Neki od mojih strahova iz ribolova

Teme koje su o ribolovu, a ne znate gdje da ih smjestite, ili ne pripadaju nigdje drugo.

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Neki od mojih strahova iz ribolova

Post Postao/la senad » 22 lip 2008, 19:18

Seha napravi "offtopic" u temi sa slikama, ali mi dade ideju da opisem neke svoje strahove kao sto je kod Sehe izazvao susret sa vidrom.
Slucaj prvi:
Dobio papak mobitel - panasonic i na njemu mogucnost snimanja glasa, a da to kasnije bude zvono.Ja nagovorim klinca od prijatelja da se prodere "Kapoooo, dobioooo si porukuuuu" i to lijepo snimim, te ja mangup.
E 'mal se mangup ne **** do zavrat kad se mobitel prodera "Kapoooo, dobioooo si porukuuuu", a ja u sumrak, sam na Bosni, tisina, ljepota - od straha mi umalo nije ispao stap iz ruku.Trebam li naglasiti da sam poslije toga vratio normalno zvono za poruke.
Slucaj drugi:
Neretva, negdje oko Zitomislica. Isto sumrak, klijen radio ko lud.Ja malo meraka, nasao jednu lijepu stijenu i sa nje pecao.Onako, sredjujuci nered u glavi, uzivajuci u trenutku, zamisljen i koncentrisan na plovak, odjednom osjetih da mi nesto prilazi sa desne strane (na lijevu, nizvodno sam bacao).U momentu kad sam se okrenuo i pogledao u desno, ispred mene na dva metra, rasirenih krila - čaplja! Imala je 4 metra u krilima i bila tri visoka, ili sam se ja od straha skupio.Instiktivno (cuj instiktivno, to bi trebala biti zamjenica za "reakcija iz straha") sam je posao "osinuti" stapom, ali se srecom i ona mene prepala i odletila dalje.A ja, ja sam sjeo, ispusio kutiju cigara i trazio da slucajno nemam apaurin u priboru.
Slucaj treci:
E ovde se nisam ja prepao, ali nema veze.
Mjesto desavanja, kanjon Rakitnice, poveo ja Tomu i Bracu da vide i to cudo, i tu ljepotu.Proje toga im ispricam ratnu scenu kada je u kanjonu jedan jaran naisao na medvjeda.
A prica ide: Ane (tako se zvao), dodje blijed bez kapi krvi u sebi.Na upit "sta se desilo" rece da je sreo medu.Pa, rekoh, imao si pusku, sto ne puca u zrak. Ane odgovori "nije mu na um pala. Ja na jednu stranu, gledam u medu, medo na drugu, gleda u mene!"
I pod tom pricom, spustamo se mi niz kanjon.Otisao Tomo divokoza ispred nas, da on prvi prebere dobra mjesta.Stao na jednom buku i kako prilazimo Braco i ja, tako ga ja zovnuh imenom.On ni da trzne.Braco rece da ne cuje od vode.Predlozih da mu pridjemo blizu i zarezimo kao medvjedi.Kako zamislismo, to i uradismo - na dva metra iza Tome smo zabrundali kako smo znali iz sveg glasa.Eh, ovo se sad ne moze opisati, to bi trebalo vidjeti.Tomo je prvo posao skociti u vodi, dok je radio taj pokret, okrenuo se i vidio nas dvojicu, onda mu ja ispao stap, pa je sjeo na stjenu gdje je stajao i uz duboke uzdahe uspjevao je izgoarati samo ovo "hebo vas otac mahniti" jedno 20 puta.
Kasnije nam je istom mjerom vratio, ali vec isfuran fazon pa nije bilo efekta na nas kako je bilo na njega.
Eto, toga sam se sjetio za sada.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Neki od mojih strahova iz ribolova

Post Postao/la Seha » 23 lip 2008, 22:07

Ovo je dobro skroz ................. zacenuo sam se od smjeha !

Evo i ja cu jedan dozivljaj.

Kao klinac sam cesto lovio strugace u Trebisnjici na povrsinske muhe. Ono klasika vaser kugla 3 muhe trula visnja, zeka i crni mrav. Posto je sumrak udarni period prvo sa Samirom uletimo u smokve i dobro napunimo baterije energijom za vecernji ribolov. Kad smo dosli na pozicije sve idealno: lagani povjetarac mreska povrsinu vode, strugaci se pocinju dizati na povrsinu i kupe insekte, nebo se crveni, ma ljepota. I onako svaki zabacaj rutinski cekas da kugla pljusne u vodu i onda laganini navlacenje i cekanje udarca ribe. Zabacujem ti ja i ono cekam pljusak kugle kad umjesto toga samo cujem neki neartikulisan krik. Kazem Samiru staje ovo hebote i bas u tom trenutku spuca mi nesto kontru i poce borba. Jao protivnik nije u vodi nego u zraku. Krevelji se to nesto na kraju strune al nepopustam i malo po malo, aterira na travu pored nas. Upali Samir bateriju auuuuuuu slijepi mis ajoj kako je to ruzan prizor fuj. Otkacimo ga nekako nekakvim instrumentima napravljenim od raslji drveta gledam one muhe e reko Samire jes mi zao Masanovih muha al ih ja nebi vise dirno rukom nakon ovoga nema sanse. U povratku ih spustim u kontejner i cigarom prekinem jos par metara strune jer sta znas jeli ih dotakao ovim odvratnim tijelom.
Eto tako u svojoj ribarskoj karijeri imam upisan C&R jednog BETMEN-a :lol:

Jednom prilikom (takodje adolescentno doba :D ) loveci na peljescu mi je u camac uletila ona riba sa krilima (mjestani je zovu lastavica,poletusa ili krilatica) e tu je bila panika zesca al tu pricu nema sanse opisati jer je bila frka zesca.
Ima jos jedna "morska" provala koju sam cuo od jednog Sarajevskog ribara na Borackom pa je napisem kad uhvatim vremena.

Bistro
slika

Avatar
jaskofin
Štela
Postovi:77
Pridružen/a:12 lip 2008, 07:51
Lokacija:Helsinki - Finska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Neki od mojih strahova iz ribolova

Post Postao/la jaskofin » 27 lip 2008, 09:59

Imam i ja jednu iz naseg zajednickog druzenja i ribolova sa mojim rahmetli babom. Lovili smo na obali Baltika ja i on na plovak. Uzimala deverika bijala riba sve zivo zutooka to su bili oni poceci ribolovacke karijere ali one prave kao. I zabacujemo tako jedan po jedan ostavimo stapove i cekamo da plovak pocne plesati da bi se prihvatili kontre. I stari tako izvuce strunu sa lijepom deverikom i namjesti novi mamac i sad ce on zabaciti. Na mjestu gdje smo mi zabacivali stalno su se igrale cigre ako znate koje su to ptice. Lijepe su kao laste ali nisu laste nego mozemo ih slucajno nazvati morske laste ili cigre. I stari lijpo zikne plovak a on odleti jedno metar iznad vode na jednu od tih cigri i omota joj se oko krila i ona bi kao da pobjegne ali stari vuce sebi. Povuci potegni metod. Jadna cigrica se umori i tupnu po vodi a babo je dovuce preda se. Nikad nista ljepse nisam vidio u zivotu.

Malo je bilo i tragikomicno. Pticica se umorila i otvorila je svoj spicasti crni iglicasti kljun i kroz njega se jedva nazirao mali jezicic na stranu. Ono vako kad se cojek umori :P . Oslobadza sam je prvo sam joj sastavio krila lijepo da se ne polome od njezine panike pa sam je onda oslobadzao od strune i plovka srecom udica nije bila zabodena nigdje samo plovak i olovo su je obmotali.

Na kraju kad sam je oslobodio od strune i plovka sklopila je svoj kljun i zaista vidio sam da joj oci sjaje od zadovoljstva. Cigra je jako ziva ptica ali u tom trenutku se zahvalno smirila i poljubio sam je u njezinu pola crnu i bijelu glavu pustio je da leti. Odletila je sa svojim karakteristicnim cik cak letom i jos jednom mi zahvalila na dobrocinstvu.

Ptice su zaista divne zivotinje ali eto babi rahmetli je bilo jako zao u tom trenutku kada joj je plovkom pokvario dan. Nastavili smo zabacivati i pazili smo da cigrice ne bi dobile opet nesto ne pozeljno po svojim krilima.

To je jedna od anegdotica a ima ih jos pa cemo se cuti

BISTRO DO BOLA :)
Jasmin Sehovic- Jasa ili Seha
slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Filozofiranje o ribolovu i dogodovštine iz ribolova”