Način postavljanja vijesti u wordpress

Moderator/ica:emin

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Način postavljanja vijesti u wordpress

Post Postao/la senad » 04 pro 2009, 13:58

Eh, ovo je što je, trenutno, najaktuelnije.
Nova stranica ja na http://www.bistrobih.ba/nova
Nece biti ovaj template, jedan prijatelj mi radi novi, unikatni.
Wordpress je, za one koji nisu imali kontakta sa njim, jedna skripta koja olaksava rad na webu - barem je tako ja shvatam.Nesto poput joomla-e, samo jednostavnija.Ja sam svu stranicu radio u dreamweaver-u i tu ima možda više opcija i mogućnosti za uredjenje stranice, ali je komplikvanije da vise ljudi radi na njoj, i sam rad u dreanweaver-u je komplikovaniji.Da ne pričam bezze - na posao!
Dakle, potrebno je prebaciti stare vijesti u ovu skriptu.
A evo kako se postavljaju vijesti:
Znaci, ulazite na
http://www.bistrobih.ba/nova/wp-admin
Tu ukucate vas user i password.
Kada udjete u panel, imacete ovu sliku u browseru
1.JPG
Mislim da cete vidjeti sve vijesti, ali ih ne mozete uredjivati.Vi mozete postirati vijesti i uredjivati one koje ste vi postavili.
Znaci, klik je na "dodaj novi".Tada ce vam se otvoriti ovo:
1A.JPG
Prvo ukucate-kopirate naslov.
Onda ubacujete sliku.Ovde je jedna bolja opcija nego koju smo imali do sada - sada, ako imate vecu sliku, nemate potrebe praviti malu za pocetak vijesti koji se prikazuje na pocetnoj stranici - skripta sam to odradjuje, samo treba tadati parametre kako treba, ali o tom u nastavku.
Klikom na mali crvenom oznaceni kvadratic se ubacuje slika.Kada kliknete na njega, dobicete ovo:
1B.JPG
Ovde je sve na slici napisano.Jedino ovo da utvrdimo - zbog racionalnog koristenja prostora na stranici, a koja je trenutno teska 1,9 gb, praktikujte ovo za slike.Ako je neka koja nema na sebi neke ljepote za vidjeti, neka ide manja, a ako je neka koja vrijedi, neka bude veca.A ako je neka koja treba samo dekoracije radi na pocetnoj (uz "title text" - text koji se prikazuje na pocetnoj), napravite malu slikucu (ili skinite sa googla neki thumbnail koji je tematski vezan za vijest) velicine do 150X150.Pogledajte na nekom vijestima primjer (npr-vijest o udruzenju iz mostara - stavljen thumbnail-slika starog mosta....)
Kada ste nasli i kliknuli, dobijate ovo:
1C.JPG
Kada ste kliknuli na "Ubaci u clanak" dobijate ovo:
1D.JPG
Na samoj slici piše sta i kako, pa idemo dalje.
Doradjivanje slike:
1D1.JPG
Kako je i napisao na slici - klik na kockicu.
1D2.JPG
Kako piše na samoj slici - potrebno je zadati link klikom na "link do slike" koji ce zadati putanju do slike, a kada se klikne na thumbnail vijesti na pocetnoj stranici.Jos samo jedna stvar ima za urednjenje slike, a to je da kliknete na ove "napredne postavke i zadate nacin otvaranja.
1D3.JPG
Jos jednom da napomene - ovo je za vece slike koje imate, a koje ce ici uz vijest.Ako nemate nijednu sliku za vijest, te stavljate samo dekorativnu, kod nje nema nikakvih doradjivanja, svi ovi postupci poslije uploada iz kompjutera vam ne trebaju.
Dakle, označiti "kućicu" pored "otvori u novom prozoru" i klik na "ažuriraj".
Time ste završili podešavanje slike.Jedino još ostaje da provjerite, a kad završite vijest, da li se slika otvara i da li je to u novom prozoru.Ako nije, znate gdje ste pogriješili.Ako problem ne možete riješiti samo postirajte link u temu koja je za greške i ja ću srediti.
Idemo dalje.
Sada je na redu nastavak doradjivanja texta.
1E.JPG
Sve je napisano na slici, nemam sta dodati i nadam se da je jasno.
Kada ste slozili text, sliku sredili, ostalo je jos dvije stvari.Prva naredna je dodavanje kategorije vijesti.Ide slika:
1F.JPG
Mislim da je i ovo jasno.
Idemo dalje:
1G.JPG
Znaci, kako pise na slici, ako je to nova vijest, nema se sta uredjivati datum, ali, posto je trenutno u fazi ubacivanje starijih vijesti, potrebo je urediti datume vijesti, t.j. prepisati one koji stoje uz njih (kada su stvarno bile objavljene).
Uredjivanje ide klikom na "Uredi", kada dobijate ovu sliku:
1H.JPG
Jos samo jedna mala "finta" kod sredjivanja texta, ali o kojoj cu poslije slike koja slijedi jer sam nesto i na samoj slici pisao.
SREDJIVANJE TEXTA.JPG
Znaci, ovo je za ukidanje "tagova" ili, hajde da kazem "dekoracije" texta koji ste kopirali sa neke druge stranice.To se radi ovako:
SREDJIVANJE TEXTA 2.JPG
Eto, toliko od mene za sada.
Nemojte se , zivi bili, prepasti, nije to toliko tesko kao sto djeluje, vjerujte meni, levatini koja koliko do juce nije znala maltene nista i koji je windows zvao windsor.
Polako rastabirite ovo, probajte postaviti vijest.Kod tih probnih nemojte uredjivati datume, neka budu kao nove, stranicu ionako niko ne vidi, a ja cu vidjeti te postove i reci vam gdje grijesite (ako bude greskica).
Ovo dan dva, a ko skonta kako ide, neka postira ovde, pa da svako "zaduzi" neki mjesec iz arhive, te da ga polako postavlja.Ima bruku vijest, ja sam nesto uspio uraditi, ali ovim tempom bi to potrajalo preko mjesec.Zato, vasa pomoć je neophodna, a ovo ce nam biti i neko uhodavanje za dalje administratiranje Bistro BiH.Ona je bila i jeste naša, a ja sam samo bacio prvu grudvu koja se zakotrljala.Bez vas, grudva bi se istopla.Lavinu ste vi nastavili i hajmo je odraditi momački, kako treba.
Eto!
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Način postavljanja vijesti u wordpress

Post Postao/la rusko » 04 pro 2009, 16:17

ja nista zivo nisam shvatio....

buni me ova mahacica... <juma>
slika slika

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Način postavljanja vijesti u wordpress

Post Postao/la senad » 04 pro 2009, 21:32

Samo jos jedna stvar - kada naidjete na vijest (a kad krenemo sa postavljanjem) koja ima vise slika - ne radite je nego mi samo posaljite link na nju i napisite da ste je preskocili.
Ili cemo za te vijesti napraviti posebnu temu pa da ih tu postirate, jer ce nas biti par sa iskustvom i da to ne ceka mene, nego ko prvi bude libero ili procita post na toj temi.
Rusko ima iskustva, ja, a znam da i Taboo i Angie imaju dosta iskustva sa wordpresom, vjerovatno vise od mene jer sam se ja dva puta susreo sa ovom skriptom, a kad sam radio stranice za SRS F BiH i za udruzenje u Konjicu (besplatno, naravno, da ne kontate da ja tamo negdje uzimam pare na stranicama, a ovde vas upreg'o :wink: )
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Način postavljanja vijesti u wordpress

Post Postao/la senad » 04 pro 2009, 21:51

Jos jedna.
Slike koje spremite za stranicu, neka im naziv bude kratki opis onog sto je na slici.
Npr - poribljavanje_rijeka_lasva_travnik
ili
Marko_Mujic_saran_10_kg
ili
Takmicenje_plovak_Busko_jezero_2008
Upravo ovako kako je napisano - bez slova sa kvakicama, a umjesto razmaka koristite donju crtu.
Neka vam sve slike budu sa jpg extenzijom (ne gif ili bmp, doduse gif moze kod nekih logo-a posto je on losije kvalitete a opet bmp je jako tezak)
Kada budem imao vremena, napravicu i jednu temu kako smanjiti i srediti slike za vijesti, pa ce tu sve biti pojasnjeno.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Način postavljanja vijesti u wordpress

Post Postao/la montana » 04 pro 2009, 22:12

Gdje kliknem da odem sa ovom mahacicom u ribu?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Način postavljanja vijesti u wordpress

Post Postao/la senad » 04 pro 2009, 22:23

Evo je.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Način postavljanja vijesti u wordpress

Post Postao/la montana » 04 pro 2009, 22:37

Ovi sto ih ja srecem u ribi sve bradati ...donje. Covjeku malo treba da bude sretan, bistra voda, dosta ribe, slobodan dan i dobro drustvo (vidi sliku)
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
adi
Predsjednik U.G. "Bistro!"
Postovi:1228
Pridružen/a:18 vel 2007, 10:50
Lokacija:sarajevo
Kontakt:

Re: Način postavljanja vijesti u wordpress

Post Postao/la adi » 04 pro 2009, 22:53

Ja postavih jednu, ono radi probe, a koliko cu imati vremena za postavljanje starih nesmijem nista obecati. Na poslu mi je lom, izrada budgeta, tako da sam maloprije dosao sa posla i usput imam problem sa ovim linkom na youtube sa v, firefox ga ne otvara ne poznaje protokol sa v.
slika
ja sam inace po riboispovjesti sarandzija

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Način postavljanja vijesti u wordpress

Post Postao/la senad » 04 pro 2009, 22:57

Adi, nemas sta otvarati ovo sa v, jednostavno u post, u vijest postiras link sa youtube, normalni link, i u samom postu, rucno, iza http dodas v.
tada skripta wordpresa prepoznaje to kao video i ona automatski podesava tag, te prikazuje video u postu.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
adi
Predsjednik U.G. "Bistro!"
Postovi:1228
Pridružen/a:18 vel 2007, 10:50
Lokacija:sarajevo
Kontakt:

Re: Način postavljanja vijesti u wordpress

Post Postao/la adi » 04 pro 2009, 23:00

hvala TATA <valjanjeodsmijeha>
slika
ja sam inace po riboispovjesti sarandzija

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Način postavljanja vijesti u wordpress

Post Postao/la senad » 04 pro 2009, 23:01

adi je napisao/la:...Ja postavih jednu, ono radi probe, a koliko cu imati vremena za postavljanje starih nesmijem nista obecati. ...
Nije uopste bitno, znam da je kod tebe zavrsni, koliko ko moze, a svaka je za uhar.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Način postavljanja vijesti u wordpress

Post Postao/la senad » 04 pro 2009, 23:02

adi je napisao/la:hvala TATA <valjanjeodsmijeha>
mrš <shiba>
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Način postavljanja vijesti u wordpress

Post Postao/la AlaS » 05 pro 2009, 00:24

senade ubacio sam dvije brzinski pa pogledaj 1. novembar i ovu zadnju sam ubacio 4 decem. sutra startam od podne jer sam slobodan pa cu nabacat toga dosta krecem od svog jelaskog jezera pa gore
PS.koji su sledeci mjeseci da ubacim kad rijesim novembar nema puno samo 50 vijesti heheh
da nebi duplo nabacali ako nas vise ovo radi
slika
Bistro

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Način postavljanja vijesti u wordpress

Post Postao/la rusko » 05 pro 2009, 00:38

ja bih mogao sutra poslije podne nesto odraditi...

samo mi dajte instrukcije gdje i koji materijal.
slika slika

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Način postavljanja vijesti u wordpress

Post Postao/la senad » 05 pro 2009, 00:45

AlaS je napisao/la:senade ubacio sam dvije brzinski pa pogledaj 1. novembar i ovu zadnju sam ubacio 4 decem. sutra startam od podne jer sam slobodan pa cu nabacat toga dosta krecem od svog jelaskog jezera pa gore
PS.koji su sledeci mjeseci da ubacim kad rijesim novembar nema puno samo 50 vijesti heheh
da nebi duplo nabacali ako nas vise ovo radi
Vidio sam i ispravio neke male greskice.Znaci, poneta je krenuti od 01. nekog mjeseca, jer onda se vijesti slazu kako treba.Ako krenete od 31., kod svake naredne cete morati i vrijeme (sat) postiranja mijenjati.
Zaboravio sam vam napomenuti opciju pretrage već uploadiranih slika, a to, ko zna, a dok ne postavim instrukcije, moze pogledati kada kline na upload slike, onda klikne na "biblioteku" u u njoj u gonjem desnom cosku ima pretraga.Na primjer - u niste sigurni ima li u galeriji slika rijeke Une - ukucate Una u pretragu i ako ima, izbacice vam sliku.
Onda ti zajmi poslije novembra decembar, samo nastavi slijed.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Upute za pravilno korištenje foruma, postavljanje slika, vijesti...”