pripremiti dosta sistema. Zanima me koji plovci (inače sama pripremam sisteme za direktaše), Na kojim debljinama najlona, te broj zrna olova, tj njihov raspored iznad predveza. Pretežno na tim vodama je ulov kedera, deverike. Znam da je na forumu bio jedan video klip pecanja štekom, ali ne mogu ga naći. Što se tiče razlike između takmičenja od prije ohohohho godina, ovo je sada umjetnost i luksuz. Nekad na ovim vodama gdje pecam dovoljno je bilo imati jedan štap, par sistema i udri, a sad hrana, mamci, a o priboru ne moram ni pričati, još sam početnik. Pozdrav i Bistro!

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Sistemi za ribolov štekom

Post Postao/la angler » 18 tra 2012, 08:24

Seha je napisao/la:ja sam se takmicio prije 20 i kusur godina
ana je napisao/la:ohohohho godina

:mrgreen:

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Sistemi za ribolov štekom

Post Postao/la Seha » 18 tra 2012, 09:39

angler je napisao/la:
Seha je napisao/la:ja sam se takmicio prije 20 i kusur godina
ana je napisao/la:ohohohho godina

:mrgreen:
Pa dobro majka mu stara nisam ja lovio za vrijeme dinosaurusa. <valjanjeodsmijeha>
Uvijek se na takmicenjima koristio veci broj steka mach i bolonjez stapova prihrana i svega ostalog kao sto je to danas. Samo sto je oprema danas nakon 20 i kusur godina dosta kvalitetnija i bogami su steke u bar pola tezine lakse. Ja sam morao bildati u teretani da bi 14 metaraskom stekom mogao kontinuirano loviti cijelo takmicenje. :grin:
Ana "sine" sada si malo bolje formulisala sta te u stvari interesuje, tebe znaci interesuje slaganje lovnih sistema za steku.
Za deverike i kedere (pretpostavljam bjelice, male zutooke i sl.) se koriste 2 razlicita sistema koja sam naveo u prvom postu.
Posto se kederi nalaze u gornjem ili u srednjem vodenom filmu oni se love sistemom propadanja.
Sistem propadanja ima vecu tezinu olovnih sacmi koncentrisanih blize plovku tako da bi mamac nakon spustanja lagano propadao kroz vodu. Kada zelimi izbjeci lov kedera i zelimo loviti kao po pravilu vece ribe koje se hrane na dnu tada lovimo sidrenjem mamca gdje je vecina olova koncentrisana uz mamac.. Koji plovci pojma nemam nekada smo ih zvali iglice, bacvice, lizalo, pero i sl. Cisto sumnjam da se i danas koriste ti nazivi iz kamenog doba dok sam ja lovio..

Generalno ja sam na takmicenje uvijek i bilo gdje dolazio dan prije i odlovio bi jedan trening sa svojom ekipom u blizini takmicarske staze ili na samoj stazi zavisi dali to organizator omoguci. Nije svaka voda ista i zbog toga ti treninzima otkrijes koje ribe se love kojim sistemima i sl. Sa prihranom je dosta lakse jer se ona kad se ispraksas koristi sablonirano.

Valjda se javi neko od new generation stek ribara pa ti poblize objasni sta i kako, a do tada pogledaj neki od videa sa ovih linkova tu imas jako dobre savjete oko izbora plovaka i slaganja sistema za odredjene vrste riba.

http://www.youtube.com/results?search_q ... 10.2j2.6.0.

http://www.youtube.com/results?search_q ... 20.0j7.7.0.
slika


ana
Početnik
Postovi:12
Pridružen/a:12 sij 2010, 09:52
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Sistemi za ribolov štekom

Post Postao/la ana » 18 tra 2012, 14:08

Eh, za ono ohohohho godina, odnosilo se na mene. Čini mi se da smo po godinama tu negdje, ali i ja sam se kao pionirka takmičila i išla na sletove, tadašnje , pa onda nastala pauza od ohohohho godina... Sad mi je sve novo, ponovo učim..., a da se ne izgubim samo pitam. Bistro i Vama. Hvala.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Sistemi za ribolov štekom

Post Postao/la Seha » 18 tra 2012, 15:01

Isli smo na sletove ja adi i senad one godine kad smo svi decki bili u helankama.
slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Štapovi i mašinice”