Lov strugaca - svala

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
admin
Potpredsjednik U.G. "Bistro!"
Postovi:46
Pridružen/a:16 lip 2006, 16:20
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Lov strugaca - svala

Post Postao/la admin » 28 kol 2006, 04:38

Hajde, Hero, imas li ti sta reci za ovu vrstu ribe i nacina na koji i kad je najbolje loviti.


Avatar
StariAlas
Piskaralo
Postovi:234
Pridružen/a:16 lip 2006, 19:17
Lokacija:na obali ili u camcu!!!
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la StariAlas » 28 kol 2006, 23:51

Admine de malo pojasni ima li taj STRUGAC NEKO Poznatije ime,,,,
StariAlas

Avatar
hero
Prava Štela
Postovi:160
Pridružen/a:24 lip 2006, 00:15
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la hero » 29 kol 2006, 00:51

kod nas u trebinju se zvao strugac i smatrali smo ga nekom vrstom korova tako da niko nije htio da ga lovi iz gastronomskih razloga nego tek radi ceifa da se osjeti riba na udici. Mi smo ga lovili na hljeb ili na musice , naravno vaser kugla i koliko imas muha toliko komada i izvuces. Neki dan sam bio i Lastvi pored trebinja gdje sam i odrasto i vidio sam tkzv crnilo tj. jato strugaca pored zeljeznickog mosta gdje ga vjetar natjera uz obalu prizor je bio ko iz djetinjstva.
Bistro BiH NTV Hayat

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 29 kol 2006, 07:10

Ihaaaaaa od kad ja nisam vidio strugacko crnilo :?
Do prije 15-tak godina ga je bilo puno Jablanicko jezero ali je obolio od pantljicare pa su ubacili smudja da mu dohaka. I dohako mu je! :? Skoro da ga vise i nema. Dohako je i klijenu i otjero "gonjavca".
Kao sto hero rece musica i hljeb su za njega zakon a i uzivancija (meni na musicu) :lol:
Koliko znam strugac je endemicna vrsta koja naseljava pojedine rijeke jadranskog sliva. Koji mu je drugi naziv neznam. :oops:

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 02 svi 2007, 21:53

Zbog ribolova strugaca nekad se bjezalo sa casova. :wink:
Za strugaca postoji i lokalni naziv sval.Izuzetna sportska riba i dostojan borac kako za musicare tako i za ljubitelje plovka.Rijetko se love veci od 500 grama ali su zabijezeni ulovi riba i do 2 kg.
Ja sam nekako najvise volio da ga lovim po relativno plitkim i zatravljenim terenima na dijelovima rijeke sa malo snaznijim protokom.Uglavnom bi ga lovio u ljetnom periodu.Oprema se sastojala od bolonjez teleskopa od 5 metara, masinice sa sirokom spulom, glavna struna 0.20, plovak za takozvanu voznju, otezanje odma uz plovak, virbla, predvez dug 1½ 1,8 metra 0.16, 14-ka udica i stajske male gliste kao mamac.Dubina rijeke gdje sam lovio je oko 60 cm i ovaj sistem me odusevio jer mamac neometano putuje preko trave iako je na tom terenu jako zatravljeno.Na svako "cudno" ponasanje plovka kontra.
slika


Avatar
darkopopic
Haman Štela
Postovi:54
Pridružen/a:29 pro 2008, 00:42
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov strugaca - svala

Post Postao/la darkopopic » 29 pro 2008, 19:17

Nesto o strugacu ako to nekog interesuje



Strugač je jedna od autohtonih vrsta u Bilećkom jezeru Karakterističan je po vitkom tijelu, a glava i čelo su prilično uski i zaobljeni. Morfometrijska i meristička svojstva ove vrste su detaljno izučena, dok je njena
ekologija, a posebno biologija razvića, malo ili nikako razjašnjena. U literaturi se mogu naći podaci da ova podvrsta naseljava (pored Bilećkog jezera) jezera Hercegovine: Jablaničko, Ramsko itd. u kojima se izuzetno dobro adaptirala ekološkim uslovima "novih" ekosistema. Naseljava kraške vode, uglavnom u većim jatima (100-1000 jedinki)
KapetanovićiVuković (1968) ističu da nalaz strugača u vodama Popovog polja ukazuje na podatak da ova riba izvjestan period godine provodi u podzemnim vodama. Autori pretpostavljaju da strugač naseljava podzemne vode najmanje šest mjeseci godišnje(moje mišljenje ne podržava tu teoriju zbog toga što se na Bilećkom jezeru može loviti tokom cijele godine). Spolnu zrelost dostiže u trećoj i četvrtoj godini. Mrijesti se u proljetnom periodu od aprila do juna. Ikru odlaže na kamenitoj(pješčanoj) podlozi, te je, kao i klen, u tom pogledu litofilna vrsta. Kada u akumulacionom jezeru ne postoje uvjeti za mriješćenje, strugač u velikim jatima zalazi (migrira) u pritoke.Ova vrsta je endem ograničenog dijela voda Jadranskog sliva. Živi u vodama rijeka Zrmanje, Krke, Neretve i Trebišnjice. Popic 29.12 2008
RODJEN DA PECA A TJERAJU GA DA RADI

Avatar
mladicakraljica
Piskaralo
Postovi:204
Pridružen/a:18 lip 2012, 17:20
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov strugaca - svala

Post Postao/la mladicakraljica » 12 ožu 2013, 23:06

DSC03067.JPG
DSC03066.JPG
Vidim ovu temu napala "paucina"pa da ija koju kazem o strugacu ili svalu .
Nekada ga je masa bilo u Jablanickom,nekada bilo pa se sada spominjalo.
Najbolje je radio na klizni plovak i glistu đubretarku a na grunt na malu koricu hljeba
Sada ga ciljano ne lovim vise dođe kao kolateralac cekajuci sarana na Salakovcu i Mostarskom jezeru gdje je jos znacajna populacija svala ostala ima ga ko blata fala bogu evo koja slicica
Na drugoj slici je kolega Fahro.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov strugaca - svala

Post Postao/la Seha » 12 ožu 2013, 23:40

Svaka cast dobri komadi. Reduje me info da ga jos ima u Salakovcu. Strugac mi jedini kad ga diras rukama pa pomirises ruke ima neki karakteristican smek. Meni izuzetno drag vrati me u djetinjstvo bambusov stap i cekrk.
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Lov strugaca - svala

Post Postao/la angler » 13 ožu 2013, 09:33

Ne pamtim kad sam vidjeo vece strugace. Ma ne pamtim kad sam ih zadnji put ikako vidjeo u Jablanickom jezeru, a nekad se zacrni voda koliko ih je bilo, pa sto rodjo kaze, bambus i kakvu koloturu i uzivaj.

Avatar
mladicakraljica
Piskaralo
Postovi:204
Pridružen/a:18 lip 2012, 17:20
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov strugaca - svala

Post Postao/la mladicakraljica » 13 ožu 2013, 21:56

DSC03076.JPG
DSC03075.JPG
Evo jedne ribe koju mnogi ribari zamjenjuju za strugaca ali to nije strugac nego bijeli klijen(zaboravio sam kako se latinski kaze) koji nastanjuje najvise Salakovac nije ga nikada bilo visocije u Jablanickom ,od strugaca se razlikuje po dosta svijetlijoj boji i po ustima koja su mu smjestena na sredini i malo su veca, dok kod strugaca malo idu prema dole .
I rastu u prosjeku krupniji i duzi fato sam ih po 60 cm duzine .I najvise voli debelu glistu makaronku.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Lov strugaca - svala

Post Postao/la tommylee » 13 ožu 2013, 23:44

Ovaj zadnji orginal klen!?!
Možda je jedino izgubio pigmentaciju,u stvari posvijetlio (mimikrija) zbog svjetle okoline?

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov strugaca - svala

Post Postao/la Seha » 14 ožu 2013, 10:16

Kako lovis strugace? Plovak crv, glista, angel ??
slika

Avatar
mladicakraljica
Piskaralo
Postovi:204
Pridružen/a:18 lip 2012, 17:20
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov strugaca - svala

Post Postao/la mladicakraljica » 14 ožu 2013, 10:22

ma i nelovim ga vise,rijetko namjerno ovo su sve slucajni ulovi cekajuci sarana na feeder na glistu i koricu

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov strugaca - svala

Post Postao/la Seha » 14 ožu 2013, 10:45

Ok. Ja cu negdje ciljano na njega cim se ukaze prilika za to.
slika

Avatar
mladicakraljica
Piskaralo
Postovi:204
Pridružen/a:18 lip 2012, 17:20
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov strugaca - svala

Post Postao/la mladicakraljica » 14 ožu 2013, 11:13

Onda moj ti je savjet samo na Mostarsko Jezero na tok ponesi dosta krme i na plovak na hljeb i crva neces proci bez 30-30 komada

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnike, sistemi i mamci za pojedine vrste riba”