MREZE

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:
Re: MREZE

Post Postao/la angler » 05 ožu 2013, 11:10

Dobro nam dosao sanjind, a to sto je losa vijest to je nasa stvarnost.
Po mjestu i lezernosti mrezarosa samo nam govori kakav je nas zakon o krivolovu tj kakva je drzava.


Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: MREZE

Post Postao/la senad » 05 ožu 2013, 11:50

sanjind je napisao/la:Pozdrav ljudi,
moj prvi post i nazalost rijec je o krivolovu u Mostaru,mada bi neko po slici mogao zakljuciti da je neko primorsko mjesto.
Ovo je jutros uslikano.
Pripremaju se mrežari, počinje korizma...
Prije nekoliko godina u krivolovu uhvatiše policajca iz specijalne, tako da me ne može više ništa začuditi :(
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: MREZE

Post Postao/la Seha » 05 ožu 2013, 12:09

senad je napisao/la:
sanjind je napisao/la:Pozdrav ljudi,
moj prvi post i nazalost rijec je o krivolovu u Mostaru,mada bi neko po slici mogao zakljuciti da je neko primorsko mjesto.
Ovo je jutros uslikano.
Pripremaju se mrežari, počinje korizma...
Prije nekoliko godina u krivolovu uhvatiše policajca iz specijalne, tako da me ne može više ništa začuditi :(

I onaj murijas sto nas dodje otjerati (zbog sportskog ribolova) sa kopa je pred mojim stapovima razvlacio mrezu.
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: MREZE

Post Postao/la montana » 05 ožu 2013, 18:58

U HNK je situacija posebno losa. Ljetos na Buni se trpaju pastrmke od 7 do 10cm u kesu. Otprilike 50 riba u kilogramu. Momci od 16-20godina uronise u vodu ispred mene u sred Blagaja sa maskama i ostima. Pomjerim se navise, a gore donose agregat. Sutradan u mjestu Buna, covjek camcem prolazi ispred nas ribara oz obalu, da smo morali obustaviti ribolov, tako da on postavi parangale svakih 10m uz obalu loveci jegulju. Briga njega sto sam cijeli dan zapinjao za njegove parangale, bitno je da podmiri restorane i potraznju. Kad mu izvadih dva koja mi je zabacio pod noge, okolni ribari kazu da sam lud i da se "covjek" moze vratiti?!?!?

I ovamo imam ribara rodom sa tog kraja. Jednom odoh sa njima u ribu i nikad vise. Dnevni limit je 5 komada, ali oni nose po 500. Dozvoljena je jedna udica, ali oni bacaju po 7. Dobri su to momci, ali losi ribari. Problem je u razmisljanju "dobra riba je samozaledjena riba", jer sve i jedan ima pun zamrzivac ribe koju i ne jede, vec dijeli ko naidje. Kazu cine dobra djela. Mislim da Savez i Udruzenja trebaju provesti edukaciju ribara, i uvesti najstrozije kazne nakon toga. Sjecam se ja Bune prije rata. Po 4-5 cuvara opkole krivolovce i svima pisu prijave. Danas cuvara na vodi nema. Ja lovih 3 dana u sred carsije i niko ne pridje da upita za dozvolu. Jedino jedan stari naisao na biciklu i veli nije vidio nekog da "kandzija" preko dvajes' godina. Ismijavao lokalne kako u mene na jednu udicu zagrize dva put vise riba nego kod njih....
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: MREZE

Post Postao/la tommylee » 08 ožu 2013, 10:17

Puštaju da narod "mariše" ribu i slične stvari dok oni na vlasti malo krupniji zalogaj grizu!


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: MREZE

Post Postao/la Seha » 08 ožu 2013, 10:23

Potpisujem Tommy. Zna se vec da nikom nije osim nas u interesu da se vode cuvaju.
slika

Avatar
KBO!
Haman Štela
Postovi:35
Pridružen/a:23 ruj 2013, 21:15
Kontakt:

Re: MREZE

Post Postao/la KBO! » 22 lis 2013, 14:20

Prije desetak dana i na Vrbanji naletim na jednu mrežu i na 2-3 konopca pored vode koja očigledno služe za kačenje mreža na tim mjestima. Mrežu sam uništio nakon par bezuspješnih poziva udruženju iznerviram se i uzmem to smeće isječem i zapalim a konopce što su ostali uvežem i postavim zamke za te jadnike pošto vjerovatno dolaze ili rano ujutru ili naveče pa se nadam da će bar nos da polomi kada dođe po ulov. Sada se nadam da ću uhvatiti te iste ljude na vodi da ih bar uslikam pa da mogu direktno u policiju sa dokazima jer ovako kako kažu imaju preča posla od ganjanja ljudi oko vode. Sada fino bi bilo da postoji neki broj za anonimne dojave da pokriva čitavu BiH. Vjerujem da ovo nije jedino mjesto gdje se ne uzima za ozbiljno prijavljivanje takvih ljudi a ne bi me čudilo da su povezani i sa čuvarima jer danas sa 50 maraka možeš riješiti i gore stvari od ovog. Tako da ako ima iko sa ovog terena da je spreman da pokrene neku akciju bar jednom sedmično neka mi piše ili ovde ili privatno ja ću dobrovoljno da obilazim bar ovo što je u mojoj okolini samo da se stane u kraj stoci i da bar jedan zasvira klavir u KPZ-u pa im možda dođe iz dupeta u glavu. U pitanju je potez od nekih 4-5 km na granici Čelinca i Kotor Varoša.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Problematika sa terena/voda u Bosni i Hercegovini”