Migracija riba

Moderatori/ce:emin,zlaja,rusko,Kovach,montana

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Migracija riba

Post Postao/la montana » 25 svi 2010, 18:25

Nedavno sam lovio pastrmke po drzavi Idaho, na sjeverozapadu SAD-a. Ribe je bilo na pretek, narocito mladji. Upalo mi je u oko da se razlikuju po izgledu, pa upitah prijatelja o tome. Objasnio mi je da su neke lokalne kalife, dok su druge migratorne, morske, ovdje poznate kao Steelhead. Pokazao mi je i Pacifickog lososa, i jos neke, ali i jezerskog. Onda je nastavio pricu o dolasku (migraciji) riba, sezoni "loma" i slicno. Onako zacudjeno ga pogledah, jer sve njihove rijeke idu slivom Sneak rivera u Columbia river, za koju sam zasigurno siguran da je pregradjena 5-6 puta vise Portlanda u Oregonu.
Jutros sam dolazeci u Portland vozio pored tih jezera i gledao aktivno hranjenje salmonida na povrsini. Kljucala je voda, a ja, kao Dry Flyfisherman, nisam htio to propustiti. Nakon silaska na vodu zateknem cuvara, koji mi objasni da je u toku poribljavanje i da danas nema ribolova. Super da i to vidim. Sredinom jezera fura mini tanker dug oko 30-40m, kao i oni za naftu, a na njemu velikim slovima "Transport riblje mladji". Cuvar mi je objasnio da tokom godine riba se broji, mjeri i kontrolise, na osnovu slucajnog uzorka, a onda se na osnovu slucajnog uzorka odredi cega, koliko i gdje fali. U taj tankerf koji ima nekoliko stotina razdijeljenih komora se natovari riba, kao i roba u mom kamionu, a tanker krene uzvodno, putem kojim bi prirodno riba trebala da ide. Usput, na unaprijed oznacena mjesta ispusti ribu na sredini jezera, tako da se ona rastrka na sve strane. Ipak kako to objasnjava pojavljivanje ove ribe u Idahu? Ribocuvar nastavlja, kako riba dolazi pod brane i tu se grupise u nadi da ce nekako preci. Kada brodovi, poput ovog tankera dodju u "lift" da predju branu, za njim udje i poneka riba, te tako savlada prepreku. Posto ih dosta ne uspije uhvatiti pravi momenat, oni vrse doporibljavanje. Jedna kolicina je namijenjena za maticno jato i moraju se odmah pustiti, dok velika kolicina njih je namijenjena za izlov. Te ribe su oznacene tako sto su im odstranili masno peraje (imaju ga salmonidi) i lako se razlikuju od "odabranih". Znaci da se oni pobrinu da nadomjeste gubitak uslijed izgradnje brane, ali da i dalje prioritet ima divlja riba, koja se nalazi na grbovima ovdasnjih drzava, regija i gradova. U sezoni migracije pobrinuli su se da ima dovoljan i cest broj otvaranja prevodnice za brodove kako bi sto vise divlje ribe uspjelo preplivati. Upotreba tankera im smanjuje troskove poribljavanja, stedi vrijeme i ljudski rad, a svojim prelaskom preko i niz branu dodatno daje sansu divljoj ribi za migraciju.
Mene ovo fasciniralo, a vas?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Migracija riba

Post Postao/la angler » 25 svi 2010, 20:18

Sto bi se reklo...ugodno sa korisnim. Korisno ribama ugodno ribarima. <championvanja>

Ma isto kao kod nas! Drina i Neretva pune prevodnica i kanala pored brana kuda riba moze da migrira :mrgreen:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Migracija riba

Post Postao/la montana » 25 svi 2010, 20:31

Kod nas se kaze da kad trazis takve dodatne radove "Kocis razvoj privrede". Vidis ovdje privredom smatraju i ribolov, proizvodnju ribomaterijala, camaca, turizam, registracije i dozvole, rafting, a drzava na sve to ubire i takse i poreze... Oni ulove jednom muhom sedam pastrmki... i jos par im spadne <valjanjeodsmijeha>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Migracija riba

Post Postao/la zlaja » 25 svi 2010, 22:01

Kod mr. Huse nema cile-mile , svi jednako moraju imati zdrastveno ,svi moraju imati jednako da pecaju...Da taj vaš Huso Obama nije išao u Kumrovačku osnovnu?

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Migracija riba

Post Postao/la senad » 25 svi 2010, 22:19

U uređenim državama su skoro svi segmenti uređeni.
U naske, ni država nije uređena kako treba.
Jedva da su nam putevi prohodni, a auto-put će biti gotov, kako bi reci Frenky, taman da sinu za 18. rođendan kupim motor.
Ja sam ostao šokiranim kad su ubijali štuku u nekom jezeru koja je potamanila autohtonu kalifornijsku pastmku.Ljudi riješili zaštiti svoje, i uradili.Pobili sve u vodi i opet ubacili autohtonu ribu.
U naske ne odgovaraju oni koji naprave pomor ribe, i to je dokaz koliko je državi stalo.
Onoj neuređenoj s početka texta.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Migracija riba

Post Postao/la montana » 25 svi 2010, 22:23

Nije to do Huse, ovdje su te stvari ostavljene raji. Kad vec ne mogu nista vise, barem da se razonode do mile volje. Nije nista politicki, ali ustav u Americi pocinje rijecima "Mi narod..." Hocu reci da je ovdje narod slusan, jer narod konta, pa na slijedecim izborima glasa drugacije, pa propadnu politicarski dilovi. Kod nas u BiH je malo drugacije. Narod bi pocesto dao huzice, samo da mu se politicar nasmijesi sa kakve tribine. Ovdje to fercera drugacije. na Aljasci ima nafte da poplavi citava Amerika, mozda i svijet, ali busenje je obustavljeno jer je neki od predsjednika, po zahtjevu naroda to proglasio nacionalnim parkom. Nije da nema zainteresovanih da to promijene, a li to i nije bas lako. Pitaju se najvise oni koji tu zive, a njima Aljaska odgovara bas takva kakva je, a podrzavaju ih i ostali, jer se i njima sutra moze isto desiti ako se donese takav zakon. Vidis sta se desava sa sljacistem kod Roka. Narod se buni, a ovi nastavljaju po svom! Gdje su tu ljudi, Bosanci i Hercegovci da stanu uz njih? "Ma to je tamo negdje" je sto vecina pomisli i pusti kakvu pjevaljku da odgna ruzne misli... Mozda smo samo zaspali, ili su nas ove glavonje uspavale, ali kad sam ja odrastao, stari mi je uvijek podcrtavao da se brat ne ostavlja u nevolji... pa bio on i varalicar, brat je brat! Odoh Off Topic pravo. Ovo mi preslo od Anglera i Ruska.

Evo Senad je odgovorio ono sto pomislih. A to za stuku je istina, jer sam prije par sedmica u Nevadi kupio dozvolu i dobio uputstvo, da stuki na licu mjesta odrezete glavu i nazovete ribarski ured da dodje po nju!!!
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Migracija riba

Post Postao/la zlaja » 25 svi 2010, 22:51

Mnogima je ovdje došlo iz guzice u glavu ali kasno,nesta firmi nesta rahatluka nesta kruha nesta života-dođe neko gluho bilo robovlasništvo,vode su nam na zadnjem mjestu i ribolov je ovdje kod nas htjeli mi to priznati ili ne socijalna disciplina za većinu ribolovaca , nema tu trunke sporta ide raja da peca ribu da bi je pojeli.Kad bi pustili te obrezane ribe od mr.Huse i njih bi pojeli .Ljudi ne rade i čitav dan pecaju-da me pitate kako pecaju po čitave dane a nigdje ne rade ,kako čeljad hrane ja vam mogu odgovoriti da ni sam neznam.Kad kod nas ribolov pređe iz socijalne u sportsku disciplinu biti će kasno,onda ću tebe Montana moliti da mi doneseš dva bassa u galonu da imam što pecat...

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Migracija riba

Post Postao/la montana » 26 svi 2010, 00:36

"Hljeba i igara!" je krilatica koju su koristili imperatori u starom Rimu, a u cilju mira medju pucanstvom. Znali su i oni tefericiti, jahati skupe konje, vodati kojekakve trebe, o narodnom trosku, ali su skontali i da moraju imati zadovoljan narod. E, vidis ja imam dosta poznanika koji su sad i na pozicijama, ili u visokom biznisu, a znam ko su i sta su bili prije, a isto su i sada, jer im Armani stoji ko piletu sise. Naucilo se u vihoru rata uzimati sto nije njihovo, pa nastavili i poslije. Problem nije u njima, "krivi smo mi..." (Balasevic). Zasto ides po kaubojskim drzavama, pitaju ovi nasi ovdje. A ja kazem da mi se gadi pljacka po velikim metropolama i da ne zelim dobrovoljno dijeliti svoj hljeb sa parazitima. To ne mozes promijeniti ti. Ali ne mogu ni mirno gledati, ovi kauboji jos uvijek imaju zakon da vjesaju kradljivce stoke i konja, pa zato kradljivaca i nema. Zapitam se kako lopov otac, objasni sinu da je sve posteno ukrao? Ipak to nekako uradi, jer vidim da im sinovi odlicno preuzmu posao kad ove strefi pumpa za krv, jer srca nemaju. Moj stari nije htio priznati ako slaze na kockicama u Jambu, jer ga je strah da ne nauci sina necemu pogresnom. Zasto mi uvazavamo lopove, zasto ih pozdravljamo, zasto u prodavnicu udje zena politicara nakindzurena nakradenim, a prodavacica je oslovljava sa gospodjo umjesto da joj zovne policiju i istjera je jer ce joj vjerovatno nesto ukrasti? Zato sto joj se divi i sto bi sutra i ona uradila. Pricao sam nedavno s jednim o tome u mojoj kuci i on dade komentar "I ti bi uzeo da ti se pruzi prilika, ja bih", nakon toga sam mu pokazao crveni karton i istjerao ga iz kuce uz objasnjenje da u mojoj kuci ima svasta i da me strah da mu se ne ukaze prilika. Vecina ljudi mi kaze da sam lud i da nisam trebao tako postupiti??? A kako kad covjek otvoreno rece da bi uzeo ako mu se ukaze prilika. Vidis svi koji misle da sam pogresno postupio su Bosanci. Nije ni cudo svi ti vicevi o Muji, Sulji, Hasi, a i Fati.

Da se vratimo na temu. Naucni pristup upravljanju vodom i njenim potencijalima ima za rezultat ogromne ustede novca, energije, rada, zivaca i smanjuje stetan uticaj na prirodu i njenu stabilnost. Stihijsko i brzopleto reagovanje, iako pozitivno u svojoj biti, moze da u svojoj konacnici napravi tesko popravljive i skupe kontraefekte. Posto mi u BiH nemamo dovoljno kvalifikovanih ljudi, iskustva, a sredstava pogotovo, mislio sam da ovako predstavim svoje spoznaje po Americi. Znam da drugi clanovi foruma vide stosta po drugim drzavama, i zasto to ne prekopirati ako valja i izbjeci katastrofe koje su ovi imali, pa su pronalazili sisteme i rjesenja.

Banalan primjer elegantnog rjesenja je markica za ribe kojima je ogranicen ulov. Recimo ulov mladice dvije godisnje. Pri kupovini dozvole dobijes dvije markice koje si duzan postaviti na ribu koju mislis ponijeti kuci. Markicu nakon upotrebe nije moguce ponovo koristiti. Volja ti obje potrositi za jedan dan, volja ti C&R, Volja ti razgoditi, ali ako utrosis obje onada si zavrsio sa mladicom za tu sezonu i sa C&R-om. Ako mladice ima viska, udruzenje moze prodati nove markice i mozes ponovo u ribu. Sistem kakav postoji sada omogucava da neko ko zivi pored vode izvadi tonu ribe, a da niko nikada i ne vidi da je bio u ribi, sto se u vecini i dogadja...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Migracija riba

Post Postao/la rusko » 26 svi 2010, 08:23

Ja kada prokomentarisem neke "cudne" radinosti na pocetnoj stranici dobijem komentar:

"Lako je srat' iz Svedske"...

Sta cete kad su BiH okupirali neki vansvemirci pa nedaju ljudima da zive kao ovi u Svedskoj, a sve isto... pocevsi od demokratije pa do obrazovanja...
zato to i jeste tako, i nemoj ko da pomisli da postoji mozda neki drugi razlog situaciji...

Najgore je sto kod nas udruzenja najvise unistavaju iz neznanja (citaj gramzivosti)... Visoko pozicionirani sportski ribolovci pecaju sa lajnerima... bave se i krivolovom...

Ko ce onda tu postavljati "stepenice" za ribe kraj brane???
Ko ce se pobrinuti za autohtone vrste???
Ko ce djeci objasniti da je riba bitna???
Ko da se bori protiv unistenja prirode???

Vansvemirci sigurno nece....

.... a npr., ja iz Svedske mogu samo kako pjesnik kaze "tiho da serem"...
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Migracija riba

Post Postao/la montana » 26 svi 2010, 08:51

Nemoj se ljutiti na vansvemirce! I oni su ziva bica, samo sto njihova ubacena vrsta preovladava u odnosu na autohtone. Nas su ko egzoticnu vrstu naselili u Svedsku, Ameriku i ko zna mozda i na mars (i tamo garant krsimo pravila). Otpor novim idejama, dolazi, po meni iz straha od nepoznatog i nekog laznog ponosa. I ti komentari su samo izraz toga, ali sustina je da si rekao, pametnu stvar koju si naucio, pa mozda ce biti i efekta. Ja sam svoj ponos bacio onda kad sam digao sidro. Sjecam se stiha: "najbolji momci, sa korzoa mladi lavovi... sad su soferi, magacioneri, kriju ih mracni bircuzi..." to sam pjevusio, kad sam odlazio u nepoznato, kokuz, gladan, zedan i prevaren, sa 6-7 neisplacenih placa i neuvezanim radnim stazom, zabranom od tri mjeseca u vozackoj, zbog prvomajskog slavlja na kojem sam se tjesio nekom "domacom", gledao sam svoj rodni grad, kroz prozorcic aviona, a bio sam polutuzan... siguran sam u to, jer mi je suza krenula samo iz jednog oka. "Muskarci ne placu..." rece neko. Moderno je sve to nazvati PTSP, mada u narodu ima bolja "skupilo mu se", ali nije dovoljno, jer se jos nisam potukao s vansvemircem. Mozda i bih, ali on drzi moje Bosance kao taoce, pa me strah da im sta nazao ne ucini... Eh, ovo je "slika neurosis post-traumativa off-topikus". Ti to bolje vidis nego ja!
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Migracija riba

Post Postao/la rusko » 26 svi 2010, 09:11

Monti, dugo sam i ja mozgao da je to do svih tih trauma... u sustini i jest "lako kenjat iz Svedske", ako se gleda iz drustveno-politicke perspektive... ali sto se tice pogresnih poribljavanja i slicnih stvari tu mi je malo tesko sloziti se s tim komentarom... Priroda je jedna stvar a politika nesto sasvim drugo... u prirodi se znaju red i redosljed i nema u njoj mjesta za nepodobne kao npr u Parlamentu.

Naravno, dvije decenije uzasa su slomile narod... nije dzabe nastala ona grupa na Facebooku "kad se ukinu vize, ko zadnji izadje neka ugasi svjetlo".... ne da se nikome nista raditi, melanholija je zavladala...

Medjutim ima i ona stara istina - dalo, ne dalo - MORA SE!!!

Ali isto tako ako krenem od sebe samog, i ja sam debelo osjetio i rat i izbjeglistvo i PTSD... pa mi opet nikada nije palo na pamet da se prema prirodi odnosim kao prema necemu "tudjem i neprijateljskom"... Ostao sam dosljedan svojim shvatanjima koje su mi usadili u glavu kao malom izvidjacu, "goranu", roniocu, kajakasu, jedrilicaru, plivacu, ekologu, ribaru, .... i sta vise ta priroda i bijeg u nju su mi mozda spasili psihu nakon svih uzasa...

zato sumnjam da je korijen problema "politicka situacija"... mozda gore navedene "sekcije i udruzenja" vise nemaju clanova i smisla ili znanja, volje da prenose ono znanje koje su meni nekada usadili u glavurdu...

Ili mozda ipak da je problem u cistom bezobrazluku tj. neljudskom odnosu prema okolini, a sta je uzrok tom odnosu dalo bi se opsirno diskutovati.
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Migracija riba

Post Postao/la montana » 26 svi 2010, 09:29

Tacno, ali me nasekiralo kad spomenu to "Sta to ti meni odatle..." Ne radi se o "ti" i "meni", nego "mi" i "nama". Kad se tako bude razmisljalo, bice i nade za nesto bolje. Izgleda jos funkcionisemo po principu "komsija, stala i krava" Zato pohvatamo svu ribu, da sutra komsija ne uhvati vecu. NIje vise problem ni u "koliko uhvatimo" nego sta mislimo ostaviti za buducnost? Vise nam nista nije samoodrzivo, osim BH-telekoma koji prodaje havu. I kad pojedinac istupi sa idejom, pojavi se antipojedinac da ga sasjece u korjenu i sacuva status quo. I to je jedan od prirodnih zakona, tj. zakona fizike, gdje priroda tezi da zadrzi stanje kretanja u kojem se nalazi. Ionako cijeli svijet besciljno pluta vremenom i prostorom, samo mi nije jasno zasto mi idemo po dnu?
Mozda ja kao kamiondzija i nisam kvalificiran da dajem neka strucna misljenja, ali me jako boli glava od alarma protiv lopova koji je vec odavno upaljen i pisti k'o lud na rancu "Rio Bosna".
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Migracija riba

Post Postao/la Seha » 26 svi 2010, 10:59

A ti si taj sto seres iz Shvedske ;)
Nije bogami lako biti pasivan (ne srati) sa strane i hladno gledati kako ti tamo neki vanzemaljaci, ili bolje receno papci cerece i harace drzavu, jarane, prirodu tj. sve ono sto si volio nekad i dan danas volis mozda vise nego samog sebe!
Svi mi znamo da zivot u BiH u dansnji vakat nije nimalo lak ,ali ruku na srce sta to narod cini da promjeni trenutnu melahoniju.
To sto neko od nas koji zivimo van BiH tu i tamo apelujemo i skrenemo paznju na neke stvari na koje su ruku na srce vecina u BiH postali imuni to po meni nije grijeh. (cast izuzetcima kao Zlaja i ostali da nenabrajam sad).
Nije valjda grijeh voliti svoju zemlju. Ako jest ja sam kao i mnogi od nas jako gresni ljudi !
slika

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Migracija riba

Post Postao/la senad » 26 svi 2010, 14:06

Lijepo vas, brate, čitati.
Definitivno, kojeg god segmenta da se uhvatimo, zaključak je isti - malo je ljudi kojima je stalo, još manje je onih koji hoće reći do čega im je stalo i usprotiviti se onom što uništava to do čega im je stalo.
Bilo da je riječ o nečem egzistencijalnom, ili o nečem što čovjek, jednostavno, voli.
Zna Šeha moju epizodu u protestima nakon ubistva pokojnog Denisa u tramvaju, iskupilo se nešto ljudi koji se nikad nisu vidjeli, nego ovako, kao mi, piskarali na jednom forumu, došlo do guše i pokrenuli što su pokrenuli.
Nekog efekta je bilo, ali se 30-ak ljudi potrošilo prvenstveno pravdajući se da nisu ničiji, da im je STALO da nešto pokušaju, da nisu plaćenici, da nisu stranački...
U tih 30-ak ljudi je vrlo malo bilo onih sa minimalnim primanjima, čak naprotiv, uglavnom dobro situirani mladji ljudi od 25 - 35 godina, vrlo malo nas starohana je bilo.
I ti ljudi, zbog globalnog, zanemarili lično, nahebali (da prostite), neki imali problema na poslu, jedan dobio otkaz, jedan odbijenicu za posao i to mu navedeno da nije trebao biti oko protesta, potrošili svojih para, slobodnog vremena, a i ono koje nije bilo slobodno(posao, porodica), zanemarili porodicu, prozivali ih i provlačili po novinama, prozivali kabadahijama, pederima i halugarima, obrušili se svim sredstvima na tih 30 ljudi, jer je NJIMA bilo, itekako, STALO, da ostanu gdje jesu.
Paralela izmedju teme i ovog napisanog je to - ako je ovo što se tada radilo bilo mnogo bitnija stavka u životima običnih ljudi (sigurnost ljudi i bezbjednije okruženje, odgovornost političara...), a gdje isti nisu izašli na ulicu u masovnijem broju, zbog jebenog "šta ja mogu promjeniti" i još jebenijeg "samo neka se ne puca" (namjerno boldirano, a ne cenzurisano), zbog tog iskustva, izgubio sam nadu da će se nekad, negdje, za nešto bitnije u životima nas malih ljudi, iskupiti neka kritična masa koja bi mogla "prodrmati" ostale i nešto preokrenuti u ovom našem usudu zvanom Bosna i Hercegovina.
Imam osjećaj da bi se raja kod nas opet hvatala ove dvije gore napisane poštapalice sa boldiranim prefiksom seksualnog sadržaja, čak i kad bi im počeli ovi "zaštitnici nacionalnih interesa" izabrani "slobodnom voljom gradjana" na "demokratskim izborima" iz kuća krasti.
Do nekih boljih vremena, možemo pokušavati makar "ne šutiti" i raditi što nam je u moći.
Jednom sam nešto slično pisao - prvi ja nisam bio naučen kako se treba ponašati na vodi - bilo je tu svega, da ne nabrajam, dosta toga se ni ne sjećam.
Ali se sjećam momenta kad su me postidili i kad sam "došao towbe", makar po pitanju bacanja smeća.
Bilo je to u Njemačkoj '96.Šetao gradom sa svastikinom kćerkom i mala pljunu žvaku na cestu.Švabica stade, lijepo, kulturno, uze Bobu za ruku, vrati je tih par metara do žvake, i objasni joj i pokaza šta da uradi sa žvakom i gdje da je baci, a meni, koji sam postiđen statirao tamo gdje sam se zatekao, uputi prijatan osmijeh, kao nekom svom, ono "od uha do uha" bez ikakve ignorancije i prezira.
Eh, tad sam "evoluirao" po pitanju smeća.Onda je dalje krenulo lančanom reakcijom, jer, ili se ponašaš kako treba, ili ne, ili si trudan ili nisi - malo trudan ne more nikako.
Znači, može se čovjek i u 30-im, 40-im promjeniti, ali tu je i do čovjeka, njegove filozofije, sredjivanja stvari u glavi, postavljanja prioriteta kako treba.
Zlaja tačno napisa, i na žalost je tako - dosta ribolovaca su ugroženog socijalnog statusa, a to onda nije ni sportski ni rekreativni, nego egzistencijalni ribolov.Nemam ništa protiv, dok je udicom.Nalazim opravdanje za to jer je bolje to nego da kradu.Krivim državu i one "zaštitnike..."
Možda treba svako od nas da postavi sebi pitanje: "Zašto volim ribolov i idem u ribolov?"
Svi imamo svoje odgovore, i svi su u "pet deka".
---Jer volim prirodu;
---volim biti u prirodi
---volim onaj adrenalin
---dok sam u ribolovu ne postoji ništa više/ne razmišljem o problemima
---odmorim i dušu i tijelo
---psihički se vratim u "normalu" (sve je relativno :mrgreen:)
---poželim ženu :mrgreen:
---volim donijeti svježu i kvalitetnu ribu djeci/ženi/sebi
Namjerno napisah i ovaj zadnji stav jer je i on prisutan kod većine ribolovaca, ali ako je on prvi u prioritetima, onda tu nema logike, sa mog aspekta nema logike.Jer, meni treba 100-150 KM da odem u ribolov na par dana, a desi se (češće se desi) da ne ulovim ništa.
Gdje je tu logika ekonomske isplativosti?
A ako je sve ovo ostalo svima nama u prioritetima, onda mi nema logike u ponašanju ribolovaca zbog onog smeća koje ostave iza sebe.
Jedino što ja kontam da uradim kod mojih prioriteta je da ovaj "poželim ženu" postavim na prvo mjesto - kako starim sve mi više i više dana treba da je poželim. :mrgreen:
Sad vidjeh šta sam napisao i vidim da je nidje veze, svega nakamarao i misli nepovezane.Vrijeme mi je za ribe definitivno. :mrgreen:
A sve što sam htio reći je - treba evoluirati...sebe promjeniti i postaviti stvari kako treba u svojoj glavi.Onda treba da ti je stalo i treba da shvatiš da možeš promijeniti stvari, makar "ne šutiti".Treba pokušati uticati i na one u sopstvenom okruženju, argumentima, lijepo, ličnim primjerom, ne silom, ubjedjivanjem, nipodaštavanjem.
Ali, džaba se bošnjo promjeni u Njemačkoj, to je privid, vještačko, jer je zapriječeno kaznom - kad dodje "na svoje", katastrofa.
Dok sam sa sobom ne sjedne, džaba kazna.Jer kod nas ih nema.
Ima, ali ako počnem o "Eko policijama", tek tad ćete vidjeti kako se i iz Sa zna srat'. :mrgreen:
Do nekih boljih vremena, makar im se, svima redom, možemo nagovoriti, ovako, na forumu.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Migracija riba

Post Postao/la senad » 26 svi 2010, 14:31

Zaboravih staviti muzičku podlogu
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=91A4jq4Qcjc[/youtube]
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostale teme”