Antika i od cega je sve pocelo

Ovde postirajte teme koje su o ribolovnim tehnikama, priboru, sistemima i ostalim stvarima, a koje ne pripadaju u druge teme, ili su uopštene za sve teme

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:
Re: Antika i od cega je sve pocelo

Post Postao/la angler » 03 svi 2011, 20:03

101ca bas ocuvana, a 220 samo malo da se osherbeti, a i ne mora.
Odlicne masinice <championvanja>


Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Antika i od cega je sve pocelo

Post Postao/la Kovach » 04 svi 2011, 01:44

Ljudi ovo je praznik za oči. Vrati čovjeka u stare dane, a dok gledah ove slike neka me jeza spopade. Sjetih se kako je tad bilo stanje na vodama diljem naše lijepe BiH i kako se riba lovila pa skontam šta uradiše dušmani od voda. Kad pomislim da će za narednih 20-tak godina biti još gore ako se ovako nastavi spopadne me jeza. Što se tiče pribora kako bi ljepo bilo napraviti jednu izložbu ovih oldtimera. Možda da to bude jedan od sljedećih projekata "Sajam starog ribarskog pribora" ili "Ribolov, nekad i sad". Ako ništa drugo hajde da svi uslikamo svoj stari pribor šta ko ima pa da napravimo ovdje jednu foto galeriju ovih "veterana". Momci svaka čast za slike, vratiste me u ranu mladost i nezaboravne trenutke kad sam tek počinjao sa ribolovom. Hvala od srca! <titinpionir>

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Antika i od cega je sve pocelo

Post Postao/la senad » 23 stu 2011, 20:02

Evo je, Kovach, jos jedna, prije satak uslikana.
Kaze momak da je silk star preko 50 godina.
Pokusao ga preda mnom prekinuti - posjekao se, ali ga nije prekinuo.
Ne znam koja je debljina ovo 8.1/2
kornjaca-tortue-turtle-nylon.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Antika i od cega je sve pocelo

Post Postao/la AlaS » 23 stu 2011, 21:30

8.1/2 bi trebalo biti 8,5 lbs sto bi pretvoreno u mm dalo 0,44 mm
slika
Bistro

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Antika i od cega je sve pocelo

Post Postao/la Clavis » 24 stu 2011, 00:35

Nasljedstvo od djeda i oca, stara "trojka", preživjela rat, i jedina zaostavština iz stare djedove ostave

slika


Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Antika i od cega je sve pocelo

Post Postao/la Kovach » 24 stu 2011, 02:29

Dobra stara "zlatna kornjaca" <championvanja> . Dok sad vezem udice na pojedine silkove uvijek se sjetim nje i kako se samo lijepo slagala u cvoru, a o izdrzljivosti da ne pricamo. Sto se tice lbs (funta) to je angloamericka mjera za masu i 1 lbs= 0,4535924 kg pa tako 8,5x0,4535924=3,8 kg sto odgovara priblizno ovoj mjeri od 3,7 kg na ovom silku. Nesto mi predebel silk 0,44 mm, a mala nosivost jer evo gledam danasnji silk (nebitan proizvodjac) 0,23 mm nosivost 6,5 kg. Uredu da je sada tehnologija uznapredovala pa se nosivost povecala, ali za ovoliko cisto sumnjam. Znam samo da se sa "kornjacom" 0,45 mm mogao camac slepati nebi pukla. Ako se varam u ovim mjerama neka me neko ispravi. Hvala!

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Antika i od cega je sve pocelo

Post Postao/la Clavis » 24 stu 2011, 07:13

Kovach de me uputi, ja se satra trazeci na slici gdje stoji da je to 0,44 ?! Ili ti to na osnovu ovog 38 zakljucujes? :D

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Antika i od cega je sve pocelo

Post Postao/la senad » 24 stu 2011, 09:38

Clavis je napisao/la:Kovach de me uputi, ja se satra trazeci na slici gdje stoji da je to 0,44 ?! Ili ti to na osnovu ovog 38 zakljucujes? :D
Kovach govori na osnovu Alasovog u postu da je 0.44. :wink:
Alas, da izvineš, držao sam ga i ja u rucu ( :mrgreen: ), meni je više izgledalo da je maksimalno 0.22 - 0.25. Ja nikad nisam ni pokusavao nauciti to lbs, libre, nešto - ko će to još pamtiti, a počeo zaboravljati što sam znao :mrgreen:
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Antika i od cega je sve pocelo

Post Postao/la Clavis » 24 stu 2011, 11:12

Ko što Bob Rock reče to je "punda" il POUNDS....ali za to 3 i kusuru kila izdržljivosti blago, skromno, sadistički rečeno je malo taman da je kukurzova svila u pitanju.... nisam pametan nikako :D valjda ce neko naletit na temu pa nas prosvjetiliti vako se samo mozemo ibretiti

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Antika i od cega je sve pocelo

Post Postao/la Kovach » 24 stu 2011, 13:36

Upravo tako senade i ja mislim da nemoze biti deblji od 0,25mm. Clavis jarane ja to ne zakljucih nego na osnovu AlaSovog posta komentarisah. To sto je samo 3,7 kg na njemu mislim da se radi o realnoj optimalnoj vrijednosti i pri toj masi nece sigurno doci do kidanja, a ne kao na sadasnjim slikovima gdje mislim da u pojedinim vrijednostima pretjeruju i da navode krajnju granicu kidanja. Znam da je tehnologija uznapredovala i da ima tanjih silkova koji stvarno izdrze mnogo, ali ipak ruku na srce nekad pretjeraju. Sto se tice oznaka ova oznaka LBS je funta ili punda i kao sto napisah jedinica za masu (1lbs=0,454kg) isto kao i unča (ounce) cija je oznaka oz (1oz=0,03kg). Kod njih je feet-fit (1ft= 0,30m) i yard (1yd=0,91m) mjera za duzinu. To je ono sto meni ostade u glavi oko ovih jedinica.

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Antika i od cega je sve pocelo

Post Postao/la Clavis » 24 stu 2011, 13:46

Pretpostavio sam i ja, prije je vjerovatno garancija vrijedila nečemu. Danas kad vidis neke brojke u odnosu na debljinu, zapitaš se kakve kilaže? Mrtve? uračunaju li eventualno trzanje ribe i u kojim uslovima, koji vremenski period...

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Antika i od cega je sve pocelo

Post Postao/la Seha » 24 stu 2011, 14:32

Halo matematicari imate debljinu kornjacinog monofila navedenu izmedju oznaka koliko je metara i jardi na spulni. Stara skola prije se nije ubacivala nularica ispred debljine ;)

Prilikom testiranja nosivosti ribarske strune nema nikakvih trzaja. Uzima se odredjena duzina i struna se zateze dok nedodje do pucanja. Ako je struna recimo debljine 0,25 mm pukla na 8 kg deklarisu je da nosi manju kilazu od te recimo npr. ( 7 ili 7½ kg).
Dosta je bilo petljavine i jos uvijek ima u deklarisanju nosivosti i deklarisane debljine strune poznati marketinski trikovi.
Misljenja sam da je nemoguce da su monofili koji su se proizvodili prije 50 i vise godina bolji po bilo cemu od dansnjih monofila.
Danasnji problem sa monofilom je sto se (narocito u zemljama u tranziciji koje nemaju nikakvu zastitu potrosaca) trguje starim (ili kopiranim) rezervama monofila koji nije bio uskladisten na ispravan nacin.
Ja imam tradiciju da kad kupujem monofil uvijek ga isprobam kako puca na cvoru koji malo skvasim pljuvackom i pazljivo stegnem. Nista trzanje samo ravnomjerno zatezanje.
Mozda otvorimo novu temu mnofil pa tamo nastavimo da nebi ovako sami sebi pravili dupli posao u premjestanju postova. :87:
slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Antika i od cega je sve pocelo

Post Postao/la Seha » 24 stu 2011, 15:31

Fantasticna masinica Shekspirova Sigma koju sam nabavio preko vikend svercera u Bari-u. I dan danas vozi kao kad sam je prvi put uzeo u ruke.
Toliko o kvaliteti materijala nekada i sada te vaznosti broja lezajeva :wink:

Ovo je slika sa interneta moja ima dosta ofucanih dijelova gdje je nestalo crnog laka. (Narocito na rucici <jelmekotrazio>)
Sigma.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Antika i od cega je sve pocelo

Post Postao/la angler » 24 stu 2011, 18:06

Sa debljinom i nosivosti monofila je stara "boljka" onih koji su se izvozili ili radili u USA. Njima je bilo bitno koliko nosi, a debljina je bila u drugom planu, bolje reci nije ih interesovala posto je slabo ko koristio stacionarac, tako da ce te tesko u starim spulama naci debljinu. Pa i sad kod Sterna cini mi se da ne pise debljina. Znaci mikrometar i mjeri :wink:
Nasao sam nekad davno tabelu za standard nosivosti u kojem rasponu moze biti debljina i to se prepustalo proizvodjacima na volju. Tu tabelu sad nemam pri ruci ali bi odprilike izgledalo 8.5Lb = 022-025, ako se dobro sjecam :oops:
Druga stvar je kako je koji proizvodjac obiljezavao jacinu pa se opet djelilo na Amere (hebiga jako trziste) i ove preko bare. Evropljani i Japanci su za svoje trziste mjerili jacinu monofila na mokro vezanom mrtvom cvoru (po meni jedino ispravno, trazi se najslabija tacka) dok za Amere se ispitivala jacina bez cvora pa je dosta raje mislilo da je americki monofil neki dupljak kad ima najmanje duplu nosivost (ista spula, isti prizvodjac zbunjujuce oznake). Imao sam dvije spule Rapala monofila 0,35...hebote ova za Amerigu duplo jaca, a ista debljina...ko da je pletenica :grin:

IzOFFirasmo novu temu :mrgreen:

Joj rodjo Sigma ko lutka...samo mi jos ona fali u kolekciji <championvanja>

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Antika i od cega je sve pocelo

Post Postao/la AlaS » 24 stu 2011, 20:01

Ehhhh da vas razveselim sutra idem kod jednog druga sa foto aparatom ima jedno 15-20 masina sve 1900i kusur godina proizvodnje ,svaku cu lagano slikati sa obadvije strane i oko 18h po evropskom vremenu :grin: su slike tu na forumu ,Angler znaci kafa i cigara 5 do 6 pa cejfi
slika
Bistro

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostale tehnike, sistemi, uopštene stvari o ribolovu”