ŠARAN - sistem "na dlaku"

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

deverika
Početnik
Postovi:5
Pridružen/a:26 srp 2008, 13:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
ŠARAN - sistem "na dlaku"

Post Postao/la deverika » 28 srp 2008, 11:28

Tek od nedavno sam bio PRINUDJEN da se pocnem zanimati za saranski ribolov jer mi je omiljena mjesta za pecanje deverike (vidi nick :))) zaposjeo americki somic. Eto i dodatna informacija za sve da je Kiseljačka obala Modračkog jezera totalno obogaljena jer pojava ovog somića onemogućava dubinsko pecanje bilo koje vrste jer uzima VSE: od bilo kojeg hljebnog mamca, preko crva, glista pa sve do repaća i kedera. Ljudi koji su išli tamo zadnjih dana govore :"čini mi se kad bi opušak od cigarete stavio da bi uzeo."

Stoga, nabavio sam par jeftinih grafitnih dvodijelaca za lov šarana, ostaju mi i dvije baitrunner role - do tada mogu i ove DAMM poslužiti, i šunjam okolo po TK tražeći šarova.
Biosam na Bistarcu - katastrofa iako većina ne svjedoči ovome. Smatram da je ovo jezero postalo suviše turistički nastrojeno od jebodroma do pijančenja da bi se moglo nazvati ribolovnim. Kada se doda i toda rijetko uzima eto noćne more. Zadnji put sam izvalio 30 KM za noćni ribolov (+20KM za kamp kućicu) da bi me oko 2 ujutro sa vode otjerao njihov ker, promjera međeda, kojeg su pustili da švrnja naokolo. Znam s kerovima ali je ovaj totalni idiot što se može reći i za čuvara koji hladno pita:"jeli se šta desilo." Izgleda da treba da nekome padne glava da bi se to uzimalo u obzir. Uglavnom BISTRAC za mene - VOZDRA ZA SVA VREMENA.

SMOLUĆKO jezero - posve druga priča. Uglavnom pozitivna. Oni koji su na NTV HAYAT gledali priloge o šaranskom ribolovu i pitali se gdje li je to - eto informacije iz prve ruke. Bio sam tamo jednom i uvjerio se da je puno k'o oko.
Gore pomenuta ekipa je pecala s druge strane i svako malo je imala udarac. Ja sam se zadovoljio sa vađenjem jednog 1,5 kilaša i par deverika :) . Dnevna dozvola je 10KM što bi platio i da samo vidim onog monstruma što se zabi u šašu pored mene. Prosto vas uhvati iskonski strah. Šta bi bilo da dođe na udicu ? :)

Nešto novo !!! - Privatni ribnjak - jezero AVDIBAŠIĆI. Super stvar za šaranskog početnika poput mene. Idealno za upoznavanje ponašanja ove ribe jer je lako dobiti što na plovak - što na dubinku komade od 1-2 kg. Dnevna dozvola je 5KM s tim da je 1kg ribe 8km. Noćenje je dozvoljeno ali ne znam cijenu. Veći primjerci ( 5- 6 i više kg) su u naplavnom kanalu prije jezera no tu su i potočne pastrmke pa je teško doći do njih. Veličina jezera je neznatna ali za početnike sasvim ok. PREPORUČUJEM meni sličnima.

Jezero BISTARAC - "rudnički prilaz" je u pregovorima i izvjesno ove sedmice. Za to vam je potrebna "štela" kod uposlenika. U komšiluku je pao jedan od 15 kg i prosto mi žao što se sada jedi u nekim zamrzivačima. Šta će prevagnuti kod mene kada jednom se suočim sa ovom dilemom iskreno u danima koji predstoje.

Ugovoren izlet na VIDARU je otkazan zbog kie i tek slijedi.


Jučer sam bio na Turiji i, što nikada nisam pomislio da ću reći - drago mi je što me maltretirao samo dobri stari koštro:)
Pokoja deverika i crvenper te teškaši u rukama lokalaca svjedoče da je ovo dobra voda za kedranje.


PELAGIĆEVO je u planu.



Joj, zanijeh se u opisivanju.


PITANJE:

Kako se niže mamac (boili, kukuruz i sl.) na sistem "na dlaku" ????????



Hvala unaprijed svima koji su imali strpljenja za ribarsko prigovaranje te će naći za shodno odgovoriti mi na ovo pitanje.


BISTRO


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ŠARAN

Post Postao/la Seha » 28 srp 2008, 19:02

Deverika dobro nam dosao na forum! Jedan sam od te ekipe koja je lovila na Smoluci i stvarno smo se odusevili kako vlasnikom jezera cuvarom ali i prirodom & bogatstvom ribe. Ako si ti lovio sa jaranom na onoj drvenoj kucici trebali ste doci na pice i klopu .....
Akobogda u augustu planiramo odvojiti par dana opet za ovu vodu za koju nas vezu lijepe uspomene.
Hvala ti na informacijama koje si napisao dobro je biti u toku dogadjaja sta se desava na vasim lokalnim vodama. Steta za Modrac ! :|
Mamac na dlaku stavljas pomocu igle za mamce, a ako je nemas gdje kupiti nije je tesko napraviti uz malo kreativnosti.
Prvo navezes sistem takozvanim cvorom bez cvora ostavis sistem duzine 10-20 (uz moguce +/- cm korekcije) jer sama sitacija na vodi i ponasanje ribe odredjuje dosta toga kao i sam izbor materijala za predveze.Kad navuces mamac jos samo treba da stavis takozvani stoper koji nedozvoljava mamcu da spadne sa dlake. Imas kupovne ali i ovdje mozes imrovizovati sa slamkom trave ili tankom grancicom (ipak je bolje da u vodi neostavljamo puno plastike a i jeftinije je :wink: )
Evo ti par ilustracija da ti olaksam i nadam se da ces kad ti se posreci veliku ribu vratiti u vodu nakon fotografisanja.

Bistro

slika

slika

slika

slika

slika

Boilia na dlaci !

slika

slika

slika

Kukuruz na dlaci !

slika
slika

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ŠARAN

Post Postao/la AlaS » 28 srp 2008, 22:45

svaka cast seha maher si za ovo crtanje netreba nista vise objasnjavat nakon ovog prikaza
moracu pristelovati 2 stapa sad na jezero kad odem na ovo za kukuruz i boilu a i koricu hljeba probat

nesto kontam ako se dlaka ostavi malo duza dali bi se mogao tako vezati i zivi keder sta ti mislis
dali bi ostao duze ziv nego da ga udicom probadam kroz ledja
slika
Bistro

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ŠARAN

Post Postao/la Seha » 28 srp 2008, 22:55

Mozes bez problema ja to radim kad lovim anakonde (jegulje :D ) kontiranje je dosta efektivnije jer je udica otvorena (tj nije zamaskirana sto ponekad zna smetati pri ubadanju ribe). Nisam primjetio bitnu razliku u zivosti kedera na klasican ili ovakav nacin prezentacije. Treba se igrati i probati nesto novo ko zna ima toliko dobrih stvari koje niko nekoristi na vodi i cesto je bas to "nesto" sto zna nagraditi ribolovca..

Bistro i pustajte velike :wink:
slika

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ŠARAN

Post Postao/la AlaS » 28 srp 2008, 22:59

ma dorbo i velis najbolje probati i rezultati ce se znati
slika
Bistro


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ŠARAN

Post Postao/la Seha » 07 ruj 2008, 12:14

Zaboravih u proslom postu npisati da ja nisam autor postavljenih ilustracija. Kopirao sam linkove sa interneta i samo ih proslijedo ovdje na stranicu..
Bistro
slika

munja
Početnik
Postovi:1
Pridružen/a:09 stu 2008, 23:11
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ŠARAN

Post Postao/la munja » 28 stu 2008, 00:45

Mozeli se pored konoplje i kukuruza prihranjivat i suncokretom i dali se i on kuha kao konoplja.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ŠARAN

Post Postao/la Seha » 28 stu 2008, 19:54

Munja iskreno nemam pojma. U vise navrata sam koristio mijesane sjemenke za prehranu golubova i izmedju ostalog ima i suncokretovih sjemenki i"proplivaju".

Pozdrav i dobro dosao na forum.

Bistro
slika

Avatar
austrijanac
Prava Štela
Postovi:159
Pridružen/a:01 lip 2009, 15:28
Lokacija:Lukavac
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ŠARAN

Post Postao/la austrijanac » 06 ruj 2009, 14:22

Moj najomiljeniji Rigs
Rig für Pellets.jpg
Najednostavniji Rigs ali najefikasniji za Sinker i Popup.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
slika BISTRO AUSTRIJANAC

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ŠARAN

Post Postao/la Seha » 06 ruj 2009, 16:36

Lijepo.. I ovaj radi solidno svoj posao . :wink:
http://www.korda.co.uk/rigz/?id=8
Nedavno sam gledao jedan video gdje je izmedju ostalog interesantan interviju sa Belgijanskim sarandzijom Alijin Danau..
Napravio sam par sistema poput njegovog favorita ne zato nisam zadovoljan onim koje trenutno koristim vec simpaticnim odgovorom na pitanje zato ovaj sistem.
Zato sto vise volim da ulovim 2 ribe nego da ulovim 2 a spadnu mi 3 sa udice.. Mozda je bas jedna od one tri izgubljene ona koju cekam ;)
slika

jko33
Početnik
Postovi:26
Pridružen/a:24 lip 2011, 00:57
Lokacija:Odzak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ŠARAN - sistem "na dlaku"

Post Postao/la jko33 » 09 kol 2011, 19:57

pozz
sta stavljate jos na dlaku umjesto mamca??
jer gledo sam neki klip na you tubemstave zrno pa nesto izmedju!I tako stave 3 zrna i kada je to sve u vodi udica dol ostaje a mamac se malo digne gore???
za zivot samo treba pribor i dobar mamac,i po mogucnosti ribe pun ranac :D

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ŠARAN - sistem "na dlaku"

Post Postao/la soha » 09 kol 2011, 20:10

Pozdrav za Odzak i dobro nam dosao na forum.
Evo da ja odgovorim umjesto ovih iskusnijih sarandzija. Izmedju zrna kukuruza se stavljaju tzv balanseri, odnosno mali komadici slicni spuzvi, koji kada kao sto i sam rece udica padne na dno, izdignu malo zrna kukuruza ili boile sa dna i time ga istaknu u odnosu na druge mamce. Umjesto toga kao balanser se moze stavljati i komadici ili cak citave Pop - up boile koje ti mogu sluziti umjesto spuzve., a mozes koristiti i druge pogodne materijale.

jko33
Početnik
Postovi:26
Pridružen/a:24 lip 2011, 00:57
Lokacija:Odzak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ŠARAN - sistem "na dlaku"

Post Postao/la jko33 » 10 kol 2011, 21:38

PUNO HVALA
sad sam spreman za lov sarana :-D
za zivot samo treba pribor i dobar mamac,i po mogucnosti ribe pun ranac :D

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ŠARAN - sistem "na dlaku"

Post Postao/la soha » 11 kol 2011, 00:18

Eh kolega da je samo to u pitanju :wink: . Nek bude sa srecom i pustaj one velike.

jko33
Početnik
Postovi:26
Pridružen/a:24 lip 2011, 00:57
Lokacija:Odzak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ŠARAN - sistem "na dlaku"

Post Postao/la jko33 » 08 ruj 2011, 09:55

pozz sinoc sam napkon ufatio jednog sarana,ali oko 8kg!Nazalost ga nisam slikao jer sam ga odma pustio da nevidi ko od ovih"ribara"
al imo sam poslije par uderaca na dubinku,al ono stino udari i ostabvi,i onde prodje par minuta i opet tako!Dali je tako saran uzima ili??Boila je neka malo veca bila.Prvi put pecam na to,pa me zanima imal kaka razila uzimanja sarana,za razliku od pecenjka npr??
za zivot samo treba pribor i dobar mamac,i po mogucnosti ribe pun ranac :D

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnike i sistemi”