Zasto FT

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
DinGo
Štela
Postovi:95
Pridružen/a:17 vel 2008, 20:26
Lokacija:Zenica
Kontakt:
Zasto FT

Post Postao/la DinGo » 22 vel 2008, 18:21

Dugo godina sam akvarista(autor sajta akvaristi.org, prvog BH portala o akvaristici) i puno vremena sam posvetio istrazivanju riblje naravi.
Svu paznju sam uvijek posvecivao ciklidima; ciklidi su familija riba koja se prije svrstavala u grgece a kasnije su odvojeni u zasebnu familiju.
Po prirodi grabljivice i teritorijalci.
Interesantnim dogadjajem, od prije nekoliko godina, sam bio natjeran da posvetim vise paznje proucavanju ovih riba. Naime, imao sam mrijest
centralno-americke vrste ciklida Rainbow Cichlid gdje su se u akvarijumu nalazili samo muzijak i zenka sa mladima, premjestajuci ih svakodnevno
iz jednog kraja akvarijuma u drugi (to rade roditelji svojim ustima). Ja sam zaboravio staviti zastitu na cijev koja vuce vodu iz akvarijuma u , tada stakleni filter.
Roditelji su prenijeli mlade blizu ove cijevi i desilo se da je inercija vode mlade pocela povlaciti kroz cijev u filter (gdje su bili sigurni na spuzvi).
U momentu kada su mladi bili povuceni kroz cijev, muzijak je pokusavao nda to sprijeci ali bezuspjesno i svi mladi su ubzo bili u filteru.
Posmatrajuci cijelu situaciju, neznajuci sta ce se dalje desavati, mlade sam pokupio iz filtera i prebacio u suprotan kraj akvarijuma na jedan
pljosnati kamen. Roditelji su ih ubrzo pronasli te su ih odmah poceli premjestati na novo mjesto. Nakon 20-ak minuta, oni ucine potpun o istu pogresku
i mlade ponovo prebace blizu cijevi te ova opet pocne povlaciti mlade. Eh sada ono najvaznije! Muzijak ponovo izbezumljen pokusavajuci sprijeciti
dogadjaj, naglo se trznu i otpliva u suprotan kraj gdje je onaj kamen i gdje ih je pronasao prosli put te poce pretrazivati na kamenu i okolo njega.
Ovo je bilo nesto sto nisam mogao vjerovati svojim ocima i sto je u meni stvorilo sliku inteligencije kod riba. Male, ali znacajne inteligencije.
Citajuci i trazeci odgovore na ovakvo nesto pronadjem interesantne rezultate istrazivanja u americi. Naime, kalifornijski institut je vrsio
istrazivanja i doslo se do zakljucka da ciklidi imaju razvijeniji mozak od kokoske ali skoro identicno ponasanje kao kokosi.
Nekima mozda smijesno (cuj kokos) ali ovo je veoma vazno da bi se razumjelo ponasanje riba. U daljnjim rezultatima se navodi da je vid
kod riba veoma ogranicen i , po nama racunajuci, jako slab. Eh sada da ne napisem klnjigu, sami cete povezati korist od ovih navoda.
Gledajuci kokosku, znamo da je to veoma radoznala i neizbirljiva zivotinja (citaj ptica) a kada bi se tome dodao jako los vid, kokos bi kljucala sve
sto se istice u njenoj okolini.
Moj zakljucak je; da ribe(grabljivice) nejure za varalicama, zato sto u njima vide manju ribu, nego zato sto im je to "nesto" zapelo za oko.
Gledajuci statistike, najmanje ulova varalicama je ostvareno sa onima koje su vjerna kopija prave ribice (mislim na boje) a najvise ulova se ostvaruje
varalicama koje imaju totalno neprirodne i kricave boje ili imaju nakacene koncice, peruske na svojim krajevima sto apsolutno nemoze kod ribe izazvati
zabunu da misli da je to manja riba. Ribe, kao ni kokosi nisu izbirljive nego su veoma radoznale a mamac bojen drecavo zelenom ili djecavo narandzastom bojom
ce svakako privuci njihovu paznju, pa ce one iz radoznalosti zagristi.


Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zasto FT

Post Postao/la svirac » 25 vel 2008, 16:27

Jako interesantan post, ali ... ja nesto ne bih sve grabljivice trpao u isti kos. Imas tu varijacija na temu koliko hoces, osim toga ... grabljive vrste riba se ne oslanjaju samo na svoj vid, koji im je kod mutne vode i nocu skoro beskoristan. Kod lova je po meni, puno bitnija bocna linija i vibracija koju varalica prilikom voblovanja/vibriranja proizvodi.
Naravno, ima istine kada spominjes boje, recimo, bacam jednu varalicu i ... nece, bacam tu istu u drugoj boji ... hoce! Bacam drugi model varalice, u boji koja je do maloprije radila ... nece. i Tako ...
Nekad kada se grabljivica hrani i na lovu je ... cini mi se, pokupice i ljubicastu stipaljku za ves. Helem, varijacije na temu.
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Avatar
DinGo
Štela
Postovi:95
Pridružen/a:17 vel 2008, 20:26
Lokacija:Zenica
Kontakt:

Re: Zasto FT

Post Postao/la DinGo » 25 vel 2008, 23:48

hvala svirac
jest, to je ok za vibracije. Sve sto kazes je definitivno ok.
Ono sa cime sam poceo temu, je boja i ono sto sam htio da naglasim je nacin vizuelnog suocavanja ribe sa mamcem, gdje sam htio reci da
grabljivici nije najpozeljniji mamac imitacija prave ribice. Pozitivan utjecaj jace vibre kod varalica, bar meni potvrdjuje ovo moje misljenje.
Jer vibra je vibra, otuda blinkeri oduvjek najbolje love.
Mislim, sad ce mnogi reci "pa znam to" ali naravno da znaju iskusni dok je kod pocetnika uvijek prisutno misljenje da varalica treba liciti na ribu
i tako uvijek na pocetku uzmu brdo "nelovnih" ili manjelovnih varalica.
Ono, post sam vise napisao za ljude koji su tek kupili stap. Ali daleko od toga da mi nije interesantno procitati svaki post ove vrste ukoliko bi ga neko od
"kolega sa stazom" napisao.

Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zasto FT

Post Postao/la svirac » 26 vel 2008, 09:39

Pa istina ... uzmi evo FireTiger dekor koji realno ne postoji u prirodi. Nevjerovatno uspjesan dekor na velikom broju modela. Recimo samo da odredjene modele u tom dekoru obozava velika pastrmka. Kad kazem velika, mislim na one preko 1 kg. O stukama da ne govorim.
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zasto FT

Post Postao/la Amir » 28 vel 2008, 18:30

Ma sveka boja varalice je dobra samo ako je crna.


Avatar
DinGo
Štela
Postovi:95
Pridružen/a:17 vel 2008, 20:26
Lokacija:Zenica
Kontakt:

Re: Zasto FT

Post Postao/la DinGo » 28 vel 2008, 18:43

da li mislis na svijetlo crnu ili na tamno crnu?

Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zasto FT

Post Postao/la Amir » 28 vel 2008, 19:20

tamna a malo svijetlija :wink:

Avatar
DinGo
Štela
Postovi:95
Pridružen/a:17 vel 2008, 20:26
Lokacija:Zenica
Kontakt:

Re: Zasto FT

Post Postao/la DinGo » 28 vel 2008, 20:08

al razduzismo, pa sto odmah nisi rekao FT crna :D

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zasto FT

Post Postao/la Seha » 22 svi 2008, 16:12

Javna je tajna da sve grabljivice kako u vodi tako i na kopnu uvjek kad su u lovu biraju jedinke koje se na ovaj ili onaj nacin razlikuju od ostalih u jatu>krdu (stare,ranjene ili na neki drugi nacin hendikepirane u odnosu na druge u okruzenju).
Razlikovati se od ostalih u prirodi znaci skoro sigurnu smrt.
Ako idemo tom logikom dobijamo i odgovor na temu zasto neki dekori varalica bolje love od drugih cak i tada (kako Svirac napisa) kad koristimo indenticne varalice u drugom dekoru. Generalno gledajuci dekor Fire Tiger je po nekim mojim iskustvima najlovniji na vodama gdje je smanjena vidljivost (oblacno vrijeme i zamucena voda) dok su prirodni dekori lovniji na bistrim vodama. Nedavno sam citao neka zanimljiva zapazanja engleskih naucnika gdje su testirali vid sarana i naucno je dokazano da ribe nocu razaznaju odredjen spektar boja tj. kontrast istih u odnosu na okolinu u kojoj se nalaze. Svijetlo\ plava, zelena i zuta imaju najveci kontrast. Interesantna tema na koju se moze donijeti mnogo interesantnih zakljucaka i koje mozemo primjeniti u prakticnom ribolovu.

Bistro
slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zasto FT

Post Postao/la zlaja » 19 stu 2009, 18:45

Znači i boja i vibracija i da nisi džunup i da te niko nije pitao * ku ćeš* i dobra voda i vodostaj i mjesto i ...

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zasto FT

Post Postao/la Seha » 19 stu 2009, 18:53

Sasvim dovoljno !
slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostale teme koje nisu obuhvaćane gore - 'nako čumuranja”