KODEKS sportskih ribolovaca

O pitanjima vezanim za rad Saveza, Udruženja, o Zakonu o slatkovodnom ribarstvu, o ribarskim ispitima, pravilnicima....

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Avatar
cori
Prava Štela
Postovi:116
Pridružen/a:20 stu 2006, 22:26
Lokacija:Novi Sad
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
smece na obalama i u vodi

Post Postao/la cori » 25 lip 2007, 22:28

Ovih sam dana malo ribario po rekama u BiH, Bosna i Sana, pa sam imao prilike videti da su obale dosta zapuštene i da ih treba srediti, a da o smeću na obalama i u vodi da ne govorim. Jedino je na revirima Ribnik i Sanica situacija malo bolja, mada i tamo treba čistiti.
Kodeksa o ponašanju na vodama slabo se ko pridržava na otvorenim vodama, dok se u revirima podrazumeva, ko je platio taj je i upoznat sa pravilima ponašanja.
Kodeks ili pravila ponašanja treba istaći u svakom udruženju i mestima gde se ljudi ribolovci okupljaju. Posebno treba raditi s mladima. Bistro :oops:
Zadnja izmjena: cori, dana/u 27 srp 2007, 22:41, ukupno mijenjano 1 put.


Avatar
Buca
Haman Štela
Postovi:56
Pridružen/a:11 lis 2006, 16:33
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Buca » 28 lip 2007, 14:56

Najjednostavnije je pravila ponasanja ubaciti i u dozvolu.ostavljanje smeca kao i unistavanje prirode povlaci sankciju oduzimanja dozvole.

Avatar
cori
Prava Štela
Postovi:116
Pridružen/a:20 stu 2006, 22:26
Lokacija:Novi Sad
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kratko o dozvolama

Post Postao/la cori » 27 srp 2007, 22:44

To bi bila prava stvar da svaki sportski ribolovac koji kupi dozvolu dobije i kodeks ponašanja na vodi, a to bi verovatno puno doprinelo pravom ponašanju na vodi svih ribara. Ne bih baš oduzimao dozvolu, ali bi ukorio prekršitelja, pa ako se to ponovi više puta sledila bi sankcija. Bistro

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Evo još jedan kodex.

Post Postao/la senad » 14 lis 2007, 14:43

Autor ovog kodexa je Muris Djug, poznato ime svim takmičarima u ulovu ribe udicom na plovak, osoba koja sa punim pravom može napisati ovako nešto.Lijepa stvar za sve takmičare, ne samo za početnike koji hoće da nauče kako se treba ponašati od samog početka svoje karijere u sportsko ribolovnim takmičenjima.
Po ugledu na neke druge sportove pokušao sam da napravim jedan dio Fair play-a koji bi se mogao odnositi na sportsko ribolovna takmičenja.Tu bi se još dao razraditi i npr. Fair play prema ribi, prirodi i tako dalje, ali o tomu nekom drugo prilikom.
FAIR PLAY U SPORTSKO RIBOLOVNIM TAKMIČENJIMA
1.PECAJ-TAKMIČI SE NA POBJEDU
:arrow: Pobjeda je cilj na svakom ribolovnom takmičenju- nikada ne izlazi na stazu razmišljajući da ćeš izgubiti.
:arrow: Ako ne budeš pecao na pobjedu varaš svoje protivnike, varaš gledaoce, varaš i samog sebe
:arrow: Nikada nemoj da se predaješ kada je u pitanju kvalitetniji i jači protivnik, i nemoj nikada podcjenjivati slabijeg protivnika-to će biti uvreda svakom protivniku.
:arrow: Pecaj na pobjedu, za svaku ribu do posljednjeg signala sudija.
2.BUDI POŠTEN
:arrow: Pobjeda nema nikakve vrijednosti ako je postignuta nepošteno i nefer
:arrow: Varati jelako ali takva pobjeda ne donosi zadovoljstvo. Takmičiti se fer zahtijeva hrabrost i jak karakter a ujedno donosi i veće zadovoljstvo
:arrow: Fair play se nagradi, čak i ako se takmičenje izgubi. Pošteno se takmičiti donosi Vam respekt dok varanje dovodi do gnušanja i gubljenja respekta
:arrow: I zapamti : To je samo takmičenje a ono nema nikakav smisao ako se ne takmičimo pošteno.
3.POŠTUJ PRAVILA RIBOLOVNIH TAKMIČENJA
:arrow: Sve vrste ribolovnih takmičenja imaju pravila koja ih regulišu. Bez pravila takmičenja i njihovog poštivanja bio bi haos
:arrow: Pravila ribolovnih takmičenja su jednostavna i lako se uče
:arrow: Potrudite se da ih naučite tako da u potpunosti razumijete ribolovna takmičenja. Tako ćete postati bolji takmičar.
:arrow: Važno je da u potpunosti razumijete pravila kao i duh pravila. Pravila su donešena da bi takmičenja bila zabavna i da bi ih bilo zadovoljstvo gledati i učestvovati u njima.
:arrow: Ako se svi budemo pridržavali pravila takmičenja više ćemo uživati u njima.
4.POŠTUJ PROTIVNIKE, ČLANOVE SVOJE EKIPE, SUDIJE, SLUŽBENA LICA I PUBLIKU
:arrow: Fair play znači poštivanje. Bez protivnika ne bi bilo ni takmičenja. Svi takmičari imaju ista prava uključujući i pravo da budu respektovani. Takmičari niz tvoje ekipe su tvoje kolege.Svi činite ekipu u kojoj su svi jednaki.
:arrow: Sudije su tu da obezbijede primjenu i poštivanje pravila,održavaju disciplinu i Fair play. Odluku sudije treba prihvatiti bez komentara. Pomozimo jedni drugima da svi uživamo u sportsko-ribolovnim takmičenjima.
:arrow: Službene osobe su dio aparata takmičenja i moraju se shodno tome i poštivati. Oni su ti koji zahtijevaju striktno poštovanje pravila. Publika daje atmosferu na takmičenjima, ona hoće da vidi fer takmičenje sa puno ulovljene ribe, ali i publika mora da se ponaša fer.
5.PORAZ PRIHVATI DOSTOJANSTVENO
:arrow: Niko ne pobjeđuje svaki put. Nekada pobijediš a nekada izgubiš. Nauči da gubiš dostojanstveno. Ne traži izgovore za poraz. Pravi razlozi će uvijek biti očigledni.
:arrow: Čestitaj pobjednicima iskreno, a čestitke primaj dostojanstveno.
:arrow: Kad izgubiš nemoj da okrivljuješ druge za poraz.
:arrow: Budi odlučan da se i na sljedećem takmičenju pokažeš u boljem izdanju.
:arrow: Kao dobar takmičar uživaćeš i veći respekt.
6.UNAPRIJEĐUJ INTERESE SPORTSKO-RIBOLOVNIH TAKMIČENJA
:arrow: Ribolovna takmičenja imaju veliki broj poklonika u cijelom svijetu. Cilj je da se taj broj stalno povećava a za to je potrebna i tvoja pomoć. Prije svojih interesa razmišljaj o interesima sportsko-ribolovnih takmičenja.
:arrow: Razmisli kako tvoji gesti mogu uticati na imidž ribolova i takmičenja
:arrow: Razgovaraj o pozitivnim stavovima o takmičenjima.Podstiči druge takmičare i ostale da na takmičenjima djeluju fer i pošteno. Pomozi drugima da uživaju u takmičenjima i ribolovu onoliko koliko i Vi.
:arrow: Budite ambasador ribolova i ribolovnih takmičenja.
7.ODBACI VARANJE, KORUPCIJU, RASIZAM I DRUGE OPASNOSTI KOJE PRIJETE NAŠEM SPORTU
:arrow: Velika popularnost ribolova i sportsko-ribolovnih takmičenja često ga čine ga osjetljivim na negativne pojave. Pazi se pokušaja da te neko navede da varaš ili da se nesportski ponašaša. Varanju nema mjesta u našem sportu.
:arrow: Spletkarenju i varanju odlučno recite NE!
:arrow: Ne dozvolimo rasizmu da nađe mjesta na ribolovnim takmičenjima. Sve takmičare ili bilo koga drugog tretiraj jednako bez obzira na porijeklo ili boju kože.
:arrow: Ribolov je sport a sport promovira mir.
8.OBILJEŽI ONE KOJI POKUŠAVAJU DA DISKREDITUJU NAŠ SPORT-RIBOLOV
:arrow: Nemojte se stidjeti da pokažete na bilo koga koji pokušava da nagovara druge da varaju ili krše pravila.
:arrow: Bolje je da se oni otkriju prije nego nanesu bilo kakvu štetu.
:arrow: Veću hrabrost često zahtijeva da se označi ono što je loše nago da se prikloniš nepoštenju i varanju.
:arrow: Divit će se vašoj iskrenosti, a ako učestvujete u varanju gnušat će vas se.
:arrow: Nemojte samo reći NE jer to nije dovoljno. Označite one koji hoće da pokvare naš sport-ribolov, prije nego nagovore drugog da kaže DA.
9.ONE KOJI BRANE DOBRU REPUTACIJU RIBOLOVNIH TAKMIČENJA TREBA ISTICATI
:arrow: Dobro ime ribolovnih takmičenja je opstalo zato što velika većina poštrenih i iskrenih ljudi vole ovaj sport.
:arrow: Ponekad neko uradi nešto izuzetno, što zaslužuje naše iskreno priznanje.
:arrow: Ovo druge podstiče da postupaju na isti način.
:arrow: Pomozi i unaprijedi imidž sportsko-ribolovnih takmičenja tako što ćeš u javnosti objelodaniti njihova dobra djela.
Puno pozdrava, mr.sci. Djug Muris
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
cori
Prava Štela
Postovi:116
Pridružen/a:20 stu 2006, 22:26
Lokacija:Novi Sad
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: KODEKS sportskih ribolovaca

Post Postao/la cori » 30 ožu 2008, 10:00

Može li neko da ovaj KODEKS preradi u KODEKS za mušičarski deo sportskog ribolova? TO bi bio specijal i PRVI put napisan u istoriji. Otvaram diskusiju po ovom pitanju.


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: KODEKS sportskih ribolovaca

Post Postao/la Seha » 25 tra 2008, 16:25

Cori ja mislim da vama musicarima i nije potreban jer koliko sam ja mogao vidjeti za ovih 30 godina na vodi musicari se najkorektnije odnose kako prema prirodi tako i prema ulovu.
Sto se tice ostalih disciplina ribolova (svaka cast pojedincima), generalno nebi nam pomoglo da popravimo svijest ribara ni kad bi kodeks ponasanja tetovirali na grudima.
Mladje generacije imaju sansu da promjene lose navike, a stariji bez ostrih sankcija cisto sumnjam.

Pozdrav
slika

Avatar
cori
Prava Štela
Postovi:116
Pridružen/a:20 stu 2006, 22:26
Lokacija:Novi Sad
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: KODEKS sportskih ribolovaca

Post Postao/la cori » 29 sij 2010, 15:09

Ima li komentara vezanih za KODEKS sportskih ribolovaca?

Bistro Ivan

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: KODEKS sportskih ribolovaca

Post Postao/la montana » 31 sij 2010, 04:35

Par musicarskih koji vaze na ovim mojim vodama:

- Ne uzurpirati dobre lokacije, vec ustupiti mjesto i drugima da se okusaju
- Izbjegavati kretanje rijekom kad je moguce, jer to uznemirava floru i faunu dna (najbitniji dio ekosistema)
- Ne sjeci drvece i grmlje uz obalu (vazni u ekosistemu)
- pri C&R sto manje dirati ribu rukama, prihvatiti je mrezom i ako je udica duboko - odsjeci predvez sto je blize moguce udici, nikako vrsiti "hirursku operaciju" klijestima traziti udicu po stomaku
- riba koja je uginula pri pustanju se treba zadrzati i ubrojati u dnevni ulov
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: KODEKS sportskih ribolovaca

Post Postao/la angler » 31 sij 2010, 05:31

Kako rodjak (Seha) rece u FF kodeks je u zavidnom nivou. Neke pojave koje se mogu sresti na musicarskim rijekama koje bas i ne spadaju kulturu ribolova je, pretpostavljam, pocetnicki koraci u FF. A najbolje se uci od drugih. Ne moze sve pisati na dozvoli, a najbolje se uci od drugih.
Navescu dva primjera od proslog ljeta. Na reviru kod Busovace pored mene na nekih 5 metara stade covjek i poce mahati. Hajd, kontam zna cova ali mi to nekako licilo na one plovkarose kad vozaju zastavicu, njih 10 jedan do drugog i svi vozaju, niko nikom ne smeta. Medjutim, ovom se musica zakaci jednom pa jos 3-4 puta za granu i poce pljaskanje po vodi itd. Drugi primjer na Plivi. Pored mene na nekih 15tak metara Jan Jankovic (mogu slobodno reci legenda FF na nasim prostorima). Htio je preci na drugu obalu i pita me, da li ce mi smetati ako to ucini. Mislim da je komentar suvisan ali taj gest mi se itekako urezao u glavu.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: KODEKS sportskih ribolovaca

Post Postao/la rusko » 31 sij 2010, 07:57

Evo malo da uporedimo... Ovako zvuci eticki kodeks Sportskih ribolovaca Svedske:

Sportski ribolovac je duzan da:

- uvijek nastoji da zastiti prirodu i okolinu kao i da u mjeri svojih mogucnosti aktivno radi na poboljsanju iste, posebno u mjerama koje se odnose na poboljsanje ribljeg fonda.

- prije odlaska u ribolov informisati se o, te postovati pravila koja vaze na lokaciji. U toku ribolova mora respektovati globalno (na drzavnom nivou) vazeca pravila o dozvoljenoj velicini ribe, periodima u kojima je neka vrsta zasticena, kao i pravila o njegovanju prirode.

- uvijek imati dozvolu za ribolov

- koristiti opremu u skladu sa ribolovom kojeg praktikuje i sportskih pravila, nastojati da ta oprema nanosi sto manje stete ribljem fondu, koristiti opremu koja omogucava da se riba sto manje povrijedi tako da ima vecu sansu da prezivi nakon pustanja.

- ribu koju zeli zadrzati mora istog momenta nakon vadjenja na sto humaniji nacin usmrtiti.

- koristiti opremu na sportski nacin i koliko je to moguce ici sistemom: jedan ribar - jedan stap - jedan konop...

- nikada ne uzeti vise ribe nego sto ribar moze sam konzumirati, nikada pecati za prodaju ili neku drugu slicnu vrstu dobiti

- u ribolovu pokazati razumijevanje za profesionalne ribare i njihovu opremu, kao i za "ribolov za potrebe domacinstva".

(e ovdje je jedan zestok paradoks ugradjen sto se tice ovog "za potrebe domacinstva"... to podrazumijeva da ja sada mogu komotno otici do mora i u priobalnom podrucju razbaciti ogromnu kolicinu mreza i reci kako je to za potrebe mog zamrzivaca... Svedski zakon se nije mijenjao po ovom pitanju vijekovima i uzalud sto se mi borimo kao lavovi, neka stoka iz vlade nece da reaguje na to. Za njih to nije zakon vec "tradicija"... Ovaj zakon je unistio mnoge rijeke i priobalna podrucja i smanjio brojnost morske pastrmke za 60%... idiotizam, nadam se da cemo mu uskoro stati u kraj, a bolno je to da se ova klauzula morala staviti u eticki kodeks jer su sportski ribolovci ranije vadili te mreze pa su ovo ubacili da se ne bi dolazilo u spor sa sudstvom)

- sireci i koristeci svoje znanje o sportskom ribolovu, te izvodeci ga na sportski i korektan nacin raditi na tome da se poveca ugled sportskog ribolova i poveca broj zainteresovanih.

- uvijek odrzavati prirodu cistom...

(brzinski prijevod...)

Sto se mene tice u ovim mojim krajevima bih ja jos dodao da se pazi na kombinaciju alkohola i ribolova... svake sezone vadim par ljudi iz vode jer "bucnu" pod dejstvom alkohola. <adipiva> <djed>

Sto se nas musicara tice u sustini musicarenje iziskuje dosta discipline kako bi se covjek uopste naucio manevrisati opremom, pa tako onda i oni koji to skontaju imaju malo vise obzira za ostale stvari. Jedino sto sam primjetio je da znamo biti teski krvoloci ako nam neko okupira omiljeno mjesto... tu se uvijek vode neki "prljavi" ratovi. <valjanjeodsmijeha>
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: KODEKS sportskih ribolovaca

Post Postao/la montana » 31 sij 2010, 14:36

Rusko! Musicari imaju vece vidike nego drugi ribari, zato su im ribe koje su "spale" puno vece nego drugih <ribarcina>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:

Re: KODEKS sportskih ribolovaca

Post Postao/la masterbih » 28 sij 2011, 23:12

slicno nesto na ovu temu sam prije pisao na svom blogu:

Ribolovac na vodi

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Aktuelnosti iz Udruženja, Saveza, o Zakonu, ispitima...”