uzgoj šarana

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
haso ribar
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:04 sij 2010, 20:18
Lokacija:DOBOJ ISTOK,SPREČA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: uzgoj šarana

Post Postao/la haso ribar » 17 sij 2010, 17:19

zander ako si bauštelac znaš li kako bi mogla voda ostati a da ne moram stavljati najlon da ne upije vodu


Avatar
Ko_fol_ribar
Prava Štela
Postovi:131
Pridružen/a:15 kol 2009, 12:47
Lokacija:Gracanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: uzgoj šarana

Post Postao/la Ko_fol_ribar » 17 sij 2010, 20:29

E moj Hasane grudo leda...

<tenkre>
slikaTrust I seek and I find in you, every day for us something new, open mind for a different view,
and nothing else matters!
Never cared for what they say, never cared for games they play, never cared for what they do, never cared for what they know, and I know !!! slika

Bistro BiH ma gdje da si!!!

Avatar
ZANDER
Pravo piskaralo
Postovi:400
Pridružen/a:20 lip 2006, 00:30
Lokacija:Graz-Austrija/Bos.Krupa BiH
Kontakt:

Re: uzgoj šarana

Post Postao/la ZANDER » 17 sij 2010, 21:33

Zavisi od strukture tla <forenzicar>
______________________________________________________________________________

RIBAR SA UNE!

www.retols.org

______________________________________________________________________________

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: uzgoj šarana

Post Postao/la montana » 17 sij 2010, 22:31

Meni se cini da si krenuo naopako. Kao sto Zander kaze struktura tla je trebalo biti prvi korak. Ti si dinio ribu i morao pozuriti da je ubacis, a to je zadnji korak. Jednostavno, prvo se iskopa rupa, ispita sta je ispod (ako je ilovaca onda si rijesio sve probleme lako. Ako nije, nego pijesak, onda, ovisno o mogucnostima ides sa "najlonom" ili navuces ilovacu ili betoniras. Bitno je koliko su duboko podzemne vode, jer to je nivo kolim ces dobiti besplatnu vodu. Ako je pozemna preduboko i pjeskovito tada moras da primjenis nepopularne mjere investiranja (sto je vjerovatno slucaj kod tebe). Savjet je da povadis ribe, pustis ih u tu tvoju rijeku i kopanje do pobjede....
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
haso ribar
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:04 sij 2010, 20:18
Lokacija:DOBOJ ISTOK,SPREČA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: uzgoj šarana

Post Postao/la haso ribar » 17 sij 2010, 22:50

u mene su svi ribnjaci od najlona.....sljedeće sedmice kopam još jedan veliki,danas sam iskopao jedan od dubine jedan metar a širina i dužina su isto tako tu je to negdje...ne boj se nisam ja ohrdina,znam ja za to,neg pitam bauštelca,pošto planiramo i u prirodi napraviti jedan ;)
što se tiče dotoka vode to smao dotiče voda preko zime,naravno prirodna besplatna voda na šlauf koja teče po malo kako se voda nebi zamrzla,ma sve je obezbjeđeno,garant me niste skontali..... <forenzicar>


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: uzgoj šarana

Post Postao/la rusko » 17 sij 2010, 23:15

Zanimljiv projekat Hasane, zanima me kako dovodis svjezu vodu (odnosno imas li neki sistem filtracije) i da li joj dodajes kisik, i koliko riba je realno imati u jednom takvom bazenu. Imas li u vidu "nevolje" koje vrela ljeta i hladne zime mogu prouzrokovati, jer ipak nije to neka pouzdana dubina?

Nego posto vec kopas 1x1 metar pogledaj da nema negdje nabaviti ovakve cisterne, i to ti je to:

slika

Ovaj na slici ovdje u svedskoj polovan kosta 40 eura a ima zapreminu 1000 litara. Plastika ti omogucuje da lako prikljucis filter i zrak... a i mobilan je...
slika slika

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: uzgoj šarana

Post Postao/la senad » 17 sij 2010, 23:59

Bistro svima!
Hasane, ne znam što ti je toliko interesantno da pokusas sa uzgajanjem šarana, klijena, bilo koje ribe.Ne vjerujem da je to baš moguće u nekim kadama, bazencicima od metar sa metar, jer sam dozivio ovo proslo ljeto.
Slucajno sam bio u basti jedne kuce gdje je bio i bazen, 4X5 metara, ali najvece dubine 80 cm.U bazenu su bila 4 šarana od 5-7 kilograma koje ne znam gdje je vlasnik nabavio, ni koliko dugo su bili u bazenu.Ostecene krljusti, razvaljenih peraja, u "akternativnom smještaju" kad su neka snimanja u tom bazenu - nekoj fontani prečnika metar, dubine metar, vode zelene od algi, pune starog hljeba....
Zao mi je sto tada ne pitah da mi ih gazda proda, jer su jesenas svi pocrkali.Kad sam pitao preko posrednika da mi ih proda, sam posrednik mi je i rekao da su pocrkali, a da je on jedva cekao da ih se kutarise, jer ih sam nije htio jesti (ne znam sto).
Poenta: ne vjerujem da ce ti bazencici biti dostatni za mrijesta, za uzgoja, i bolje je ne experimentisati sa tim.

Jako lijepo je od tebe što sa 14 godina razmišljaš u smjeru poribljavanja i očuvanja voda, ali je možda to pogrešan način.Ja bih, da sam na tvom mjestu, iskopao jedan veći bazen (ako imaš mogućnosti i prostora) u kojem možeš ubaciti nešto malo ribe, pa šta bog da.Što možda i pokušam uraditi kod mene na vikendici.Ali uzgoji u kadama....izvini, moje mišljenje je da je to neozbiljno.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: uzgoj šarana

Post Postao/la rusko » 18 sij 2010, 00:13

Ako su veliki saranovi u pitanju, onda i ne pokusavaj... u tom slucaju ti ova cisterna sto sam postavio dodje kao tegla...

Ja sam mislio da ti ganjas da imas mladj dok malo ne "stasa" pa da se onda pusta u divlju vodu... za to je ok, ali velike saranove ces tesko moci odrzati u tako malom prostoru... a nije ni humano...
slika slika

Avatar
haso ribar
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:04 sij 2010, 20:18
Lokacija:DOBOJ ISTOK,SPREČA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: uzgoj šarana

Post Postao/la haso ribar » 18 sij 2010, 08:46

najgore od svega toga je što me niste razumjeli.....ribe uzgajam već dvije godine i žive i ljeti i zimi...
ja kažem ko nema ribnjake ko ja može se poslužiti i kadama za neke manje ribe nisam ja mislio da stavlja maconje u nju,evo već drugi dan kopam novi ribnjak za maconje
nisam lud držat ih u kadi da pocrkaju od zime....
NAJGORE OD SVEGA NISTE ME SKUŽILI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

a besplatnu vodu sam priključio kod sebe uvijek mi je dostupna :D na šlauf tako dai m dotiče...
sada kopam onaj najveći u taj sam mislio maconje,a ni najlon nije skup,a isplati se.........

ljudi samo da vam kažem pogrešno steme shvatili........nikakve mi cisterne neće biti potrebne kada napravim ovaj veliki bazen
em će imati dotok vode em dubinu em širinu ....... <elvisprisli>

Avatar
haso ribar
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:04 sij 2010, 20:18
Lokacija:DOBOJ ISTOK,SPREČA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: uzgoj sarana

Post Postao/la haso ribar » 23 sij 2010, 20:51

ne brini se ništa mnogo riba težih neće moći stati ali imaju dobru dubinu i dotok vode to je super....e upravo iz tog razloga i ja uzgajam ribe a iskopao sam jedno vrtno jezerce koje filtrira vodu pa je tekuća......
mrijestit se isto hoće kad malo voda otopli jedno 15-20 stepeni u maj-juni tako ,super,samo tako nastavi,možeš slobodno ubaciti i klenove,šaranaim makar jedan put sedmično bacaj jedno 3 kašike prokuhane(preporučljivo)pšenice

Avatar
Bekan
Haman Štela
Postovi:31
Pridružen/a:25 sij 2010, 11:02
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: uzgoj šarana

Post Postao/la Bekan » 29 sij 2010, 13:58


Avatar
Bekan
Haman Štela
Postovi:31
Pridružen/a:25 sij 2010, 11:02
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: uzgoj šarana

Post Postao/la Bekan » 29 sij 2010, 14:01

Bekan je napisao/la:pogledaj na ovoj http://www.mostonga.rs/saran.html
kucaj na gogle uzgoj sarana imas sve

dvokrilac
Početnik
Postovi:3
Pridružen/a:01 vel 2010, 21:11
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: uzgoj šarana

Post Postao/la dvokrilac » 01 vel 2010, 23:20

Meni pravo interesantna tema, koja me natjerala da se registruje i prvi put javim n aovaj forum. Pa pozdrav svima.

Ja sam zainteresovan da napravim jedan zatvoreni sistem - simbiozu povrtnih biljaka i riba, gdje bih u manjem ribnjaku drzao odredjenu ribe (najvjerovatnije sarana), a odakle bih manjom pumpom ispumpavao vodu i zalijevao biljke koje rastu iz sljunka. Vodu, koja bi prosla kroz sljunak bih ponovo vracao u ribnjak. Tako bih izmetom riba harnio biljke - povrce, a u isto vrijeme bih filtrirao i obogacivao kisikom vodu koja se vraca u ribnjak. Naravno, rijec je o akvaponici.

Posto imam vise iskustva sa biljakama, a manje sa ribama, pomogli bi mi vasi savjeti. Na primjer, nemam pojma gdje u okolici Sarajeva mogu nabaviti manje komade sarana. Isto tako, cuo sam da se koristi riba tilapia. Ima li ove ribe nabaviti kod nas i ima li ona neko nase ime? Ocigledno se biraju ribe koje zive u toplijoj vodi, ima li tu jos neka riba koja bi se mogla na ovaj nacin drzati?

Ali evo, posto je tema uzgoj sarana, ja cu se fokusirati na tu vrstu.

Avatar
haso ribar
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:04 sij 2010, 20:18
Lokacija:DOBOJ ISTOK,SPREČA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: uzgoj šarana

Post Postao/la haso ribar » 02 vel 2010, 15:32

ma zumi šarane oni su ti najbolji za stajaću vodu a ako je na to što ja mislim ( tekuća voda) sa pumpom koja izbacuje vodu ali voda se vraća u bazen,onda to i ne bi bilo baš najbolje za šarana,oni vole mirnu vodu....

dvokrilac
Početnik
Postovi:3
Pridružen/a:01 vel 2010, 21:11
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: uzgoj šarana

Post Postao/la dvokrilac » 02 vel 2010, 22:15

vodu mogu vracati sa visine ili spustiti crijevo ispod nivoa vode u rezervoaru sa ribama (sto bi , pretpostavljam, izazvalo manje uznemiravanja). Mislio sam crijevo izdici kako bih vodu pri padu obogatio dodatno kisikom. kako ti ubacujes kisik u svoje riblnjake?

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostale teme koje nisu obuhvaćane gore - 'nako čumuranja”