Zima zima e pa sta je...

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Odgovori
Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Zima zima e pa sta je...

Post Postao/la rusko » 15 lis 2010, 23:21

Evo mozda ova tema i nije zanimljiva za raju iz Australije, ali posto se blizi i to godisnje doba, kontam da malo podijelimo strategije...

Sto se mene licno tice meni je sezona vec skoro pa i gotova.. pastrmku mi je vec zabranjeno pecati, stuku ponekad uznemiravam mada je moja zelja za rekordom 2010 godine vec uveliko propala.. jedina alternativa su mi P&T jezera, ali posto se jedino mjesto koje sada dozvoljava C&R nalazi na 230 km udaljenosti i posto sam unistio ledja pa ne mogu ni pr'nut a kamoli zabaciti da prostite.... ja preferiram da u ovo doba vezem muhe... tako dok ne otopli iza 1/1 da mogu opet na pastrmku...

i nesto kontam, haj'mo podijeliti znanja o vezanju musica jedni s drugima...

Moj prijedlog je da postavite pitanje o vezanju musica (ili o zimskom dobu) i pokusacemo zajedno naci odgovor
slika slika


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zima zima e pa sta je...

Post Postao/la montana » 16 lis 2010, 07:43

Ako je zima nije lav! Kod nas je poceo C&R na potocaru, od nove godine na kalifu i njene srodnike, jedino zlatovcice i oni white fishovi. Velika jezera nemaju zabranu, ali puse takav ledeni vjetar da se moze loviti samo na kedera, a viriti iz auta <smrzlo> . To mi i nije nesto zanimljivo. Ovdje je pocela sezona lososa i slaba je cujem jer je voda jos relativno topla, pa ce vjerovatno otici negdje drugo. U Montani je na planinama vec nekoliko puta padao snijeg, pa zbog hladnoce muha pada po danu kad je sunce. Voda lagano nadolazi i ubrzava, pa namjeravam praviti teze i krupnije nimfe, koje su sposobne dotaknuti dno brzaka. To obicno postizem sa 2 tungstena ili jednim i olovnom zicom. Moze i bakrena zica u bojama sa tungstenom. Velicinu povecavam kako zima tece i snjegovi padaju. Riba je sve tromija, pa veci zalogaj joj izgleda izazovniji.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zima zima e pa sta je...

Post Postao/la rusko » 16 lis 2010, 11:08

Eee... tungsten (volfram - izvorno scheelit: mineralna stijena bogata volframom)... da mi ga je jope vidit... nigdje trenutno ne mogu da nadjem one male stapice tungstena a oni su idealni za balansiranje strimera... sa donje strane udice postavim taj jedan stapic tungstena i strimer se uvijek fino plasira u vodi - ledja gore, trbuh dole... smanji se rotacija... prava stvar... kod mene sada prodaju tungsten samo kao tanku nit na malim spulama ili kao kuglice za glavu... (doduse, mozda i ja trebam zabiti nos u druge radnje)

takodje valjaju i za imitacije rakova na manjim udicama jer je tungsten dosta tezi od olova i manje ga treba...
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zima zima e pa sta je...

Post Postao/la Seha » 16 lis 2010, 16:48

Rusko izgleda da u ovo doba godine dosta raje pati od bolova u ledjima.. Ako ce ti biti lakse evo nemogu ni ja vec 2 hefte u ribu i mene je smotalo pa se bubam Brufenima..
Ma nema od ovih doktora na zapadu nista da ti lafo recept i kaze sljedeci. Kad me jedne godine zabolilo sa Adijem na smoluci odem kod sestre dobijem nake 3 injekcije i momentalno zdrav.. Doduse morao sam ih primati naredna 3 dana ,al je ok nema patnje i neprospavanih noci.. Odoh totalno u off

Daj zna li ko kako se veze muha bosanski mamlaz.. Meni je Suzy obecao prije par godina jednu na somovskoj udici 1/0 da imam kao suvenir ,al ja nikako da uhvatim vremena da skoknem do Travnika..
Bas me interesuje kako izgleda.
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Zima zima e pa sta je...

Post Postao/la angler » 16 lis 2010, 17:05

I kod mene je osvjezilo ovih dana. <valjanjeodsmijeha> Neki dan se ziva spusti na 33C pa se ponadah ranijoj "zimi" ali evo opet se vratila na 38C. Znaci sezona za koji dan ovdje tek pocinje mada se moze zamahati u ranim jutarnjim satima....komotno u waders tipa speedo :135:

Tungstena nisam nikad koristio kao otezanje vec na strimere sam stavljao olovnu zicu kao i na nimfe. Sad na strimere ne stvaljam nista zbog plitke vode. Koristim intermediate snjuru i predvez koja povuce strimer bas gdje treba zavisno od brzine kojom vucem. Jedino postavim "vodokotliceve" oci vise zbog fola ociju, a najvise bi mi odgovarale, ovog tipa na slici, koje imaju neku tezinu jer tad strimer dobije rad kao sinusoida. Naravno takav rad svim imitacijama ne odgovara. U nedostatku tih okica, koje nigdje nisam nasao, ponekad koristim mesinganu glavu i efekat je isti. Ipak oci su 50% funkcionalnosti strimera.

slika


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zima zima e pa sta je...

Post Postao/la rusko » 16 lis 2010, 18:52

Seha, mene su ledja pukla jos pred prosli vikend pa sve vijugam kad hodam osjecam se kao da mi je neko "popustio sarafe" u kicmi a lijevu nogu skoro da i ne osjecam, to je kod mene stara boljka i shebe me barem jednom godisnje koliko god da se trudim da ne napravim neki blesav potez... Ovaj put me puklo kada sam uzimao sina iz auta, mali zaspao, a ja kao da ga polako uzmem i ostao na pola puta izmedju auta i kolica... trebalo mi je pola sata da napravim jedan korak... Necu da uzimam tablete jer znam iz iskustva da mi onda duze treba da me prodju ledja, valjda radim pokrete koji su kobni jer ne osjecam bol, ovako osjetim pa pazim i brze prodje... Danas sam prilicno bolje, mozda sutra malo da se prosetam do neke vode.

Sto se mamlaza tice, znam nekih originalnih primjeraka ali nijedan nije muha <valjanjeodsmijeha>
Sjecam se da sam negdje procitao tvoj komentar o toj muhi, ali nisam je nikad vidio... imas li ikakav opis?

Angler, ti utezi kao oci su odlican fazon, i ja ih dosta koristim (vidi na sajtu sa slikama imam jedan set takvih strimera a koji bi i tebi valjali)... i ti sa vodokotlic okama mogu dobiti sinusiodni hod, samo ih trebas vezati sa rapala cvorom (svi otezani strimeri dobiju bolji rad na taj fazon, a cesto vezem i neke nimfe na taj fazon):

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zj_v7-ri8g8[/youtube]

Tonuce snjure nekad prave vise stete nego koristi. Dozivljavao sam da tonuca snjura plasi ribu jer dirne do nje ili se krece blizu ribe... zato na jezerima pecam najcesce sa plovecom snjurom ili sa brzotonucom koju pustim da ode do dna a onda privlacim... sa druge strane vezem ili muddler ili booby, ili nesto slicno sto zeli prema povrsini, taj sistem furam kad je temperatura vode ispod 8 stepeni.

Najcesce otezavam strimere jer pecam na stajacim vodama i onda uvijek pravim jednu mustru u 3-4 brzine tonjenja... vecinom stavljam metalne glave i olovo kao otezanje a tungsten sam najvise koristio za strimere za morsku pastrmku i lososa jer se oni zbog svoje gradje mogu lako okrenuti na stranu ili poceti rotirati, tungsten ih okrene na pravu stranu i ustabili (fazon jedrilice)...
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Zima zima e pa sta je...

Post Postao/la angler » 16 lis 2010, 20:33

Vidi mi jarana, ledjobolitisa. :mrgreen: Ma super ste vas dvojica sto se tice ledja. Bar vas strefi 1-2 godisnje, a mene hebu 20 god non-stop, od toga sam 15 god na tabletama, isto non-stop. Da mi je jedan dan dozivjeti bez bolova vratio bih se u varalicare :135: Ma hebo ledja, ignorisem ih koliko mi daju i guram dalje. Jedino me nervira sto poslije mahanja vise od cca 3 sata treba mi 15 min da udjem u auto, pa kuci u besiku da se izravnam i dodjem sebi.

Jednom sam koristio rapalin cvor za strimere. U bar 20% zabacaja se udica kacila za tipet pa sam batalio tu rabotu ali vidim da cu je morati opet upotrijebiti. Valjda sam naucio bolje zabacivati :456:
E interesuje me alternativa za bucktail? Do sad vunica nekako parira poslije rascesljavanja.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zima zima e pa sta je...

Post Postao/la rusko » 16 lis 2010, 21:05

bucktail ti je prekrut ako ces ga za repni dio, on se najvise postavlja kao potpora ledjnom dijelu... treba ti nesto sto fino pulsira, a to ti je: marabou, zec (zonker strips), i vecina meksih krzna poput lisice (polarne), medvjeda, vjeverice, temple dog (najbolji)...imas i sinteticke verzije ako si ljubitelj nabrojanih stvorenja, a ako ti treba nesto "zilavije" od vune onda probaj sa poly yarn...

ako vec koristis vunu, operi je sa balzamom za kosu pa je onda dobro rascesljaj, tako joj se da malo meksi karakter i gledaj da kad je vezes u npr. rep da joj natapiras kraj u spic: <

ako je ravno odrezes izgubi pulsiranje... nije je zgorega vezati fazonom da napravis omcu, pa da je "zavrtis" sa dubing "zvrkom" (ubi me neznam kako bi ga na nasem nazvao)... i napravis nesto slicno ovom na slici (naravno, samo duza vlakna) i onda to omotas i formiras rep... tako ces dobiti najbolju mogucnost za pulsirajuce kretanje:

slika

a ako bas hoces da imas materijal slican bucktail, onda mozes koristiti sobovo krzno... pa mozda cak i divlje svinje.

rapala cvor treba vezati da omca bude prilicno mala, takodje kada koristis dobro otezane strimere, smanji predvez na maksimalno istu duzinu kao sto je duzina stapa, ne duze jer to otezava zabac odnosno prezentaciju. I pazi dobro na stap jer ti strimeri bukvalno presjeku stap ako ga dotaknu pri zamahu.
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zima zima e pa sta je...

Post Postao/la Seha » 17 lis 2010, 14:42

Evo poslao sam Suziju sms ako moze da mi slika tu baju sa nazivom bosanski mamlaz pa vidicemo koliko je dedo zauzet ,ako doijem fotku postavim!
Sto se tice kako izgleda nemam pojma ,al garant je nalik hercegovackom samo na udici 4 broja manjem. <valjanjeodsmijeha>
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zima zima e pa sta je...

Post Postao/la montana » 17 lis 2010, 16:39

Seha! Pa nema Suzi moju sliku! <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Zima zima e pa sta je...

Post Postao/la angler » 18 lis 2010, 05:56

Rusko ti mi nabroja citavo zivotinjsko zarstvo, a ovdje "obitavaju" samo dvije dlakave zivotinjke :135:

Salu na stranu lisica bi mi najvise odgovarala zbog duzine dlaka. Da je zena ima vec bi zaplakala za repom <valjanjeodsmijeha> Bucktail sam i namjeravao za ledja, a mekse dlake za rep. Tu i tamo crystal flash-a i to je to.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zima zima e pa sta je...

Post Postao/la montana » 18 lis 2010, 06:03

Za repa moze i nojevo pero. Ovamo ima nojevih farmi na bacanje, a mozda i mozes naci u Kuvajtskoj Pionirskoj dolini?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Zima zima e pa sta je...

Post Postao/la angler » 18 lis 2010, 06:12

Tako je....nojevo pero najcesce i koristim i to u bojama. Ovdje ih prodaju kao onaj "prashko".

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zima zima e pa sta je...

Post Postao/la montana » 18 lis 2010, 06:21

Jeste, jeste! Ja prvi put kupio komadic u radnji za dva dolara, kad u Walmartu 0,5 dolara "prasko". Od tad sam redovan kupac na odjelu ciscenja, pletenja, veziva i goblena! Sad sam provalio odjel za djecu koja u skolama prave neke ukrase.... materijali ko mina! Mnogi jos nisu nikad ni koristeni u vezanju! <championvanja>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zima zima e pa sta je...

Post Postao/la rusko » 18 lis 2010, 06:48

Angler, vole li Kuvajcani cuke? Golden retriver je inace dobar sa streamera <valjanjeodsmijeha>
Ima ga jedan moj frend, redovno ga sisne pomalo...

Ima jedan moguc problem sa perjem iz praskovica... zavisi od kvalitete, ali moze se desiti da kad ih pokvasite da promijene boju ili je skroz izgube... testirajte ih prvo...

Inace nojevo perje je genijalno, cak bolje od marabou... ja koristim dosta i ona duga pera sa kratkim dlacicama sa strana za tijelo i noge.

Moracu da nadjem nekog od ovih sto uzgajaju nojeve da kupim jednog. Trodupla korist: nosi jaja, ima dobro perje, a i da me sin ne moljaka stalno za novo biciklo <valjanjeodsmijeha>
slika slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostale teme koje nisu obuhvaćane gore - 'nako čumuranja”