Prva pomoc i prezivljavanje u prirodi

Moderator/ica:emin

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Prva pomoc i prezivljavanje u prirodi

Post Postao/la montana » 12 stu 2010, 03:29

Svi smo gledali emisije o nesrecama i nezgodama u prirodi i za to treba biti spreman. Nezgode se ne desavaju nekome tamo, nego nama svima. Zato bih preporucio da se pripremimo za "nedaj Boze" situacije. Moj prijedlog bi bio da obavezno treba imati 1-2 prva zavoja, sredstvo za dezinfekciju rana i par hanzaplasta. Povrede tipa ubodi udicom, posjekotine, opekline i lomovi su moguci, a cesto, nismo spremni na takvo nesto. Ne treba naravno nositi bolnicu sa sobom, ali neke osnovne stvari nisu nikakav teret, ali mogu pomoci vama ili nekom drugom. Sto se tice osnovnih stvari za prezivljavanje, ispricacu proslogodisnju nesrecu u Stjenovitim planinama ovdje u Americi. Radilo se o 3 super-iskusna planinara na rutinskom penjanju na neku planinu. Iznenadna snjezna oluja i rezultat je 3 smrznuta iskusna planinara. Razlog? Pa bili su nepusaci i nisu imali upaljac, objasnio je park-rendzer. Njihova tijela su pronadjena u rupi u snijegu sa gomilicom granja i lisajeva od kojih su uzaludno pokusavali zapaliti vatru. Znaci banalne stvari za prezivljavanje su: upaljac, noz, malo konopca, baterijska lampa, pistaljka i sta god vam nije teret za nositi, a padne vam na pamet.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prva pomoc i prezivljavanje u prirodi

Post Postao/la rusko » 12 stu 2010, 04:40

....i mobitel... ako zaglavite u blatu kao "pojedini"... ;-)

Jos jedan primjer zasto sve to ima smisla:

http://www.24sata.info/vijesti/crna-hro ... ijeci.html
slika slika

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prva pomoc i prezivljavanje u prirodi

Post Postao/la @ldin » 13 stu 2010, 11:50

odlična tema. Stvarno pored svih stvari koje imamo u ruksacima kad idemo u ribolov , nije na odmet ubaciti i neku prvu pomoć za nedajBoze. Pošto sam u gorskoj sluzbi spasavanja (zamjenik načelnika) uvjek mi je u podsvijsti prva pomoć i 24 h na dan , a ranac je pri ruci , dešavalo se da tel . samo zazvoni i to je to , tak da sam se nagledao svasta u osnovi se nekako završavalo dobro izuzev jednog slucaja koji je zavrsio tragično smrću okolnosti još nisu razjašnjene tak da nećemo o detaljima . Evo jedne praktične prvr pomoći stane u svaki dzep , negdje u Sarajevi sam naletio na nju :
slika
Šolja od kafe nije dio prve pomoći heheheh , čisto da se uporedi veličina ;)
slika
ono što bi svaka prva pomoć trebala da ima neke osnove :
1-sterilne gaze
2-prvi zavoj
3-elastični zavoj
4-makazice
5-flasteri
6-gumene rukavice
7-astro folija
8-bivacin
9-pištaljka
tu bi se još mogli ubaciti i još neki analgetici i sredstva za imobilizaciju mada nije neophodno, ako čovjek koristi neke lijekove bez kojih nemoze tipa inzulina za šećer ili je srcani bolesnik poželjno je da ima rezervu u prvoj pomoći ljepo zastićenu i s pismenim naputkom, jer nerijetko se desava da unesreceni ostane bez svijesti ili da osoba koja pruza prvu pomoc nije adekvatna s pismenim naputkom se smanjuju greške i pogoršavanje situacije... Neophodno je redovno kontorlisati prvu pomoć i rokove trajanja neki preparata. I uvjek i baš UVJEK povredama bili kakvog tipa pristupati sa RUKAVICAMA!!!!
eto nadam se da sam bar malo ozivio ovu temu ...
slika
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prva pomoc i prezivljavanje u prirodi

Post Postao/la Seha » 13 stu 2010, 12:40

Aldine ovu prvu pomoc najcesce koriste motoristi. Imam istu takvu koju nosim sa sobom u ribolov.
Mogu reci da je od velike koristi bila vise puta do sada. Ja bi takodje savjetovao svima ko nema zavrsen kurs prve pomoci da to obavi jer se nikad nezna kad moze zatrebati vama il nekom bliznjem.
slika

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prva pomoc i prezivljavanje u prirodi

Post Postao/la @ldin » 13 stu 2010, 12:56

ma da ovo je klasicna i osnovna mala prva pomoć. Vozim i ja motor evo već 3 god. i kada idem dalje obavezno nosim sredstva za imobilizaciju lomova , kraj vode će te uvjek naći nesto tipa grane letve itd. na auto putu teško ;) da kucnem u drvo nisam imao tezi "unfa" izletao sam dva puta nista opasno nisam imao lomova samo strugotine oprema je odradila svoje , jednom me je šoder (rizla) iznjela , a drugi put kiša :( tak da sada dosta opreznije vozim i ne srljam previše ....
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prva pomoc i prezivljavanje u prirodi

Post Postao/la Seha » 13 stu 2010, 14:58

Imamo "temu motori traktori motokultivatori" pa nam prestai svog metalnog ljubimaca :)
viewtopic.php?f=183&t=1728&hilit=motor
slika

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prva pomoc i prezivljavanje u prirodi

Post Postao/la kenan_sa » 13 stu 2010, 17:34

Prva pomoc u prirodi je prije svega prvi individualni zavoj onaj ko uz rat sto smo duzili. Zakon stvar. Drugo i po najvaznije je mobitel sa punom baterijom i jednom rezernom baterijom takodzer punom, upaljac i dosta cigara. Dok docekas pomoc da imas sa cim da se zabavljas, paketic hepo kockica koji stane u dzep ko od sale, tablu analgina i jos 1 - 2 pravo dobra havera za koje znas da te nece ostaviti i to je to. Pored svih stvari koje prtis jos i kojekakve torbe sa prvom pomoci nositi mislim da je nepotrebno. Tako smo se bar opremali kad sam isao sa ovom jednom ekipom na vrh bjelasnice. Bjelasnica je sega ali je dozivljaj a i daleko j.ga.
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prva pomoc i prezivljavanje u prirodi

Post Postao/la rusko » 13 stu 2010, 21:27

Ne treba zaboraviti sredstvo za dezinfekciju, jer to spasava zivot...
slika

Kao Bosanac, ja bez cakije nikud ne micem... uvijek za nesto zatreba... a fazon "multitool"je odlicna kombinacija za sve sto nam treba:

slika

Kada idem na duze staze u divljini obavezno nosim i Trangia kuhinju:
slika

dijelom iz gusta a i za ne daj boze situacija... Odlicna stvar, lagana je, ne uzima puno prostora a pruza gotivu kada se skuha nesto u njoj u divljini ;-)

Sto se upaljaca tice, tu ima jedan bolji fazon sa magnezijumskim stapicima (upaljac se pokvari, ili smokri i nista od njega):

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=VG4qI9YGKyc[/youtube]
slika slika

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prva pomoc i prezivljavanje u prirodi

Post Postao/la AlaS » 13 stu 2010, 22:09

Evo ukratko kako je to kod mene kad idem u ribolov preko dana samo noz,upaljac,2 kutije cigara.Eh sad kad idem nocu je pod obavezno noz ,upaljac ,2 kutije cigara lampa i kratka 9-tka pod pazuhom uvijek za nedaj boze ,da dodam ovaj set za nocni ribolov ide takodje i preko dana ali kad idem u gljive po sumama i zimi kad sam na skijanju na planinama takodje ovaj nocni set, ipak potpisujem Sehu i Aldina prva pomoc treba biti ako nista mi ribolovci bi trebali imati malu flasicu JOD-a i paketic flastera

ps. ja reko ukratko a ono opet 5 redova
slika
Bistro

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prva pomoc i prezivljavanje u prirodi

Post Postao/la AlaS » 13 stu 2010, 22:36

prva pomoc svi znamo jer vecina nas ima vozacku i kad smo polagali znamo kako i sta treba kod laksih povreda posjekotina se nemoze fulati puno ,ali kod teskih npr padovi automobilske nesrece itd najbolje je nazvati policiju i hitnu osigurati mjesto nesrece, mi motoristi znamo da nema mrdanja i skidanja kacige jer jedan mali pokret moze znaciti smrt npr.polomljeno rebro se zabije u pluca kod okretanja ili nosenja povrijedjenog .
slika
Bistro

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prva pomoc i prezivljavanje u prirodi

Post Postao/la zlaja » 13 stu 2010, 22:47

Nedavno smo ja i Zoka imali belaj situaciju,lovci na vrh kose a mi dole u kanjonu pecamo klena,lovcima divljač izlijeće negdje u pola kose i oni budale krenu pucati dole prema nama,Zoka utrnuo i zalego iza mog golfa a ja im odozdo psujem sve po spisku,meci lete oko nas i nakon mog psovanja puške ušutiše,joj da ste vidjeli Zoku kako zaliježe :grin: a mogao je vrlo lako da bude pravi belaj...

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prva pomoc i prezivljavanje u prirodi

Post Postao/la AlaS » 13 stu 2010, 23:11

Hheheh tako je i kod mene ja na Usori pecam a lovci jedno 200m daleko na njivi cujem one kerove kako zavijaju odjednom jato divlje patke se digose sa vode ja vec vidim bice sad pokolj u tom svemu one su okrenule kurs pravo na lovce ovi ih docekase na pola puta pa kad su poceli pucati jarane moj sacma sipa oko mene i po vodi kao da je neko rukom baca sa obale,kako samo brzo pune one dvocijevke malo fali da je rafal izletim brzinski da me vide sjetim im se nekog u fameliji pogledam auto jeli sajba vrisnula dok sam se vracao nazad cujem i na drugoj obali grupa ,jeb..o ribolov pokupim se i kuca .Iskreno Bogami od sad nedjeljom kad idem uvijek zvijerlam imal gdje kakav sa dvocijevkom i kerom ebi ti to ona sacma je opasna
slika
Bistro

Avatar
Ben
Štela
Postovi:64
Pridružen/a:23 lip 2013, 12:01
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prva pomoc i prezivljavanje u prirodi

Post Postao/la Ben » 06 srp 2013, 12:43

Slazem se sa AlaS-om 2 kutije cigara su uvijek tu i ovo ostalo isto.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prva pomoc i prezivljavanje u prirodi

Post Postao/la rusko » 01 vel 2015, 14:47

Mislim da nisam u pogresnoj temi jer ovo je bitno kao prva pomoc a neophodno za prezivljavanje:

slika
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prva pomoc i prezivljavanje u prirodi

Post Postao/la Seha » 01 vel 2015, 18:03

Dobar fazon za zapaliti vatru

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=_LAunry ... l=85114404[/youtube]
slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostala oprema”