mrena, skobalj...na plovak...kako?

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: mrena, skobalj...

Post Postao/la rusko » 11 ruj 2011, 13:23

jaskofin je napisao/la:Ovu sam zanimljivost nasao na Finskim stranicama. Ova riba Skobalj na finskom VIMPA je ovdje malte ne istrebljena. Nekada kazu bila je to veoma postovana riba za jelo ovdje u Finskoj. Zbog precestih brana koje su gradjene na rijeci VANTI ova riba je iscezla iz voda ove zemlje. Sada se u Helsinkiu odvija projekt kojim ce ovu ribu vratiti na svoje prvobitno staniste.
Posijali su je u Slijev rijeke Vante u more Tako da joj dadnu vremena da se mrijesti pa ce onda rukama da je prenose u rijeku da bi se nastavila razmnozavati.

Dakle ova riba izgleda ovako VIMPA

slika

Usta su joj ko u skobalja

slika


a bogami evo i njega pa uporedite

slika


OVoj ribi je to karakteristicno da je zenka srebrna a muzjak pocrni pri mrijestu do pola znaci gornji dio tijela mu pocrni. Karakteristicno je i da ova riba zivi u slanoj vodi ali ide u rijeke da se mrijesti.
Bit ce znaci i skobalja ovdje. Bavim se pronalazenjem vrsta koje postoje i kod nas. Cim uhvatim koju novu vrstu pokazat cu vam je.

Tako da vidimo sta sve ima u ovoj zemlji.
lat. Vimba vimba... lovio sam ih kao klinac, mi smo ih zvali "nosare"...
slika slika


Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnike, sistemi i mamci za pojedine vrste riba”