Saran iz slane vode

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Saran iz slane vode

Post Postao/la rusko » 28 srp 2011, 22:45

Prvo, izvinjenje sto postavljam sliku masakrirane ribe, ali posto je vezano za temu kontam red je da vidite o cemu se radi...

Kao sto naslov govori ovaj saran je upecan u slanoj vodi, u moru na zapadnoj obali Svedske:

slika

Tip kaze da je pecao cipola na kruh i ulovio ovog sarana... Mene najvise cudi da ga je ulovio bas na zapadnoj obali jer je tamo more dosta slano - 35 promila... (Jadransko more ima 38 promila)... najbliza rijeka od mjesta na kojem je upecan je udaljena 20-tak km.
Iznenadjujuce je da se saran prilagodio i zivio u takvoj sredini!

Jeste li mozda ranije culi za ovakav slucaj?
slika slika


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Saran iz slane vode

Post Postao/la Seha » 31 srp 2011, 12:03

Ma tanak je Kategat sa solju burazeru jesi ti siguran da je ovo revelvantna cifra - 35 promila. Znas kad si mi govorio da ces doci da obidjes familiju u DK kad si me pitao kakav je tu ribolov. Tu imas jezero (da nespominjemo ime grada zbog mesara) u kom sarani konstatno migriraju sa plimom i varacaju se nazad. Na dugim mijestima se nerijetko u kategatu ulovi somovi koji napuste Poljske rijeke i krenu u avanturu. Da negovorim o gomili ulova stuka deverika i ozimica koje nisu poznate kao ribe koje naseljavaju brakticnu vodu. Baj d vej ovo jezero o kom ti ovdje govorim pored gomile morske pastrmke ti je idelano za prvog sarana na muhu. Tu imam parkiran kanu za 3 osobe pa bujrum kad te put nanese.
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Saran iz slane vode

Post Postao/la montana » 31 srp 2011, 12:09

Jednom sam davno ulovio par manjih sarana u Spaniji, rijeka Muga koja se ulijeva u Sredozemno more. Uzimali na hljeb dok sam lovio cipola u zoni plime i oseke. Tada, kao i sada sam veoma malo znao o saranu, ali eto za informaciju.

Ta rijeka pravi mocvaru koja je rezervat ptica. U mocvari je skoro slatka voda, ali za nevremena se cesto "zasoli" valovima. Moguce je da je to uzrok da se riba prilagodi na povremene promjene. Dno je jako muljevito i sarani su cesto nesto "kopali" sa dna. Mozda ih tu obilje hrane dovodi u te zone?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Saran iz slane vode

Post Postao/la Seha » 31 srp 2011, 12:20

Monty upravo je takva situacija i na ovoj vodi. More im ubaci racice i oni se tada nakon plime jako koncentrisu bas u tom podrucuju. Fazon je sto na takvim mjestima uopste nemas potrebe puno prihranjivati jer to su prirodna hranilista koja sarani instiktivno pronalaze. Da negovorim sad kako sam tu dobro lovio na velike grenlandske racice i meso dagnje na dlaci kao mamac ;)
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Saran iz slane vode

Post Postao/la montana » 31 srp 2011, 12:43

Eh to je znaci to. Ova rijeka se ulijeva u Zaliv Rosas, inace najjaca lokacija za skampe na Mediteranu. Tu se glavnina Spanskih brodica danima naklati po te skampice. Pretpostavljam da se to podudara sa tim tvojim sjevernim racicima. I to za prihranu je ziva istina. Plitka voda, a samo uocis kako ledjima reze povrsinu i ide tacno na mamac. Kretali su se u jatima od 5-6, a onda povremeno nestaju u trski iznad, na jedno 15-20 minuta, pa opet... Ludara kako su jaki, nakon cipola... <valjanjeodsmijeha>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Saran iz slane vode

Post Postao/la rusko » 02 kol 2011, 05:29

To sa salinitetom i jeste najveca dilema u svemu... podrucje u kom je uhvacen je najslaniji dio zapadne obale, proglasen za nacionalni park zbog toga jer se u tom dijelu mora moze naci mnogo vrsta koje ne opstaju u ostatku Kategata... inace salinitet varira od 8-35 promila, zavisno od pozicije i mjesanja struja (podatak iz univerziteta u Lundu).

Ako je vijest tacna, vjerovatno postoji neko jezero u blizini iz kojeg se na neki nacin saran prebacio u more... rijeka u nekoj razumnoj udaljenosti od tog mjesta nema.

A mozda i tip pravi senzaciju na prazno...
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Saran iz slane vode

Post Postao/la montana » 02 kol 2011, 06:53

A mozda ta lokacija obiluje nekim podzemnim izvorima, tako da na mikrolokalitetu salinitet ima neku znatno nizu vrijednost od prosjecnog?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:

Re: Saran iz slane vode

Post Postao/la masterbih » 22 kol 2011, 00:59

Koliko sam upoznat, saran u slanoj vodi u roku od samo par minuta oslijepi, al danas se svasta desava tako da me nebi cudilo da sarki bude u slanoj vodi i tu zivi..

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostale teme koje nisu obuhvaćane gore - 'nako čumuranja”