dozvole

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Avatar
rades7
Književnik
Postovi:667
Pridružen/a:20 ruj 2011, 13:47
Lokacija:Doboj
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: dozvole

Post Postao/la rades7 » 23 vel 2016, 12:52

Seha, mi se slažemo u pogledu stanja i želje za promjenom. Ali bojkot dozvola nije način. Zakon je jasan u tom pogledu, da bi obavljao sportski ribolov, moraš posjedovati dozvolu izdatu od svog društva. Nesprovođenje zakona je 1000 puta veći problem od samovolje pojedinih čelnika društva. Ako bi država sa svojim organima istrajno sprovodila sve zakone, kažnjavala one koji ne poštuju, naravno da bi stanje bilo bolje.

Ovako je, kao i većina stvari oko nas, sve nekako prepušteno samo sebi, tu i tamo se površno nešto kontroliše, neki jadnik kazni, i sve se završi na tome.

Moje mišljenje na ovu temu, da dok ne bude provođenja zakona u sitna crevca i rigoroznih kazni, nema naprijed. I to ne samo zakona o ribarstvu...svega.


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: dozvole

Post Postao/la Seha » 23 vel 2016, 13:39

Naravno da bi imao dozvolu, ali dnevnu na nekoj vodi gdje se zna red i vodi racuna o ribljem fondu.. Takvih voda sada u BiH imas dovoljno za sve nas i takve vode treba po meni podrzati jer na otvorenim vodama svi znamo kakvo je stanje od ribljeg fonda, djilkoskog ponasanja cuvara do saveza koji necini nista osim sto ubire harac od nas tj. lokalnih udruzenja gdje placamo godisnje dozvole.
Kazem ti opet ja bi radije 10 dnevnih izlazaka po 10 maraka na vodi o kojoj se vodi racuna nego da ispucam 10 godisnjih dozvola na vodama gdje ce mi se svaki izlazak na vodu zgaditi zbog navedenih stvari. U tome je moja poenta ovog mog pisanja.
Znaci ostajem pri svome (bojkot kupovine dozvola) jer nevidim drugi nacin da se skrene paznja na nase probleme..
Indenticna stvar je bila sa fudbalskim savezom dok navijaci bojkotom i transparentima nisu skrenuli paznju na lopove i bitange.
Nakon sto su ih sklonili fudbalski savez je poceo aktivnije raditi na interesima navijaca.
slika

waller
Haman Štela
Postovi:32
Pridružen/a:16 ožu 2011, 17:05
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: dozvole

Post Postao/la waller » 23 vel 2016, 19:58

zakon se mora postovati to stoji.....ali taj zakon nimalo nije prilagodjen stvarnim potrebama na terenu,,tj,vodama,,recimo krivolovac bude uhvacen kod nas na djelu ,bude priveden i saslusan ,kasnije na sudu dobije kaznu od 500 km, a on malo zakuka znas sudija nema se posla ovo ono pa se kazna jos malo smanji ....nase rib.udruzenje gazduje sa oko 10-15 kilometara vodene povrsine ,ako ne i vise,to je sliv bosne u savu u pitanju gdje ima ...smudja,soma,stuke,sarana,kecige,amura itd itd..znaci jedan krivolovac koji zna svoj poso moze dnevno zaraditi od 300-500 km,sta je onda njemu jednom godisnje platiti kaznu od recimo 500 km i to ako ga uhvate sto je rjetkost,a ribljih restorana ima dosta koji otkupljuju od njih ribu i divljac....pa opet sa druge strane kod nas ima i dozvola za privredni ribolov ,znaci platis dozvolu 800km i bacas mzeze gdje hoces i lovis koliko hoces jer niko te ljude nekontrolise sto imaju te dozvole ...i to stvarno treba ukinuti jer nismo mi na dunavu...... <juma> sto se tice vodoprivrede sliva rijeke save licno sam vidio kada su na jednoj staraci ,,tj zalivu ,,od save koji je od save ogradjen branom i dug oko 4 kilometra u pogresno vrijeme digli branu i voda je sva izasla iz starace u savu i uginulo vise tona ribe i to bez ikakvog razloga ....znaci da nemaju pojma sta rade i da vodoprivredu neinteresuje ni riba ni bilo kakvi ribolovci,mislim cak da uopste nisu upoznati s tim pojmom......

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: dozvole

Post Postao/la rusko » 23 vel 2016, 20:14

Je li ovo science-fiction tema? :D

Cuj nas… u drzavi u kojoj vlada religiozno-nadrkani-nacionalizam i podjela medju pripadnicima jednog te istog genetskog sklopa (= jednog naroda slavenskog porijekla)… nacionalizam zbog kojeg se mrzimo i sad-pa-sad koljemo… i zbog kojega sebi i svojoj djeci biramo manijake, ratne zlocince, kriminalce, kabadahije, supke, probisvjete (a pride jos i nepismene)... da nas vode u buducnost… i zbog kojeg vise nismo postovani ni od samih sebe a kamoli svijeta…

Mi bismo privodili krivolovce, sudili im i derali ih po dzepu… MA DAJTE!!!

BUDIMO REALNI! <flag>

U pravu je Seha… bojkot je jedini realan otpor
slika slika

waller
Haman Štela
Postovi:32
Pridružen/a:16 ožu 2011, 17:05
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: dozvole

Post Postao/la waller » 24 vel 2016, 00:20

rusko je napisao/la:Je li ovo science-fiction tema? :D

Cuj nas… u drzavi u kojoj vlada religiozno-nadrkani-nacionalizam i podjela medju pripadnicima jednog te istog genetskog sklopa (= jednog naroda slavenskog porijekla)… nacionalizam zbog kojeg se mrzimo i sad-pa-sad koljemo… i zbog kojega sebi i svojoj djeci biramo manijake, ratne zlocince, kriminalce, kabadahije, supke, probisvjete (a pride jos i nepismene)... da nas vode u buducnost… i zbog kojeg vise nismo postovani ni od samih sebe a kamoli svijeta…

Mi bismo privodili krivolovce, sudili im i derali ih po dzepu… MA DAJTE!!!

BUDIMO REALNI! <flag>

U pravu je Seha… bojkot je jedini realan otpor
pa drug prvo se treba oprobati na manjim zalogajima ,,tj ,,banalnim temama kako ih rijesiti pa onda kasnije preci na vece zalogaje,ako bude prialo... <rostilj> jer ako nemozemo rijesiti ovako banalne stvari kao ovaj nas obican hoby onda sigurno netrebamo ni probavati to tvoje gore navedeno kao vjerske netrpeljivosti :98089: <dobrodosli>


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: dozvole

Post Postao/la montana » 24 vel 2016, 02:09

rusko je napisao/la:... nacionalizam zbog kojeg se mrzimo i sad-pa-sad koljemo… i zbog kojega sebi i svojoj djeci biramo manijake, ratne zlocince, kriminalce, kabadahije, supke, probisvjete (a pride jos i nepismene)... da nas vode u buducnost… i zbog kojeg vise nismo postovani ni od samih sebe a kamoli ...
Jeste nezahvalni. Ovi politicari su super. Po meni odlicno su nas poveli u buducnost, samo je problem sto.su u prvim koracima zalutali i stalno nas vracaju u proslost. <jelmekotrazio>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: dozvole

Post Postao/la rusko » 24 vel 2016, 07:49

Waller… ne rjesava se problem ako mu zagladis posljedice… Bojkot je bolja opcija nego "regulisanje" necega sto je u korijenu bolesno
slika slika

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: dozvole

Post Postao/la tommylee » 24 vel 2016, 09:11

Ja sam bojkotovao 2-3 godine kupovinu dozvole.Kontam ako nas više to uradi ovi će se zabrinuti jer gube dosta para.
Međutim pogana država i još gori zakoni ti ne dozvoljavaju da izvadiš dozvolu van mjesta gdje ti je LK!
Prošle godine sam dobro trpio i na kraju kada je došao ribočuvar ja sam mu sam prišai i traži oda mi je izda.
Sav ološ kupio i oni legalni a ja bez dozvole!

Kod nas je matematika jasan,daš 70KM za godišnju i onda ideš na Drinu i je*eš joj oca i majku dok ne izglaviš svoje pare!

Prva opcija koja bi dala rezultat je zabrana prodaje i distribucije ribe kao i ostalih organizama (rakovi,školjke...).
Presjeći prodaju ba ne bi bilo potrebe za nošenjem nenormalnih količina ribe.

Drugi problem je ekologija i on je nerješiv...

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: dozvole

Post Postao/la Seha » 25 vel 2016, 13:24

Tommy jedan covjek nemoze dovoljno "zatalasati".. Ja licno mislim da je vise postenih ribara kojim je stalo da se stanje promjeni na bolje nego mesara.. Mozda se i varam vi ste na terenu konstantno,a ja sam tu i tamo ko putnik namjernik.
slika

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: dozvole

Post Postao/la tommylee » 25 vel 2016, 15:23

Promjenila se svest kod ljudi vecina je "legla na rudu".Daj sta das,ulovicu koliko mogu a isplati mmu se za te pare koliko plati dozvolu!
Zato i jeste javašluk.Da nekoga puknu po đžepu i to da bude transapretno uveo bi se red.Ali ima većih problem tako da naši vapaji za pomoć se ne čuju.

waller
Haman Štela
Postovi:32
Pridružen/a:16 ožu 2011, 17:05
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: dozvole

Post Postao/la waller » 26 vel 2016, 07:21

Seha je napisao/la:Tommy jedan covjek nemoze dovoljno "zatalasati".. Ja licno mislim da je vise postenih ribara kojim je stalo da se stanje promjeni na bolje nego mesara.. Mozda se i varam vi ste na terenu konstantno,a ja sam tu i tamo ko putnik namjernik.
vecina ljudi je posteno to stoji....ali oni neznaju za bolje ni za neki malo drugacij pristup ribolovu...vidio sam u par navrata da ljudima nije jasno zasto ja ribe vracam nazad u vodu ,on mene pita pa zasto uopste dolazis u ribolov <juma>

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: dozvole

Post Postao/la Seha » 26 vel 2016, 10:42

waller je napisao/la:
Seha je napisao/la:Tommy jedan covjek nemoze dovoljno "zatalasati".. Ja licno mislim da je vise postenih ribara kojim je stalo da se stanje promjeni na bolje nego mesara.. Mozda se i varam vi ste na terenu konstantno,a ja sam tu i tamo ko putnik namjernik.
vecina ljudi je posteno to stoji....ali oni neznaju za bolje ni za neki malo drugacij pristup ribolovu...vidio sam u par navrata da ljudima nije jasno zasto ja ribe vracam nazad u vodu ,on mene pita pa zasto uopste dolazis u ribolov <juma>
I ja sam to dozivljavao redovno na vodi kod nas pa cak i u Danskoj od ljudi iz ex YU.. Mi imamo po tom pogledu dosta slican mentalni sklop sa Rumunima, Poljacima, Latvijcima i svim drugim koji dolaze u Dansku da rade.. Na taj nacin se ovdje prehranjuju za dzabe i kupe sve redom bez dozvole i ikakvih moralnih obaveza.. Ovdje se obavljanje sportskog ribolova bazira na uzajamnom povjerenju jer skoro da i nema ribocuvarske sluzbe (to obavljaju volonteri na telefonski poziv ribara ukoliko primjete krsenje pravila). Sprotsko ribolovni savez je u privatnom vlasnistvu i racune polazu ministarstvu za prirodne resurse.

Ono sto me najvise iznenadilo su Svabe koje u svojoj zemlji imaju najrigoroznije mjere i kazne za prekrsaje u ribolovu. Godinu dana moras ici u skolu da bi na kraju polozio ribarski ispit i dobio dozvolu, a kad dodju ovdje u Dansku kao turisti nerijetko dovezu u kombiju frizider od 200-300 litara i trpaju na moru sve sto im dodje na udicu.. Valjda im je to ostalo u navici od Norveske koja je zabranila takav odnos i sada dozovljava max 20 kg po ribaru da smiju iznijeti preko granice..
slika

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: dozvole

Post Postao/la senad » 27 vel 2016, 16:08

Opsirna je ovo tema...
Prvi uzrok je nepostivanje Zakona o sl. ribarstvu. Kakav god je, da se poštuje od strane, ribolovaca i udruženja, policije i da se odredjuju i vece kazne od minimalnih predvidjenih, djelovao bi i preventivno. Ovako, kako Waller pomenu, ako mrezar plati kaznu 500 KM a toliko izvuče iz jedne mreže, nema tu prevencije.

Drugo, nedorečen i nepotpun pomenuti Zakon. Znate svi kad pretprosle godine bi prica o novom zakonu da smo mi ovde isti tabirili. Tada naprasno skratise vrijeme za dostavu projedloga, napravise "javnu raspravu" na koji su pozvali "evet efendije" i evo, dvije godine nakon toga mi jos nemamo taj novi zakon. Kovach i ja smo ga protabirili uzduz i poprijeko i poslali sve ono sto smo i ovde pisali. Mislim da je uzrokom skracivanja procedure upravo to sto su ovde vidjeli da smo se mi ozbiljno uhvatili posla. Prvi Zakon o sl. ribarstvu je radjen uz sufliranje Saveza, gdje je najbitnije bilo ubaciti clan 11. cini mi se u Pravilnik o obrascu dozvola o 10% iz prihoda od prodatih dozvola da ide savezu. Koliko je to tada bilo bitno, jer je tada bilo para u Savezima od dozvola, odnosno tih 10%, da tada, a ni do danas, nije propisana prava-stvarna clanarina za clanove Saveza. Tek sad smo ubacili u Statut i vjerovatno ce biti nekad i odredjena, a trenutno stvarnu clanarinu samo placaju udruzenja koja nisu korisnici ribolovnog prava.
Ovaj drugi Zakon pravi ekipa iz clana 10., a sada iz clana 8. jer su ponovo sve ispreturali i izmijenjali. Neki dan se ukaza taj 'noviji novi nacrt zakona' pa smo opet Kovach i ja malo tabirili jer smo imali svega dan-dva da se nesto pokusa. Znaci, ovaj zakon pravi interesna skupina strucnjaka za ihtiologiju koji sebe ugradjuju u zakon, i to mi nikad nece biti jasno. Ljudi prave zakone na nacin da sebi omoguce dodatne izvore prihoda kroz razne savjetodavne komisije, strucne studije, naknadne analize...
Nesto sto sam zapamtio iz tog prijedloga je tipa:
Ribolovna osnova svi znamo sta je - osnovni dokument koji je nama, korisnicima ribolvonog prava "Amin". U njoj se treba nalaziti sve o ihtiopopulaciji, ostalim zivim organizmima, o svemu sto na njih utice bilo pozitivno, bilo negativno, procjena stanja, prirodnog prirasta... Ima u zakonu starom citav clan posvecen ovome. Eh, sad, u ovom nacrtu kaze, parafraziram, da ukoliko na nekom vodotoku postoji pregrada/brana, potrebno je uraditi posebnu strucnu studiju!? Pa uradi je kad vec radis ribolovnu osnovu, zar ona ne utice na riblji fond? Ne, posebna studija - posebno placena.
Onda se desi ovo nama sa nasom ribolovnom osnovom, o cemu ce tek biti govora samo da je dobijemo, gdje cete vidjeti i kako se te ribolovne osnove i strucne studije izradjuju. Bice 6 stranica A4 formata u 'strucnjaku' koji je nama radio, jer me jos huja drzi, a znate mene kad se navijem pisati (sto se i iz ovog da vidjeti :mrgreen: )

Treći koje krivim su udruzenja koja se vode upravo pomenutom logikom - daj pare i radi sta hoces. Rijetki su oni koji se drze zakonitosti u radu. Animoziteti izmedju udruzenja, nelojalna konkurencija pa i direktno krsenje Zakona u poslovanju udruzenja kojim unistavaju one okolo (prodaja godisnjih dozvola ispod cijene) samo dalje pogorsava stanje i tjera i one okolo da krse zakon. A ko krsi zakon nema se pravo na njega pozivati. Kasnije ce vam biti jasnije, ako budete imali zivaca sve ovo citati. :)

Tek na trecem mjestu je Savez, po meni, a iz novog iskustva stecenog radom u Upravnom odboru SRSFBiH. Tacno je da 10% udruzenja koja se takmice i mozda 5 % ribolovaca potrosi 80% para koje dodju u savez. Lupam postotke, ali ne vjerujem da su daleko od istine. Tome krivica jeste bila i do saveza, jer su se ukinule kotozacije za takmicare. Uvijek napominjem, nemam nista protiv takmicenja i to ponavljam kao papagaj, sav nas rad na jezeru Staraca to dokazuje, ali imam protiv nesrazmjera u finansiranju saveza i trosenju para.
Eh, prijedlog za sljedecu Skupstinu je vracanje kotozacije i vracanje naknade za obrasce dozvola. To je bio trosak cca 16.000 KM.
Takmicenja moraju biti, ona jesu jedan od prioriteta rada saveza, zato je "sportski", i nije savez za sve kriv. Bice uskoro finansijski izvjestaj i vidjecete tok para i za sta se potrose. Para nema ni za osnovno, jedva se namaknu iz dozvola. Znam, mnogi ce reci 'neka im, zasluzili su', ali umjesto da se pokusa aktivnom angazmanom popraviti stanje, bojkotom se ovo sve vise urusava. I onda ce nam neki privatnik doci, uzeti vode, i ostace na kao hobi sakupljanje salveta i znacaka.

Problem sa dosadasnjim sazivima saveza je bilo sto su se bavili sobom, poznate su vam anonimne prepiske i zajebancije koje su bile, i sto su u savezima dzuturimi. I u upravama udruzenja su dzuturumi. Tako lijepo jedan kolega neki dan rece jednom starijem 'Vama mnogo hvala za sve sto ste uradili do sada, to niko bolje od vas ne bi uradio. Ali hajde sad pustite nas mladje da to unaprijedimo"

Moram ici, tipkam sa mobitela, nastavicu kasnije. Ako vam se ne cita, recite da ne tipkam bezze :mrgreen:
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

waller
Haman Štela
Postovi:32
Pridružen/a:16 ožu 2011, 17:05
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: dozvole

Post Postao/la waller » 28 vel 2016, 00:28

senad,,predpostavljo sam da se taj pojam ..sportski...ribolov malo preozbiljno shvatio u savezu ,al eto sada cujem da je zaista tako i da se malo previse love izdvaja za ta takmicenja <championvanja> :87: ....jer vecina nas sportskih ribolovaca ide u ribolov radi rekreacije i odmora normalno da se mora pruziti malo napora ako zelis uloviti malo ozbiljnij primjerak ribe i naravno povremeno sportski vratiti koji nazad u vodu <gimnastika> <Fuzbaler> mozda bi malo vise srestava prvo trebalo uloziti da se vode adekvatno urede za kvalitetan ribolov i naravno ponekad takmicenje tu i tamo...mi licno lovimo na rijekama bosna-sava,al nebitno vasa staraca se lijepo uredjuje kako vidim i tamo bi se npr . moglo ponekad odrzati takmicenje nasuprot nasim terenima gdje dovode ljude takmicare na neuredjenu obalu punu zivotinjskog i drugog otpada i na mjesta gdje je dva dana ranije radila mreza i struja :oops: :pravo_ljut: <championvanja> <ribarcina> kao sto reko nasa zajednica se nalazi na obalama rijeka bosna-sava i svaki 6 stanovnik je ribolovac znaci ima nas dosta ,neznam tacan broj...od toga svega ja poznajem mozda jednog da ide na ta takmicenja i nije logicno da se tolika srestva ulazu u to sta je s nama ostalim sto moramo trpjeti ove opustosene vode o kojim ne brinu oni sto bi trebali to da rade...svi bi mi trebali ucestvovati u tome ,al kako reko nemamo podrske u tome ...pojedinac tu nemoze nista uraditi ni novcano ni bilokako <kisa2>

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: dozvole

Post Postao/la zlaja » 28 vel 2016, 10:19

Seno ti si naš mladi Skywalker, neka je sila uz tebe brate !

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Problematika sa terena/voda u Bosni i Hercegovini”