Mjesec?!?

Teme koje su o ribolovu, a ne znate gdje da ih smjestite, ili ne pripadaju nigdje drugo.

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

pocetnik
Štela
Postovi:63
Pridružen/a:12 tra 2007, 17:51
Lokacija:Trenutno BRCKO/DUBRAVE
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Mjesec?!?

Post Postao/la pocetnik » 30 lip 2007, 17:43

Koja je uloga punog mjeseca i sličnih promjena na rad ribe?


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 30 lip 2007, 22:10

Velika uloga..
Samo ima vise nacina tumacenja (znas nas ribare).. :lol:
slika

diver
Prava Štela
Postovi:184
Pridružen/a:27 lis 2006, 23:33
Lokacija:Bosanska Krupa
Kontakt:

Post Postao/la diver » 01 srp 2007, 10:39

Bistro.
Sto se tice mjeseca licno meni je lakse mjenjati varalice kad je pun :D ,salim se al stvarno tom nedajem puno znacaja jer mnogo sam puta potvrdio da riba radi i na mjesecini samo treba biti uporan i koristiti prave mamce sve drugo je sreca ,barem sto se mene tice.
Ima jako puno ribara koji se neslazu samnom ali ja i to postujem kod mene je ovako :D
BISTRO OD DIVERA SA JEDNE JEDINE 8)

Avatar
Mujacic Mirza
Piskaralo
Postovi:246
Pridružen/a:24 lip 2006, 18:05
Lokacija:-Tuzla -
Kontakt:

Post Postao/la Mujacic Mirza » 03 srp 2007, 19:53

Uloga mjeseca na ribe?
Da ito velika , samo je poenta u tome kako se tumaci!Kao sto Seha rece.
Jer mnogi ribari ce reci , da ulovio sam ribu iza punog mjeseca ,takodze i kad ga nije bilo i onda donjeti zakljucak da , mjesec nema veze sa ribolovom.!
Terije mnoge postoje o tome , ali poenta je u tome , koji je mjesec u godini , dali je bila mjena tj, iz koje cetrvrti u koju je izasao itd. dali je prije promjene mjeseca bilo padavina itd.
a to sve utice na atmosverski pritisak sto je najbitnije od svega , kako se pritisak zraka mjenja tako se pritisak i vode mjenja.Sto itekako utice na ribu , kao sto svi znamo riba dise na skrge pomocu ribijeg mjehura , na koji itekako utice pritisak.Daliste ikad imali priliku pecati na vecoj dubini i dobiti ribu i naglo je izvuci na povrsinu i riba se osamuti ,, bas zbog toga sto je naglo promjenila sloj vode u kojem su pritisci razliciti i nije imala vremena prilagodit mjehur pritisku i dolazi do trenutnog osamucenja , bukvalno objasnjeno.
Ja licno pratim samo temp. vode, zraka i atmosverski pritisak.
Sve svoje ulove biljezim , koje je vrjeme bilo , koliki je pritisak bio itd. i pravim svoju statistiku i na osnovu toga donosim neke svoje zakljucke.
Kazu ljudi da nece riba za vrjeme punog mjeseca , sto nije tacno. , svoju zadnju veliku ribu sam ulovio bas za vrjeme punog mjeseca.
Bitan je pritisak i temp. Dali je pritisak u padu uli u usponu.
E sad toje vec druga tema , o tome neki drugi put.
Bistro.

diver
Prava Štela
Postovi:184
Pridružen/a:27 lis 2006, 23:33
Lokacija:Bosanska Krupa
Kontakt:

Post Postao/la diver » 04 srp 2007, 00:15

Bistro ribari :D
Mirza za temperaturu se slazem jako utice al pritisak na vodu nedjeluje i nemoze jer tekucine netlacive po svojoj strukturi ,plinovi su nesto drugo i na njih djeluje pritisak ne na sve jednako otud i objasnjenje za riblji mjehur.
Opet ponavljam da postujem svacija ubjedjenja al punom mjesecu ja licno nedajem nikakav znacaj :D
BISTRO OD DIVERA SA JEDNE JEDINE 8)


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 04 srp 2007, 13:21

Sto se tice ribolova po punom mjesecu mogu reci iz izkustva da on igra ulogu samo na odredjene riblje vrste poput smudja,jegulje i ostalih grabljivica koje intenziviraju svoj lov za vrijeme smanjene vidljivosti jer su tada dosta efektivniji u napadu na svoj plijen.
Sto se tice atmosferskog pritiska on itekako utice na aktivnost ribe bas kako kolege rekose preko mjehura koji pored vec poznate funkcije itekako prepoznaje pad i rast zive u barometru..
To je moja neka logika kojom se vodim kad planiram ribolov na odredjene riblje vrste.

Bistro
slika

Avatar
Buca
Haman Štela
Postovi:56
Pridružen/a:11 lis 2006, 16:33
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Buca » 04 srp 2007, 21:59

Mogu na prste nabrojati kad sam dobio smudja po punom mesecu u zadnjih 10 godina...

diver
Prava Štela
Postovi:184
Pridružen/a:27 lis 2006, 23:33
Lokacija:Bosanska Krupa
Kontakt:

Post Postao/la diver » 04 srp 2007, 23:48

bISTRO RIBARI :D
sVI MI GOVORIMO O MJESECU I NJEGOVOJ SVJETLOSTI I VIDLJIVOSTI U TIM NOCIMA A ZABORAVLJAMO O KOJOJ JE VODI RIJEC I MISLIM DA SE TU STVARI NEMOGU GENERALIZIRATI I PRAVITI SABLON PO TOM PITANJU ,A EVO I ZBOG CEGA .
RECIMO NA UNI NA KOJOJ LOVIM IMA MJESTA GDJE U SRED DANA KORISTIM RASVJETU ZBOG SMANJENE VIDLJIVOSTI I PORED SUNCA KOJE SIJA PUNOM SNAGOM A DANEGOVORIM O MJESECU I SVJETLOSTI KOJU ON PROIZVODI .(KADA RONIM)
NEKAZEM DA NA NEKIMM DRUGIM VODAMA NEIGRA ULOGU AL STVARI NISU SVUGDJE ISTE
BISTRO OD DIVERA SA JEDNE JEDINE 8)

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 05 srp 2007, 10:56

Mislim da neki pridaju i previse znacaja punom mjesecu pa i ne idu u ribu sto je za mene mahnitluk. Kad idem u ribu bas mi je svejedno kakav je mjsec. I gorih dana je bilo od onih sa punim mjesecom pa se lovilo i ulovilo. Lakse je reci kad se dodje kuci prazne mreze da je mjesec kriv. :lol:
Da budem jasniji. Nije da nema uticaja ali u sprezi sa vise drugih stvari koje je Rodjak naveo.

Avatar
Buca
Haman Štela
Postovi:56
Pridružen/a:11 lis 2006, 16:33
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Buca » 05 srp 2007, 11:32

Kako stoji sa drugim ribama,o tome oni koji ih i love.Ja sam govorio o smudju,i tu se slazem sa Sehom.To je grabljivica koja se puno bolje oseca u mraku nego u vodi obasjanom mesecinom.Jeste da se siluete kedera bolje vide ali i kederi njega lakse primete.Uostalom da bi uspesno lovio smudju i netreba svetlo:kad je tamno,bez nmeseca i kederi se slobodnije krecu i tad smudj daleko aktivnije lovi...

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 05 srp 2007, 14:38

Netreba zanemariti ni ostale faktore koje prouzrokuje pun mjesec na odredjene riblje vrste ,i njihovu aktivnost. Pun mjesec je usko povezan sa poznatim fenomenom najvece razlike u plimi i oseci mora koje i slatkovodne ribe osjete poput promjene vremena itd.
Misljenja sam da smo taj faktor nepravedno zapostavili u svoj prici i da vise znacaja pridajemo pojacanoj svjetlosti uzrokovanu punim mjesecom.
Precesto mi se desavalo da i kad je pun mjesec pokriven gustim oblacima izostanu ulovi iako znam da jata smudja leze kuda provlacim varalicu.
Ribe su divlja stvorenja i njima uvjek upravljaju njihovi instikti.
Bilo kako bilo ja izbjegavam loviti smudja sarana a bogami i keciku po punom mjesecu. A razlog je pjesma :
Mujo kujeeeee konja po mjesecuuuuuuuu ,
Mujo kuje a majka ga kuneeeeeeeeeeeee ! ::-hah-::
slika

diver
Prava Štela
Postovi:184
Pridružen/a:27 lis 2006, 23:33
Lokacija:Bosanska Krupa
Kontakt:

Post Postao/la diver » 05 srp 2007, 21:16

Bistro
eeeeeeeeeeeeee sehhhaaaa sehhhhhaaa ti ga vazda na zajebanciju heheheh , bistro vam od DIVERA SA JEDNE JEDINE 8)

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 06 srp 2007, 10:26

E vala Mujo tako je :lol:
najveci uticaj na ribu ima plima i oseka ili nadolazenje i opadanje vode na rijekam i jezerima. Jel krene opadati stap o zid. (vala svaki stap je takav jel opada) Bar kod mene to nikad nije omanulo. Pogotovo sad kod mene gdje je oseka i po nekoliko stotina metara na plazama. Ubih se trceci za vodom :shock: a ribe ni za lijeka. Ujutro trci uzbrdo, predvece nizbrdo. Ko mis i zirafa...trci gore ljubi trci dole......piiiiiip (cenzura) :shock: Plima je zakon...eto vode eto ribe.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 06 srp 2007, 12:34

Evo ovo kod "sjor" Anglera je ocit primjer kako su "drasticne" razlike od vode do vode..Na rijeci gdje najcesce lovim koja je povezana fjordom sa morem plima ,i oseka diktiraju aktivnost ribe.Ukoliko voda stoji mozes bacati do besvjesti i biti pravo hepi ako isprovociras bar jedan udarac.Sto je interesantno tad je ,i aktivnost bijele ribe minimalna pa sve to povezujem sa strujanjem vode koja "vjerovatno" pokrene hranu sa dna tako da se prvo aktivira bijela riba ,a sa samom njenom aktivnoscu prorade ,i grabljivice isprovocirane vibracijom oko sebe.
Da nebi bilo more je more a rijeke ,i jezera druga prica onaj ko je lovio na moru zna da se po "kurentu" (morskoj struji izazvanoj plimom) najbolje lovi sve od bukve pa do morskih predatora.
Sve je to povezano u jednom neraskidivom lancu istinkta prezivljavanja i nebi ni bilo interesantno kad bi sve znali sta i kako fercera pod vodom.
Rodjak ako si u mogucnosti trazi mjesta sa jakom strujom uglavnom na takvim mjestima predatori morskih dubina cekaju kedere koje morsko strujanje dezorijentise i tako postaju lak plijen. Pici woblerima kasikama ili sistemom sa mrtvom ribicom..

Bistro
slika

pocetnik
Štela
Postovi:63
Pridružen/a:12 tra 2007, 17:51
Lokacija:Trenutno BRCKO/DUBRAVE
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la pocetnik » 09 srp 2007, 20:11

Ne znam, ljudi ja sam tek u pocecima s ovim mjesecevim promjenama i njihovim utjecajima na ribu. No, malo sam isao na more..... ono rek'o pun mjesec riba nece pecati i tako. Ali mi na moru pohapase sve papire lopovi pa cu sad stapove u auto i na rijeku ili jezero. Tamo valjda necu nista izgubiti. Mozda kojeg soma dobijem pa me to razveseli....

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Filozofiranje o ribolovu i dogodovštine iz ribolova”