Ribarske dozvole!

O pitanjima vezanim za rad Saveza, Udruženja, o Zakonu o slatkovodnom ribarstvu, o ribarskim ispitima, pravilnicima....

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Avatar
DinGo
Štela
Postovi:95
Pridružen/a:17 vel 2008, 20:26
Lokacija:Zenica
Kontakt:
Re: Ribarske dozvole!

Post Postao/la DinGo » 06 ožu 2008, 12:13

problem je kao i u svemu ostalom sto je sve preuzeo nepismeni seljak koga boli ona stvar za prirodu jer je njemu interesantan beton kojeg se napokon docepao.
Ja neznam sta se desilo sa pismenim ljudima u ovoj drzavi kao da su izumrli u proteklom ratu.
Najjednostavnije je podijeliti koncesije na vode privatnim licima koji ce, ruku na srce, cuvati vode jer im je to izvor prihoda ali opet cemo mi ribarai pusisti jer cemo
placati visoke cijene. Primjer je Ribnik, voda ocuvana - visoke cijene. Pa ako, a vjerovatno se i to mota po glavama ovih nasih domorodaca, privatizuju rijeke to ce
onda biti ribolov samo za imucne, a ako si fukara nemoj se baviti ribolovom.
Politika je ovdje vec odavno poznata; iskomplikuj sve do bola, zbuni sve i preko noci donesi rijesenje u svoju korist.
Mislim da se treba boriti za ukidanje lokalnih udruzenja i jacanje jedinstvenog saveza koji ce voditi brigu o svim vodama u federaciji isto tako takav savez treba biti prisutan na
svim vodama u vidu ogranaka a ne zasebnih udruzenja. To vam mogu uporediti sa granicnom sluzbom, ako bi na svakom granicnom prijelazu bila lokalna samostalna sluzba nebi bilo kontrole nad
granicama, tako je i sa vodama.
- Jedan savez bez lokalnih udruzenja
- godisnja dozvola 100KM
- posebni reviri dodatno placanje po izlasku


Avatar
klen-catcher
Haman Štela
Postovi:59
Pridružen/a:26 stu 2006, 00:08
Lokacija:Breza
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribarske dozvole!

Post Postao/la klen-catcher » 06 ožu 2008, 12:46

Je si li iste cijene godišnjih dozvola i za odrasle, i one mlađe. Imam 15 god. i pripadam ZE-DO kantonu, s tim da imam izbor da se učlanim u 2 ribolovna drustva, u Brezi i Visokom.

Avatar
labud
Pravo piskaralo
Postovi:342
Pridružen/a:14 sij 2008, 00:33
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribarske dozvole!

Post Postao/la labud » 06 ožu 2008, 23:36

klen-catcher je napisao/la:Je si li iste cijene godišnjih dozvola i za odrasle, i one mlađe. Imam 15 god. i pripadam ZE-DO kantonu, s tim da imam izbor da se učlanim u 2 ribolovna drustva, u Brezi i Visokom.
sta ce ti dozvola iz srd Breza, cijelu sedmicu sam pecao i pored njihovog doma nisu mi trazili dozvolu :P

Avatar
klen-catcher
Haman Štela
Postovi:59
Pridružen/a:26 stu 2006, 00:08
Lokacija:Breza
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribarske dozvole!

Post Postao/la klen-catcher » 07 ožu 2008, 23:29

da ti pravo kazem, ne znam ni ja. Valjda da se mogu falit :D . Ionako sve sto ulovim pustam nazad, pa onda ko da me nije ni nije bilo na rijeci.

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribarske dozvole!

Post Postao/la AlaS » 08 ožu 2008, 18:57

[quote="DinGo"]problem je kao i u svemu ostalom sto je sve preuzeo nepismeni seljak koga boli ona stvar za prirodu jer je njemu interesantan beton kojeg se napokon docepao.
Ja neznam sta se desilo sa pismenim ljudima u ovoj drzavi kao da su izumrli u proteklom ratu.


ono malo mozgova sto je bilo u bih neki su navrijeme skuzili sta je problem a neki su pokusali nesto napraviti pa tek onda skuzili problem NASE POLITIKE i naravno sta ce drugo vec na ZAPAD tamo ljudi jedva cekaju da dodje neki mozak i cijene takve a kod nas ako imalo nesto znas i sumnjiv si da pronadjes bolje rijesenje ili promijenis nesto odma one stari foteljasi te deportuju jer tad vise nisi podoban
slika
Bistro


IVAN
Štela
Postovi:78
Pridružen/a:30 lis 2008, 06:17
Lokacija:Kalifornija
Kontakt:

Ne razumijem ovo oko dozvola

Post Postao/la IVAN » 06 stu 2008, 03:23

Kako ide dozvola za ribolov u BIH. Koliko sam mogao da skontam da moras kupiti dozvolu za razlicite rjeke i jezera. Ja sam mislijo da kada kupis dozvolu da mozes ribariti bilo gdje u BIH. Ovdje svaka drzava ima svoju dozvolu ali ipak je ogromna zemlja. Isto tako vidim da je dozvola dosta skupa s tim da moras kupiti dozvolu za razlicita mjesta. Ja mislim da bi trebala da bude jedna godisnja, mjesecna, sedmicna ili dnevna dozvola sa kojom mosex ici u ribolov u citavoj BIH.
slika

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Nerazumijem

Post Postao/la senad » 06 stu 2008, 13:36

IVAN je napisao/la:Kako ide dozvola za ribolov u BIH. Koliko sam mogao da skontam da moras kupiti dozvolu za razlicite rjeke i jezera. Ja sam mislijo da kada kupis dozvolu da mozes ribariti bilo gdje u BIH. Ovdje svaka drzava ima svoju dozvolu ali ipak je ogromna zemlja. Isto tako vidim da je dozvola dosta skupa s tim da moras kupiti dozvolu za razlicita mjesta. Ja mislim da bi trebala da bude jedna godisnja, mjesecna, sedmicna ili dnevna dozvola sa kojom mosex ici u ribolov u citavoj BIH.
Moj Ivane, u normalnim državama je tako kako ti kažeš.
Mi nismo normalna država i zato nam je kako jeste.
Dobro nam je, tako nam i treba.
U ovom postu http://bistrobih.ba/noviforum/viewtopic.php?f=3&t=1524 možeš vidjeti da je novi saziv Sportsko ribolovnog saveza Federacije BiH pokrenuo inicijativu preko nadležnog ministarstva zauredjivanje situacije na vodama, a prvi korak jeste izmjena Zakona o slatkovodnom ribarstvu koji će imati svrhu i cilj očuvanje voda i ribljeg fonda, a uskladjenog sa sadašnjim stanjem i situacijom.
I uz konsultacije stručnih ljudi koji će uvesti reda u način gazdovanja, poribljavanja, kontrole ribolova, te jasnih, i strožijih sankcija za radnje koje nisu u skladu sa Zakonom.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Nerazumijem

Post Postao/la AlaS » 06 stu 2008, 21:22

Ja znam gdje na jednoj rijeci imaju 2 SRD i na duzini od 5 km su napravili 2 revira otuđili jednostavno rijeku i nedozvoljavaju da jedni drugima prelaze u teritoriju jedna mjesna zajednica a 2 sela /zalosno /
Info za Senada ja zivim na toj lokaciji a on zna gdje je to
slika
Bistro

IVAN
Štela
Postovi:78
Pridružen/a:30 lis 2008, 06:17
Lokacija:Kalifornija
Kontakt:

Re: Nerazumijem

Post Postao/la IVAN » 06 stu 2008, 22:46

Ja ovdje za dozvolom mogu da lovim ribu u citavoj Kalifornij. Ovdje imamo naljepnice za neka mjesta ali je to minimalno i jeftino.
slika

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Nerazumijem

Post Postao/la tare » 06 stu 2008, 23:13

Kod nas to nece nikad zazivit,barem ne dok svi gledaju gdje ce koju marku ukrast. :twisted:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Treba mi dozvola(e)

Post Postao/la montana » 16 ožu 2009, 19:57

Bistro svima!

Zivim daleko i planiram posjetiti BiH za 2 mjeseca na 10 do 15 dana. Od licnog prtljaga nosim samo 4wt stap i nesto od dodatne opreme. Moze li mi neko od dobrih ljudi dati neke informacije:

1. Postoji li drzavna dozvola, koja je cijena, gdje vrijedi i gdje se moze kupiti? Ako ne koja bi bila alternativa?
2. Mislio sam ici na Neretvu (gornji tok) , Unu i Krusnicu. Ima li neki novi hot-spot u BiH? Reviri me ne zanimaju jer mi izgledaju kao ribnjaci
3. Gdje mogu dobiti ribolovna pravila (ako postoje) u pismenoj formi, tako da izbjegnem njihovo krsenje.

Hvala svima,

montana
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Treba mi dozvola(e)

Post Postao/la AlaS » 16 ožu 2009, 22:50

E prijatelju da si planirao doci na rijeku Bosnu ili Savu bila bi za tebe dobra alternativa jer su ovdje društva vec napravila sezonske dozvole u trajanju od 15 do 30 dana cijena 15 dana 25 km 30 dana nisam siguran nesto malo manje od 50 km ,to vrijedi samo za strance/dijaspora/ .Za Neretvu i Unu nebrini dobit ćeš ubrzo odgovor samo ja mislim da ćes na tim terenima morat dnevni izlaz plaćati ,ako se nije sta promijenilo što lično sumnjam. nek ti bude bistrooo u BiH
slika
Bistro

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Treba mi dozvola(e)

Post Postao/la Seha » 16 ožu 2009, 23:59

Bistro Montana. Drzavna dozvola nazalost jos nepostoji tako da ces morati uzimati dnevne ili sedmicne dozvole u zavisnosti koliko mislis provesti dana na jednoj vodi.
Pravilnik o sportskom ribolovu mozes preuzeti (download) sa stranice saveza sportskih ribolovaca BiH ovdje:
http://www.srsbih.com/web/index.php?opt ... lect&id=15

Mada bi ti ja preporucio da ipak provjeris na vodi koju budes namjeravao loviti kakav je lokalni rezim ribolova, i dali postoje odredjene zabrane koje nisu navedene u zakonu o slatkovodnom ribarstvu.

Evo ti i link za udruzenja sportskih ribolovaca u BiH sa kontakt mailom i brojem telefona, gdje vjerovatno mozes dobiti vise informacija iz prve ruke..
http://www.srsbih.com/web/SPISAK1.htm

Zelim ti dobar provod i bistro.
Valjda naleti neko od raje ko zna malo vise o vodama na kojim namjeravas loviti pa napise koju pametnu
slika

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Treba mi dozvola(e)

Post Postao/la senad » 17 ožu 2009, 16:08

Prvo, bistro i dobro došao!
Pošto pomenu USR "Krušnica", evo ti ovde o link ovom udruženju, a na forumu su Diver i Zander iz tog kraja koji ti mogu dati kvalitetnije informacije
http://www.bistrobih.ba/USR_Krusnica_Bosanska_Krupa.php
Za dio Neretve koji želiš posjetiti, a kojim upravlja SRD iz Konjica - o njima nemam podataka sem ovog:
Adresa: Stara čaršija 11, 88400 Konjic
Telefon: 036/727-268 ; 061/143-224
E-mail: konjic@srsbih.com
mada mislim da ovaj mail nije u funkciji.
Što se tiče revira na ove tri vode koje si nabrojao, ne mislim da su ovi na rijekama baš k'o ribnjaci, osim ako ti preferiraš baš divlje vode.
Elem, nadam se da će ti Diver ili Zando napisati šta o mjestima i režimu na Uni i Krušnici, a za Neretvu ću ti se ja potruditi jer imam u zadnje vrijeme kontakt sa konjičanima (povezao sam njih i jednog biologa koji je nedavno snimao mrijest mekousne pastrmke u gornjem toku Neretve).A znam da imaju namjeru praviti i web prezentaciju.
Za dozvole - opet ti mogu Halkići napisati postoje li neke sedmične, i koliko su, a ja ću vidjeti sa konjičanima.
Bistro i čujemo se!
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Treba mi dozvola(e)

Post Postao/la montana » 17 ožu 2009, 16:56

Hvala svima na ovim informacijama. Vrlo mi je kratak odmor pa se nadam da cu dobro iskoristiti vrijeme. Sve pohvale za brzinu odgovora, samo mi fali info o ispitu.

Kupio sam neki komad zemlje u kanjonu iznad Glavaticeva. Nisam bio tamo ali cu uskoro (ako Bog da). Ako bude uslovno preporucicu ga dobrim ribarima da ga koriste za kampovanje. Zna li iko smijem li taj dio ispred svoje zemlje poribiti o svom trosku (meka, lipljen i glavatica) i gdje se moze kupiti mladj?

Pozdrav za Krupljane. Mislim da sam ih nekad davno i upoznao. Proveo sam neko vrijeme gradeci im vodovod. Poslije mog Sarajeva, vjerovatno bi preselio tamo.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Aktuelnosti iz Udruženja, Saveza, o Zakonu, ispitima...”