Lov salmonida (udrobljena tema)

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Lov salmonida (udrobljena tema)

Post Postao/la rusko » 12 tra 2010, 11:43

Evo jedne morske pastrmke od 54 cm i 1,6 kg... koja se zaljubila u muddler streamera...

Ova pastrmka je naravno pustena, ali ne samo zbog moje dobre volje i C&R odanosti, vec i zato sto zakon u Svedskoj zabranjuje vadjenje ovih riba. Ako obratite paznju na njen izgled primjeticete da nije u punoj kondiciji, nema klasicno zadebljanje iznad glave i na trbuhu i nije sva "srebrna", sto znaci da se jos nije oporavila od mrijestenja. Ovakva pastrmka je gurmanski gledano jako losa, meso joj je zilavo i neukusno pa prema tome nema ni potrebe da se nosi kuci. Meni licno ove "bese" ili kako ih jos zovemo "rage" pruzaju veliko zadovoljstvo jer uzimaju kao lude, posto nastoje da povrate snagu. Jedino sto dok su u ovom stadiju i nisu bas neki borci, ali zato kada povrate snagu pruzaju zestoke borbe i izvuku i do 40 metara backinga u svojim jurisima koji su cesto sa kraja na kraj rijeke praceni zestokim izbacivanjima.

Razlog sto ovo postavljam je to sto su mnogi koji pecaju u Svedskoj neupuceni u ovaj zakon i kako u stvari izgleda riba koja se smije nositi kuci. Vidio sam pojedince koji nose ovakve ribe i jos se hvale kako su ulovili "kraljevskog lososa" <valjanjeodsmijeha> ....

Kontam, ako je neko naumio da proba pecati morsku pastrmku, i slucajno zaviri ovdje, eto prilike da se nesto nauci...

slika

A evo kako treba da izgleda riba koja se smije ponijeti kuci:

slika
slika slika


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Lov salmonida (udrobljena tema)

Post Postao/la angler » 12 tra 2010, 12:21

Odlican post Rusko.
Ali nesto kontam, zar ne bi bilo bolje zabraniti ribolov poslije mrijesta iste. Hem su iscrpljene od mrijesta hem jos kad se bore za goli zivot vjerujem da iste uginu i poslije pustanja. Na slikama se ocito vidi koliko su iscrpljene.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov salmonida (udrobljena tema)

Post Postao/la rusko » 12 tra 2010, 12:50

Ribolov na njih je zabranjen od kraja septembra do januara, u toku mrijesta, a poslije je zabranjeno vadjenje ovih izmorenih... Kada ih lovis, skoro tokom cijele godine imaces priliku da ulovis i ove izmorene (nekima treba i dvije sezone da dodju sebi i takve cesto odu u rijeke i tamo preskoce jedno mrijestenje) i one fine.... Znaci kada bi se zabranio ribolov zbog ovih izmorenih, to bi onda znacilo vjecitu zabranu lova...

Prilicno su jake te ribe iako su ovako mrsave (54 cm, 1,6 kg), tako da ih sa normalnim C&R ribolovac tesko moze ubiti i mislim da u 99% slucajeva prezive. kada ih vracam u vodu, bukvalno odlete a mene okupaju svojim perajem... iako su mrsave, imaju znatnu snagu... Veoma rijetko se desi da udica udje medju skrge ili u stomak sto bi dovelo do opasnosti a spoljasne ozljede na ovolikoj ribi nisu direktna opasnost i rijetko nastaju ako se koristi razum i normalna oprema za vadjenje.

Mislim da ponekad ljudi i pretjeruju kod opreznosti pri C&R... npr. skoro svaka druga od ovih riba ima na sebi stare oziljke od borbi sa stukama i drugim predatorima... znaci prezivjela je gadne fightere, a na nekim vodama zahtijevaju da se riba dira iskljucivo sa rukavicama kako se ne bi "skinula sluz"... po meni pretjerano... mislim da se ribe znatno lakse i efikasnije oporavljaju nego sto se tvrdi.
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov salmonida (udrobljena tema)

Post Postao/la montana » 14 tra 2010, 06:09

Odlicne su ti ove ribe Rusko i usporedba. Slazem se da je malo previse ogranicenja u C&R, a i riba se odlicno povrati, ako je nismo slikali 100 puta i mahali njome ko zastavicom. Ovamo je za vrijeme mrijesta C&R na vecini voda i bez zivih mamaca. Tako se omoguci da ribari izadju na vodu i svojim prisustvom onemoguce potencijalne krivolovce. Preporuka je da se riba ne umara do iznemoglosti, a kod nekih ugrozenih vrsta da se oslobodi tako da se ne vadi iz vode. Recimo u pravilniku stoji da se riba mora u svakom momentu drzati potopljena barem jednim dijelom tijela...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov salmonida (udrobljena tema)

Post Postao/la rusko » 14 tra 2010, 10:03

Svedjani nisu bas nesto C&R orjentisani sto se da primjetiti i na vodama... prekjuce sam kraj vode nasao dvije bacene pastrmke, neki kreten ih je ulovio, pa mu se valjda nije dalo cistiti i samo ih bacio... sto je najgore ovo nije prvi put... :-(

Od ovih na slikama ona gornja je "moja", uhvatio sam je u jednom jacem brzaku, pa sam je samo izvukao na obalu, jer je tesko biti u vodi na tom mjestu, pa sam je i uslikao, inace rijetko slikam ulove jer ih pustam dok sam jos u vodi, pa nije prakticno...

Slika one donje nije moja, pokupio sam je sa jednog foruma i ubacio je radi poredjenja, a mislim da je ta riba zavrsila u rerni, tako djeluje na slici.

Sto se C&R tice, bas sam na sajmu imao priliku slusati predavanje koje se djelimicno ticalo te problematike. Predavac je imao taj stav da oni koji su protiv C&R dolaze sa argumentima kako riba svakako umire i da se ostecuje, a onda se pobornici C&R "brane" izmisljajuci svakojake zastitne sisteme... Medjutim ukazao je i na problem C&R lipljena, kojem skeletna struktura oko usana puca i nestaje, tako da im se usta deformisu. Radjena su istrazivanja na tim ribama i zakljucak je da to ne predstavlja vecu smetnju lipljenu za zivot i ishranu... medjutim ruzno izgleda... neki "naucnici" su tvrdili kako C&R remeti plodnost i razmnozavanje, a onda se ispostavio znatan porast broja riba par godina zaredom nakon tog naucnog rada pa se ispostavilo da se neko docepao "jeftine" diplome na osnovu teme o kojoj niko nije puno brinuo...

Ovakvo lazno prikazivanje efekata C&R steti svima.
slika slika


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov salmonida (udrobljena tema)

Post Postao/la montana » 14 tra 2010, 15:32

Jednom davno sam vidio neku emisiju na TV (mislim da je iz Hrvatske) kako se pastrmka ponasa nakon sto je ulovljena na neku musicu jednom ili dva puta vise ne jede istu. Studija veli da ta riba ima malo mozga da zapamti i izbaci sa jelovnika nesto sto je opasno. Koliko to utice na dalji zivot nisam upratio, ali ako je neko vidio tu emisiju i zna kako da je se dokopamo bilo bi dobro da je nekako stavimo na net i pogledamo!

C&R treba ostaviti ribolovcima na volju, cak ga stimulisati mozda jeftinijom dozvolom i kracim zabranama. Ipak ribolov je lov, gdje ribolovac zadovoljava svoj lovacki instinkt i sa uzitkom pojede svoj ulov kao glavni cilj ribolova. Macka se poigra sa ulovljenim misom, ali ga ipak pojede na kraju. Konacno, trebamo ostati razumni i ne pojesti sve sto pliva oko nas. Kad bi sve ribe bile ogromne i bilo ih u neogranicenim kolicinama ribolov bi izgubio smisao, a ni trofeji se nebi pamtili jer ih ima na bacanje... C&R za ugrozene vrste je mozda bolje rjesenje, pa dobijemo i "jare i pare", a rijekama bi plivalo dosta mladice, meke, lipljena i glavatice......
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov salmonida (udrobljena tema)

Post Postao/la Seha » 15 tra 2010, 12:41

Ljudi manite se biologa i ekologa te vrste.. Jos malo postavice teoremu da riba dozivi stres cim ribar pomisli da bi mogao izaci u ribu.
Primjer sa jednom pastrmkom nepije vode. Licno sam gledao kako nakon ulova (spadanja sa udice pod obalom) se potocara nakon 10 minuta opet pocela hraniti i uhvacena je na istu muhu sa koje se otkacila. I sad taj primjer treba da znaci da riblji mozak pamti bol i stresnu situaciju maks 10 minuta.
Primjera za njihove nebuloze je mali milion (cast izuzetcima koji nesabloniraju vec zongliraju cinjenicama).. Takvi su vjerujte mi na rijec rijetki (narocito u Evropi) jer vecina poklekne (pred raznim udruzenjima o zastiti ovoga i onoga).Da bi zadrzali fotelju strikiraju neobjektivne teorije tj. ono sto im se kaze.
Koliko daleko idu njihovi biseri evo jedan frisak..
Zbog tromjesecnog leda na jezerima u Danskoj je uginulo na hiljade sarana.
Na upite sarandzija kad ce se poribiti ove vode odgovor biologa je NIKADA. Po njima saran pripada Aziji a ne Evropskom kontinentu (cisto desnicarska furka-da nekazem rasizam).
Nakon burnih reakcija ribara su "nosorozi" naknadno dali informaciju da sarani svojim nacinom ishrane mute vodu tj. dizu talog sa dna.... Ma hajde molim te, ko iole poznaje materiju zna da jedno manje jato deverika vise i dublje prekopa nego kolicinski indenticno jato sarana. Saran je i biljojed dok deverika iskljucivo rije po dnu trazeci hranu..
Nego znas u cemu je fazon oni znaju da deverika vise cini stete vodi jer im je i populacija dosta veca dok saranima u prosijeku mrijest dijelimicno uspije (u ovim hladnim uslovima) svakih 5-6 godina. E oni mrezama lako pohvataju visak deverike al" sarana malo morgen..
Na njihovo zadnje oglasavanje su ribari poslali upit zasto se onda neistrijebi i smudj koji je u Dansku uvezen iz Francuske 50 tih godina.. E na to vec mijesec dana nisu dali odgovor. Nasli su se u cor sokaku.. Odgovor bi mogao biti smudja volimo da jedemo ,a sarana ne. The end
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov salmonida (udrobljena tema)

Post Postao/la montana » 16 tra 2010, 02:22

I ovdje izbacuju sarane na obalu da uginu, a smudj se jede, pa neka ga... U Americi sva pravila, posebito ona u svezi sa globalnim zatopljenjem, dolaze iz Californije. Vise se ne koristi olovo, nego netoksicni (malo skuplji) metali. Mi kamiondzije nemozemo ohladiti kamion kad stojimo, jer zagadjujemo zrak, a vani 42 stepena, ribari po njihovom uznemiruju zivotinje, a trcanje i bicikli po planinama (gdje pume rastrgaju rekreativce) su OK, a "podivljala zivotinja" se eutanazira... "Keep it simple" je parola kako da se sacuva draz prirode.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov salmonida (udrobljena tema)

Post Postao/la rusko » 16 tra 2010, 08:17

cim u necemu ima para, ima i prevara...

Trenutno nesto radim pri fakultetu i gledam koje sve budale izmuhavaju sebi diplome i doktorske titule, to je ironija... Najveci smokljani su se skupili i vrse "naucna istrazivanja" o nicemu, motaju se tu 4 godine i onda profesorcine, puni znanja o praznim pojmovima (naravno, ima i izuzetaka, koji su vrhunski strucnjaci i stvarno zainteresovani za svoj rad, ali ih je malo)...

Onda se takvi docepaju onoga o cemu malo znaju a vole da pametuju, pa pridruze im se "freestyle filozofi" koji moraju biti u centru paznje bez obzira sta i o cemu da se prica, i eto nama idiotskih pravila...

Na kraju cemo k'o drug Haso morati poribljavati kade, serpe i lonce... kako bi mogli pecati s mirom... <idila>
slika slika

Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov salmonida (udrobljena tema)

Post Postao/la svirac » 06 srp 2010, 12:03

Ova je ... znate vec odakle ....

slika
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov salmonida (udrobljena tema)

Post Postao/la Seha » 06 srp 2010, 13:39

Kako su lijepe majko mila !
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov salmonida (udrobljena tema)

Post Postao/la montana » 06 srp 2010, 14:04

Svirac pretjeruje! Jos ce ispasti da je ta njegova rijeka pastrmski raj! Jos jednom majstore iskreno divljenje! <titinpionir> <championvanja>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Lov salmonida (udrobljena tema)

Post Postao/la angler » 06 srp 2010, 16:15

Znaci opet iz Zujevine.
E gledaj kako su joj crvene tacke skoro pa ravnomjerno rasporedjene. Pastrmka za kataloga i revija.
Svaka cast Svirac. <championvanja>

Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov salmonida (udrobljena tema)

Post Postao/la svirac » 06 srp 2010, 16:22

Nije iz Zujevine <jelmekotrazio> iz Miljacke stari, vidis betonski podzid u pozadini ... a Zujevina je prepuna onih od 15-20 cm .... u subotu predvece sam na Zujevini nakon 15-te pastrmke ispod mjere prekinuo ribolov. Neka musica je pocela da se roji i ... voda pocinje da vrrrrri! Svakih metar-dva riba. Tita mi! Nema veze veliki ili mali vobler, pucaju na sve i kace se sa strane. Haj reko', da ih ne masakriram bezveze (a i zena se uzvrtila i proziva mobitelom, pada mrak, a njoj frka sama sa djecom na vikendici <papucarsenad> ).
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov salmonida (udrobljena tema)

Post Postao/la svirac » 06 srp 2010, 16:27

Ne znam jesam li ovu postavljao .... i ova je ljepotica iz gornjeg toka Miljacke.

slika
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostale teme koje nisu obuhvaćane gore - 'nako čumuranja”