Lov Mrene

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Lov Mrene

Post Postao/la Seha » 30 lip 2015, 10:31

Ma bravo majstore.. Sretna ti prva riba i nek je bistro ubuduce
rades7 je napisao/la: PS...imao sam okrsaj sa jednom podmornicom nedavno, pobijedila me je u desetak sekundi, ono jos nisam vidio, takva snaga kod ribe.
Mrena je strasan i nepredvidiv borac i to je ono sto cijenim kod nje i ostalih vrsta koje obozavam loviti.. Vidim gore si pisao da si u nedoumici kako selektirati manje od vecih.. Ja sam super lovio na Drini sa paletama i hranilicom. Neznam dali koristis tu tehniku i dali ti tereni na kojim lovis dozvoljavaju lov hranilicom.
Palete od ribljeg brasna sa rupom precnika 16 mm. Mamac na dlaci kao kod ribolova sarana tako da se riba sama ubode kad usisa mamac.
Bilo je i sitnije ali je bilo i par vecih komada ribari oko mene koji su lovili na hlijeb, crve, pastu, sir i salamu iskljucivo su lovili manje komade. E sad jeli do dana i pozicije neznam ali bili su relativno blizu mene.. Gledao sam dosta video materijala iz engleske gdje velike love iskljucivo na boilie, palete i velike komade sira ili mesnog nareska. Mozda da se poigras malo sa velicinom mamca i plovkom ako nemozes loviti hranilicom.. I jos nesto kuhana konoplja i sitne palete od ribljeg brasna u prihrani su joj zakon svih zakona jer je natjera da duze ostane i prevrce kamencice kako bi dosla do hrane za kojom doslovno pizdi
slika


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov Mrene

Post Postao/la zlaja » 30 lip 2015, 12:10

Hvala drugovi ,mi bi smo volili da klinci budu ribari,ja neću forsirat,ako budu imali volju-bujrum :wink: Čitam Seha što pišeš,i ja sam zadržavao mrenu na hranilištu ali sa sitnim šljunkom, miješao u kanti stari kruh sa šljunkom i dobijao kugle koje su sumnjičavo gledali drugi ribolovci...caka je u tome da je zaposliš, sa jednim udarcem njuškom mrena razbija običnu krušnu kuglu...zapiči se ko raketa na nju...

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov Mrene

Post Postao/la Seha » 30 lip 2015, 12:44

Upravo to Zlaja treba je zaposliti da svaki komadic zasluzi.. Neznam jeste li gledali kako se hrane u jatu. One naprijed kada pokupe hranu samo skrenu u stranu i matica je odnese nizvodno i onda ide na zacelje i ceka svoj red da se probije naprijed.. Doslovno je luda za kuhanom i przenom konopljom i ribljim paletama kao i svi ciprinidi.. Problem koji imaju nasi ribari je taj sto neunose nikakve inovacije koje su se u svijetu pokazale kao jako efikasne..
slika

Avatar
rades7
Književnik
Postovi:667
Pridružen/a:20 ruj 2011, 13:47
Lokacija:Doboj
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov Mrene

Post Postao/la rades7 » 30 lip 2015, 13:23

Dobro sad, ne bih baš rekao da ribari ovdje ne unose nikakve inovacije u ribolov. Jasno se vidi na vodi kako mlađa generacija ribara usvaja nove metode, alate i pomagala. Po meni je veći problem što se u ribolov sada ide pod pritiskom...malo je vremena za sam taj čin ribolova i onda se uvijek koriste neke starije, provjerene metode.

Ko ima volje i nije mu cilj da se svaki put vrati sa punom čuvarkom, on će i probati nešto novo u potrazi za ribom.
Trenutno je veći problem locirati ribu.

Da se vratimo na mrenu, probao sam sve i svašta i nekako mi se čini (mada je to još mali broj pecanja da bi se mogao izvući presjek) da je više zainteresovana za masnije mamce i primamu. Sada uvijek dodam u primamu istopljenog sira, ulja, čak i punomasnog mlijeka. Kad umijesim takvu masnu bombu sa kuvanom psenicom, nekom primamom i naravno hljebom, dobijem baš ono što vi kažete - jake i tvrde kugle koje se teže razbijaju a ipak otpuštaju miris nizvodu.

Mada...sve ovo ipak ostaje u sjenci mog vječitog problema sa mrenama - sitne udaraju konstantno, a velike vrlo vrlo rijetko.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov Mrene

Post Postao/la Seha » 30 lip 2015, 16:35

Ja se da nekazem nikad, ali sobodno mogu reci jako rijetko sretnem sa nekim ko praktikuje ili ima namjere loviti na neke "nove fore"..
Nije to tako daleko kad su se ljudi cudom cudili boiliama i udicom koja pored nje slobodno "lamprda". Pa ciljani ribolov i prihranjivanje soma paletama, pa ruku na srce nisu se bas tako davno ni klijen i mrena lovili ciljano varalicom. Kao po pravilu uvijek bi kao mamac to bile neke home made hjebne paste, voce koje raste uz priobalje, gliste, skakavci i sl. Eh cu uhvatio sarana na musicu.. To je za 99,9% ribara bila tabu tema i sto bi rekao keks proglasili bi te ludim ili blaza varijanta da lazes k"o pas ..

Nego vidio ovo !!
Ako nemozes naci vece palete pokusaj naci palete koje koriste na ribnjacima za prehranu pastrmke.. Te granule ili palete od par cm precnika samelji, ili ako ti se ni to neda stavi ih u neku plasticnu kutiju, prelij ih prokljucalom vodom i zatvori posudu da se razgrade u vodi, izmuti kasnije jedno jaje na cirka 200 grama paleta onda pomalo ubacuj sredine suhog hlijeba sve dok nedobijes kompaktnu smijesu. Jos ako mozes naci malo ribljeg ulja namjenjenog izradi saranskih mamaca (losos, haringa i sl.) ako ne improvizuj (nisam jednom) ulje od jedne konzerve sardine "ljuljni u smjesu" a srdine ubaci u prihranu sa psenicom, konopljom, panjom il kupovnom prihranom .. Bices iznenadjen kakav je odaziv ribe na te stvari..
slika


enko
Književnik
Postovi:646
Pridružen/a:20 vel 2007, 21:44
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov Mrene

Post Postao/la enko » 30 lip 2015, 19:00

Probaj mjenjati lokaciju.za mrenu je najjaci mamac bijeli goljez.bar ga mi tako u zenici zovemo.kroz svoje iskustvo znam da na bosnu jednostavno imas terena gdje sitna mrena ixkoliko god se ti trudio krupnog mrena ces tu tesko upecati.

darzi
Prava Štela
Postovi:127
Pridružen/a:17 lis 2014, 08:47
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov Mrene

Post Postao/la darzi » 08 srp 2015, 12:03

Vrbas, Bravnice prije Jajca, mrena 3,950 kg, 71 cm, ulovljena na glistu kotrljanjem.Riba je kao trofej <championvanja> zadržana radi prepariranja. Majstor je moj saborac po štapu Samir Jusić. Kako je potkačena u ljutom brzaku trčali smo za njom do pred Jajce. Bistro!
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
rades7
Književnik
Postovi:667
Pridružen/a:20 ruj 2011, 13:47
Lokacija:Doboj
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov Mrene

Post Postao/la rades7 » 08 srp 2015, 13:20

Uh kakva zvijer, svaka čast ribolovcima.

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov Mrene

Post Postao/la zlaja » 08 srp 2015, 13:48

Bistro, čestitam na trofeju, nek vas je malo provozala :grin:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov Mrene

Post Postao/la montana » 09 srp 2015, 21:08

Au, koja komadina. Bravo majstore!!! <championvanja>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov Mrene

Post Postao/la Seha » 22 srp 2015, 14:14

Dobar komad bistro
slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnike, sistemi i mamci za pojedine vrste riba”