INVALID

Teme koje su o ribolovu, a ne znate gdje da ih smjestite, ili ne pripadaju nigdje drugo.

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

saba
Početnik
Postovi:9
Pridružen/a:22 vel 2010, 12:42
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
INVALID

Post Postao/la saba » 25 vel 2010, 19:54

imam druga invalid nema desnu ruku vise lakta (RAT)zelio bi da se bavi flyfishingom ja se ucim tako da nisam ni ja puno vican tome probali smo par puta neide kako treba. obicni stap ide odlicno plovak, leptir, vaser kugla,nemaju mane kao da ima obje ruke.dali postoji dodatni dio opreme ili sajt za takve slucajeve -ne koristi protezu nikako-


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: INVALID

Post Postao/la rusko » 25 vel 2010, 21:37

Nisam do sada bio u kontaktu sa ovakvim pitanjima, prelistao sam sajtove googlanjem ali nisam nasao nista konkretno...

Tema je vise nego interesantna, ja bih rado pomogao koliko god mogu da skontamo kako kolegi pomoci da uziva u musicarenju....

Za vikend cu ako nista pred zgradu i probati kako bi se moglo to raditi jednom rukom pa cu napisati o iskustvima, a zasad kontam moglo bi se to izvesti ovako:

Zabacivanje jednom rukom nije veci problem mada su distance krace ali to mislim da je nebitno, a snjuru bi se trebalo drzati u ustima (nista neobicno, ja to inace grickam kada pecam na moru) stopiranje i mahanje bi se moglo izvesti jednom rukom...

Pri izvlacenju, povlacenju, i slicno, snjura u ustima kao osiguranje, a stap pod pazuh i rukom onda moze regulisati rad snjure i muhe te kontorlisati izvlacenje ribe. Ili da negdje na pojasu stavi drzac za stap...

Napravimo "stipaljku" koju moze drzati u ustima i s kojom bi mogao kontrolisati snjuru...

Mozes li nam malo opisati kako ste probavali do sada i na koje ste poteskoce naisli, pa da zajedno pokusamo smisliti neku soluciju?
slika slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: INVALID

Post Postao/la zlaja » 25 vel 2010, 22:40

JA imam prijatelja Zahida on je RVI , izvrstan ribolovac ima srce veliko kao Bosna ima odlične rezultate u ulovima mladice, bucova, klena itd. bavi se blinkerajem plovkarenjem i ništa mu ne smeta možda da oni razmjene iskustva...

saba
Početnik
Postovi:9
Pridružen/a:22 vel 2010, 12:42
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: INVALID

Post Postao/la saba » 26 vel 2010, 00:18

da malo jos objasnim plovak,blinker nije problem zabacuje gdje zeli i kako tu je stela nema dalje kada vadi ribu stavi stap pod desni pazuh mota lijevom masinu obicni stap ima vise prostora do masine nije problem pa moze mahac nema. mislio sam i ja na neki drzac na boku ali ne ide cak sam mu protezu srkatio brusilicom kako je on smatro da mu odgovara unistili je <valjanjeodsmijeha> probali smo na livada kada proba da mase samo se snjura sroza pred njega ili nesto izbaci malo u stvari koliko ima snjure da visi ako izvuce vise nemoze da je podigne sto procitam na internetu i gledam sva je obuka sto znam niko mi nije pokazo pa tako ni ja njemu i ni ja dosta neznam -nisam razmisljo to sa ustima mora se probati -hvala svima na saradnji i trudu

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: INVALID

Post Postao/la rusko » 26 vel 2010, 01:10

A ima li neko u vasoj okolini da je malo bolji u zabacivanju pa da vam pomogne oko tehnike?

Inace u musicarenju je to normala u pocetku da se sav zamrsis i da nista ne ide kako treba... a poslije kad se uhvati tehnika krene...

To sa preradom proteze mozda i nije losa ideja, jer za zabacivanje uopste nije potrebno posebno puno zamahivati sa stapom, cak bi sa drugom rukom i povlacenjem snjure u toku zamaha mogao postici bolji zabac nego samo masuci stapom. Tesko mi je ovako opisati tu tehniku... prekopacu moju video arhivu pa cu nekako ubaciti snimak na sta mislim.

Postoje posebni drzaci za musicarske stapove koji se montiraju na camce, mozda bi se od njih nesto moglo konstruisati.
slika slika


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: INVALID

Post Postao/la Seha » 26 vel 2010, 12:30

Bistro raja..
Stvarno bi volio pomoci ,ali sam nakon procitanog posta ostao bez teksta..
Hmmmmmm.....
Mislim da treba poraditi na idejama izrade nekog adaptera za stap koji bi se fiksirao na protezu nema druge solucije..
Sve je ostalo u tehnici zabacaja koje ce doci samo od sebe..
Evo zadacu se i ja da prelistam po internetu ima li kakva solucija.

Bistro
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: INVALID

Post Postao/la rusko » 26 vel 2010, 16:33

Eh, ja se danas "omrsio"... otoplilo je napokon, pa sam se dosunjao do vode i uzivao jednu tri sata pecanja... i sad sam k'o nov... :-)

Od kako sam poceo sklapati stap i ostalo, nisam mogao izbaciti iz glave ovu temu... tako da sam proveo svo vrijeme trazeci alternativu koja bi mogla odgovarati kolegi.

Prvo sam probao zabacivanje jednom rukom a stopanje snjure sam radio nekom improvizacijom stipaljke u ustima... rezultat - moze se zabaciti ali je kontrola snjure gotovo nikakva i vadjenje je znatno otezano... Ova stipaljka u ustima funkcionise pri samom zabacu ali nije kvalitetna ideja pri privlacenju ili vadjenju snjure, osim mozda kao komplement sljedecoj ideji... probao sam i zabacivanje sa jednom rukom i stopanje snjure prstima i islo je nekako, mada treba dosta vjezbe, kako god okrenem problem je najveci pri vadjenju ako se ide samo sa jednom rukom (drska stapa bi se mogla i produziti tako da se dobije efekat kao sa obicnim stapom, ali nije bas jednostavno kontolisati stap ako se nesto uhvati na taj nacin).

a druga ideja je kao sto smo vec konstatovali da se skonta proteza kojom moze drzati stap. Ja sam pokusao zabace sa skroz ukocenom rukom (savijenom u laktu i u saci... i da je kontrolisem iskljucivo iz ramena) dok drugom povlacim snjuru i islo je skoro kao sto uvijek zabacujem, cak nije ni problem postici daljinu u zabacu ako se koristi "potezno" zabacivanje (ubacicu video)... tako da mislim da je to najkvalitetnije rjesenje. Pitanje je samo koliku kontrolu nad tim dijelom ruke kolega ima i kako bi se mogla regulisati proteza. U ovom slucaju bi ona gore spomenuta stipaljka dobro dosla pri privlacenju snjure, npr. kada s peca sa streamerima ili na stajacim vodama, mada i ne mora, moze se izbjeci...

evo koja bi se tehnika trebala koristiti (ako neko hoce prijevod, neka se javi):

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zcE-9WPuZ04[/youtube]

Treci nacin koji sam probao je "paralelno" zabacivanje... pri cemu je stap na jednoj fiksnoj poziciji i lezi paralelno sa povrsinom vode... za zabacivanje se koristi gornji dio tijela (to sam testirao jer neznam koliko kolega moze koristiti ozlijedjenu ruku)... ide i na taj nacin, zabaci su nesto kraci i zahtjevaju znatno vise prostora... ali mogao bi proci i taj fazon ako je pokretnost i kontrola ozlijedjene ruke minimalna... problem bi mogao nastati kod vadjenja ribe jer je stap potrebno podici u vis, ali se moze rijesiti ako se stap moze okenuti prema gore drzacem (to bi se dalo srediti nekim fleksibilnim drzacem stapa).

Onda sam radio neke varijacije zabacivanja kada snjura prodje preko ramena, pa se brzim zatezanjem i naglim spustanjem stapa zabaci (roll cast) i ta metoda bi mogla biti prilicno kvalitetna. evo kako se radi:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zy23B_MY ... re=related[/youtube]

Uglavnom nece biti bas skroz jednostavno (nije ni za ocekivati, ali idemo hrabro i polako naprijed ;-)), ja sam se zaista zestoko oznojio dok sam nesto uspio... Covjek stvarno nije svjestan koliko mali poremecaji mogu promijeniti sve u zivotu, a kamoli to sto je snaslo naseg kolegu... Zato trebamo biti obazrivi jedni prema drugima i pomagati se koliko god je moguce, samo zajedno mozemo prevazici prepreke koje zivot namece...

Predlazem da probamo ovako... @saba ako ti nije neki problem, opisi nam malo bolje kako ste do sada radili sa protezom te gdje je zapelo... pa da probamo nesto skontati zajedno. Imam ja nekih frendova koji se bave dizajnom pa bi mogli nesto na kompu isprojektovati da pase uglovima zabacivanja, drzanju stapa itd... a onda mozemo naci nekoga da napravi jedan kompletan sistem..

Iskreno, mene je ovaj tvoj post malo "izbio iz cipela"... pa bih iz SRCA zelio da uspijemo u ovom poduhvatu... sta god zatreba u bilo kom pogledu samo javi, "iskopace" se negdje ;-)
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: INVALID

Post Postao/la Seha » 26 vel 2010, 17:14

Svaka cast Rusko.. Upravo ovakve situacije na forumu me podsjete da medju nama jos uvijek postoje ljudi.. Braavo majstore !
Ja nisam musicar ali mi dobro ide improvizacija pa skontacemo valjda nesto da obradujemo naseg kolegu.
slika

saba
Početnik
Postovi:9
Pridružen/a:22 vel 2010, 12:42
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: INVALID

Post Postao/la saba » 26 vel 2010, 19:06

svaka cast nisam se nado ovolikoj frci drago mi je da ima jos ljudi koji bi pomogli nekome radi necega nebitno za zivot pretezno kazu ma je...to stace ti ......drug jos nije ovo cito bice mu drago kada vidi. mozda i ja tesko ovo sve opisujem pa nisam dobro svacen, mi zajedno idemo u ribu oko sarajeva pretezno lovimo na vaser kuglu 3 muhe i to.prosle godine kupio sam mahac i sve preko potrebno za pocetak ono hocu na revir treba oprema -on nemoze kaze stacu ja tamo gledat odakle se vedri pa me zato ovo sve ponukalo da trazim savjet.sada idemo ja mahac on vaserku nemozemo na revir nikako zajedno-- on ne koristi protezu nikako deset godina (nema je nigdje)probali smo 3 puta bez proteze nije islo zadnjih dana ja ga ubjedjujem rijecima da radimo na tome. bili moglo obicni stap rola snjura da se pojavi na reviru bili bilo problema sa cuvarima ja mislim da bi nesta mogo izvesti sa (roll cast)gledajuci ove klipove mislim ja dobro znam sta moze on da uradi dok smo na vodi naravno treba vjezbe ali ima volje da baci vaser kuglu u smece ipak je flyfishing veci merak- POZDRAV-

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: INVALID

Post Postao/la angler » 26 vel 2010, 19:39

Kontam i kontam i naravno postavim se u istu situaciju jer drugacije nemoze.
Mislim da je rijesenje jedino proteza, pod 90 stepeni, kad spusti ruku da je stap pod 90 stepeni. Zdrava ruka je itekako pozeljna za snjuru, sto za izvlacenje snjure, sto za privlacenje ribe. Znaci stap fiksiran na protezu i siguran sam sa ce u tom slucaju moci vladati snjurom najmanje 10-15 metara sto je sasvim dovoljno da pokrije vecinu nasih voda, a podrazumjeva se i kolutni zabacaj. Takva proteza bi se mogla i improvizovati obzirom da je stap lagan, znaci lagana proteza, pod uslovom da takvu improvizaciju zeli koristiti. Pri povlacanju ribe ako su veci komadi opet ce se sluziti zdravom rukom kao polugom tako da se ne vrsi pritisak na protezu. Zabacaji bi bili slicni engleskom stilu a pracenje musice bi bilo spustenom rukom tako da nebi bio napor za rame. Kontra zadovoljavajuca, a najvazniji dio posla ostaviti zdravoj ruci.
Nadam se da sam bar malo pomogao sa idejom.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: INVALID

Post Postao/la rusko » 26 vel 2010, 20:11

Nije dzabe neko slucajno citirao parolu iz filma Gori vatra - "Ljudi smo nismo vukovi"... na ovom forumu jos nisam sreo "vukodlaka"...

Palo mi je na pamet da bi se proteza za musicarenje mogla napraviti od grafita... cas posla, imaju grafitna vlakna i emulzije na trzistu, moglo bi se nesto iskonstruisati da je lagano a cvrsto...

Saba, prodiskutuj malo sa drugom sta on o svemu misli, sta smatra da je najbolja alternativa za njega, pa javi... da se skoncentrisemo na par alternativa koje njemu najbolje pasu...
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: INVALID

Post Postao/la montana » 27 vel 2010, 08:18

Kad smo kod vukova i ljudi da i ja nesto predlozim. Postoji korpica za snjuru koju izmotamo, a da snjura ne pada u vodu i ne petlja se oko nogu. Po meni to bi dosta rasteretilo napor za zdravu ruku na koju bi trebalo (Rusko rece) najvise pasti tereta oko baratanja snjurom. Korpa se nosi oko vrata, kao torba i stoji pred ribolovcem. U nju se ubacuje visak snjure kad zabacujemo ili namotavamo. Omogucuje dalje zabacaje jer snjura ne dobija otpor vode. Nisam probao, ali jos cu prostudirati, pa javiti...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: INVALID

Post Postao/la Seha » 27 vel 2010, 14:11

Kako nebitan ribolov moj Saba on ti je nama najvaznija sporedna stvar na svijetu ;) kakav fudbal to je promasena investicija.
Trebalo bi negdje naci neku staru protezu i odsjeci "visak".. Na tom mijestu fiksirati dio donjeg dijela nekog karbonskog stapa (ako bude aktuelno ja cu ga nabaviti). Na dnu na duzini gdje bi trebala biti saka moze se skontati mehanizam od aluminija koji bi jednom stranom bio fiksiran na karbonski stap a sa druge mehanizam za fiksiranje stapa.. Nesto poput onog fazona za podesavanje visine sica na biciklima.
Ne znam jeli ok da se pojavi u reviru za obicnim stapom trebao bi kontaktirati nekog u reviru na kom namjeravate pecati.... Imas mailove udruzenja na pocetnoj pa probaj..
Ako kolega bude zagrijan da probamo nesto izmajstorisati mozemo to do ljeta odraditi ima nas ovdje raznih profesija.. Ja sam kontao ovako nesto nebi bio problem napraviti.
Evo Erna mi ispravlja gramaticke greske ....... Jesu ove zene perfekcionisti :P
Unavngivet.png
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
slika

saba
Početnik
Postovi:9
Pridružen/a:22 vel 2010, 12:42
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: INVALID

Post Postao/la saba » 27 vel 2010, 19:16

Seha je napisao/la:Kako nebitan ribolov moj Saba on ti je nama najvaznija sporedna stvar na svijetu ;) kakav fudbal to je promasena investicija.
Trebalo bi negdje naci neku staru protezu i odsjeci "visak".. Na tom mijestu fiksirati dio donjeg dijela nekog karbonskog stapa (ako bude aktuelno ja cu ga nabaviti). Na dnu na duzini gdje bi trebala biti saka moze se skontati mehanizam od aluminija koji bi jednom stranom bio fiksiran na karbonski stap a sa druge mehanizam za fiksiranje stapa.. Nesto poput onog fazona za podesavanje visine sica na biciklima.
Ne znam jeli ok da se pojavi u reviru za obicnim stapom trebao bi kontaktirati nekog u reviru na kom namjeravate pecati.... Imas mailove udruzenja na pocetnoj pa probaj..
Ako kolega bude zagrijan da probamo nesto izmajstorisati mozemo to do ljeta odraditi ima nas ovdje raznih profesija.. Ja sam kontao ovako nesto nebi bio problem napraviti.
Evo Erna mi ispravlja gramaticke greske ....... Jesu ove zene perfekcionisti :P
Unavngivet.png
---naravno da je ribolov bitan i meni to kazu oni kome je utaknica bitnija----ovako sam i ja nesto pravio skracivo bez lakta sa sakom nije dobro drzala otvarala se posto je u njoj opruga. natjeracemo ga da se zagrije ako ne bude voljan mahace on meni ove godine

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: INVALID

Post Postao/la rusko » 01 ožu 2010, 08:11

Ima i solucija da se napravi kompletna proteza ili od poliestera ili od grafita... Grafit je daleko laksi a i cvrsci. Nije problem nabaviti materijal i nije tezak za raditi s njim, trebalo bi samo smisliti kako i pod kojim uglovima postaviti. Najbolje napraviti osnovu od nekog drugog materijala (plasticne cijevi, npr.) i onda prema tom kalupu uraditi jednu od grafita.

Kontam nema mozda potrebe da se sijece prava proteza jer moze zatrebati... ako ne kolegi, onda nekom drugom.

Evo kako se radi sa grafitom:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=IAdVO8Rkv6c[/youtube]
slika slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Filozofiranje o ribolovu i dogodovštine iz ribolova”