Zastita pluta na stapovima

Ovde postirajte teme koje su o ribolovnim tehnikama, priboru, sistemima i ostalim stvarima, a koje ne pripadaju u druge teme, ili su uopštene za sve teme

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:
Zastita pluta na stapovima

Post Postao/la angler » 06 vel 2012, 09:41

Da li je ko koristio ovaj premaz za zastitu pluta?
Neki su lakirali pluto sto je velika greska, a ovaj U-40 Cork Seal ima smisla.

http://www.mudhole.com/Shop-Our-Catalog ... Seal-2-oz-
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.


Veso
Štela
Postovi:60
Pridružen/a:24 lip 2007, 18:03
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zastita pluta na stapovima

Post Postao/la Veso » 06 vel 2012, 11:45

angler je napisao/la:Da li je ko koristio ovaj premaz za zastitu pluta?
Neki su lakirali pluto sto je velika greska, a ovaj U-40 Cork Seal ima smisla.

http://www.mudhole.com/Shop-Our-Catalog ... Seal-2-oz-
Djes´ ba Angleru.. Ja sam koristio taj U-40 Cork Seal na nekoliko stapova (sto novih, sto starijih na kojima sam pluto prvo ocistio..) i mogu ti reci da nije losa stvar. Gledaj samo da ti "namaz" bude samo tanki sloj tog sredstva, ne prelazi vise puta pa da izgleda kao lakirano! NE premazuj dva puta nikako, onda ces dobiti efekat skoro kao da si lakirao.. Pa kad je tema vec zastita pluta - ima jos jedan nacin, jeftin i vrlo, vrlo efikasan, meni se cak vise svidja krajnji rezultat, osjecaj pluta u ruci je nekako naglaseniji. Premazes obicnom bijelom svijecom (vrlo, vrlo tanak sloj) pluto, onda uzmes fen za kosu i pomalo ga topis.. Pluto upija vosak, cim se ohladi (15-ak sekundi) mozes isprobati "osjecaj" drzanja pluta u ruci. Pluto upije vosak, napravi iznutra kao neku izolaciju, voda ne ulazi, lako ga je oprati i odrzavati, vijek trajanja znatno produzen. Tu operaciju nanosenja i topljenja svijece mozes ponoviti par puta dok ne dobijes ono sto hoces. Inace to mi je pokazao jedan resataurator stapova i "bamboo rodbuilder" koji se u sve to bas dobro razumije! Za svaki slucaj, ipak to prvo probaj na nekom krsu od stapa - pa ako ti se svidi opleti po Winstonu!

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Zastita pluta na stapovima

Post Postao/la angler » 06 vel 2012, 13:12

Djes ba Veso druze stari... Vidis, to sa voskom je zanimljivo, a i kad ti preporuci neki majstor onda znaj da je dobra stvar. Najbitnije je da drska poslije nije glatka i da ostane osjecaj pluta na ruci.
Winstona jos necu dirati jer ga ne habam vec ovaj morski. Pluta mu je skroz otisla mada sam ga uredno tusirao poslije mahanja, ali djaba...ova so unistava sve, skoro da je krs od stapa. Kontam prvo popuniti rupe na plutu pa poslije zastititi.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zastita pluta na stapovima

Post Postao/la rusko » 06 vel 2012, 19:50

I ja sam koristio ovaj cork seal... htio sam s njim sacuvati jednu drsku koja se vec pocela raspadati i na zalost tu mi nije puno pomogao... ali je sigurno dobro sredstvo ako se aplicira dok je drska relativno nova i citava.
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Zastita pluta na stapovima

Post Postao/la angler » 07 vel 2012, 05:31

Nasao sam i na nekim "stranjskim" forumima gdje kazu da pluto treba prvo reparirati u smislu popunjavanja rupa, brazdi i smirglanja i poslije premazivanje.


Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zastita pluta na stapovima

Post Postao/la Kovach » 14 vel 2012, 20:25

Ovo sa parafinom sto Veso rece isprobano na mom Orvisu i ja sam prezadovoljan ishodom. Prvo sam malo ocistio pluto koje se malo bilo isprljalo, ali nije imalo nikakvih vecih ostecenja i onda uradio sve kako je Veso opisao. Veso hvala na ovom savjetu, mislim da cu na svim stapovima uraditi isto. Dakle bez bojazni da cete nesto zeznuti slobodno mozete zastititi svoje stapove na ovaj nacin.

BISTRO

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Zastita pluta na stapovima

Post Postao/la angler » 14 vel 2012, 21:02

Vidi sto me cojk prestize :grin:
Ja nikako da sastavim vremena da to odradim, a vidim da cu morati pozuriti. Prvo moram nastrugati pilote sa pluta da popunim rupe pa da sve to ismirglam pa onda na "lifting".
Znaci dobar fol mada nisam ni sumnjao.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Zastita pluta na stapovima

Post Postao/la angler » 11 ožu 2012, 21:48

Sad se sjetih...rucke tretirane voskom...prije i poslije. Osjecaj pluta pod rukom ostao isti iako sam prelazio dva puta zbog bolje zastite zato izgleda kao lakirano. Naravno prije "premazivanja" ide ciscenje.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zastita pluta na stapovima

Post Postao/la rusko » 11 ožu 2012, 22:13

Dobar fazon...

ja imam jedan drugi problem... mom voljenom "Excaliburu" se pocelo raspadati pluto u donjem dijelu (kraj role)... postoji li nacin da sprijecim dalje rasturanje?

Taj mi je stap jako drag, pa bih volio da ga zadrzim u zivotu...
slika slika

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zastita pluta na stapovima

Post Postao/la @ldin » 12 ožu 2012, 08:53

fino angler pravo , ja sam znao Jonsonovim uljem, s vremena na vrijeme, gazom utrljat u pluto al nije nešto , par dana i gotovo ...
i ja imam sličan problem Rusko , s tim da se kod mene ne raspada pluto nego isto da ga je crv napao :shock: , znate one sitne rupice koje se mogu vidjeti na starom drvenom namještaju , tako nešto , onda počne da se runi i mrvi , planirao sam malo na prst dvokomponentnog auto kita pa pokrpit , al kad bolje skontam bolje ne dirat , kit je puno tvrđi od pluta , neznam kako bi se poslje manifestovalo... tak da sam :S
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

edoA
Prava Štela
Postovi:134
Pridružen/a:03 kol 2011, 13:07
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zastita pluta na stapovima

Post Postao/la edoA » 12 ožu 2012, 09:28

Vidi ovde: http://www.roddancer.com/pitpaste.html
Ima jos jedna druga pasta koja je isto za to misljena: Cork a fil.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Zastita pluta na stapovima

Post Postao/la angler » 12 ožu 2012, 10:18

Zao mi sto ne slikah ovaj musicarac prije nanosenja voska. Pluto je skroz pobjelilo...neki osjecaj da nece dugo medjutim sad je sve doslo na svoje. Ja bih taj od "Kralja Artura" obavezno premazao.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zastita pluta na stapovima

Post Postao/la rusko » 13 ožu 2012, 07:58

@ldine, probaj ga premazati terpentinom, on bi trebao poubijati te parazite... je li iko probao impregnirati pluto kao sto se to radi sa drvetom - pola terpentina pola lanenog ulja?
slika slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostale tehnike, sistemi, uopštene stvari o ribolovu”