Spin tehnike

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Spin tehnike

Post Postao/la Seha » 18 stu 2015, 11:11

<panker> Zivio Zlaja.. Red je da pomognemo ovoj mladjoj raji koliko mozemo.. I mi smo cinili neke stvari ispravno, a da toga nismo bili svjesni nekih zakona fizike.. Meni su takodje pomogli razni tekstovi i video gdje se objasnjavaju osnovni zakoni fizike voznje motora. (To je pored ribolova takodje moja velika pasija).. Pa otkad znamo za sebe vozimo kao djeca bicikla a 99,9 % nas nisu bili svjesni da upravljamo vozilom na dva tocka na totalno drugaciji nacin nego sto mi mislimo.
Evo dvije stvari na koje sam ja licno ostao paf iako sam ih koristio od kada sam prvi put sjeo na biciklo i motor.

Prva je takozvani counter steering ili ti ga na nasem jeziku "kontra upravljanje".Pomjeranjem volana u kontra stranu od dolazece krivine motor se naginje na stranu kojom zelimo uci u krivinu. Nema neke velike povezanosti sa ribolovom, ali ima veze da shvatimo kako nas mozak neke logicne stvari shvata potpuno pogresno i cinimo ispravne stvari totalno nesvjesni tog zakona fizike.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=SF1ezf8LNNU[/youtube]

Druga stvar koja ima veze sa ribolovom je target fixation tj. fiksiranje mete centralnim vidom ili ti ga vozis tamo gdje gledas (na nasem blehnes u nesto ko tele).. To sto cinimo u voznji bilo kojim vozilom je da uvijek gledamo ispred sebe i da nefiksiramo pogled na prepreke na putu vec gledamo tamo gdje imamo slobodan prolaz kako bi zaobisli tu prepreku. Recimo imas na putu neki objekt stijenu. Nikad nefokusiras pogled na taj objekat vec centralnim vidom gledas kuda zaobici tu prepreku. Svjesni tog fenomena u ribolovu namjerno izazivamo taj efekat tako sto fokusiramo pogled na mjesto gdje zelimo zabaciti mamac. I mamac uz "rutinom sinhronizovane nisanske sprave ide tamo gdje smo zamislili". Kocenje mamca sam vec objasnio.. Evo i video gdje se moze vidjeti kako mozak reaguje kada fokusiramo pogled na jednu tacku ili predmet.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ewDS5ROrLcE[/youtube]
slika


Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostale teme koje nisu obuhvaćane gore - 'nako čumuranja”