C&R - Kontrakuka… ili ne???

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
C&R - Kontrakuka… ili ne???

Post Postao/la rusko » 23 svi 2014, 16:47

Vidim da je fazon sa kontrakukom uletio u modu na svim C&R vodama… i ne mogu reci da mi se to bas svidja…

Moje iskustvo u ribolovu sa muhama bez kontrakuke je da ribe cesce spadaju i to u momentu kada ih u sustini dovucemo do obale. Lakse dohvate do dna, mi se pocnemo saginjati i olabavimo snjuru i time omogucimo manevarski prostor za trzaj glavom od dno i oslobadjanje… Od svih spadanja koje sam imao 80% se odigralo na takav nacin (sto je mozda samo u mom slucaju :) )… i to vecinom krupnija riba to vjesto odradi jer joj je lakse doci do dna.

Elem… znaci, imamo situaciju da se gambamo sa ribom do izmoravanja, i bas u momentu kada mislimo da je spremna za meredova, izgubimo je jer nemamo kontrakuke…

Zar time nismo smanjili sansu toj ribi da prezivi jer je na izmaku snaga?

Po meni je sigurnije da je dovucem sigurno u meredov, izvadim muhu sa peangom… i reanimiram ribu tako da sam siguran da ce normalno otplivati od mene.

Dijelite li moje misljenje, ili sam ja mozda "odlutao" u tom pogledu? Da li je u pitanju "moda" ili nesto ima u tom fazonu?
slika slika


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R - Kontrakuka… ili ne???

Post Postao/la zlaja » 23 svi 2014, 21:55

Imam isto iskustvo sa rijeke Krivaje gdje sam koristio mamce sa savijenim kontrakukama,100% si u pravu.Znao sam gledat mladicu ispred mene dva metra slobodna jer je spala sa udice a nikako da ode,po 15 min se oporavlja, kad ribu uzmem u ruke i okrenem je glavom uzvodno uz brzak punu snagu dobija za pola minute ili manje,jednostavno se ful snagom otima iz ruku...

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R - Kontrakuka… ili ne???

Post Postao/la Seha » 24 svi 2014, 11:59

Definitivno pije vode da musicarima riba lakse spada sa udice ukoliko joj struna nije naspenovana prilikom umaranja i tu j malo frka zbog konstrukcije pribora koji koriste i meredova koji je kao po pravilu onaj kratki drveni za na ledja.. Ja sa udicama bez kontra kuke lovim on i off kako gdje je dozvoljeno i meni apsolutno neprestavlja problem jer se nasa borba prd nogama odvija malo dalje. Uvijek pokusavam da ribu neumaram do kolapsiranja vec gledam da je ubacim u meredov dok jos u njoj ima kuveta kako bi se lakse reanimirala pri vracanju u vodu. Saranski pribor tj. stap i sam meredov je dosta duzi i veci pa olaksava manevarski prostor da ribu lakse prevarite i ubacite prije nego totalno kolapsira..Kada lovim grabljivice takodje nemam neki pretjeran problem iako nekoristim meredov vec ih pokupim rukom.. Stuka i smudj imaju tvrde celjusti i tokom veceg dijela borbe su cvrsto zatvorene i tako drze kontakt sa trokukom.. Stuka tu i tamo na povrsini kad prokuha otvori celjusti i otrese glavom i tad zna i sa i bez kontra kuke varalica izletiti van.
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R - Kontrakuka… ili ne???

Post Postao/la rusko » 24 svi 2014, 12:13

Mi koristimo i manje udice, a i stapovi nam nisu jaki za "povuci - potegni"… tako da smo prinudjeni da vecu ribu umaramo kako bi je uopste mogli privuci do sebe. Ja se slazem da je lakse izvaditi muhu iz ribe ako je udica bez kontrakuke, i to mi se svidja… uvijek sam preferirao udice bez kontrakuke, ali nakon par desavanja gdje su mi na jezeru spadale kalife kao sto sam ranije opisao… zapitao sam se sta ce s njima biti.

Posebno u ljeto kada otopli… stajaca voda, visoka temperatura i umorna riba sigurno nisu dobra kombinacija.
slika slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R - Kontrakuka… ili ne???

Post Postao/la zlaja » 24 svi 2014, 19:58

Ovo otresanje glavom koje Seha priča,to je to,po tom je mladica specifična ... sad saznajem da je i štuka...


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: C&R - Kontrakuka… ili ne???

Post Postao/la angler » 25 svi 2014, 17:27

Ja se i dalje drzim udica bez kontra kuke bar sto se tice musicarenja. Slicnih spadanja nisam imao, a i sto je bilo spadanja bilo je otresanjem glave manjih riba jer to rade dosta brze nego vece pa stap ne stigne amortizovati. Kad riba krene prema meni i opusti se snjura, tad su najcesca spadanja, jednostavno se udica izvuce, ali slicnih slucajeva je bilo dok sam koristio kontrakuke. Ne cesto kao bez kontrakuke ali se desavalo. Pa i ovom slanom musicarenju koristim udice sa spljostenom kontra kukom.
U varalicarenju jos nisam poceo ravnati kontrakuke ali i o tome razmisljam.
U svakom slucaju sam protiv ikakvog maltretiranja i iscrpljivanja riba prilikom izvlacenja. Uvijek drzati istu tenziju stapa prema velicini ribe i privlaciti je.
Sto se tice udica ne koristim barbless vec klasicne, te spljostim kontrakuku stegom na fazon da vrh kontrakuke ustvari spljostim sa udicom i tako se napravi mala grba koja sprijecava spadanje ribe, a lagano se vadi iz usta...polubarbless :wink:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R - Kontrakuka… ili ne???

Post Postao/la rusko » 25 svi 2014, 17:52

Angler ti si diskvalifikovan iz rasprave jer nemas iskustva sa udicama sa kontrakukom <valjanjeodsmijeha>

To sa polubarbless mi se svidja, ili da pocnemo koristiti one savijene…
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: C&R - Kontrakuka… ili ne???

Post Postao/la angler » 25 svi 2014, 18:24

Ja ucestvujem k'o posmatrac....bez portfelja <valjanjeodsmijeha>

Negdje sam vidjeo fabricke polubarbless ali sad nikako da ih nadjem. Ako nadjem "namah" postavljam sliku.
Ali nadjoh ovu sliku za fazon koji ja koristim....neko nas cita <valjanjeodsmijeha>
slika

Cesto kontrakuka moze i da pravi problem, a to je da zbog svoje velicine ne probija usta i dolazi do spadanja. E onda mnogi kontriraju da bi konju rep iscupali.

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: C&R - Kontrakuka… ili ne???

Post Postao/la tommylee » 25 svi 2014, 22:43

Spadale su meni ribe i sa trokuka,ali kada ih trebam skinuti sav se oznojim.Otkad koristim udice bez povratne kuke milina skinuti ribu.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R - Kontrakuka… ili ne???

Post Postao/la montana » 26 svi 2014, 04:07

Ja cesto koristim ovu Anglerovu varjantu sa polu-kontra-kukom. Poceo sam tako kad sam savijao kontrakuke da navucem tungsten. Ispostavilo se da je lakse skinuti, nema povecanog spadanja, pa mislim da nije losa kompromisna varjanta...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Klenolovac
Piskaralo
Postovi:223
Pridružen/a:12 ožu 2012, 20:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R - Kontrakuka… ili ne???

Post Postao/la Klenolovac » 26 svi 2014, 11:00

rusko je napisao/la: Elem… znaci, imamo situaciju da se gambamo sa ribom do izmoravanja, i bas u momentu kada mislimo da je spremna za meredova, izgubimo je jer nemamo kontrakuke…

Zar time nismo smanjili sansu toj ribi da prezivi jer je na izmaku snaga?

Po meni je sigurnije da je dovucem sigurno u meredov, izvadim muhu sa peangom… i reanimiram ribu tako da sam siguran da ce normalno otplivati od mene.

Dijelite li moje misljenje, ili sam ja mozda "odlutao" u tom pogledu? Da li je u pitanju "moda" ili nesto ima u tom fazonu?
Ko ne dira ribu rukama i ne fotografiše se sa njom to i može proći. Ali diranje ribe toplim rukama, podizanje ribe držeći je za škržne poklopce i zadržavanje već izmorene ribe na suhom bi moglo biti štetnije nego spadanje. Uostalom ako je riba koja je spala ostala tu pod nogama i izvrnula se trbuhom prema gore, možemo je pokupiti i reanimirati, ali čisto sumnjam da ima potrebe. Ako je otplivala više od tri metra nema problema za nju.
Vidi gnjurca voda mu do koljena, kad dođe plima...

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R - Kontrakuka… ili ne???

Post Postao/la Seha » 31 svi 2014, 00:38

Ja imam par kesica i mikro barbed udica .. Rusko prelistaj malo asortiman korda i fox saranskih udica dugog vrata na netu. Imas poprilicno dosta modela dugog vrata (long shank) saranskih udica koje pasu vama musicarima.. Nesto kao ona nekad stara serija mustadovih udica s kraja 70 tih samo sto su odradjene najnovijom tehnologijom.

Cek dis aut :wink:

slika
slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostale teme koje nisu obuhvaćane gore - 'nako čumuranja”