ispit i dozvola za camac sa kabinom

O pitanjima vezanim za rad Saveza, Udruženja, o Zakonu o slatkovodnom ribarstvu, o ribarskim ispitima, pravilnicima....

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
profesor
Početnik
Postovi:9
Pridružen/a:20 svi 2009, 10:47
Lokacija:bliski istok
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
ispit i dozvola za camac sa kabinom

Post Postao/la profesor » 02 lip 2009, 16:42

Pozdrav Svima!
Imam namjeru da kupim camac sa kabinom , koji bih koristio za ribolov na jezeru Modrac.
Moze li mi neko objasniti: sta mi sve treba od dozvola, i ispita,da bih regularno (legalno) ribario?
Cuo sam da je razlika u dozvolama i ispitima zavisno od duzine odnosno velicine camca.
Gdje u Tuzlanskom kantonu postoji mogucnost dobivanja svih dozvola, i gdje se camci registruju?
Zahvaljujem!


Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ispit i dozvola za camac sa kabinom

Post Postao/la AlaS » 02 lip 2009, 22:20

Pozdrav evo kako sam ja pošto imam tetka tamo na jezeru s kućom i kad odem kod njega bez ikakvih problema sjednem u motorni camac koji nema nista na sebi nit ime nit bilo kakve papire dugačak cca.7 metara ima polukabina znači ona sa ceradom zaštita od sunca.Da budem iskren nisam ni vidio da ima neka kontrola na vodi od nekih ovlaštenih lica za kontrolu motornih plovila a čitavo sam jezero više puta obpovio.
Bistrooo
slika
Bistro

profesor
Početnik
Postovi:9
Pridružen/a:20 svi 2009, 10:47
Lokacija:bliski istok
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ispit i dozvola za camac sa kabinom

Post Postao/la profesor » 03 lip 2009, 14:11

Alas,
Zahvaljujem na odgovoru, i vjerujem da je tako ko sto si rekao.
Ali to je sve ono sto nas narod kaze "do jednom".
Ja bi volio da znam kako je zakon regulisao posjedovanje i upravljanje motornim camcem, pogotovo jer sam cuo razne price o jezeru Modrac (neko kaze zabranit ce camce, neko kaze treba ti ispit, dozvola, registracija).
Sve ovo iz razloga sto nebih volo da dodjem u situaciju da se raspravljam s nekim kontrolorom, ili predstavnikom reda i mira, koji u vecini slucajeva neznaju ni citat ni pisat ali pametuju ljudima ko sto sam ja kao da su izmislili zakon, dok svojim poznanicima (medju kojima je mozda i tvoj tetak) dopustaju da rade sta hoce.
Nemoj me pogresno shvatit, ali to je ja bih rekao "Bosanska Realnost", i ja hocu da sam ispravan od pocetka i da se ne sikiram niti blamiram pred takvim ljudima.
Pozdrav!

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ispit i dozvola za camac sa kabinom

Post Postao/la montana » 03 lip 2009, 14:29

Ja sam jos davno 1997. polagao ispit u Ostrozcu na Jablanickom jezeru. Ispit je bio lagan i dobije se medjunarodna dozvola za manje motorne camce. Tada su bile 3 lucke kapetanije gdje se to moglo obavljati (Ostrozac, Neum i Brcko). Nije na odmet to poloziti i nije skupo. Dozvola vrijedi i na Jadranu. Sto se registracije tice, mislim da bi lucke kapetanije sigurno znale sta uraditi.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ispit i dozvola za camac sa kabinom

Post Postao/la Seha » 03 lip 2009, 14:37

Profesore probacemo doci do validnih informacija da nebude rekla kazala i objaviti na stranici!
Sva se plovila osim manjih gumenih camaca na pogon veslima i elektricnim motorom moraju registrovati. ( i ovo je rekla kazala )
Prosle godine je vrsena kontrola registrovanih plovola u Neumu i vecim slatkovodnim akumulacijama bila je neka vijest o tome na naslovnoj stranici Bistro BiH.
Cim nadjemo nesto postavicemo ovdje link i dobro je da se i ovo pitanje otvorilo jer dosta ribara koristi plovila pri ribarenju.

Pozdrav i Bistro
slika


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ispit i dozvola za camac sa kabinom

Post Postao/la Seha » 04 lip 2009, 14:04

Evo nasao sam ovo za pocetak jesmo malo zakasnili ali ima broj telefona gdje se mozes informisati profesore.

Citiram vijst.

ORAŠJE - Polaganje ispita upravljača plovila- čamaca kao i njihove registracije obavljat će se u zgradi Vlade Županije Posavske u Odžaku 14.03.2009 (subota) od 9:00 sati. Ministarstva prometa, veza, turizma i zaštite okoliša Županije Posavske obavještava vlasnike plovila- čamaca da Lučka kapetanija Ostrožac, kao organizaciona jedinica Federalnog ministarstva prometa i komunikacija organizirala je to polaganje te omogućila da se na istom mjestu obavi i registracija, pojašnjavaju u Ministartvu prometa, veza, turizma i zaštite okoliša. Polaganje ispita i registraciji plovila-čamaca mogu pristupiti svi zainteresirani(iz oba Entiteta BiH). Naknada za ispit se može uplatiti na dan polaganje ispita.
Sve informacije se mogu dobiti na broj telefona 031-762-703
slika

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ispit i dozvola za camac sa kabinom

Post Postao/la senad » 04 lip 2009, 14:14

Ovo je vijest sa naslovom: Inspektori u čamcu love neregistrirana plovila
Vijest je iz jula 2008 i možeš je pročitati na linku:
http://www.bistrobih.ba/?action=fullnew ... =1&id=1081
a u njoj ima i komentara raje koja su upućena u materiju i Zakon koji reguliše to oko čamaca.
Takodje, nadjoh sada i vijest i o kontroli na Modracu:
objavljeno: 04. 09. 2008
Na jezeru Modrac kontrola dozvola za plovila

Federalni inspektori zaduženi za sigurnost plovidbe do kraja sedmice provjeravat će posjedovanje svih potrebnih dozvola za plovila na jezeru Modrac. U Neumu i na Jablaničkom jezeru te provjere su provodili od sredine jula do konca augusta.
Tokom dana federalni inspektori na Modracu su provjerili više plovila. Uz čamce na motorni pogon provjeri podliježu i plutajući objekti na vodi. Iako je cijela akcija prvenstveno preventivnog karaktera već su izrečene i prekršajne sankcije. Primjera radi na jezerima one, za fizičke osobe iznose 100, a za pravne osobe 500 maraka. Za morsko područje ti su iznosi znatno veći.
Nakon Modraca inspektori će se vratiti na Jablaničko jezero, a naredne planirane destinacije su rijeke, prije svih Sava, i mjesta Orašje i Odžak.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ispit i dozvola za camac sa kabinom

Post Postao/la Seha » 04 lip 2009, 14:24

Evo ja sam poslao mail ministarstvu prometa i komunikacija koje je koliko mogu vidjeti u njihovoj web prezentaciji nadlezno za ove stvari.
Vidicemo valjda se udostoje i posalju zakon sa navedenim lokacijama gdje je moguce obaviti polaganje i registraciju plovila.
slika

profesor
Početnik
Postovi:9
Pridružen/a:20 svi 2009, 10:47
Lokacija:bliski istok
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ispit i dozvola za camac sa kabinom

Post Postao/la profesor » 04 lip 2009, 15:58

Svaka vam cast na svim ovim odgovorima u kratkom vremenu.
Ja sam procito sve sto sam mogao naci na webu, kao i one vijesti sa Modraca, ali opet zasigurno neznam ni gdje da se obratim, ni kako da dodjem do tih dozvola.
Znate da u zadnje vrijeme svaki kanton ili "voda" imaju neke svoje "posebne" zakone.
Isto tako sam citao jedan post od Mirze iz Lukavca u vezi zabrane lova iz camca sistemom Vuca (Trolling).
Da li neko zna jeli to dozvoljeno na Modracu (ili nasim jezerima) uopste?

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ispit i dozvola za camac sa kabinom

Post Postao/la Seha » 04 lip 2009, 18:08

Ja mislim da je na Modracu dozvoljeno odredjeni period u godini panulanje (vuca,slepanje) ili kako vec nazivaju povlacenje varalica iz camca.
Trebalo bi se raspitati u ta dva udruzenja koja gazduju Modracom pa ukoliko neko dodje do informacije neka otvori temu sa tim naslovom, postavi na forumu i tako pomogne kolegama po stapu.
Dozvolu ribolova iz camca odredjuju lokalna udruzenja sto je po meni pogresno jer je to trebalo biti regulisano na nivou drzave naravno vodeci racuna da se u obzir uzme velicina rijeka i akumulacija jer je pateticno da se dozvoli lov camcem (tako je cijeloj evropi pa zasto nebi bilo tako i kod nas). Poznato je koliko su upravni odbori pojedinih udruzenja nekompetentni kao zadnja zabrana koristenja camaca na jezeru Bocac. To je apsurdno ljudi moji pa toj se vodi nemoze prici na par mjesta i tu rizikujete da naidjete na abnormalne kolicine otrovnica.. Samo zbog te zabrane vecina ribara ovu vodu zaobilaze u sirokom luku.. Dobro za riblji fond lose za kasu udruzenja i po nas ribare.
slika

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ispit i dozvola za camac sa kabinom

Post Postao/la AlaS » 04 lip 2009, 23:51

Evo da napišem ukratko o šlepanju /povlačenju/ varalice čamcom na Modracu neki dan sa imao priliku pricati sa jednim ribolovcom koji je clan nekog društva na jezeru Modrac i lovi iz čamca i slučajno kroz priču smo došli na temu dozvole i kako mi on reče ON lično plaća dozvola +50 km za tu kategoriju šlepanje .
Zači dozvola 100km + 50 za šlepanje.Nemojte ovo 100% uzeti zdravo za gotovo jer mi je mutan lik puno se hvalio o Somovima i Smuđevima na Modracu definitivno me utušio pričom .Al eto možda i pije ova informacija vodu sa Modraca.
slika
Bistro

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: ispit i dozvola za camac sa kabinom

Post Postao/la Seha » 14 kol 2009, 15:57

Profesore evo nakon odmora zateknem odgovor na mail koji sam poslao ministarstvu. Dobili smo i broj telefona na koji se mozemo obratiti i dobiti validne informacije.
Nadam se da ce ovaj info biti od pomoci i drugim ribarima....... bistro

Citiram ......

Vezano za temu i pitanja koja vas interesuju smatram da je najbolje da stupite u kontakt sa kapetanom Kapetanije Ostrožac, gospodin se zove Miralem Boloban i odgovoriće na sve vaše upite.
Broj telefona Kapetanije je 036 755 215 a gosp. Boloban već očekuje vaš poziv.
slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Aktuelnosti iz Udruženja, Saveza, o Zakonu, ispitima...”