Nesto o stuki

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
lemi63
Štela
Postovi:99
Pridružen/a:29 kol 2006, 21:37
Lokacija:holland
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Nesto o stuki

Post Postao/la lemi63 » 04 sij 2007, 13:32

Bistro,
Hajde da probam nesto konkretno napisati o stuki,tom vodem i zivom torpedu.Prije nego sto sam poceo intezivno loviti sarana opsesija mi je bila stuka.Godinama sam pecao stuku,ucio iz licnog iskustva,kao iz izskustva drugih i literature.Ova vrsta ribe zasluzuje veliki respekt i postovanje ne samo zbog ljepote svog tjela i superiornosti nego iz prakticnih razloga.Naime stuka je ta koja u najvecoj mejeri odrzava balans u vodi.Kad to kazem mislim na balas u ribljem svjetu.Zahvaljujici stuki i nekim drugim grabljivicama riblji fond odrzava se na nivou.Dakle bolesne,ranjene ribe budu pociscene od ove druge vrste.Isto tako ova grabljivica je zasluzna da se odredzene vrste bjle ribe ne nagomilava previse na odredzenom mjestu.Kako ja volim reci mojim drugarima stuka provjetrava malo ...
A sad nesto stuki.

To je dakle grabljivica koja naseljavakako sjeverni tako i istocni dio Evrope.Rasprostranjena je po dalekim sad bivsim ruskim republikama.
Naseljava isto vode Ameickog kontinenta.U istocnoj Evropi stuka uistinu rjetko moze da bude extremno velika.Stuka moze da dozivi starost od 40-60 godina.To je rjetkost ali su biolozi to potvrdili.

U bistrijim vodama boja tjela ove ljepotice je tamnija za razluku od stuke koja zivi u nesto mutnijim vodama.To je zbog kamuflaze.
Stuka ona veca rjetko juri plejen.Obicno ceka da nesto prodze pored nje i onda pac.

Od marta do maja stuka je u fazi parenja.Trazi plicu vodu.Obicno je to malo veca zenka sa dva do tri muzjaka.Prilikom polaganja jaja koja kasnije muzjaci oplodzavaju bacajuci mlec po jajaima moze se racunati da 100 000 do 1000 000 jaja bude polozeno.Narvno to zavisi od same stuke,sarost i velicine.Cak 95% polozenih i oplodzenih jaja bude pojedeni od ostalih riba.

Tek izlezena stukica hrani se prvensveno vodenim isektima larvama itd,a kad dostigne 3-4cm pocinje da lovi manje kedere.

Sa 3-4godine stuka je polno zrele i moze da se pari.
Stuka od tri godine moze da bude do 40-50 cm i ima tezinu od oko tri kila.Stuka izmedzu pet i sedam godina moze dostici tezinu do 10 kg.

Stuka posjeduje oko 700 zuba zbog koji uhvaceni pljen nejma sanse da se oslobodi.Zubi stuke su pod blagim uglom povijeni ka unutrasnjosti.Stuka osim sto ima strasne zube ima i snagu u celjustima.
Ova grabljivica ima izrazito jaku zeludacnu kiselini skojom ne samo da vari hranu nego njena kiselina rastvara i potpuno unistava metal.Naprimer podvezne sajlice,udice.Imao sam priliku kod jednog poznanika vidjeti stuku sa tri gotovo rastvorene sajlice.Inace ovaj poznanik preparira ribe i zivotnje.
Sto se tice aktivnost stuke rasprostranjena su razlicita misljenja.Jedni tvrde da je stuka aktivna cjele godine drugi opet imaju drugu verziju.Moja iskustva govore da je stuka uistinu cjelu godinu aktivna.Stim da u pravim zimskim danima ima blagu stagnaciju aktivnosti.U hladnim danima temperatura stuke tjs njenog tjela je izmedzu 5-6 stepeni.U takvim uslovima jedna ribica dovoljna je stuki da prezivi sedmicu.Zato vam se desilo da jedan dan zimi radi super a vec sutra bez reultata.
U ljetnim danima kod vece aktivnost stuka u jednom pokretu moze da napravi skok od 6metara.
Lov stuke:
Naravno da se odmah misli na varalice i zivu ribu.Ali sta je boje i efikasnije,sa kojim nacinom je vece zadovoljstvo.Lovio sam stuku podjednako sa zivim mamcem i sa varalicom.Kod mene se kasika pokazala jako dobro kao i rapala magnum red heat.Medzutim ovisno do vode i aktivnosi stuke odredzuje se nacin pecana.
Pecane na zivu ribu sa balerinom je posebna prica za sebe.To je komletno uzivanja.Od momenta kad stuka napada mamac pa do kontriranja.Moram da napomenem da je bandar ili grgec jedan od neprikosnovenih zivih mamaca za stuku.Nad bandarom nema premca.Posle bandara dolazi babuska i naravno manje deverike.Pokazalo se sto veci mamac veca stuka.lov na mrtvog kedera je moguc.Ali je najbolji na povlacene,imitacija zive ribe.
Nadam se da ce se ova tema nastaviti i dopuniti od vas drage kolege.
Bistro
priroda nam daje mnogo,uzvratimo joj bar malo


Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la svirac » 04 sij 2007, 14:41

Sa stukom sam imao priliku da se sretnem samo jednom ... prilikom boravka u Oslu. Bili smo kod nasih prijatelja koji su zivjeli na 5 minuta hoda od prvog jezera. Inace ih je u i oko Osla oko 350. Niko mi nije mogao reci nista o jezeru i ribama kojih ima tu. Sve sam morao sam.
Prvo sam na direktas pecao bodorke ... cudo jedno koliko ih ima u tom jezeru. Nakon jedne kontre, kada se riba provrtila na udici, nesto je spucalo tako da mi osjetljivi direktas umalo nije pukao .... nisam znao sta je, pa sam oborio stap i gledao .... bila je to stuka od jedno 2 kg koja je moju ribicu strpala u usta i spustila se na dno da miruje. Naravno ... to me je natjeralo na promjenu pribora, taktike i jos stosta. Trk u grad po sajlice, plovak velicine jajeta, trokuke i jos neke sitnice ... Naravno, montaza bodorke i pljus u vodu. Nije proslo ni 30 sec. prvi udarac, plovak ode pod vodu .. najlon klizi sa spule ustranu, kontra i prva stuka od 2 kg je vani. Da ne duljim .... tu sam se nalovio tih komada izmedju 2 i 3 kg da mi je bilo tesko za povjerovati. Predvece, .... nisa ne uzima i .... haj' reko' da izvadim montazu, spremim pribor i lagano kuci. Brzo sam namotavao najlon, tako da je montirana bodorka bukvalno poskakivala po povrsini kao kad bacas kamen za zabice ..... i u jednom momentu PLJAS .... naravno, opet stuka od 3 kg koja je, grabeci ribicu, iskocila jedno metar iz vode!! E ta me je bas iznenadila, tako da nisam ni kontrirao, sama se zakacila ....
Helem, luda riba!
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 04 sij 2007, 17:10

Stuke lovim uglavnom zimi kad je po meni i top sezona za nadprosjecne primjerke ove grabljivice .Stuka ima fantasticne preformanse za rijecnog predatora i sama cinjenica da se u evoluciji nije nimalo promjenila govori da ima sve sto je potrebno da bi opstala i u najzahtijevnijim uslovima.Male bare kanali i ostali mini eko habitati su sasvim dovljni za nesmetan razvoj i razmnozavanje sto vecini drugih grabljivica nije dovoljno za opstanak.Stuke su poznate po kanibalizmu vise od drugih rijecnih vrsta i nerijetko uhvatim stuku od par kg sa svjezim tragovima napada vece stuke. Gotovo uvijek stuke love iz zasjede gdje cekaju i napadaju sve sto mrda po dnu, mada nisu rijetki napadi na manje ptice pacice ronce itd.. Stuku najcesce lovim razno raznim varalicama ali u zadnje vrijeme sve cesce eksperimentisem sistemima sa zivom ili mrtvom ribom jer je na vodi na kojoj lovim ta metoda jos uvjek dozvoljena. Za stuku nepostoji rijec mal ili prevelik plijen bio sam svjedok kad je ribar u susjednom camcu zakacio stuku od 3-4 kg dok je izvlacio druga stuka je napala ulovljenu i presjekla je celjustima.
Sa tim saznanjima sam i povecao gabarit svojih kedera i varalica i primjetio da gabarit mamca nemoze sortirati velicinu stuke...Na crvenperke od 500-800 grama su se uz velike polakomile i manje stukice od jedva jednog kilograma. Postojale su konzervativne price da se stuke nelove nocu (nesto poput prica da se saran zimi nehrani) koje sam opovrgnuo sa mnogobrojnim ulovima.Ukoliko pustate svoje ulove sa ribom rukujte krajnje pazljivo.Preporucujem za pocetnike veliki merdov kakav koriste sarandzije ,a za one sa malo vise rutine neoprenska rukavica i prihvatite ribu ispod skrznih poklopaca stim da kad joj dignete pola tijela iz vode prihvatite je drugom rukom ispod stomacnog peraja kako bi je zastitili od nezeljenih ostecenja.Polozite je na dusek obavezno koristite duga pean kljesta kako bi oslobodili ribu udice jer stisak stukinih celjusti zna biti jako neugodan i krvarenje se tesko zaustavlja zbog sluzi na celjusti koja usporava zgrusavanje krvi. Nemojte svoje ulove prihvatati primitivnom metodom uvlacenja prsti u oci ako pustate svoje ulove jer tako nastaju trajna ostecenja na ribi.

Bistro Bosno i Hercegovino

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Nesto o stuki

Post Postao/la montana » 11 ožu 2010, 06:53

Pitanje za stukarose. Kako rijesiti problem kidanja varalice? Problem mi je kod sitnijih varalica, koje "ne podnose" sajlicu.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Nesto o stuki

Post Postao/la rusko » 11 ožu 2010, 11:04

montana je napisao/la:Pitanje za stukarose. Kako rijesiti problem kidanja varalice? Problem mi je kod sitnijih varalica, koje "ne podnose" sajlicu.
Fino...bacis te varalice... uzmes muhu, vezes je sa titanskim leaderom i komotno pecaj...

slika
slika slika


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Nesto o stuki

Post Postao/la Seha » 11 ožu 2010, 12:15

Ja sam proslu godinu po bistroj vodi uspjesno lovio sa flurokarbonskim predvezima umijesto sajle.. Nakon svake ribe treba provjeriti predvez i ako je ostecen zamijeniti ga.
Koristim sufix 0.50 fluro koji se uglavnom koristi za BiG Game predveze.
A onako iskreno nevidim poentu koristenja malih varalica kojim sajla moze smetati pri akciji.

:roll:
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Nesto o stuki

Post Postao/la montana » 11 ožu 2010, 16:12

Seha je napisao/la:A onako iskreno nevidim poentu koristenja malih varalica kojim sajla moze smetati pri akciji. :roll:
Znam da ne vidis, ali ja ne bi bio ja da nemam ovakvih problema. Naime pokusavam da lovim smudja, ali ima vise stuke. Ribolov koji mi je stran. Ukratko, situacija je da ovdje imaju neke male ribice (iste prodaju zive kao kedere) velicine nase gage, ali zive u milionskim jatima kao sardine i plivaju okolo. Sve grabljivice, ukljucujuci Poljake i Ruse, se grupisu oko jata ovih riba, a smudjevi na dnu. E tu nastupa problem, kad bacim varalicu, stukice su puno brze. Dovucem ih do pod noge i pri vadjenju kidaju. Problem je u mojoj coravosti, jer mi uzme puno vremena vezanje novih varalica. Mahanje je tesko ovdje jer je rijeka nadosla, a ima puno ljudi. Vjerovatno da se okrenem lovu stuke (smudj mi nije sudjen). Znaci ovaj Sufix je dobar? Ovdje ga ima kupiti u svakoj samoposluzi, pa vec dugo razmisljam da ga probam. Kako mislis da ni ostecen Sufix nece tako lako puci? Juce mi je kevlar pucao?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Nesto o stuki

Post Postao/la angler » 11 ožu 2010, 18:48

Napises na varalici sa jedne strane "only for pike" da se ne mjesaju smudjevi, a sa druge "don't bite strong".

A sto se tice sajle, vidio sam neke koje se vezu kao najlon, znaci nema kojekakvih kopci i preporucuju rapalin cvor da ne "ugusi" varalicu. Sajla je "mehka ko dusa" i u razni debljinama. Vidjecu kako je "vabe" pa ti javim.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Nesto o stuki

Post Postao/la Seha » 11 ožu 2010, 19:49

Monty sacekaj prvi mrak za smudja i ostani par sati po mraku.. Za male varalice pokusaj koristiti 20 tak cm ovoga fluoro sa U kopcom na virbli jer tako i manje varalice imaju sansu da nesmetano razviju vibru (meni su se bolje pokazale od onih sa zavrsetkom kopce na V ;)
Ako ga nisi prije lovio pokusaj ovako. Vuci varalicu sto sporije tek da osjetis njen rad na vrhu stapa, i konstantno vuci istom brzinom.. Osjetices ti i tamo kucanje smudja po varalici, iskuliraj to i samo nastavi lagano motati dok neosjetis jaci otpor e tu kontra i niposto mu neopustaj ni sekundu lufta strune jer varalicu otrese iz usta kao od sale ako ga trokuka nije ubola "u meko".
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Nesto o stuki

Post Postao/la montana » 12 ožu 2010, 00:13

Za to po noci nece ici. Vec sam dobio kaznu, jer se ne smije parkirati u parkovima iza sumraka <drot> . To za v i u oblik ima logike. Moje su bile na v. Probacu ovo sto si mi rekao, to je upravo ono sto nisam pokusavao. Ako ne proradi moracu promjeniti specimen <valjanjeodsmijeha>

Hvala i bistro
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Nesto o stuki

Post Postao/la Seha » 12 ožu 2010, 13:38

Nista onda plan broj 2 oblacno vrijeme pa do sumraka ali obavezno ovaj fazon kontinuirano sporog navlacenja woblera to pali svugdje i to je ono sto je kljuc kod lova smudja woblerom (guma je prica za sebe).. Ako je vedro i voda bistra pici sa realisticnim dekorima ,mutno i oblacno kricave boje ga zestoko provociraju //moj favorit je fire tiger//.
Sad je jos uvijek hladno i smudjevi su uglavnom pri dnu. Bas tu moras provlaciti varke. Idealno je kad svremena na vrijeme osjetis da wobler kljunom kucne u dno.
I ja sam se prije (uhh davno je to bilo) nasao i indenticnoj situaciji..Mislio sam da smudju smeta sajla i woblere sam vodio na sve moguce nacine ,ali prvog u zivotu nisam nikako mogao prevariti. Pokusavao sam bez sajle i tad sam svremena na vrijeme ostajao bez varalice koju bi stuke odnijele sa sobom kao suvenir.
Kad sam mazno prvog smudja na wobler vratio sam film i skontao da sam wobler povlacio monotono lagano.. Nakon prvog stavim sajlu i ponovim indenticno povlacenje u tom zabacaju fulim 2 udarca..E tad se klupko pocelo samo odmotavati i svakom novim izlaskom kad naletim na jato smudja sam eksperimentisao sa varalicama, dekorima i nacinom povlacenja..
Na nekim potezima rijeke gdje ima potoljenih stijena i gdje je malo jace strujanje vode bilo je dovoljno da wobler dovedem u zonu u kojoj su smudjevi i da jednostavno zaustavim wobler i tako ga drzim u struji i samo kratko cimnem vrhom stapa (rapala hasky jerk se pokazala kao naj naj). To bi ih na takvim terenima toliko provociralo da i ako fulim nekog zaleti se drugi na varku..
Ako hoces da pokusas malom ribicom ima i za to par fora i mozda bi ti to i bio najbezbolniji fazon za te stukice koje smetaju udica im brzo struhne i nesmeta im pri hranjenju.
Cudi me da ih nepokusas varati musicarskim priborom i strimerima. Nema klipa vise na you tube ovog lika koji lovi na rijeci gdje ja lovim ali ima jos musicavih koji ih regularno love jako uspjesno.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qXb7_dUqpCI[/youtube]
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Nesto o stuki

Post Postao/la montana » 12 ožu 2010, 16:02

Joj Seha, glavni razlozi sto "varalicarim"su:
- zena pita sto ovih desetak stapova skuplja prasinu i koliko para smo ostali kratki. Usput mi je ljubomorna na moj omiljeni, koji nosim sa sobom po citavoj Americi, haman i u krevet.
- voda se izlila od kise i snijega, pa ne mogu zbog granja i drugih ribara. Cekam da se otopi led na jezecima, pa ce biti vise prostora
- da malo vidim u cemu je draz na smudja, jer znam ja sebe, ako stavim strimera odoh ja za stukom. vise se bori.

Primjetio sam da se ljudi koriste sporijom vucom varalice, bas kao sto si rekao. Mada nisam vidio da iko ista izvlaci, pa mislim da nisu u pravu. Voda je trenutno "k'o oranje", pa sam usporio. Za dva-tri dana ce izbistriti i ostati velika, a to znaci opet stuka dominira. Kad se malo povuce i otopli dodju bassovi, pa zamjene stuku, ostah ja bez smudja. Jedino slucajno k'o i do sad, al' ja to ne racunam. Jedva cekam da probam ove instrukcije koje si mi poslao, a drecavih imam na bacanje! Vise mi pasu gumene igracke jer manje kace za dno. Ovo je puno panjeva na dnu, pa trokuke kace k'o lude. Osjetim ja "kvrcanje' kao sitnije ribice na glistu. Dva -tri puta, a ond zakuje stuka. Ne vjerujem da ona kvca po varalici, jer kad uzme, uzme grlom, a ne zubima. Sve sam prste ogulio od rijetkih koje izvadim.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Nesto o stuki

Post Postao/la Seha » 12 ožu 2010, 20:22

I stuka cesto fuli nije ona tako precizna kao smudj.. Problem je u tome sto smudj zna pratiti varalicu jedno vrijeme i da je po malo kvrcne sa strane..
Ma ice to samo pokusaj ovako meni je islo pa ce i tebi siguran sam.
Ocekujem koju sliku :)
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Nesto o stuki

Post Postao/la angler » 12 ožu 2010, 21:22

Ma udri sa tvisterima na dnu i nemoze da omane. Ako je oranje kao sto kazes onda narandzasti (moj favorit), zeleni sa sljokicama ili zuti. Najveci udaraju kad tvister propada obicno nakon zabacaja i to haman sto dzig glava udari o dno. Sa woblerima sam imao srece samo sa maksumcadi, a veci na tvistere. U tom slucaju mozes sajlu koristiti bez problema.
A borben je ko krpa :(

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Nesto o stuki

Post Postao/la montana » 12 ožu 2010, 21:52

Probacu cim se malo izbistri. Valjda ce biti slikica <ribarcina> .
Ovo sto Angler rece narandzasti ubi, ali stuku. Neda mu stuka ni 10cm da dzigam. Zuti nije dirala.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostale teme koje nisu obuhvaćane gore - 'nako čumuranja”