Ukoliko je moguce postavite sliku i ako imate neke revalvantne podatke o podrucju i nazive rijeka, pritoka i akumulacija koje nastanjuju kako bi sve to mogli lijepo posloziti na svoje mjesto. Takodje nas interesuje da navedete lokacije na kojim se te vrste mrijeste kako bi u buducnosti pokrenuli neku incijativu o zastiti tih podrucja od devastacije ,a sve u cilju da zastitimo autohtone vrste. Trebamo biti ponosni pa imamo ono sto drugi nemaju

Uzmite po jednu vrstu i detaljno je obradite. Imali smo na forumu i nekog ihtiologa koji je ponudio pomoc nik "profesor" pa bi Senada zamolio da ga kontaktira da nam pomogne u indefitikaciji ribljih vrsta i eventualno da nas uputi na neku literaturu gdje mozemo potraziti informacije. Ukoliko zapne mozemo mozda potraziti pomoc i kod gospodina Adema Hamzica siguran sam da on posjeduje sve revalvantne informacije koje nam trebaju. Kad ih ovdje objedinimo napravicemo jednu veliku kartu sa vodotocima BiH gdje su rasprostranjene i na kojim mjestima se mrijeste. Haj nek nam je sa srecom i nadam se da cete svi aktivno ucestvovati. Kada krenete sa jednom vrstom i kasnije zelite nesto dodati slobodno idite na prvi post o toj vrsti i uzmite funkiciju UREDI kako se postovi nebi rasipali i kako bi sve o jednoj vrsti bilo na jednom mijestu.
Evo ja cu poceti sa mojom prvom ljubavi


Strugac (Squalius svallize L.)
Tijelo spljosteno i vretenaste forme, ledja zelenosive boje, bokovi srebrenog odsjaja, sve donje peraje sive ili blago narandzaste boje (zimski period), ledjna peraja sive boje, repna peraja obrubljena i sive je boje. Kod nas naraste do 50 cm i u toj duzini je tezak oko 2 kilograma. Dok su kraske vode imale dobru populaciju krupnih salmonoida glavatica, potocara itd strugac im je bio glavna prirodna hrana. Nakon izgradnje hidrocentrala na Neretvi Trebisnjici i njihovim pritokama populacija koja je ostala zarobljena u akumulacijama je desetkovana parazitskim oboljenjem (crijevnim metiljem). Devastacijom i promjenom habitata strugac se vremenom dobro etablirao i u jezerima gdje se uglavnom mrijesti po kamenitim plicacima dok rijecni strugaci kao i prije migriraju prema brzacima i polazu jaja na sljunkovitom dnu. Poznat je po proljetnim mrijesnim migracijama kad se okuplja u velika jata.
Rasprostranjenost
Ovo sam nasao na nasoj stranici
Strugač je još jedna od autohtonih vrsta u slivnom području Neretve. Karakterističan je po vitkom tijelu, a glava i čelo su prilično uski i zaobljeni. Morfometrijska i meristička svojstva ove vrste su detaljno izučena, dok je njena ekologija, a posebno biologija razvića, malo ili nikako razjašnjena.
U literaturi se mogu naći podaci da ova podvrsta u slivu Neretve naseljava (pored toka Neretve i njenih pritoka) i akumulaciona jezera Hercegovine: Bilećko, Jablaničko, Ramsko itd. u kojima se izuzetno dobro adaptirala ekološkim uvjetima “novih” ekosistema. Naseljava kraške vode, uglavnom u većim jatima. KapetanovićiVuković(1968) ističu da nalaz strugača u vodama Popovog polja ukazuje na podatak da ova riba izvjestan period godine provodi u podzemnim vodama. Autori pretpostavljaju da strugač naseljava podzemne vode najmanje šest mjeseci godišnje.
Spolnu zrelost dostiže u trećoj i četvrtoj godini. Mrijesti se u proljetnom periodu od aprila do juna. Ikru odlaže na kamenitoj podlozi, te je, kao i bijeli klijen, u tom pogledu litofilna vrsta. Kada u akumulacionom jezeru ne postoje uvjeti za mriješćenje, strugač u velikim jatima zalazi (migrira) u pritoke.Ova vrsta je endem ograničenog dijela voda Jadranskog sliva. Živi u vodama Zrmanje, Krke, Neretve i Trebišnjice. Pored opisane neretvanske podvrste, u Zrmanji živi podvrsta L svallize zrmanjae, koja je vrlo slična opisanoj.U neretvanskim hidroakumulacijama sval je izraziti kompetitor vrlo vrijednim salmonidnim vrstama, posebno u pogledu prostora, hrane i nekih drugih ekoloških činilaca.
Vrsta je izgleda evidentirana od strane Heckel & Kner, 1858 godine
http://www.iucnredlist.org/apps/redlist/details/61346/0