Zima zima e pa sta je...

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Zima zima e pa sta je...

Post Postao/la Seha » 30 ožu 2011, 12:19

Hvala na cestitkama sa kim bi ja to drugo imao podijeliti radost nakon ulova :wink:
Nebi da filozofiram ali .........
Dosta raje mijesa cvenperku latinski Scardinius erytrophtalmus koja moze narasti do 2 kg i zutooku latinski Rutilus rutilus ona moze biti oko kile teska. Crvena peraja krase i jednu i drugu samo sto crvenperka ima dublje tijelo i krljusti boje dukata dok zutooka ima klasicno srebrenkaste krljusti i bijel stomak.

Ova sa slike je 43 cm i 1.750 grama teska i bas sam ocejfio taj dan. Za par sati mach stap se poklonio nekih 15 tak puta pod ovim srcanim borcima. Jedva cekam da jos malo otopli pa da ih lovim na vidjeno sa koricom na povrsini. E to je poseban gust.
Evo jos jedne uhvacene tog dana nisam je vagao jer se umracilo pa mi se nije dalo. Nakon ove fotke je aparat totalno pobudalio sam formatir,a lista slike, mjauce, i odjednom krepa. Jedva sam spasio slike. Nikad vise Olympus.
P3200041.JPG
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
slika


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zima zima e pa sta je...

Post Postao/la rusko » 30 ožu 2011, 17:44

Seha, ta sa zutim ocima je li to na nasem JID, ili je rijec o nekoj drugoj vrsti?

Ovdje ih zovu ID, i ima finih komada znam za neke koji su ulovili komade od preko 6 kg, ja ih lovim dosta na rijeci u aprilu/maju, najveci komad sto sam ulovio je bio oko 3 kg...

Evo kako izgledaju:

slika
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Zima zima e pa sta je...

Post Postao/la angler » 30 ožu 2011, 18:02

Pa to neke prave "lopate" :shock:
Na sta se pretezno love...idu li na kakve imitacije ili je samo svarljiva hrana?

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zima zima e pa sta je...

Post Postao/la rusko » 30 ožu 2011, 18:16

prvu sam ulovio na wolly buggera crnog... pa sam poslije eksperimentisao i lovio ih uspjesno sa ceskim nimfama...

"zahvalna" riba, dobro se bori...
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zima zima e pa sta je...

Post Postao/la Seha » 31 ožu 2011, 12:13

rusko je napisao/la:Seha, ta sa zutim ocima je li to na nasem JID, ili je rijec o nekoj drugoj vrsti?

Ovdje ih zovu ID, i ima finih komada znam za neke koji su ulovili komade od preko 6 kg, ja ih lovim dosta na rijeci u aprilu/maju, najveci komad sto sam ulovio je bio oko 3 kg...
Ne Rusko to je druga vrsta koja izgleda samo zivi u sirem pojasu rijecnih delti koje se ulijevaju u Baltik.
Ja i Zander smo na stukijadi u Svedskoj dobili po jednu na jerkove. Ono regularno par komada prati i dummm.
Tanak sam sa Shvedskim vidi kako se zove taj ID na latinskom. Ova moja je bila preko 3 kg i kad su sliku vidjeli Shvedi iz MD tima kazu ili je blizu ili sekund preko Shvedskog rekorda. Zato me cudi da mogu narasti oko 6 kg. Ima negdje slika na forumu.
Zanimljivo na tom takmicenju mi govori jedan shved da tu kod Calmara u pribalju Baltika ima linjaka po 5-6 kg. Doslo mi da nakopam glista i da napustim takmicenje <valjanjeodsmijeha>
slika


Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zima zima e pa sta je...

Post Postao/la @ldin » 31 ožu 2011, 14:29

evo nakon duze pauze ( uletio u mašinu ) skupilo se svega za izčitavanje , pa drugovi čestitke na od-početoj sezoni s finim ulovima , neka vam je bistro ...
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zima zima e pa sta je...

Post Postao/la rusko » 31 ožu 2011, 17:47

Seha, sad sam proguglao taj latinski naziv i kontam koja je riba u pitanju... "mört" na svedskom... ako je 3 kg onda je to zestoka rekorderka, svedski rekord je 1,726 kg...

http://www.sportfiskarna.se/storfisk_re ... fault.aspx

provjerio sam i ovo drugo... Id se na latinskom zove Leuciscus idus... to da su 5-6 kila je informacija sa foruma.. moze biti da je preuvelicana, ali sam vidjao dobro velike komade...

Sto se linjaka tice, tacno je da ga ima dosta u okolini Kalmara, Kölbydammen i Trastsjön su popularna jezera za lov i u njima se cesto nadju komadi preko 3 kg... ima ih kao sto kazes i u priobalnom podrucju i u Baltiku narastu "duplo", samo ih je tesko naci... Ista je situacija i sa grgecom (mislim da ga danci zovu aborre) on se u moru utrostruci, ja npr. znam za jednu zonu u kojoj redovno nadjem komade preko kile... a nalazi se uz sami zid jedne gradske luke, bukvalno pod nogama... pola metra dalje nema ni jednog... a kako sam shvatio da se tu nalazi je jedna "mokra" prica koja bi se mogla definisati kao sreca u nesreci :)

usput... da te pitam... da nisi mozda nacuo da li je moguce amura na muhu loviti? Kazu mi da ga ima u jednom jezeru kraj moje rijeke, procjena je da ih ima 6 komada prilicno velikih i dijele jezero sa jednom stukom koju su zimus izvagali na 8,3 kg... zvuci kao odlican izazov za nove avanture :)
slika slika

Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:

Re: Zima zima e pa sta je...

Post Postao/la masterbih » 31 ožu 2011, 20:35

Rusko pa sto ne lovis te grgece, daj koju sliku, rijetko se to vidja..
rusko je napisao/la:Seha, sad sam proguglao taj latinski naziv i kontam koja je riba u pitanju... "mört" na svedskom... ako je 3 kg onda je to zestoka rekorderka, svedski rekord je 1,726 kg...

http://www.sportfiskarna.se/storfisk_re ... fault.aspx

provjerio sam i ovo drugo... Id se na latinskom zove Leuciscus idus... to da su 5-6 kila je informacija sa foruma.. moze biti da je preuvelicana, ali sam vidjao dobro velike komade...

Sto se linjaka tice, tacno je da ga ima dosta u okolini Kalmara, Kölbydammen i Trastsjön su popularna jezera za lov i u njima se cesto nadju komadi preko 3 kg... ima ih kao sto kazes i u priobalnom podrucju i u Baltiku narastu "duplo", samo ih je tesko naci... Ista je situacija i sa grgecom (mislim da ga danci zovu aborre) on se u moru utrostruci, ja npr. znam za jednu zonu u kojoj redovno nadjem komade preko kile... a nalazi se uz sami zid jedne gradske luke, bukvalno pod nogama... pola metra dalje nema ni jednog... a kako sam shvatio da se tu nalazi je jedna "mokra" prica koja bi se mogla definisati kao sreca u nesreci :)

usput... da te pitam... da nisi mozda nacuo da li je moguce amura na muhu loviti? Kazu mi da ga ima u jednom jezeru kraj moje rijeke, procjena je da ih ima 6 komada prilicno velikih i dijele jezero sa jednom stukom koju su zimus izvagali na 8,3 kg... zvuci kao odlican izazov za nove avanture :)

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zima zima e pa sta je...

Post Postao/la Seha » 31 ožu 2011, 21:50

rusko je napisao/la:Seha, sad sam proguglao taj latinski naziv i kontam koja je riba u pitanju... "mört" na svedskom... ako je 3 kg onda je to zestoka rekorderka, svedski rekord je 1,726 kg...
usput... da te pitam... da nisi mozda nacuo da li je moguce amura na muhu loviti? Kazu mi da ga ima u jednom jezeru kraj moje rijeke, procjena je da ih ima 6 komada prilicno velikih i dijele jezero sa jednom stukom koju su zimus izvagali na 8,3 kg... zvuci kao odlican izazov za nove avanture :)
Pogresno si me shvatio nisam uhvatio toliku zutooku (mort) vec ovoga vaseg ID-a (Leuciscus idus)
Amura mozes musicarskim priborom loviti na imitaciju korice hlijeba. Ja mislim da ih prave od one pur pjene za izolaciju oko stolarije ;) Upoznao sam jednog Danca koji samo na taj nacin ciljeno lovi cipole sarane i amure.
Prihranis prackom koricama na par izglednih mjesta (najbolje ako si ih vec vidio na tom terenu) sjednes, zapalis cigar duhana, hladna piva ko ista i cejfis dok cekas da se dignu na povrsinu i krenu hraniti "panjom". Pusti ih malo da se okuraze i razigraju "nemoj na prvu" jer su jako plahe ribe.
Ako na toj vodi ima dosta patki i ostalih "tica" ofarbaj korice kuci u zeleno. Isjeces kockice u jednu kesu ubacis boju napusi i protresi. Haj nemoj sad da ostane na prici skokni kad malo otopli i sroci nam jednu avanturu sa slikicama pa taman nevidio ni jednog. Avantura je bitna ;)

Evo i tog Shvedskog ID-a. Lijepa i snazna riba pravo.

slika
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zima zima e pa sta je...

Post Postao/la rusko » 01 tra 2011, 06:28

Masterbih... jel' ti to hoces da ja opet padnem u hladnu vodu <valjanjeodsmijeha>

Salim se... taj grgec izgleda ovako (neznam da li koristim pravi nas naziv za tu ribu, nasi ljudi koji zive ovdje imaju milion "nasih" naziva za nju):

slika

Ovdje ih ima u skoro svakoj vodi... cesto se love manji komadi od recimo 300 - 500g... kada udju u more onda brze rastu pa lakse predju tu neku "magicnu" granicu od preko kilograma. Mana mi je sto ne slikam... mrsko mi... i ne bih da obecavam da cu se potruditi kad znam da sam ljenguza po tom pitanju, pa poslije ispadne da lazem... ali ako bude neka slika, bice...

Seha, hvala na informaciji... taj Id ti je pravo lijep...

Znaci i amur bi mogao na imitaciju kruha.... napravio sam ja jedan arsenal muha za te svrhe, ciljano na cipola ali sam ih pravio od srnece dlake, to sa pjenom je odlicna ideja, skontacu... jos nijednog nisam vidio, sve je to rekla-kazala... jezero je dosta malo tako da me i cudi da toliko velikih riba i jos jedna stuka te velicine mogu u njemu obitavati, do nedavno je bilo pod ledom pa se tek sad "ukazalo"... najvjerovatnije cu tamo za vikend pa cu gledati da snimim situaciju bolje.

Reci mi koja se boja koristi za kruh, jer ima masa nekih pataka i gusaka i valjalo bi ih izbjeci.
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zima zima e pa sta je...

Post Postao/la Seha » 01 tra 2011, 11:33

Ovog ID-a ima izgleda i u Dunavu Dok mi je rekao da ga kod nas zovu krupatica (to citam u onim postovima gdje je bila ova moja slika). Ovo za grgeca i nasim (logicnim) nazivima tipa derac (valjda zato sto mu se mora oderati koza) , kostrijes (zato sto kad ga izvadis na suho nakostrijesi ledjna peraja) mi je poznato to je sto bi se reklo "folklor"..
Korice hlijeba mozes obojiti sa specijalnm bojom za boilie ali isti efekat ces skoro dobiti i sa bojom za kolace. Vidices u iole boljem supermarketu imas crvenu zutu i zelenu tecnu boju.. Zelena ti je ok jer ih patke nece odma provaliti samo nehrani rukom jer te tako skontaju. Nabavi pracku to je za Evropske patke nepoznanica ;)
Ja tako kod Denisa kad lovim jel mahnes rukom eto ih milion na kobru i pracku uopste nereaguju. Probaj mada bi trebalo jos malo otopliti. Mozes probati i da koricama das malo arome kivija (ovo moras kupiti maksuz u nekoj trgovini gdje dilaju saranske djekonije) Trazi dip sa kivijem, tu je vec sve izmiksano da nebi sa golom aromom pretjerao jer je izuzetno jak koncetrat.
slika

Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:

Re: Zima zima e pa sta je...

Post Postao/la masterbih » 01 tra 2011, 17:48

Da, da Rusko, Grgec je, ima ga svagdje, ali preko kilograma je rijetkost uloviti.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zima zima e pa sta je...

Post Postao/la rusko » 01 tra 2011, 20:51

masterbih je napisao/la:Da, da Rusko, Grgec je, ima ga svagdje, ali preko kilograma je rijetkost uloviti.
Znaci ipak je grgec hajmo reci "osnovni" naziv... ima ga stvarno u izobilju, i sto kazes tesko je naci komad od kile pa gore, tacno tako... rekordi su negdje iznad 3 kg cini mi se, mada mnogi zapisuju duzinu a ne tezinu, iznad 50 cm se smatra trofejom... u moru su uglavnom prilicno veci od onih u rijekama, ovdje je more slabo slano pa im prija... brze rastu...

ja sam na tom mjestu o kom pisem vjecito lovio bakalare dok jednom nisam izveo "gradjevinarski smrtonosni skok"... stojao sam ispred jednog stuba i sageo se... guzicetinom udarim od stub i ravno naglavacke u vodu... kako sam zaronio tako ispod mene vidim jato... i tako je pocelo... <valjanjeodsmijeha>

Seha, vi sarandzije stvarno iznenadjujete... na sve mislite... znaci prackom a ne rukom... mada meni patke na tom jezeru izgledaju primamljivije nego amuri, posebna neka sorta sa tamno zelenim perjem, sjaji se perje kao i moj ludacki pogled prema buducim "zrtvama"... ubile se za muha :456:

ako se pokaze da ima amura moglo bi biti zanimljivo... pprobacu to sa bojama i ostalim fazonima da ih namamim... realno kakve su temperature tamo krajem maja/ pocetkom juna bi trebali da pridju u plicak da se griju... ako sam ja shvatio teoriju... pa mozda ih tad snimim...
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zima zima e pa sta je...

Post Postao/la Seha » 02 tra 2011, 11:15

Nemo" da bude ! <jelmekotrazio>

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Ta3EWQklGEM[/youtube]
slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zima zima e pa sta je...

Post Postao/la Seha » 03 tra 2011, 15:46

Evo Rusko nadjoh sliku u arhivi. Obicna boja za kolace i bojenje slanutka.
I mene su patke rasturale u proljetnom ribolovu po plicacima.
200354_10150115106318221_829943220_6258169_4077789_n.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostale teme koje nisu obuhvaćane gore - 'nako čumuranja”