"GRDOSIJE" IZ JABLANICKOG JEZERA

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

enko
Književnik
Postovi:646
Pridružen/a:20 vel 2007, 21:44
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
"GRDOSIJE" IZ JABLANICKOG JEZERA

Post Postao/la enko » 13 stu 2008, 20:34

http://www.bistrobih.ba/index.php?actio ... ws&id=1252

Ma bravo majstori.Jos kad senad postavi snimke a iste se prosire po internetu ima da sarandzije preplave jablanicko.


Avatar
hero
Prava Štela
Postovi:160
Pridružen/a:24 lip 2006, 00:15
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "GRDOSIJE" IZ JABLANICKOG JEZERA

Post Postao/la hero » 13 stu 2008, 20:52

bice snimak i na BISTRO BIH
Bistro BiH NTV Hayat

Avatar
labud
Pravo piskaralo
Postovi:342
Pridružen/a:14 sij 2008, 00:33
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "GRDOSIJE" IZ JABLANICKOG JEZERA

Post Postao/la labud » 13 stu 2008, 23:02

Cistili granu rijeke RUHR i posmatram vodu kako opada i na povrsinu izbijaju grdosije, od Šarana,Soma,Jegulja itd vidio sam kapitalne primjerke. Lokalno SRD u Essenu ogranizovali su spasavanje ribe, burad ili bachve to je malo bilo kamionima su ribu vracali u vodu. Posmatrao sam momka kako pokusava sarana izcupati iz blata nemoze da ga zahvati sirinom. Soma velikog 3covjeka nose...
Ma to kad sam vidio nista me nece iznenaditi...
GO GO JABLANICHKO treba ubaciti gigantskih sijamskih šarana to su male ribice hahah 120kg

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "GRDOSIJE" IZ JABLANICKOG JEZERA

Post Postao/la Seha » 14 stu 2008, 00:23

Iskreno me cudi da su se ta dva komada uopste upetljala u mrezu. Veliki sarani su poznati po tome da lakoskontaju mrezu tako da ili se provuku ispod olovnica na dnu mreze, ili jednostavno preskoce mrezu.
Da nebi bilo rekla kazala vise puta sam prisustvovao preseljenju riba koje je organizovalo maticno drustvo kad su se uredjivali rukavci i korito rijeke Trebisnjice koji su zbog radova trebali biti isuseni. Samo manje primjerke smo uspjeli natjerati u mrezu svi veci primjerci su i u zamucenoj vodi skontali mrezu i atraktvno je svaki put preskocili. Te sarane nismo uspjeli spasiti jer je u to vrijeme bilo puno posla oko preseljenja ribe i cuvari nisu mogli pokriti sav teren pa su nakraju price kad je voda pala pobijeni vilama. To su bili rijecni vretenci i nisam uvjeren dali samo oni imaju tu sposobnost bijega iz mreze.
I ona velika maloljuskava zenka (rekorderka) iz Modraca je takodje nadjena u mrezi, mada pretpostavljam da je ona vec bila bolesna i da je lelulajuci jezerom naletila na mrezu kojih je mali milion na Modracu.
Sa sigurnoscu mogu reci da Jablanickim jezerom plivaju sarani preko 30 kg i samo je pitanje vremena kad ce puknuti vijest o ulovu jedne takve ribe.
Pozdrav za Kovaca, Nonu, mog prezimenjaka Sehu i svu raju koju sam upoznao ovo ljeto na skupu.

Jablanicko vidimo se opet :wink:
slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "GRDOSIJE" IZ JABLANICKOG JEZERA

Post Postao/la Kovach » 14 stu 2008, 01:42

Ni meni to Šeha nije bilo baš jasno upravo iz razloga što sam to već čuo da ga je veoma teško prevariti da se ulovi u mrežu. Da nebi prekardašio u procjeni jer sam snimak vidio samo površno, u toku vožnje i na malom displeju videokamere ali meni se učinilo da imaju oko 30 kg. Seha jarane, volio bih da, kada pogledaš snimak, daš svoju procjenu oko kilaže ova dva ljepotana jer imaš mnogo više iskustva, a naravno i sve ostale šarandžije. To onako čisto što me interesuje, a vjerujem i mnoge ribolovce. Danas čujem priču da je neki dan jedan šaran otprilike te veličine, ulovljen mrežom na Jablaničkom i da je kombijem prebačen živ negdje u Tuzlu, navodno nekom tipu koji će ga kupiti. Kažem samo sam čuo od dvojice mještana i nemogu sa sigurnošću tvrditi da je tako. Znam da je nedavno ulovljen jedan šaran cca 20 kg na lokalitetu zv. Ljubine i znam čovjeka koji ga je ulovio. Posebno mi je drago što su oba šarana bila živa i što su vraćena u jezero da još malo narastu a spašavanje ova dva šarana, kako kažu Šeha i Nono, gledalo je mnogo prolaznika (vjerovatno i vlasnik mreža). A Nono nebi bio Nono kad nebi "bacio" svoj komentar, a to je ovaj put bilo: "Joj Šeha, naš Sudo je balerina za ove" (Sudo - za one koji ga nisu imali priliku upoznati je tip cca 120 kg, ala glumac Milan Pavlović).


Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "GRDOSIJE" IZ JABLANICKOG JEZERA

Post Postao/la AlaS » 14 stu 2008, 21:00

Sad kad sam pogledao slike moja procijena je, ovaj prvi saran 26 +- 1 kg
a drugi 24 +-1 kg .Ali svejedno koliko kg imaju ipak su ogromni i bilo bi muke sa njima na stapu .
Pravi kapitalci koji su stvoreni samo za fotografisanje i odmah nazad u vodu.
Ps.Nisam neki strucnjak u procijeni kilaze za Sarane da su Somovi u pitanju bio bi vjerovatno bolji,nadam se da ce ovi maheri za Sarane biti tu negdje blizu moje procijene

BISTROOOOO JABLANIČKO I JABLANIČANI
slika
Bistro

Avatar
labud
Pravo piskaralo
Postovi:342
Pridružen/a:14 sij 2008, 00:33
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "GRDOSIJE" IZ JABLANICKOG JEZERA

Post Postao/la labud » 14 stu 2008, 22:15

27 kg
24.5 kg
evo procijene moje za sarane ....

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "GRDOSIJE" IZ JABLANICKOG JEZERA

Post Postao/la AlaS » 14 stu 2008, 23:33

Tu smo ja i ti negdje u pola kg
bas me zanima sta ce sarandžije procijeniti
slika
Bistro

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "GRDOSIJE" IZ JABLANICKOG JEZERA

Post Postao/la Kovach » 15 stu 2008, 01:25

Pa i moja procjena je tu 27 i 30 kg, ali i mene interesuje šta kažu ovi iskusni lovci na šarane kapitalce. Na kraju nije ni bitno, najvažnije je da su oni ponovo u jezeru i da nisu završili kao preparati ili negdje na trpezi. I sigurno da ova dva nisu sami u jezeru, ipak je jezero tu 50-tak godina, a šaran je odmah ubačen. Problem je što ga ovdje niko ne lovi niti ima kvalitetan pribor da izvuče ovako nešto. To može biti samo čista sreća jer u Jablanici i okolini nema pravih šarandžija. Sve ovo što mi lovimo šarana svodi se na to da bacimo nekoliko kg kukuruza, zabacimo 30 do 50 m, poneko razvuče nekih 80 m i čekaj. Pribor u većine takav da bi i šaran od 10 kg sve satrao, a kad se i desi da uzmu ovako veliki primjerci to većinom završi kidanjem. I nakon toga počinju priče, bio ovoliki ili onoliki itd... Malo je ribolovaca u okolini koji bi bio spreman izdvojiti novac za pribor i da se počne baviti isključivo šaranskim ribolovom. Većina nas je ono što kažu "univerzalci", malo muhe, malo plovak, malo varaličaernje i još manje šaranski ribolov. Ma da mi hoće i zakačiti ovakva komadina pa makar polomio kompletan pribor samo da se par minuta nadmudrujem sa ovim inteligentnim ljepotanom. Uh, odoh ja u naučnu fantastiku. HI HI :lol: :lol:

IVAN
Štela
Postovi:78
Pridružen/a:30 lis 2008, 06:17
Lokacija:Kalifornija
Kontakt:

Re: "GRDOSIJE" IZ JABLANICKOG JEZERA

Post Postao/la IVAN » 15 stu 2008, 08:29

Pa gdje su te slike od monstera seha? Svaka cast sto ste pustili ribu nazad u vodu.
slika

sehic
Haman Štela
Postovi:48
Pridružen/a:02 stu 2007, 23:40
Lokacija:jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "GRDOSIJE" IZ JABLANICKOG JEZERA

Post Postao/la sehic » 15 stu 2008, 14:31

Veći šaran nije lakši od 30 kg a onaj manji je oko 24 kg.
sehic

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "GRDOSIJE" IZ JABLANICKOG JEZERA

Post Postao/la Seha » 15 stu 2008, 20:10

Ivane slike ovih sarana o kojim tipkamo su na pocetnoj stranici.
http://www.bistrobih.ba/

Neznam Kovach iskreno malo je zeznuto ovako na ove dvije slike skontati stvarne proporcije. Jedva cekam snimak nakon koga ce nadam se biti dosta lakse odokatvno izvagati ova dva ljepotana.
Sarani made in Balkan imaju tri osnovna preduslova da mogu narasti do kapitalnih dimenzija genetika,prirodne hrane u izobilju, idealna temperatura vode. To je bogatstvo koga nazalost vecina nije svijesna pa ni sami krivolovci koji mogu na regularan nacin zaradjivati mnogostruko vise od ribolovnog turizma.
Bog nam dao ljepotu a oduzeo pamet !
slika

IVAN
Štela
Postovi:78
Pridružen/a:30 lis 2008, 06:17
Lokacija:Kalifornija
Kontakt:

Re: "GRDOSIJE" IZ JABLANICKOG JEZERA

Post Postao/la IVAN » 15 stu 2008, 21:07

Komadina. Hoce te li staviti snimak na Youtube?
slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "GRDOSIJE" IZ JABLANICKOG JEZERA

Post Postao/la Kovach » 16 stu 2008, 00:39

Ma odmah sam ja rekao da će biti veoma teško sa ovih slika procjeniti. Nisam ni ja zadovoljan izborom slika koje su izdvojili ali šta je tu je, biće snimak. Na njemu se vidi kada jednog od šarana Nono mjeri plastičnom bocom od kisele što će nadam se dobro doći za određivanje proporcija, a i kilaže. Šeha jarane, tvoj prezimenjak kaže da je vreća brašna od 25 kg lakša nego ovaj šaran što je isto koristan podatak. Sad koliko je dobra njegova procjena u to ne ulazim. A što se tiče krivolovaca oni nisu ničega svjesni samo znaju da bacaju mreže i zagorčavaju život svima, pa ako malo skontaju i sebi. Ovo je dokaz da su uslovi u Jablaničkom dobri što se tiče šarana, ali ne samo njega nego i drugih vrsta, samo nedostaje podrška opštine, inspekcije, SRS, policije i da ne nabrajam. Oni nisu svjesni prirodnog bogatstva koje imamo mi u BIH, ili su toliko bezobrazni i bezobzirni da zatvaraju oči pred problemima koji se uz malo volje svih mogu lako riješiti.

karamba
Početnik
Postovi:5
Pridružen/a:16 lip 2007, 22:47
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "GRDOSIJE" IZ JABLANICKOG JEZERA

Post Postao/la karamba » 16 stu 2008, 02:49

Lijepi sarani nema sta da se kaze,moja procjena 14 - 15 kg,bar po slikama kako sam procijenio.
25-30 kg je sasvim druga klasa i ne treba pretjerivati sa procjenama,naj vaznije je da su isti spaseni i ponovo vraceni u vodu.
Sve tri slike su sa jednim saranom,pogledajte malo bolje pa ce te se uvjeriti (identicne ozljede na somaku).slika
slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostale teme koje nisu obuhvaćane gore - 'nako čumuranja”