Strimeri u spin ribolovu

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Strimeri u spin ribolovu

Post Postao/la zlaja » 06 tra 2011, 21:57

Hajde ko zna nešto na ovu temu nek napiše koju,sve me živo interesuje od pravljenja do načina vođenja do ciljani ulova...Angler druže opleti i ne štedi ovaj virtualni papir


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Strimeri u spin ribolovu

Post Postao/la angler » 06 tra 2011, 23:10

dje mene nadje <jelmekotrazio>

E zada ti bas zadatak. Hajd strime pa spin al' sto ih sastavi :wink:
Jedina kombinacija je strimer na primjerenom otezanju za ultralako varalicarenje. To je sta bih ja u toj kombinaciji koristio.
E sad sta i kako...na sta uvjek trebamo voditi racuna!? Odnos otezanja i materijala od kojeg pravimo strimer. Obicno pera ili dlake ili kombinacija oboje. Dovoljno tezak da se moze zabaciti, a da isto otezanje ne "ugusi" njegov rad. Najjednostavnije je strimer napraviti na jig glavi.
Neki od primjera...stvar je maste i zelje za nekom imitacijom.
slika

slika

slika

Druga varijanta su tzv tube flies (e u tome je Rusko maher). Malo teze za motati nego na jig glavi ali zato pruza vise kombinacija pri izboru otezanja gdje se na ovoj slici moze lijepo vidjeti.

slika

Po meni, vodjenje strimera zavisi od same imitacije, a ne od sistema koji koristimo. Npr ako smo napravili imitaciju ribice na jig glavi ne znaci da ce mo je voditi kao tvister...kao EKG snimak. Takodje samim vodjenjem treba gledati da iskoristimo "pulsiranje" pera. Koliko god bile njezne dlacice ipak stvaraju neku vibraciju koju riba osjeti. Jedan hendikep ovako otezanih strimera je to da ne mozemo postici njegovo mirovanje za one ribe koje obicno pred samo mirovanje ili neposredno poslije, napadaju plijen. Doduse neke vole kad zrtva glisira, kao bucov :wink:

Evo ja zapoceo, a uz razgovor i pitanja bice detaljnijih objasnjenja...i ne samo od mene... jeli tako musicari!? :mrgreen:

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Strimeri u spin ribolovu

Post Postao/la zlaja » 06 tra 2011, 23:35

Angler evo čitam i učim,otežanje bi bilo dovoljno od 4 pa do 8 gr. zavisi od situacije u lovu,imitacije riblje mlađi,vilini konjica i tako to,onda trebalo bi u igru ubaciti i ona čuda od otežanja na najlonu kao što je zbirolino da strimer ostane neotežan,onda možda redati po najlonu kuglice olova za dalji izbačaj...ma ovo je za mene grčko pismo al` polako...uglavnom druže hvala, malo si mi rasvjetlio sliku...
Ja sam ovdje na forumu postavio fotku prošle sezone od ovog strimera na jig glavi -poklon od majstora Kurtagića- i probao da pecam...u nečemu sam griješio jer ne dobi napad na taj zeleni strimer,u to doba je čitavo korito bilo obraslo zelenom riječnom travom a ovaj strimer zelen pa vjerovatno zato nisam dobro prošao trebalo je nešto u drugoj boji da se istakne u zelenoj rapsodiji ali ne odustajem od spin strimera,ove sezone ću ja probati nešto da zavežem.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Strimeri u spin ribolovu

Post Postao/la angler » 07 tra 2011, 04:14

Zlaja drug, ne mogu se pohvaliti da sam tu kombinaciju koristio vise od nekoliko puta, a ni nekim uspjehom. Sve ovo je samo komparacija tog malog iskustva sa strimerima u varalicarenju i klasicne upotrebe istih.
Vodjenje strimera i nije neki problem ali treba ga zabaciti tamo gdje zelimo. Otezanja na najlonu nisam probao, zasto da ne, mozda bi vrijedilo.
Otezanje na kraju najlona sa strimerom na jig glavi i par strimera bez otezanja na predvezima je takodje dobra kombinacija.
Sjecam se Senadovog (ne ovog naseg svjetskog rekordera :mrgreen: ) strimera sto si nam pokazao. Slazem se da bi mogao biti razlog zelena vegetacija, mada kako sam i onda prokomentarisao izgledaju mi dobro za smudja.
U svakom slucaju preferiram sarenije strimere, bojama koje odudaraju od sredine.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Strimeri u spin ribolovu

Post Postao/la rusko » 07 tra 2011, 06:35

Angler je to super objasnio... ja bih samo dodao mogucnost da se strimer ne veze na jig-glavi jer mu to nekada daje nezeljeno kretanje u vodi... moze se vezati bez otezanja, ali se onda koristi tkzv. bomber/(bombarda) koji ima masu za zabacivanje (skoro pa neogranicenu a ima i onih koji se dopunjavanjem/praznjenjem) vode mogu regulisati od 5 do 150 grama) i moze se prilagoditi da ide na razne dubine... od njega se onda veze strimer...

slika

slika

Vrlo efikasan sistem...

Onda tu ima malo i "nauke" kako voditi strimer da bi on dobio pravilno kretanje... ako cete po dnu i loviti smudja, onda treba da je vezan na jig-glavi ali spoj sa silukom treba da se veze sa rapala-cvorom kako bi se kretao gore-dole:

slika

naravno mora se privlaciti sistemom povuci - pauza - povuci...mi to radimo rukom a vi varalicari biste mogli vrhom stapa, samo ne naglim potezima, pomalo... ja bih vam preporucio manje otezanje na jigu (ili nikakvo), a da jednu 1,5 - 2 m ispred svezete jedan teg koji ce se vuci po dnu... tu se moze koristiti i obrnut sistem - teg na dnu a ispred njega strimer koji hoce prema povrsini, npr neki sa glavom od srnece dlake (onaj moj punoglavac) ili boobie... pri povlacenju on ide prema dole pri pauzi se dize prema povrsini... idealan fazon za travnate zone...

dizanjem i spustanjem vrha stapa odredjujete dubinu kretanja strimera u brzim vodama, savjet vam je da svezete strimer na metar siluka drzite ga rukom i ubacite u vodu... pokusajte onda mijenjati polozaj ruke i gledajte kako se strimer ponasa ako ga drzite previse zategnutog, dizete/spustate ruku... itd... tako se najlakse shvati sta se desava sa strimerom u vodi...

Dobra tema... sad zurim na posao pa sam ovo samo nabacao ovdje, ali razradicemo je narednih dana ;-)
slika slika


BcRich
Književnik
Postovi:850
Pridružen/a:03 pro 2010, 16:04
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Strimeri u spin ribolovu

Post Postao/la BcRich » 07 tra 2011, 13:06

to nije losa stvar,za bucova je idealan,pored pilkera,stavljao sam i te strimere,iznad pilkera,x puta se desavalo da ga dobijem na strimere,a kada potrefis jato bucova,zna se desiti i da 2 komada ulovis eh to je cejf ha ha,zesce zamaranje.bistro

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Strimeri u spin ribolovu

Post Postao/la angler » 07 tra 2011, 19:20

Fino objasnjeno koristenje sbirulino sistema. Dobro je sto nam pruza vise kombinacija, a do vode i strimera je da iskoristimo pravi. U nedostatku ovih "plovaka" moze nam posluziti vaserka ili lajner (plasticna cjev, zaptivena, sa olovom na kraju).
Bucov je najzahvalnija riba za sisteme sa strimerima i otezanjem na kraju tipa kastmaster, pilker, kasika, veci leptiri, jer udara kad je plijen u pokretu. Ili ribe koje cekaju iz zasjede pa taj sistem provucemo ispred nosa. Problem je za one "lijencuge" koje cekaju da plijen stane, plijen koji santavo ili mahnito pliva.
Zato volim strimere koji imaju vrlo malo ili nimalo otezanja tako da se sa njima lakse "igrati". U tom slucaju mi je sbirulino sistem najprimjereniji. Na jezeru zabaciti daleko i cesljati. Na rijeci moze dijagonalno ili pustati niz maticu pa poslije vuci...daje nam zaista mnogo mogucnosti.

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Strimeri u spin ribolovu

Post Postao/la zlaja » 08 tra 2011, 16:36

Dajte mi predstavu koliko košta stega i sve ostalo što treba da se vežu strimeri,i normalno da bude neka početna da može podnijeti bosanska plaća?
Ja sam to jednom prilikom tražio od svog lokalnog prodavača pribora pa ovaj nigdje nije mogao da nađe...
Da li tu uopšte postoji neka skromna ponuda ili je mušičarski pribor sav papren?

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Strimeri u spin ribolovu

Post Postao/la Seha » 08 tra 2011, 17:28

Ja sam strimere samo koristio u kombinaciji sa kasikom ili woblerom za lov morske pastrmke.Strimer se veze na 60-100 cm povise virble za varalicu i poenta sistema je isprovocira napad ribe i kad nisu aktivne u potrazi za hranom. Salmonoidi su inace poznati kao teritorijalne ribe i ljubomorno cuvaju svoje "kote" od uljeza. U 90% udaraca se objese upravo na strimer. Ja to vidim kao cisto impulsivnu reakciju i kad napadne strimer to cini cisto da konkurenciji (u ovom slucaju varalici koja "lafo" goni strimer) dokaze ko je gazda.. Testirao sa smudjem i odustao nakon 2 sezone na strimer dosao samo jedan smudj. Definitivno kod salmonoida i bucova pije vode samo treba voditi racuna kad se koristi da se nekosi sa zakonom o dozvoljenom broju udica.
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Strimeri u spin ribolovu

Post Postao/la montana » 08 tra 2011, 20:16

zlaja je napisao/la:Dajte mi predstavu koliko košta stega i sve ostalo što treba da se vežu strimeri,i normalno da bude neka početna da može podnijeti bosanska plaća?
Ja sam to jednom prilikom tražio od svog lokalnog prodavača pribora pa ovaj nigdje nije mogao da nađe...
Da li tu uopšte postoji neka skromna ponuda ili je mušičarski pribor sav papren?
Nije sve skupo. Zavisi od materijala i izrade. Mislim da ih mozes nabaviti (jednostavniji modeli) za 20-30KM. Keno je obilazio radnje po Sarajevu, pa bi on to bolje znao. Alat manje vise, imas dosta vec u kuci, samo ti fali par detalja. Kad upises "srednju musicarsku" vidices tamo sta treba. I obavezno komsijin horoz! <valjanjeodsmijeha>

Ako ne nadjes, naci cemo ti nesto "polovno", ali ubitacno, musicarski! <jelmekotrazio>

Vidi varalicari o strimeru, pa sarandzije (Seha) ih educira... ljudi ovi nam nesto iza ledja rade?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Strimeri u spin ribolovu

Post Postao/la angler » 09 tra 2011, 07:08

Stega i alata ima uzeti jeftino u skenderiji u Sarajevu. Oko 20-30km stega, a moze sluziti dugo, naravno zavisi koliko stezes udicu. Stegu slicne cijene sa dvije dodatne celjusti imam i ja koja me sluzi...ihihiiii dugo.
montana je napisao/la:Vidi varalicari o strimeru, pa sarandzije (Seha) ih educira... ljudi ovi nam nesto iza ledja rade?
Ma ne smijem nista reci da ih ne ureknem :grin:

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Strimeri u spin ribolovu

Post Postao/la @ldin » 09 tra 2011, 08:32

gledao sam Zlaja u Doboju kod Ace komplet za vezanje upakovan onako ko' dječiji sudići i igračkice :grin: , ima sve od makazica nekih prihvataljki konca ili kako se već zovu pa do stegice , neznam kakv je kvalitet jbg.al je cijena oko 20 -ak KM ja konto sebi uzet kad voblere radim dobra ona stegica ....
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Strimeri u spin ribolovu

Post Postao/la montana » 09 tra 2011, 08:39

Hehehe, vidi ih Angleru, k'o saran oko boile! Samo strpljenja i upecace se oni! <valjanjeodsmijeha>

Veoma su prakticne te naprave za one koji vole raduckati po varalicama i drugom priboru. A te "prihvataljke" uslikaj, pa da ti objasnimo za sta sluze.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Strimeri u spin ribolovu

Post Postao/la rusko » 09 tra 2011, 12:29

zlaja je napisao/la:Dajte mi predstavu koliko košta stega i sve ostalo što treba da se vežu strimeri,i normalno da bude neka početna da može podnijeti bosanska plaća?
Ja sam to jednom prilikom tražio od svog lokalnog prodavača pribora pa ovaj nigdje nije mogao da nađe...
Da li tu uopšte postoji neka skromna ponuda ili je mušičarski pribor sav papren?
To te "kosta" jednu moju subotu ili nedelju, i da mi napises koje dezene, varijante itd... da ti navezem... hoces li ih na udicama i kojim ili mozda na tubama... ;-)

samo javi, bice mi zadovoljstvo da ti pripremim jedan arsenal a ti onda meni uzvrati sa onim svojim mocnim slikama ulova <titinpionir>

tako mozes prvo probati pa kada vidis sta i kako radi i ima li uopste nafake od njih, onda cemo naci semu kako da ti skontamo opremu i materijal da mozes sam poceti vezati.
slika slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Strimeri u spin ribolovu

Post Postao/la zlaja » 09 tra 2011, 14:59

Rusko hvala, evo nađo fotke po nekim forumima,znači riblja mlađ-sitni keder(5 do 7 cm.) i onda nešto što bojom ide u kontru takođe treba uz ove
Prvo ovi što vuku na kedera
slika

Uploaded with ImageShack.us
slika

Uploaded with ImageShack.us
slika

Uploaded with ImageShack.us


A evo jedna fotka tog kontraša bistroj vodi
slika

Uploaded with ImageShack.us
Ima i oni epoksi što imaju realističnu imitaciju glave od kedera a dalje ide strimer rep ali nemogu naći prikladnu fotku,onda ima onaj crni đavo što ima leđa od crne spužve i dole ispod crne nogice i tako dalje
Onda bi bila dobra kombinacija strimera crno i žuto...ma svašta mi sad pada na pamet ali uglavnom Rusko kad vidiš ove fotke odmah ćeš znati...
Mislim da je bolje pecati sa ovim na normalnoj udici nego onim sa jig glavom jer su ti jigeri nekako mrtvi i ne pulsiraju baš kako treba a da otežanje stavim na najlon...

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostale teme koje nisu obuhvaćane gore - 'nako čumuranja”