Sistem za mrenu - zastavica

Ovde postirajte teme koje su o ribolovnim tehnikama, priboru, sistemima i ostalim stvarima, a koje ne pripadaju u druge teme, ili su uopštene za sve teme

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Avatar
Zemljak
Početnik
Postovi:7
Pridružen/a:10 pro 2006, 11:30
Lokacija:Ušæe Vrbasa
Kontakt:
Sistem za mrenu - zastavica

Post Postao/la Zemljak » 10 pro 2006, 21:37

Bistro iz Srpca!
Raduje me što sam našao ovako nešto - BiH ribolovci !

Pitanje!
Učeći tehniku "banjalučkog kola" imao sam lijepo islustvo u lovu mrene. Smatram da je dobitna kombinacija "šetnja" mamca po dnu tj. pretraživanje samog dna.
Čuo sam da postoji sistem sa okruglim lakšim olovom kojim se pretražuje dno?

Može li mi neko sa više iskustva poslati izgled sistema i dati neki dodatni savjet?

Pozdrav.


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 11 pro 2006, 17:58

Nikad nisam lovio tom tehnikom ali mislim da se zove ribolov zastavicom !

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Zastavica.

Post Postao/la senad » 11 pro 2006, 22:23

To bi ti najbolje trebao objasniti Hero, on je, koliko sam vidio, majstor u tome. Trenutno odmara od ganjanja mladice na Uni, ali se nadam da ce uskoro na forum i da ce ti napisati o toj zastavici. Koliko sam ja vidio, a jednom sam gledao taj sistem, na silk se veze fluoroscentni konac tako da je on van vode i da sa njim imas vizuelni kontakt. Mamac je na dnu i silk je našpanovan. Na trzaj mrene (tada je lovljena mrena) jako lijepo se vidi na zastavici, prije nego se osjeti na stapu. No, kao sto rekoh, Hero ce ti to bolje i detaljnije objasniti.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
hero
Prava Štela
Postovi:160
Pridružen/a:24 lip 2006, 00:15
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la hero » 13 pro 2006, 01:01

pozdrav drustvo mislim da sam to napiso jednom u nekim postovima
Bistro BiH NTV Hayat

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 13 pro 2006, 19:40

Ima ukratko pod rubrikom Tehnike po vrstama riba ...... Ribolov Mrene


Avatar
Zemljak
Početnik
Postovi:7
Pridružen/a:10 pro 2006, 11:30
Lokacija:Ušæe Vrbasa
Kontakt:

Post Postao/la Zemljak » 13 pro 2006, 21:49

Hvala vam na dobroj volji ali...

Ja jednostavno nemam predstavu kako izgleda taj sistem. Je li mamac iznad ili ispod olova? Koja je težina olova? Šta je sa dužinom silka?

Ja to jednostavno nikad nisam vidio...

Dobro kod banjalučkog kola je silk neprekidno našpanovan, ali se zbog osjetljivosti sistema silk otpušta na daljinu na kojoj se može kontrolisati plovak vizuelno.

A može li to meni neko malo nacrtati...?

HA HA Vjerujte ne treba mi stalno "crtati".
Pozdrav sa ušæa Vrbasa!

Avatar
Dzeno
Početnik
Postovi:25
Pridružen/a:19 ruj 2006, 01:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Dzeno » 14 pro 2006, 00:36

Zemljak je napisao/la:Hvala vam na dobroj volji ali...

Ja jednostavno nemam predstavu kako izgleda taj sistem. Je li mamac iznad ili ispod olova? Koja je težina olova? Šta je sa dužinom silka?

Ja to jednostavno nikad nisam vidio...

Dobro kod banjalučkog kola je silk neprekidno našpanovan, ali se zbog osjetljivosti sistema silk otpušta na daljinu na kojoj se može kontrolisati plovak vizuelno.

A može li to meni neko malo nacrtati...?

HA HA Vjerujte ne treba mi stalno "crtati".


Evo drug da ti ja pokušam pomoći mada nisam siguran koliko ću biti efikasan.
Jedanput sam samo lovio tim metodom i to sa Damirom na Bosni prije nekih dva mjeseca i to izgleda ovako. Prvo štap kojim loviš nesmije biti manji od 4 metra jer je tada kontrola zastavice skoro nemoguća. Zastavica ima funkciju kao mjerač dubine. Znači sa njom kontrolišeš da ti je mamac odnosno udica uvijek na istoj dubini. Zastavica je ustvari komad malo debljeg konca koji je dužine nekih 20 cm i koji se veže slično kao mjera za plovak, samo što se krajevi konca nekidaju već se ostave da vise da se lakše uoče na vodi. Dakle!! Udica je donja, iznad nje na nekih 25 ili 30 cm postave se dvije ili više sačmi (zavisi od brzine vode) i to je znaci sve sto se tice sprave. Ako je dubina na kojoj loviš 2 metra, onda konac vežeš iznad udice na 1 m i 80 cm. Dakle kad zabaciš konac mora biti na povrsini a izmedju konca i vrha stapa silik nesmije dirati vodu. Znaci taj konac sluzi za lakse odredjivanje dubine na kojoj se mamac nalazi ! Znaci nije tesko napraviti ali treba dosta iskustva da se tim metodom efikasno lovi. Nadam se da sam ti bar malo objasnio i da ce ti biti lakse skontati. Ako ti nebude sta jasno javi se na mail ili na MSN dzeno_2000@hotmail.com

Avatar
Zemljak
Početnik
Postovi:7
Pridružen/a:10 pro 2006, 11:30
Lokacija:Ušæe Vrbasa
Kontakt:

Post Postao/la Zemljak » 17 pro 2006, 21:38

E napokon je krenulo!

Svaka čast!
Ako je dubina 2 metra a zastavica na 1.80 šta to znači? Da mamac šete iznad dna na 20_tak cm? Znači ne kotrlja se po dnu???
Gdje je zastavica, na površini vode ili iznad površine?
Kakva je rolna na štapu, tj. koliko se daleko pušta sistem kroz maticu?
Može li se koristiti neko "kole"?
Kako zastavica nema osobinu plovka znači li to da se puštanje izvodi na kratkim distancama?

Ima li neki majstor koji je snimio neki kratki video (na YouTube ili slično)?

Ja nisam bio sa "Damirom na Bosni"
:lol:
pa vjerovatno pitam ono što Dženo podrazumjeva da je jasno?

De raspali još malo (ako Vam se ni gadi )
Pozdrav sa ušæa Vrbasa!

Avatar
Buca
Haman Štela
Postovi:56
Pridružen/a:11 lis 2006, 16:33
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Buca » 18 pro 2006, 17:04

Malo o sistemu koji koristim na Uni.
Plovak 5-6 gr,najlon 0,18 (bez predveza,direktno vezanje) i olovna sacma.
Recimo dubina vode je 3m,plovak(fiksni,naravno) se dize preko 3 m,a to zavisi od brzine vode,ako je voda prebrza onda se plovak pomeri i na 4m.
Iznad udice se raporedjuje sitna olovna sacma,takodje u zavisnoti od brzine vode.Sto je voda brza duzina na kojoj se rasporedjuju olovca je veca.Ponekad se razvuce skoro do samog plovka.Nema nekog pravila,buduci da sve diktira brziba vode i konfiguracija dna.Pri tako
podesenom plovku i olovnoj sacmi mamac se vuce po dnu,jedina mana je sto su potrebne ceste kratke kontre,buduci da je veoma tesko razlikovati
potapanje plovka uzrokovano zapinjanjem za dno i uzimanja ribe.
Nema bas veze sa ovim gore pominjanim sistemom,al se nadam da ce ti
nekad zatrebati....

Avatar
Zemljak
Početnik
Postovi:7
Pridružen/a:10 pro 2006, 11:30
Lokacija:Ušæe Vrbasa
Kontakt:

Post Postao/la Zemljak » 18 pro 2006, 23:02

Hvala Buco i Džena

Ovo je različit sistem što vas dvojica pišete.

Za Bucu.
Predpostavljam da prilikom puštanja-vožnje plovak malo usporavaš da bi mamac išao ispred? Odprilike to je ono što se koristi i na području Banjaluka - Laktaši. Razlika je samo u broju olova-suza.

Od Džene nisam shvatio da li se silk pušta ili je fiksne dužine???
Ova zastavica mi neda mira...
E kad bi to negdje moglo da se vidi...
:(

Bistro!
Pozdrav sa ušæa Vrbasa!

Avatar
Buca
Haman Štela
Postovi:56
Pridružen/a:11 lis 2006, 16:33
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Buca » 19 pro 2006, 10:34

Nema teorije da mamac ide ispred,moze i to da se uradi ako non-stop
stopas plovak,ne preporucujem uopste,tad citav sistem ne funkcionise.
Stvar je u tome da olovak ide prvi,upravo zbog toga sto je postavljen
na vecu dubinu od potrebne,te se za njim po dnu valja mamac,a sa rasporedom olovne sacme regulises da sve klizi po dnu,bez nekog extremnog zapinjanja.

Avatar
hero
Prava Štela
Postovi:160
Pridružen/a:24 lip 2006, 00:15
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la hero » 22 pro 2006, 01:36

hahahahahahahah ma buraz ima da ti snimim i posaljem
Bistro BiH NTV Hayat

Avatar
Zemljak
Početnik
Postovi:7
Pridružen/a:10 pro 2006, 11:30
Lokacija:Ušæe Vrbasa
Kontakt:

Post Postao/la Zemljak » 23 pro 2006, 18:48

E bratac držim te za riječ, samo javi adresu na YouTube ili sl.!

Primam izvinjenja do 25. maja (dana mladosti) :lol:

Evo vidjećemo ko je raja a ko papak.

U kom mjesecu počinje lov na mrenu zastavicom, mart??

Ciao!
Pozdrav sa ušæa Vrbasa!

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 24 pro 2006, 12:29

Nick Zemljak...... Ljudi su se nesebicno ponudili da ti pomognu a ti im odgovaras CITIRAM // Evo vidjećemo ko je raja a ko papak.


Svaki dalji´komentar je suvisan !

Avatar
Zemljak
Početnik
Postovi:7
Pridružen/a:10 pro 2006, 11:30
Lokacija:Ušæe Vrbasa
Kontakt:

Post Postao/la Zemljak » 25 pro 2006, 00:50

Ovi momci mi nisu samo pomogli nego i razvedrili svojim humorom nekoliko večeri.
Posebno gospodin sa TV Hajat koji je napisao da će mi to snimiti. Napisao sam i datum koji me je podsjetio na djetinjstvo.

U sjećanje mi je došla i 1986. godina koju sam proveo u Sarajevu, i čini mi se da je upravo tako glasila rečenica u lokalnom žargonu.

Gospodine sa TV Hajat, pregledao sam sve vaše video klipove, i bio zadovoljan. Pomalo i polaskan Vašim obećanjem.

Gospodine iznad: vi ne spadate u grupu koja mi je nesebično pomogla, i ova (možda nespretna) šala se i nije odnosila na Vas!!!

Bistro svima!
Još se nadam da nisam zalutao na ovaj FORUM!
Pozdrav sa ušæa Vrbasa!

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostale tehnike, sistemi, uopštene stvari o ribolovu”