Ribocuvarska posla!

O pitanjima vezanim za rad Saveza, Udruženja, o Zakonu o slatkovodnom ribarstvu, o ribarskim ispitima, pravilnicima....

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Mile
Početnik
Postovi:1
Pridružen/a:10 kol 2006, 18:33
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Ribocuvarska posla!

Post Postao/la Mile » 10 kol 2006, 19:07

E bas vam hvala na predivnoj stranici koja je prepuna predivnih neprocjenjivih informacija o ribolovu u BiH!Nadam se da cete nastaviti istim tempom i dati jos vise detaljnijih informacija o nacinu ribolova za svaku pojedinacnu rijeku!


Meni licno se desio neprijatan dogadjaj dok sam pecao na jednoj predivnoj rijeci!!!Zbog nedostupne informacije o ribolovu ja sam napravio pocetnicku gresku:nisam znao koliko potocnih pastrmki mogu da uzmem na jednu dnevnu dozvolu!Pri samom dolasku na rijeku sam sreo dva "lokalna"ribolovca koji su cak pecali na varalicu u Reviru za mahaljku i na moje cudjenje nisu znali pravila za ribolov ali sam dobio informaciju da dnevnu dozvolu mogu kupiti kod cuvara!Zapoceo sam ribolov u uvjerenju da mogu da zadrzim TRI pastrmke na dozvolu vece od 25cm i uhvatio sam PET s tim da sam mislio da kupim Dvije dnevne dozvole!Pri samom zavrsetku ribolova bukvalno iskace iz zbunja ribocuvar slikajuci me sa mobilnim telefonom i naoruzan lovackom puskom sa redenikom oko pojasa!"Znate li vi sta ste uradili" upita me ljutito pokazujuci na ranac sa pitanjem koliko imam riba u rancu!Odgovorio sam da imam PET riba i da moram da kupim DVIJE dnevne dozvole na sta mi on odgovori da ja ne mogu da kupim dozvolu kod njega vec da sam trebao da ga nadjem prije nego da pocnem pecati i da kupim iste!Kako ja koji sam proputovao 100km do iste rijecice znam gdje se nalazi ribocuvar!Jos mi rece da je on bio sakriven u sumi i posmatrao me oko TRI I PO SATA sta ja radim!!!Zar je to moguce upitah ga!Zar je tvoj posao da cucis naoruzan u sumi sakriven i dozvoljavas da ja nacinim gresku iz razloga sto nema informacije o ribolovu pa da me poslije kaznjavas(trazio mi je 50KM po pastrmki ili da me vodi u Policijsku stanicu) ili je tvoj posao da me UPOZORIS I OBJASNIS PRAVILA RIBOLOVA!!!Pola Evrope sam proribario ali tako nesto nisam dozivio!Rekoh mu da radi svoj posao na sta je on "omeksao" i rece mi da se mozemo dogovoriti tako da sam na kraju kupio JEDNU dozvolu(30KM) i "platio kaznu" na licu mjesta ,naravno bez potvrde o placanju iste, u visini od 70KM!!!Nisam imao ni volje ni vremena da se raspravljam tako da sam ucinio tu glupost i platio "kaznu"!!!


Na takav nacin pristupanja turistima i ribolovcima(ja boravim u inostranstvu) nikada necemo dostici evropski standard ribolova iako imamo bolje resurse!!!Pa ljudi dragi evropa od obicnih potoka pravi ribolovacku industriju(MORUM u Svedskoj,GAULA u Norveskoj,KOLA poluostrvo u RUSIJI itd) a nasa UNA i SANA,PLIVA i VRBAS,DRINA i NERETVA nema ni dobru reklamu za svoje ljepote!!!Moramo istrijebiti korupciju i sebicne interese pojedinaca ako hocemo da privucemo strane turiste i da stanemo na evropsku kartu ribolova!!!Pokusao sam da objasnim doticnim "ribocuvaru"kad se on pojavio onakav naoruzan iz zbunja , da je na mojem mjestu slucajno bio jedan nijemac,svedjanin ili irac pobijego bi ne samo sa rijeke,nego iz BOSNE, na sta se on samo nasmijao i rece da je pusku ponio da lovi srne(Polovinom Jula???)!!!Koliko nama treba vijekova da shvatimo da to prirodno bogatsvo u BiH nije MOJE nego NASE i da ga MI moramo cuvati a ne iskoriscavati u licne interese!!!Napravimo komercijalni nacin ribolova kao Slovenci ali jos veci i bolji jer znam da zato imamo savrsene uslove!!!Pokusajmo da stampamo informacije o nacinu ribolova na vise jezika(njemacki,engleski,italijanski)ne na brosure pa da ih nesavjesni ribolovci i ribocuvari pokradu i pobacaju ,nego na plastiku ili bakarni lim pa ih dobro oznaciti,zakovati i postaviti na udarna mjesta oko rijeke i na parking mjesta i ofarbati neonskom bojom tako da se greske eliminisu a ne kaznjavaju!Nijedna kazna ne vraca rijeci zivot!!!


BISTRO BiH Mile


Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

pozdrav!

Post Postao/la senad » 10 kol 2006, 21:44

Pozdrav Mile i jos jednom ti hvala na lijepi rijecima.
Ovo je drugi put da pisem ovu poruku, prvi put je nehoticno obrisah.Sta ces, desi se i pametnijim od mene.
Vidim da nisam usamljen sa tim susretima sa ribocuvarima koji su prije za scene iz kakvog horora, nego iz ribolova.Mozda smo trebali otvoriti topic «vjerovali ili ne»

Mislim da ne treba navoditi mjesta radnje, vise zbog tih mjesta a ne zbog tih ljudi, jer nisu ljudu vjecni.Na zalost, kod nas je upitna i vjecnost nasih ljepota.

Prvo cu o onom sta se meni desilo, pa jedan mali rezime.

Dan prelijep, voda i okruzenje fantasticno, nas sestorica maksimalno opusteni u nadmudrivanju sa ribama.Mir, tisina koju prekida cvrkut ptica, oglasavanje zrikavaca i poneko «bistro majstore» kad bi neka izasla na suho.I najednom,scena kao da je Tarantino rezirao (poput one u «Od sumraka do zore»)
Vika, dreka, kršenje granja iz pravca sume, pominjanje familije nas sestorice u sexualnom kontekstu i repetiranje pusaka???Pobice nas, hebace nam sve, u vodu ce nas pobacati.Sreca, sjedio sam, da nisam, srusio bih se.
Prva misao mi je bila da je neka grupa lokalnih razbojnika dosla da nam pokupi auta i opremu i vec sam se pomirio sa tim da cu, ako uopste prezivim, kuci pjesice.Ne mogu vam opisati strah kada neko ide tri puta prema vama sa puskom uperenom vam u lice.
U totalno konfuznoj situaciji gdje su dosli ludaci, a mi bili totalno zbunjeni (u pravu je ona poslovica o ludom i zbunjenom), najednom, kao gljiva poslije kise, pored jednog drveta izniknu policajac. Prvo pomislih da mi se od straha prividja, ali vidim, nesto progovara. Pade mi kamen sa srca, jos me prst na nozi boli koliki je bio(hajde, pjesnicka sloboda), i bi mi malo lakse. Tada, onaj sto mi je tri puta isao puskom u lice rece «kupi im pribor». U oko mi diraj, pribor mi ne diraj.Rekoh «Da vidim i ta labudova koja ce dohvatiti ovaj pribor». Doticni krenu prema meni, okrenu pusku i podje me kundakom opaliti. U zadnji momenat jedan za kojeg sam skuzio da je autoritet ostalim stade izmedju nas dvojice i sprijeci da me ovaj mlatne. Ja se okrenuh policajcu i upitah «i vi ovo svo vrijeme dozvoljavate i samo gledate».Bio je to cikica od 50-ak godina i samo je jadnicak ponavljao «molim vas, smirite tenzije». Okrenuh se ovom «autoritativnom» i rekoh: «ja sam šef ribocuvarske sluzbe, pokazite mi dozvole». Covjek me pogleda totalno zbunjeno, vjerovatno misleci da sam od straha pukao kao lajsna (nije bio daleko od istine ako je to i pomislio) i rece: «Sta ti pricas, ja sam šef ribocuvarske sluzbe»
Rekoh: «Kakav je ovo dolazak, šefe, jesi li se ti meni legitimisao, sto si duzan po zakonu». Kako ja pomenuh zakon, tako bih u prednosti, te nastavih: «Sad cemo lijepo svi u stanicu, pa cu sad ja podnijeti tuzbu protiv vas za prijetnju smrcu, prekoracenje ovlasti i pretrpljeni strah» i krenem prema policajcu pruzajuci mu moja dokumenta i zahtjevajuci da popise i ove te da nas sve vodi u policiju.
Sad šef vidje da su pretjerali i posla ove svoje negdje i ostadosmo nas sestorica isprepadanih, on, dvojica njegovih i policajac.Ja kako sam poceo sa galamom, tako sam sve vise i vise uzimao furseta jer mi je dosla «zuta minuta» i vise se ni ne sjecam sta sam se sve napricao (postoji adekvatnija rijec za to, ali nije mjesto), znam samo da su ovi moji poslije komentarisali da nisam bio normalan(moram li spominjati da je to od straha).
U neka doba, kako sam ja bio sve agresivniji (verbalno), dodje šef i zovnu me na obliznju klupu da se, kao , dogovorimo.
Ja: «Sta se mi imamo dogovarati, sad cemo se u stanici dogovarati, pa ces vidjeti mangupe kako Musa legalno i legitimno dere jarca»
Šef: «Hajde platite pola dozvola»
Ja: «E sad je ovo inat, neces dobiti feninga.Da si kao covjek dosao-dobar dan , ljudi, bistro, ja sam taj i taj, dozvole su toliko puta vas sest je toliko- mi bi ti platili, popio bi sa nama pice i kafu i pozdravili bi se kao ljudi. Ovako sad mozes plakat, nes dobit dinara».
Šef: «Bili ste u krivolovu»
Ja: «Vidi sad, evo na kod sudije.- Dobar dan gosp.sudija, jeste, ja sam taj i taj, bio sam tog dana tu i pecao ribu. Na prilazu toj vodi, a sto bi trebalo po zakonu ako je tu neka posebna zabrana, nije bilo nikakvih tabli sa tom vrstom upozorenja , te ni na samoj vodi, tako da ako smo i lovili u vrijeme nekakve posebne zabrane, to je bilo iz neznanja i zbog propusta ribocuvarske sluzbe koja nije postavila upozoravajuce table.A onda, dok smo mi tako pecali, iz sume izleti 8 majmuna sa repetiranim puskama koji su nam prijetili da ce nas pobiti psujuci nam sve sto im je palo na pamet. A ja, gospodine sudija, imam i dozvolu kupljenu prosli put na vodi («unesem» je u lice šefu) na kojoj pise da je ribolov na ovoj vodi dozvoljen do 30.11. te tvrdim da mi nismo bili u krivolovu».
Šefova faca se mijenjala da bi na kraju poprimila zabrinuto-isprepadani izgled i samo je uspio reci «Pa mladi su» misleci na one svoje junose.Rekoh «Tim gore, kao odgovorno lice, najveca odgovornost je onda vasa»
E tu sam dosao u fazu da mi ga na momenat bi zao.
Ovi moji, zeleci da sto prije pobjegnemo, platise mu pola dozvola (jednom se zurilo da mu saljevaju stravu).Prije polaska, jednom iz te grupe naoruzanih koji se svo vrijeme drzao po strani i na kojem se vidjelo da ga je stid postupaka kolega, damo broj telefona i da nam se javi ako mu ikada ista zatreba u Sarajevu.Danas sam sa tim momkom dobar prijatelj i cesto odemo zajedno u ribu.
Izgladilo se i sa sefom, culi smo se zbog stranice i dobro ismijali svemu sto je tada bilo, ali mi tada ni najmanje nije bilo do smjeha.
Znam da zvuci nevjerovatno, ali vam je ovo prica iz prve ruke.Malo sam karikirao u tekstu, ali je to tada izgledalo strasno.Noge su mi se odsjekle, zeludac okrenuo, nisam znao sta da radim, a i moji ostali iz ekipe nisu bili nista bolji.Kad smo u povratku stali da popijemo kafu, smijali smo se kao budale, onaj histericni smijeh jer bi, da se nismo smijali, vjerovatno oplakali.

I sad, tema ribocuvarska sluzba.
Pitanje glasi, a postavio ga je i Mile: «Sta da su umjesto nas bili neki turisti iz Njemacke, a medju njima novinar nekog jaceg lista?»
Nikad ga ni jedan Njemac ovamo ne bi dosao, danima bi po Njemackim medijima brujao o Bosansko-hercegovackim divljacima koji napadaju turiste puskama. Dobro bi prosli kad nam ne bi ukinuli organizaciju Svjetskog prvenstva iduce godine i iskljucili nas iz svih medjunarodnih ribarskih konferencija.
Turizam bi nam imao perspektivu, to je cudo jedno.
Mislim da bi o tome trebalo povesti racuna, jer prvi dojam svakom potencijalnom turisti-ribaru ostavlja voda. Drugi je ribocuvar. Mislim da uloga ribocuvara nije samo sankcionisanje svake nepravilnosti, kako cu ja znati na kojoj vodi se dozvola moze kupiti a na koju moram doci sa dozvolom, gdje cu naci tu informaciju (na Bistro BiH ima nesto malo, nedovoljno). Veci ucinak na mene ce ostaviti ako me zacrveni i uputi, pomogne, jer on je domacin na toj vodi, on treba biti gostoprimljiv, susretljiv i od pomoci ribarima, a ne da vreba u zasjedi.Lako je razlikovati šalabajzera-lovokradicu od neupucenog ribolovca, tu se nekad nesto moze progledati kroz prste.Jer onda ce taj turista-ribolovac, pricajuci o ljepoti vode na kojoj je bio, pricati i o divnom ribocuvaru koji mu je ispricao nesto, pomogao, uputio i naplatio dozvolu.

(P.S. Ovo sam komotno, koliko napisah, mogao postaviti u reportaze.)
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 12 kol 2006, 00:50

Dobro dosli u klub BiH horor ribolovne avanture..
I ja sam imao masu scena na vodi, a kako i necu kad sam na "terenu" u cugu 5-7 dana i samim tim "idealna meta".
Senade ispravno si postupio "napad je najbolja odbrana" i sam tako reagujem kad se neko uskurchi pa mi remeti mir.
PEACE

Avatar
StariAlas
Piskaralo
Postovi:234
Pridružen/a:16 lip 2006, 19:17
Lokacija:na obali ili u camcu!!!
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la StariAlas » 15 kol 2006, 17:17

:mrgreen:
Zadnja izmjena: StariAlas, dana/u 30 ožu 2008, 17:08, ukupno mijenjano 1 put.
StariAlas

Avatar
hero
Prava Štela
Postovi:160
Pridružen/a:24 lip 2006, 00:15
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la hero » 16 kol 2006, 01:25

jos im napisi i za johna malkovicha seha i da puknu ljudi od smijeha a sto ce moci vidjeti i u emisiji bistro bih
Bistro BiH NTV Hayat


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 20 kol 2006, 18:37

Slab sam ja "story telling faca"......Nek pogledaju "necenzurisani" materijal na NTV Hayat........ :twisted:

Ono mi je najbolja scena kad tebe pita cuvar (citaj papak)
Citiram// I sta kaze presjednik ........... ?
Hero// Kaze ti da si smjesan !! Ahahahaha :twisted:

Avatar
cori
Prava Štela
Postovi:116
Pridružen/a:20 stu 2006, 22:26
Lokacija:Novi Sad
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la cori » 08 vel 2007, 19:06

Svaka čast. Ovo sam prvi put pročitao i da znate nisam iznenađen. Ima takvih stvari na vodi, pa i gorih. Kod nas na kanalu DTD kod Rumenke, NS su za mrežu zakačili ručnu bombu da čuvari nastradaju kada uzimaju mreže, koje su tu postavljene nedozvoljeno. Uglavnom su čuvari pravi i nekad treba razumeti njihov bes i revolt, ali su ti tvoji Senade baš preterali. Oni treba da daju savet i da pomognu, a ne da budu nasilni. Jedan od najboljih je Ilija Uglješić iz Modriče (vidi u reportažama celi tekst). Da nam je takvih, obrazovanih ribočuvara više, bilo bi i ribe više. Bistro

Avatar
cori
Prava Štela
Postovi:116
Pridružen/a:20 stu 2006, 22:26
Lokacija:Novi Sad
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Čuvari u Ribniku

Post Postao/la cori » 09 ožu 2007, 11:26

Bio sam na otvoru u Ribniku. Bilo je predivno, puno ljudi, onih pravih mušičara. Ovde bih hteo da pohvalim čuvare koji tamo rade na čelu s Goranom Vukovićem.
Dva stara čuvara Jota i Pero su pravi, a i dvojica novih od kako je revir Ribnika otvoren Avram i Goran su se dobro uklopili, pa stvarno dobro rade svoj posao.
"Posledica" toga je Ribnik veoma bogat primercima lipljana, potočne i kalifornijske pastrmke. Bistro momci i budite istrajni. :) :P

Avatar
cori
Prava Štela
Postovi:116
Pridružen/a:20 stu 2006, 22:26
Lokacija:Novi Sad
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribocuvarska posla!

Post Postao/la cori » 30 ožu 2008, 10:06

U prvom broju lista MUŠIČAR sam objavio tekst o jednom izuzetnom čoveku, čuvaru Stanku Kljajiću, koji je ove godine proslavio mali jubilej 10 godina profesionalnog čuvanja Plive. Zahvaljujući njemu Pliva je ostala jedna od najlepših voda u Evropi za ff na pastrmke i posebno lipljena. Cestitam na jubileju. Bistro

djecak
Početnik
Postovi:1
Pridružen/a:16 vel 2009, 20:43
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribocuvarska posla!

Post Postao/la djecak » 17 vel 2009, 23:17

dobro vece

ljepa tema

mislim da je sramota pominjati cuvarsku sluzbu kod nas u bosni nazalost ..
ja sam iz b luke inace i gledam sta se radi po vrbasu --- ??? sramota , nesakrivaju se uopste , leineri lete mladica se lovi nocu ..
cuvari ?
djecu maltretiraju u gradu a u krupi pobise ribu ..
ribnik prica za sebe ... zasto ?
ribe iznabadane i izraubane uhvatis pastrmku sa razvaljenim ustima , mjestani potamanise ribu revir kao vip za 30 eura sramota 20 pastrmki unutra pa ja lovim na kupi , isaru itd za 30 eura

pliva majstore gore ima malo lipena ostalo tuga ziva , sad jos revir trebaju da otvore ovi sa ribnika u svadji sa mjestanima . nista od toga

tuga od ribolova kod nas
eto toliko do mene
pozdrav

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Aktuelnosti iz Udruženja, Saveza, o Zakonu, ispitima...”