Mjerenje ulova na flyfishing takmičenjima

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
mekousna
Prava Štela
Postovi:130
Pridružen/a:11 kol 2009, 22:14
Lokacija:rijeka Neretva
Kontakt:
Mjerenje ulova na flyfishing takmičenjima

Post Postao/la mekousna » 25 lip 2010, 16:00

Bistro!
Zatrebao mi je neki dobar tekst, ukratko objašnjenje kako mjeriti ulov na flyfishing takmičenjima.
Kao što svi znamo, mjeri se dužina u centimetrima, ništa težina, pa se centimetri množe s bodovima.
Otprilike ovako:

slika

Zanima me, da li neko od Vas ima u tekstualnoj verziji neki tekst, opisan način mjerenja.
Ako ima, neka pošalje na e-mail: mekousna.konjic@gmail.com Hvala!

Na stranici Ribolovnog Saveza BiH sam našao u Download zoni novi Pravilnik Flyfishing takmičenja, a volio bih malo i o mjerenju detaljnije da se upoznam.

Bistro! <ribarcina>

Edit: (Novi Pravilnik Flyfishing takmičenja i na Bistrobih sajtu. Super.
List niz vodu, riba uz vodu. [ www.mekousna-konjic.tk ]


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Mjerenje ulova na flyfishing takmičenjima

Post Postao/la rusko » 25 lip 2010, 16:56

Procitao sam nekad davno da se u bioloskom ispitivanju riba, mjeri od spica donje usne do pocetka repa (zadnjeg prsljena)... Ne bih mogao tacno reci koja je knjiga jer je to davno bilo... Ovdje u Svedskoj mjere od donje usne do kraja repa i oduzmu 3% kao marginalu... ali znam da se to pravilo inace skoro pa i ne postuje i svi imaju svoja "lokalna" pravila... tako da je tesko reci nesto generalno za nacin mjerenja.

Po meni bi ovaj fazon sto biolozi koriste bio prilicno dobar i pri takmicenjima, i nadam se da ce se jednom skontati neki internacionalni sistem koji bi vazio svugdje i za svakoga.
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Mjerenje ulova na flyfishing takmičenjima

Post Postao/la angler » 25 lip 2010, 17:11

Koliko znam od vrha usta do korjena repa se uvjek riba mjerila. Nisam trazio po nekim knjigama i sl. ali se isto moglo procitati u raznim ribarskim listovima exyu. Po meni i najlogicnije mada mnogi mjere do kraja repa sto i nije ok. To kao da se mi na prste propnemo i mjerimo visinu :mrgreen:

Bistro!

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Mjerenje ulova na flyfishing takmičenjima

Post Postao/la zlaja » 25 lip 2010, 17:21

Ja ribu mjerim kao što vi pišete jer sam davno pročitao o tome da je to pravilno,znači od vrha usne do korijena repa,moj prvi ovosezonski bolen je tako bio 72 cm.da sam računao i rep bilo bi negdje 78-79 cm ali to bi bilo isto da pružimo ruke poviš sebe pa nas neko mjeri...

...................................................................................
PS.odo otvoriti ribolovnu knjižicu da vidim što kažu pijani zakonodavci :wink:

E ovako:
strana 43 /član 16
Propisana dužina predstavlja totalnu dužinu tijela ribe,mjereno od početka usta(vrh rila) do vrha dužeg kraka repnog peraja.
Opet je radilo sarajevsko u Jablanici :grin: kao u slučaju bucov-bolen <valjanjeodsmijeha>

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Mjerenje ulova na flyfishing takmičenjima

Post Postao/la angler » 25 lip 2010, 17:34

zlaja je napisao/la: strana 43 /član 16
Propisana dužina predstavlja totalnu dužinu tijela ribe,mjereno od početka usta(vrh rila) do vrha dužeg kraka repnog peraja.
Opet je radilo sarajevsko u Jablanici :grin: kao u slučaju bucov-bolen <valjanjeodsmijeha>
To nastimali da se sto vise ribe moze odnijeti kuci kao mjera :mrgreen:

A sad...
Dopuna clana 16
Ako ulovljena riba nema dovoljnu duzinu za ponijeti kuci, ne vracati je u vodu vec istu probati razvuci, povlacenjem za skrge i rep u suprotne strane, do potrebne duzine. <valjanjeodsmijeha>


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Mjerenje ulova na flyfishing takmičenjima

Post Postao/la montana » 25 lip 2010, 19:00

Ovdje je mjere do kraja repa, ali to je vezano za ulov van takmicenja. Mislim da je potrebno ukljuciti i tezinu, jer duzina i tezina ne rastu srazmjerno, pa imamo slucaj da, recimo kod mladice neko ulovi 2 ribice po 60cm tezine par kila i pobjedi covjeka koji je ulovio ribu od preko 15kg duzine oko 110cm. Negdje sam vidio formulu za izracunavanje omjera tezine i duzine kod stuke. Mozda bi tako sto pomoglo?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Mjerenje ulova na flyfishing takmičenjima

Post Postao/la Memo » 25 lip 2010, 21:36

Bio sam na nekoliko takmicenja i riba se mjeri od donje usne do kraja repa sto je za mene i logicno i rep je sastasvni dio ribe .U vecini slucajeva riba ispod 20 cm se ne mjeri ,ali to zavisi opet od takmicenja jeli lokalnog znacaja ili je nesto vise.Centimetri se saberu i ko ima najvecu duzinu taj je pobjedio,Flyfishing se ne boduje kao saranski ribolov tezina nego ukupno zbrojena duzina riba i to je to ko je spretniji i brzi taj pobjedzuje jer vremenski je ograniceno i dosta krace traje nego saransko takmicenje.Na takmicenjima je dosta isplatnije ganjati ribe ca. 30 cm nego ganjati neku od 60 dosta duze traje dril a neizvjestan je ishod prije ces izvuci dvije od 30 cm nego jednu od 60 cm ovo pisem iz svog licnog iskustva tako da se na takmicenju i nebakcem sa velikim ribama.

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Mjerenje ulova na flyfishing takmičenjima

Post Postao/la zlaja » 25 lip 2010, 21:49

Ok. Memo rep je sastavni dio ribe ali po meni nije za mjerenje dužine ali naš zakon ima jasan članak o tome a takmičenje koje se održi unutar saveza treba da se drži donešenog zakona.
Po nekom mom razmišljanju i fer-plej igri riba se mjeri do korijena repa ,nekako mi je to prirodna dužina ribe,recimo ovaj bolen na slici po meni ima 72 cm. po zakonu on bi bio možda i blizu 80 cm.ali meni nije ni na um palo da mjerim do kraja repa,tvoj me tekst naveo da ubuduće mjerim oboje
slika

Uploaded with ImageShack.us

Avatar
cori
Prava Štela
Postovi:116
Pridružen/a:20 stu 2006, 22:26
Lokacija:Novi Sad
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Mjerenje ulova na flyfishing takmičenjima

Post Postao/la cori » 26 lip 2010, 00:03

Memo je napisao/la:.... riba se mjeri od donje usne do kraja repa sto je za mene i logicno i rep je sastasvni dio ribe ...
Ovako se meri ulov sa spravom za merenje na takmičenjima, od početka do kraja ribe, jer sve pripada ribi.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Mjerenje ulova na flyfishing takmičenjima

Post Postao/la montana » 26 lip 2010, 00:05

Eto Zlaja, da si musicar, i taj bolen bi bio veci, sad ti je kasno! <valjanjeodsmijeha>

Sala. Meni su ta pravila malo nelogicna, ali su ipak pravila, pa ih je postovati (kao ogranicenje brzine 40 na otvorenom putu). Gledati duzinu samo je ipak destimulirajuce, kako Memo veli, isplatnije je loviti sitnije, pa tako takmicenje gubi atraktivnost koju bi imalo uz pokojeg kapitalca. Sustinski je problem da covjek dodje u situaciju da bjezi od krupnije ribe. Mislim da onda ni duzina nije bitna i brojati samo komade bi pokazalo spretnost ribara. Po meni bi bilo dobro napraviti nesto kao kod ski-skokova. 3 ili 5 najvecih i najdebljih riba bi dalo svakom takmicaru sansu da pobijedi ulovom, a ne kalkuliranjem i takmicenje bi bilo neizvjesno do samog kraja. Sitnija riba bi bila nebitna nakon sto se upisu 3 krupne i takmicar bi dobio slobodno vrijeme da ide na kapitalca! Tako nesto je primjenjeno u lovu bassa i omogucuje napetost do kraja. Sama staza kod musicarenja je negdje bogata sicom, a negdje krupnom. Ovako bi se dala sansa svakom da pokaze umijece. Na kraju krajeva izvuci na muhu lipljena ili pastrmku od kilu je ogromno umijece, upravo kao i brzo zabacivanje i izvlacenje ribe!

Bistro
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
cori
Prava Štela
Postovi:116
Pridružen/a:20 stu 2006, 22:26
Lokacija:Novi Sad
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Mjerenje ulova na flyfishing takmičenjima

Post Postao/la cori » 26 lip 2010, 00:10

Evo sve tri (četiri) vrste merenja ribe
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Mjerenje ulova na flyfishing takmičenjima

Post Postao/la montana » 26 lip 2010, 02:19

Odlicno Cori, sad samo ostaje na Savezu da precizira koji, a na takmicenjima vjerovatno mogu napraviti i svoje varijacije, ovisno o situaciji i zeljama!
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
cori
Prava Štela
Postovi:116
Pridružen/a:20 stu 2006, 22:26
Lokacija:Novi Sad
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Mjerenje ulova na flyfishing takmičenjima

Post Postao/la cori » 26 lip 2010, 13:10

Kod nas u Srbiji se riba meri od gubice do korena repa - Standard lenght, a na takmičenjima u mušičarenju, na kojima sam do sada bio, se uvek meri cela riba - Total lenght.

Moje lično mišljenje je da je i rep sastavni deo ribe i da sve treba meriti. Pozdrav i Bistro Ivan

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Mjerenje ulova na flyfishing takmičenjima

Post Postao/la zlaja » 26 lip 2010, 13:38

Kod nas u Bosni trojica moraju da mjere po tri različita standarda,onda se nadglasava sa tri različite grupe o ovoj odluci i kad neuspijemo da se dogovorimo onda zovnemo slovaka,čeha ili nekog ko se pravi englez da donese konačnu odluku :mrgreen: :mrgreen:
Ovo nemojte shvatati ko zajebanciju -ovo je kod nas čista realnost :evil:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Mjerenje ulova na flyfishing takmičenjima

Post Postao/la montana » 26 lip 2010, 16:21

I ja mislim kao Cori da rep treba mjeriti. To sto Zlaja spominje trojicu je bosanski problem (svaka slicnost sa politikom je slucajna). Bosanci vole da se pitaju, pa makar se i ne razumjeli u problematiku, a stav im je u pravilu oprecan drugim sagovornicima, pa se najcesce u razgovoru cuje fraza "nije nego..."

E, zato treba Slovak, Austrijanac ili Kinez...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Takmičenja i prezentacije”