700 maraka za put od guzice do glave

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
700 maraka za put od guzice do glave

Post Postao/la Seha » 28 svi 2007, 21:21

Ne bas najsretnije odabran naslov za ovu temu al nema veze kako sam popizdio ovo je najblaze receno.
Danas sam dobio poziv prijatelja Mirze koji je odmor u BiH iskoristio na nama najbolji moguci nacin tj. saranski ribolov.
Na vodi je dosao do saznanja da je jedan lik kome je Mirza pomogao da dodje do potrebne dozvole za ovu dobro cuvanu vodu prokockao povjerenje ,i sa ove vode ukrao 2 kapitalna sarana koja je lafo poklonio udruzenju koje gazduje komercijalnim jezerom u Pelagicevu.
To je velika zenka 20+kg koju sam proslo ljeto bezuspjesno pokusavao prevariti i koja je zauvjek izgubljena za ovu vodu na kojoj je Mirza omogucio svakom iskrenom ljubitelju saranskog ribolova da okusa ribarsku srecu ,i znanje.Vlasnik vode je nakon saznanja o kradji zabranio ribolov na jezeru.
http://saran.1.forumer.com/index.php?showtopic=65

Vise informacija kad se Mirza vrati za komp.[/b]
slika


Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Kovach » 28 svi 2007, 22:51

Neka te nista ne cudi prijatelju moj. To samo dokazuje da nasem balkanskom primitivizmu nema kraja, a da uvijek zbog lopova ispastaju oni posteni. Zao mi je sto je tako ali to je nasa surova stvarnost. Mislim da bi trebalo pronaci krivca i njemu zauvijek zabraniti pristup Pelagicevu na kilometar, a ne kaznjavati postene i savjesne ribolovce. Shvatam reakciju vlasnika i on je vjerovatno revoltiran. Na zalost ovakvi nazovi ribolovci (citaj mesari) vec duze vrijeme pustose nase vode i prolaze nekaznjeno. Dokle vise :?: :evil:

Avatar
aldkis
Haman Štela
Postovi:36
Pridružen/a:18 vel 2007, 15:26
Lokacija:Rorschach Ch Bodensee/Kotorsko,BIH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la aldkis » 29 svi 2007, 10:39

ŠEHA kako sam ja shvatio zbog jednog šu..a zabranjen ribolov svima.to je ono: dobrota - sirota.ja bi mu dao doživotnu zabranu približavanja vodama.ma koliko god se pojedinci trudili za bolje sutra uvijek se nađe neko ko sve za sekundu uništi.bistro pravim ribarima
Zadnja izmjena: aldkis, dana/u 29 svi 2007, 16:48, ukupno mijenjano 1 put.
slika
aldkis

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 29 svi 2007, 12:46

Aldkis sa ove vode odnesene su 3 ribe.
21 kg
15.400
9.800
Na kraju krajeva nije ni bitna kilaza ni broj riba.
Ko je lovio na ovoj vodi upoznat je na samom pocetku sa pravilima igre.
Jedino je pravilo "ribu nakon ulova vratiti neozlijedjenu nazad".

Kovach ovom liku i njegovom bratu Svabu kako kaze Mirza je zatvorena kapija na ovoj vodi zauvjek ali vjerovatno nazalost ,i mnogim drugim sarandzijama koji ribu nevide kao komad mesa ili u ovom slucaju nacin za unosan biznis.
Polako dok dodje Mirza za komp isplivace i imena.
Zadnja izmjena: Seha, dana/u 29 svi 2007, 12:58, ukupno mijenjano 1 put.
slika

Avatar
macak
Haman Štela
Postovi:40
Pridružen/a:11 ožu 2007, 11:58
Lokacija:München
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la macak » 29 svi 2007, 12:46

Ta pojava da se kradu sarani je rasirenija nego sto mislite.Sarani preko 20kg se dobro placaju.Mnogima je to prilika da zarade.Nekima je i zelja da takvu ribu imaju u svojoj maticnoj vodi.Koliko je taj tip zaradio ne znam ali koliko su mnogi od nas izgubili to mogu da predpostavim.Mogu si misliti kako se Mirza osjeca i kako ce danas sutra reagirati kad netko bude trebao preporuku.Povjerenje u ljude se tesko vraca.I ja imam dvije ribe na savjesti.U prvom slucaju sam poznaniku ispricao gdje je riba a u drugom sam naivno dao i boile na koje sam pecao.Obadvije ribe su zaklane.Sada kad me netko pita da li grize odgovor je uvijek negativan.Samo par prijatelja dobivaju sve informacije.
samo je pitanje vremena....


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 29 svi 2007, 14:07

Da u pravu je Macak taj fenomen su prvo okusili Francuzi jer im Englezi iz godine u godinu kradu ribu i ilegalno je prenose u svoje vode.
Slican slucaj je zabiljezen i u Srbiji gdje je (necu navesti vodu) vlasnik kupovao velike sarane od lokalnih alasa..
Ovo drustvo koje gazduje u Pelagicevu izgleda i nerazmislja o ne tako rijetkoj pojavi raznih infektivnih bolesti.Tako da im slicne "egzibicije" mogu lako desetkovati populaciju sarana.
slika

Avatar
aldkis
Haman Štela
Postovi:36
Pridružen/a:18 vel 2007, 15:26
Lokacija:Rorschach Ch Bodensee/Kotorsko,BIH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la aldkis » 29 svi 2007, 16:55

nadam se da ste me pravilno shvatili,jer nisam mislio u onoj skraćenici na šarana nego ...
to je vječni problem na svim vodama.krivolov će nažalost uvijek postojati a naše je da to spriječavamo koliko god možemo.
slika
aldkis

Avatar
adi
Predsjednik U.G. "Bistro!"
Postovi:1228
Pridružen/a:18 vel 2007, 10:50
Lokacija:sarajevo
Kontakt:

Post Postao/la adi » 29 svi 2007, 21:12

Fakat nemogu da vjerujem, pa kakav je to mentalni sklop.Eto ja sam imao zelju da lovim na tom jezeru i cuo sam se sa Mirzom po tom pitanju i sad zbog supka ja nemam obraza da pitam tako nesto.Mislim da nije dovoljna taraba na jezeru,posto se vec zna ko je smrad treba ga naci j...t mu mater za sva vremena.E moj Seha i kako sad da opstanu divlje vode kad jedna takva voda nije postedjena fakat nemam rijeci,sjebo sam se ko foka.
slika
ja sam inace po riboispovjesti sarandzija

Avatar
aldkis
Haman Štela
Postovi:36
Pridružen/a:18 vel 2007, 15:26
Lokacija:Rorschach Ch Bodensee/Kotorsko,BIH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la aldkis » 29 svi 2007, 21:54

e moj adi i ja sam imo termin za obilazak toga jezera sa slovenskim kolegama pa vidi sada bruka i sramota.
slika
aldkis

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 30 svi 2007, 13:13

Adi prijatelju znam da je na BiH vodama totalni javasluk gdje radi doslovce ko sta hoce ,i kako hoce. (cast pojedinim udruzenjima koja se mogu nabrojati na prste)
Mislim da bi ribarska udruzenja koja zele prosperitet trebali da usvoje zakon o zastiti kapitalnih primjeraka kako bi i buducim generacijama obezbjedili sansu na kapitalne ulove a ujedno i zaradili na dozvolama od ribo turista koje se naravno netrpaju u privatne dzepove vec se voda poribi i uredi infrastrukura uz vodu.U Hrvatskoj ce ubro biti donesen zakon (ako vec nije) za vecinu saranskih voda da je sarana dozvoljeno loviti iskljucivo sa koristenjem odgovarajuceg duseka i meredova. Bez te opreme niko nece moci loviti.Zasto? Zato sto su svojim clanovima obezbjedili konzumnu ribu ko hoce da klopa ok ali sve ribe (ja mislim preko 5 kg) se bezuslovno moraju vratiti neozlijedjene nazad.Ukoliko neko nepostuje pravila i osteti ribu fasuje masnu novcanu prijavu ,i zauvjek mu je zabranjen ribolov ali ne samo na toj vodi jer su u HR savezu sarandzija veoma rigorozni na prekrsaje.
Hoce li se u glavama odgovornih ljudi probuditi ova ideja neznam samo znam da ako se ovakvim tempom nastavi mesaroski pohod u skorom periodu pateticno je nadati se ribama kakve smo mi imali prilike "do juce" uloviti i sacuvati za generacije koje dolaze.
slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Kovach » 31 svi 2007, 23:27

Seha slazem se s tobom sto se tice Zakona o zastiti kapitalnih primjeraka i treba insistirati na njegovom donosenju, ali pri tome voditi racuna o visinama kazni. Da nebi bilo ima Zakon, ali kazne minimalne nego odrezi brate da mu se zanebesa i da mu nikad vise ne padne na pamet neka glupost. Kod nas je to problem sa svim Zakonima pa tako i sa Zakonom o slatkovodnom ribarstvu, male su kazne. Ja sam misljenja da bi kazne trebale biti desetostruko vece nego sada ( npr.fizickim licima (ribicima) bi najmanja kazna trebala biti 2.000 KM umjesto 200 KM). Licno znam nekoliko tzv "Bogatuna" koji love mekousnu pastrmku na mrijestu u vrijeme zabrane i okolo govore kako ih zaboli briga za kazne jer imaju novaca da plate 200 KM za svoj "ceif". Prvo tu ne vidim nikakvog covjeka, zatim ribolovca, a najmanje ceifa, ali eto ima i takvih. Mislim da samo znatnim povecanjem kazni moze da se napravi neki red i na vodi i svugdje. Ime ovog tipa treba objaviti iz razloga sto bi mu onda trebala sva Udruzenja zabraniti ribolov i ne dozvoliti mu kupovinu dozvole. Ovaj sport ionako nije za njega kad moze napraviti ovako nesto.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 01 lip 2007, 09:57

Upravu si Kovach da su kazne vise nego simbolicne pa lovatori mogu sebi priustiti ,i taj po meni "bolesni ceif".

Evo i poslije ove "crne hronike" ,i jedna lijepa vijest.
Mirza mi se jutros javio sa "jedne vode" gdje je prevario kapitalnog sarana teskog 20.400 kg.Reportaza ,i slike slijede za par dana.

Bistro prijatelju !
slika

enko
Književnik
Postovi:646
Pridružen/a:20 vel 2007, 21:44
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la enko » 01 lip 2007, 17:09

Ma dzaba se opterecujete time bar sto se tice voda u Bosni i Hercegovini.Ljudi koji trebaju da sprijece to oni to podrzavaju.Jedan banalan primjer.Za vrijeme lova na Skobalja ove godine niko nije koristio mamac vec svi na golu udicu.Bar oni koji su lovili mi koji lovimo na mamac od njih nemozemo ni loviti.I oni ljudi(citaj RIBOCUVARI) koji bi trebali da sprijece takav nacin lova istim se bave.Nisam jednom sreo Ribocuvara u zabrani kako peca

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 02 lip 2007, 08:31

Enko trebate uciniti sve da se takvi cuvari sankcionisu pod hitno.
Mada ni samo rukovodstvo tvog udruzenja izgleda nema cistu savjest cim tolerisu takav nacin krivolova.
Kazu da je najlakse slijegati ramenima a ja to jednostavno necu ,i nemogu.
slika

enko
Književnik
Postovi:646
Pridružen/a:20 vel 2007, 21:44
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la enko » 02 lip 2007, 19:43

Seha je napisao/la:Enko trebate uciniti sve da se takvi cuvari sankcionisu pod hitno.
Mada ni samo rukovodstvo tvog udruzenja izgleda nema cistu savjest cim tolerisu takav nacin krivolova.
Kazu da je najlakse slijegati ramenima a ja to jednostavno necu ,i nemogu.
Ma jarane nemozemo mi uciniti nista kad nazalost mi mladji imamo vecu savjesto nego mnogi stariji Zenicki ribari.Ovi stariji sto imaju savjest rjetko pecaju na Bosni.Zalosno je sto mnogi ribari(mesari) podrzavaju ovo.Sto podrzavaju ljude u Udruzenju jer im odgovaraju.I onda oni mene i meni slicne koji iz principijelnih razloga nezelimo da izvadimo dozvolu nazivaju krivolovcima.Mozda nekima nece biti jasno ovo za dozvolu ali na uzoj a Bogami u zadnje vrijeme na siroj regiji Ze-Do kantona primjenjuje se masovno raubarenje.I mi obicni pecarosi vise nemozemo normalno da pecamo od silnih silkova u vodi.Ja zbog tih raubera nazalost ove godiine nisam izasao na Bosnu koja mi je pred nosom.I zbog toga nezelim niti cu ikad da izvadim dozvolu dok se nesto nepromjeni.Drugi razlog je taj sto vecinom idem u druge gradove i na druge rijeke/jezera i imao dozvolu il ne ja moram da platim dnevni izlaz koji sa zadovoljstvom platim.Ako Bog da veceras tj u nedelju ujutro u 2 krecem na Savu i bice mi cast i zadovoljstvo da platim dnevni izlaz kad znam kakve ljepotice se kriju u toj rijeci.

P.S Ako bude kakvog ulova bice slika:)

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostale teme koje nisu obuhvaćane gore - 'nako čumuranja”