Lov Šarana.

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
Dzeno
Početnik
Postovi:25
Pridružen/a:19 ruj 2006, 01:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Dzeno » 02 svi 2007, 22:28

Jarane i ja sam se sam iznenadio koliko ima šarana i kako se baca. Evo ti još jedna dobra fotka :)
http://www.bih-ribolov.com/component/op ... il/id,372/[/img]


neopitroid
Početnik
Postovi:2
Pridružen/a:22 tra 2008, 11:01
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Lov šarana

Post Postao/la neopitroid » 23 tra 2008, 12:53

Pozdrav svim članovima
Pošto sam novi član i želio bi razmjeniti iskustva u lovu šarana ,ako može neko da mi predloži mjesta za lov šarana u mjesecu maju .Što se tiće Limskog jezera u Setihovu interesuje me koji se mamci koriste (radi li na kukuruz)i koja je lokacija najbolja.
Isto tako i Boračko jezero jeli imao iko iskustava u ovom periodu i dali vrijedi otići malo se opustiti u prelijepom ambijentu.
Postoji i Vrtliško jezero ako je neko čuo za njega u blizini Kaknja u kojem ima šarana,amura i ostale sitne ribe ali šaran još nije aktivan.ako je neko lovio na ovom jezeru nek se javi da podjelimo iskustva

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov šarana

Post Postao/la Seha » 23 tra 2008, 14:15

Dobro nam dosao neopitroid !
Licno nisam lovio na Limskom jezeru ali pouzdano znam od jednog poznanika da tu ima velikih sarana koje mjestani love uglavnom na puru i kukuruz.
Cesta su kidanja sto zbog terena a vise zbog neadekvatne opreme.
Razlog cestog kidanja strune pri kontaktu sa ribom su vjerovatno zbog velikih kolonija skoljki koje rastu po sprudu oko potopljenog korita koje vazi kao jedno od top pozicija za ribolov sarana na Limu zato pod obavezno jake sok lidere ukoliko lovis na takvim pozicijama. Ovaj poznanik Danijel je dobro lovio i na boilie Sinise Milenkovica >Milboil<.

Ribolov sarana u proljece i jesen na Borackom su definitivno ok, jer u jeku sezone kupaca ribolov je skoro pa nemoguca mislija!
Babo vidi koliko ja mogu bacit kamen :shock: fijuuuuuuu ,,,,,,a malo je to sine sad ce ti babo pokazat ...FIJUUUU.....PLJAS................. :twisted: grrrrrrrrrrrrrrrrrrr
Najproduktivnije je loviti uz samu sasu jer to su poznate rute koje sarani redovno obilaze u potrazi za hranom. Idealno bi bilo da imas camac pa da razvlacis sisteme mada se i sa obale uz malo srece i znanja mogu ostvariti lijepi ulovi.

Sto se tice Vrtliskog nisam lovio na toj vodi i nemam blage veze nista u vezi te vode.Ukoliko si ti vec lovio na njemu napisi koju rijec o toj vodi siguran sam da ce nekoga interesovati informacije kolike su tu ribe lovljene kao i cijena dozvole i ostale pojedinosti.

Bistro
slika

enko
Književnik
Postovi:646
Pridružen/a:20 vel 2007, 21:44
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov šarana

Post Postao/la enko » 23 tra 2008, 18:26

Bistro neopitrod.Sto se tice Vrtliskog jezera kod kaknja ako si lovio na njemu bilo bi mi drago da nam postavis neke korisne informacije jer mi je jezero veoma blizu.Znam da je iz njega izvadjen amur od 27 kg.

neopitroid
Početnik
Postovi:2
Pridružen/a:22 tra 2008, 11:01
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov šarana

Post Postao/la neopitroid » 24 tra 2008, 14:49

Bistro narode
Ja sam jedan od onih ribara koji vole obići sva mjesta i ako nista bar probati kakve su šanse.Bilo bi se bolje koncentrisati na određene vode i tako upoznati teren pa bi bilo i više uspjeha.Inače sam iz sarajeva i u okolini slabo da se gdje šta može zakačiti na udicu ali eto barem jednom sedmično se negdje malo i ode.Nisam baziran na pecanje određene vrste ribe ,ima tu ponajviše potrage za škobaljem i ploticom ali i šaranski ribolov me polako privlači.nemam iskustva sa pravljenjem boila pa ču se tu morati malo više angažovati . Dosada sam lovio na kukuruz,puru i ponekad na korice hljeba.Što se tiče Vrtliškog jezera ima krupne ribe a bogami i barskog somića koji ne da mamcu žive mire ni 5 sec.Čovjek je digao amura od 27 kg.ali samo se pitam kako ga je uspio izvuči.jezero je obraslo šašom i ima dužinom čitavog jezera mnogo trave uz obalu tako da i svako uzimanje ribe traži mnogo iskustva ako se ta riba želi izvuči vani.Prvo gore se izgleda može loviti samo sa komadom hljeba na površini vode kad šaran izađe da se hrani.Znači okrajak hljeba bez olova na siluku i zabaciš blizu šaše u travu i čekaš mrcinu .Zeznut je prilaz jezeru malo je loš put od Kaknja jedino sa đipom čovjek moze da dodje bez problema.Ja sam vadio dosta komada šarana(male veličine) koje sam naravno puštao.Jednom sam imao na udici poveči komad ali ga nisam uspio izvuči jer je trava zeznuta i kad uzme ode za sekund i zamota se i možeš pjevati borbene.Stavio sam bio kao mamac čitav okrajak hljeba neka 2 metra od obale i nisam se pravo da vam kažem ni nadao ribi čak i kad bi došla mislio sam da če malo po malo da jede hljeb, međutim neka neman je iz vode u jednom zalogaju progutala okrajak.moja kontra je bila bezuspješna jer se on več našao u travi.čini mi se da sam imao čamac da bi ga tek tad mogao izvuči vani.Da ne duljim dalje to su samo neke okolnosti sa tog jezera pa se čujemo
BISTRO BIH


enko
Književnik
Postovi:646
Pridružen/a:20 vel 2007, 21:44
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov šarana

Post Postao/la enko » 24 tra 2008, 16:51

Neopitroid zbog cega mislis da se moze samo na povrsini loviti?Posto vidim da si vec lovio gore zanimamo me da li je jezero ima postepeno povecanje dubine ili je kao kada odma strmi pad i paf dubina.A za travu sto je obrasla ima lijeka.Camac parkiras on kad uzme ti trk u camac.Ili odvojis 2-3 sada da napravis sebi stazu u jezeru cisteci travu.Drago mi je da ima sarana i posto sam iz Zenice obavezno cu ga posjetiti u narednim danima malo probati.Jedino me taj barski somic zabrinjava jer je skoro pa nemoguce loviti sarana na boilu ili bilo koji drugi mamac ako kazes da ga ima pun dzavo.ako imas i koju sliku nebi bilo lose da postavis ili jos neku informaciju.A sto se tice boila moj savjet ti je ako si vec pocetnik da ides sa kupovnim jer ce te samo glava zaboliti ako ih budes samo rolao dok duboko nezagazis u te vode.

alar
Haman Štela
Postovi:36
Pridružen/a:05 ožu 2008, 16:46
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov Šarana.

Post Postao/la alar » 03 svi 2008, 22:11

BISTRO NARODE!!!SEHA IMAM JEDNO PITANJE LICNE PRIRODE RIBARSKOG KARAKTERA :lol: :lol: POSTO TI OVAKO PUNO TOGA ZNAS(NE FOLIRAM OZBILJNO MISLIM :lol: )IMALI NEKA PODVODNA BAJA(NIMFA) KOJOM SE SARAN RADO HRANI I KAKO BI SE ZVALA LATINSKI IZRAZ PA BI JA ONDA NA NETU POTRAZIO SLIKU UNAPRIJED SE ZAHVALJUJEM

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov Šarana.

Post Postao/la Seha » 04 svi 2008, 13:38

Alare najbolje bi bilo da ti na ovo pitanje odgovori neko od musicara jer oni znaju nazive odredjenih kreacija insekata koji zive u akumulacijama tj. stajacoj vodi.
Sto se tice mog musicarskog staza tu sam skroz tanak, jer sam u to vrijeme uglavnom lovio i pravio muhe za lov pastrmke,klenova i strugaca crni mrav,zela,trula visnja itd.
Pouzdano znam za ciljane ulove sarana na razne vrste ninfi sa otezanom glavom ali i na strimere. Skoro sam siguran da ce u koliko je gladan i ukoliko mu prezentiras muhu a da ga nepreplasis pokupiti ponudjeno bez razmisljanja.

Musicarenje sarana moze biti tema za sebe i to je sigurno pored musicarenja stuke jedna od novijih izazova za mnoge musicare zeljne promjene.

Bistro
slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov Šarana.

Post Postao/la Seha » 05 svi 2008, 14:00

Alare evo nebi mi tesko prelistati neke stare magazine o ribolovu jer sam bio uvjeren da sam negdje citao o ribolovu sarana musicarskim priborom. Pazi kaze tip ovako............

Citiram

Sto se tice pribora tezina strune zavisi od uslova na vodi. Sarana od 15 kg je moguce loviti strunom klase 5 ali sam vremenom upoznao ribolovce koji preferiraju strunu klase 10 i kunu se da je ona pravi izbor. Za manje (7-8.kg) sarane dovoljno je imati stap klase 5 ili 6 dok je za krupnije komade potreban stap klase 8.
Ja uglavnom koristim agresivnije strune kao Opti Stillwater ili Multiline kojima je moguce napraviti precizne zabacaje unatoc cinjenici da lovim relativno teskim imitacijama. I sami predvezi imaju jaci vrsni dio.
Sto se tice samog ribolova po suncanom ih je vremenu lakse uociti na povrsini, ali se generalno gledajuci bolje love po tmurnom vremenu.
Ribe u prolazu je tesko uloviti ali ne i nemoguce dok su idealne prilike za ulov one kad saran ruje (hrani) na dnu ili se odmara na povrsini.Ponekad je dovoljno zabaciti imitaciju ikre i pustiti da potone. Ukoliko je gladan saran ide za njom to je sigurno.
Muhe na koje sam imao najvise uspjeha su svakako moj favorit Glo Bug (imitacija ikre), Wolly Bugger, Damsel, Blodworm ali i krupnije ninfe znaju ponekad iznenaditi svojom lovnoscu. Sarani se mogu loviti i suhim imitacijama kad se odmaraju na povrsini vode.
slika

alar
Haman Štela
Postovi:36
Pridružen/a:05 ožu 2008, 16:46
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov Šarana.

Post Postao/la alar » 05 svi 2008, 17:01

MA ZNAM JA KOME CU SE JA OBRATITI KAD MI JE NAJTEZE :D .TAKO SAM IJA PREDPOSTAVLJAO SLICNO KOSTO OVAJ SPOMINJE.JER SAD KAD NEMOGU JOS UVIJEK DOBRO HODATI OBILAZIM ONAKO SEPAJUCI SVE VODE KOJE SU MI MALO BLIZE,I IZMEDU OSTALOG PRONASAO SAM JEDNU MANJU RJEKU BOGATU POPULACIJOM SARANA DO 5KG I JAKO BOGATU MRENOM A TEREN ZA FLY FISHING PREDIVAN,PA REKO DA PROBAM MALO NIMFOM NIKAD SE NEZNA HVALA SEHA I BISTRO!!!

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnike i sistemi”